bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2011, 05:59   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rahim Ağzı Kanseri Nedir? - Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? -Tedavisi Şekli

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? - Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? -Nasıl Tedavi Edilir?

Serviks kanseri servikal kanser ya da rahim ağzı kanseri rahim ağzının (servikal alanın) habis (kötücül) kanseridir. Serviks kanseri epitelden köken alan habis tümör yani karsinomdur. İlk belirtisi vajinal kanama olabilir ama iyice ilerleyene kadar bir belirti göstermeme durumu da söz konusudur. Tedavisi erken evrelerde ameliyat ileri aşamalarda kemoterapi ve radyoterapidir.


Serviks kanseri; dünya üzerinde her 2 dakikada bir kadının ölümüne neden olan ve değişik ülkelerde yapılan çalışmalarda kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanserdir.


"Papanicolaou smear" (PAP smear) testi ile serviks kanseri oluşumu öncesi değişikliklerin tanınması mümkün olmaktadır. Serviks tarama çalışmalarının rutin olarak kullanıldığı ülkelerde invaziv serviks kanseri oranı %50'den fazla azalmıştır.
Epidemiyolojik çalışmalar serviks kanseri için majör risk faktörünün insan papilloma virüsHuman Papilloma Virus 'den kısaltma HPV olarak anılır) enfeksiyonu olduğunu göstermektedir. Serviks kanseri - HPV enfeksiyonu ilişkisi akciğer kanseri - sigara. Serviks kanser vakalarının hemen hepsinin (%997) gelişmesinde HPV enfeksiyonunun gerek şart olduğu bulunmuştur. Morbidite ve mortalite oranları çok yüksek olan bu kanserden korunmada HPV aşısının geliştirilmiş olması büyük öneme haizdir. Serviks kanserinin %70'ine neden olan iki HPV suşuna karşı geliştirilmiş bir aşı AB ve ABD pazarları için lisanslanmıştır. Bu aşı sadece en sık görülen virüs tiplerine karşı etkili olduğu için aşılanan kadınların PAP smear taramasına devam etmeleri önerilmektedir

Risk faktörleri

Serviks kanseri için birçok risk faktörü tanımlansa da son epidemiyolojik çalışmalar bu kanser türü için majör risk faktörünün HPV (insan papilloma virüs) enfeksiyonu olduğunu göstermektedir. Serviks kanseri olgularının neredeyse tümünde HPV enfeksiyonu olduğu gösterilmiştir. Bununla beraber kanser gelişimini tetikleyen başka risk faktörleri de mevcuttur. Bu risk faktörleri: erken yaşta cinsel ilişki (20 yaştan önce) çok sayıda cinsel eş eşin çok eşli olması (erkeğin başka eşlerinin olması) yüksek parite (doğum sayısının fazlalığı) kötü hijyen düşük sosyoekonomik seviye pozitif aile öyküsü (aile (kan bağı olan) fertlerinde servikal kanser tanısı konmuş olması) sigara kullanımı yetersiz beslenme (bilhassa; vitamin C vitamin A beta karoten ve folat eksikliği) klamidya trachomatis enfeksiyonu ve cinsel yolla bulaşan diğer bazı ajanlardır. Bunlara ek olarak eskiden risk faktörü olarak kabul gören uzun süreli oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullanımı ve Herpes simpleks virüs tip II enfeksiyonu günümüzde artık risk etkeni olarak kabul edilmemektedir

Risk faktörleri arasında özellikle paritenin önemi yaklaşık 150 yıldır bilinmekte olup cinsel temasa ve buna bağlı faktörlere araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Bu nedenle birçok cinsel yolla bulaşan hastalık ve virüsler araştırılmıştır. 1970'li yıllarla beraber HPV üzerinde çalışmalar başlamış ve pozitif bulgularla beraber günümüzde önemli bir bilgi birikimi elde edilmiştir. Bugün serviks kanseri gelişimi için HPV'nin mutlaka var olması gerektiği diğer risk faktörlerinin ya virüsle karşılaşma oranlarını arttırdığı ya da viral persistansı-karsinojenik süreci hızlandırdığı için önemli olduğu üzerinde durulmaktadır

HPV enfeksiyonu

Epidemiyolojik çalışmalar serviks kanseri için majör risk faktörünün HPV (insan papilloma virüs) enfeksiyonu olduğunu göstermektedir. Serviks kanseri-HPV enfeksiyonu ilişkisi akciğer kanseri-sigara ilişkisinden daha sıkı bir ilişkidir. Diğer taraftan HPV enfeksiyonu son derece yaygın bir enfeksiyondur. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol Merkezi. Bununla beraber serviksteki HPV enfeksiyonlarının çoğu asemptomatiktir ve saptanan enfeksiyonlarının %90'dan fazlası 2 yıl içeresinde kendiliğinden yok olabilmektedir. Dolayısıyla serviks kanseri sıklığında azalma HPV enfeksiyonlarının tanınması önlenmesi ve tedavi edilmesi yoluyla mümkün olabilir. (CDC) verilerine göre dünyada seksüel aktif kadın ve erkeklerin yaşam boyu HPV ile enfekte olma olasılığı en az %50 olarak bildirilmiştir. Serviks kanseri olgularının neredeyse tümünde (%997) HPV DNA izole edilirServikal kanser genellikle HPV'nin onkojenik tiplerinin uzun süren enfeksiyonu sonucu ortaya çıkar. Şimdiye dek 100'den fazla HPV tipi saptanmıştır; bunlardan onkojenik türler servikal kansere ya da vulvar prekanseröz lezyonlara neden olmaktadır. Cinsel açıdan aktif her kadın servikal kanser riski taşır. Kadınların yüzde elli veya sekseni HPV enfeksiyonuna yakalanır; bunların %50'si onkojenik HPV iledir. HPV enfeksiyonlarının birçoğu immun sistem tarafından başedilir ama onkojenik HPV tiplerinin neden olduğu enfeksiyon geçmezse servikal kanser gelişebilir.


Serviks kanseri oluşturma riski açısından HPV genotipleri düşük ve yüksek riskli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yüksek riskliler; 16 18 31 ve 45 başta olmak üzere 33 39 51 52 56 58 59 ve 68 tipleridir. Bununla beraber serviks kanseri oluşturma açısından en fazla riski HPV 16 suşunun taşıdığı bilinmektedir. Yaş ve cinsiyete bağlı olarak HPV 16 suşunun seroprevalansı kadınlarda 20-29 ve 40-49 yaş grupları arasında pik yaparken; erkeklerde 30-39 yaşları arasında pik yapmaktır. İki cinsiyette de 12-19 yaş grubunda seropozivite oldukça düşüktür.


Servikal kansere neden olan HPV tipleri bölgesel değişiklikler göstermekle birlikte olguların %70-80'inden HPV-16 ve HPV-18 sorumludur. HPV-16 ve HPV-18'in oranları sırasıyla; Kuzey Amerika ve Avrupa'da %697 ve %146; Orta ve Güney Amerika'da %57 ve %126; Kuzey Afrika'da %676 ve %17; Güney Asya'da %525 ve %257 olarak bildirilmektedir. Türkiye'de HPV tipleri ve neden olduğu hastalıklar konusunda yeterli veri bulunmamaktadır.

HPV enfeksiyonu başka geçiş yolları olsa da daha çok cinsel ilişki yoluyla geçer. Türkiye'de kullanılma oranı yüksek olmayan kondom ve bariyer önlemleri HPV enfeksiyonu riskini azaltır ancak bu tam olarak koruyucu değildir. Daha çok genç yetişkinlerde görülen bu hastalığın cinsel yaşam tarzında ortaya çıkan değişikliklere bağlı olarak son yıllarda arttığı görülmektedir

Belirti ve bulgular

Serviks kanseri erken evrelerinde asemptomatik olabilir. Stromal invazyon ilerledikçe hastalık klinik olarak belirgin hale gelir. Genital sistem muayenesinde görülebilen çeşitli büyüme paternleri gösterir. Erken lezyonlar; dokunmakla kanayan kaba kırmızımsı granüler alanlar şeklinde görülür.


Orta derecede ilerlemiş veya ilerlemiş invaziv serviks kanseri olan bu kadınlar sıklıkla aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını gösterirler. Bu belirtiler: iştah azlığı kilo kaybı halsizlik pelvik ağrı sırt ağrısı bacak ağrısı tek taraflı şiş bacak vajinadan aşırı kanama vajinadan idrar veya gayta gelmesi ve met@staz gelişmesine bağlı kemiksistit bel ağrısı alt abdominal ağrı alt ekstremitede ödem obstrüktif üropati bağırsak obstrüksiyonu ciddi anemiye bağlı nefes darlığı ve kaşeksi de görülebilen diğer bazı belirtilerdir. Özellikle vajinal kanama varlığında malignansi (habis tümör) varlığı akla gelmelidir. Bununla beraber vajinal akıntıda artış ve cinsel ilişki sırasında ağrı da servikal kanser semptomlarıdır. Hastalığın ilerleyen safhalarında; abdomen akciğer ve başka diğer bölgelere met@stazlar görülebilir. kırıklarıdır. Ayrıca; intermenstrüel kanama postkoital kanama aşırı seropürülan akıntı tekrarlayan

Daha ileri kanserler; kanama ve kötü kokulu akıntı ile birlikte prolifere olan kabartı oluşturan mantar veya karnabahar benzeri büyüyen lezyonlar şeklindedir. Bazen fazla yüzeyel büyüme göstermeden kaba granüler yüzeyli bütünü ile büyümüş irregüler serviks şeklinde görülür. İnvazyon arttıkça vajina parametrium (rahim çevresinde bulunan bağ dokusu) pelvik yan duvarlar mesane ve rektum tutulur. İlerlemiş bölgesel hastalığa bağlı olarak üreter kompresyonu hidronefroz ile sonuçlanan üreteral obstrüksiyona neden olur ve sonunda böbrek yetmezliği gelişir. Bölgesel invazyonun yanısıra bölgesel lenf düğümlerine met@staz olur. Paraaortik lenf düğümlerindeki met@statik kanser lenf düğümünün kapsülünden dışarı yayılabilir ve doğrudan vertebrayıSiyatik sinir köklerinin dallarının doğrudan yayılımı sırt bel ve bacak ağrısına; pelvik duvar venlerinin ve lenfatiklerinin sıkıştırılması ise bacaklarda ödeme neden olur. Hastalıkta uzak met@stazlar geç olur genellikle paraaortik nodlar akciğerler karaciğer kemik ve diğer yapılar tutulur

Tedavi

Kanseröz ve pre-kanseröz servikal oluşumlarda birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Her vakada hasta ve hekim en uygun tedavi yöntemine karar verir. Ayrıca saptanan lezyonun evresi de tedavinin seçiminde önem kazanmaktadır:
  • Erken evrelerde lazer kriyocerrahi (oluşumu dondurma) LEEP (elektrocerrahi eksizyon yöntemi - Loop electrosurgical excision procedure) rahim ağzından lezyonlu bölgenin kesilip çıkarılması konizasyon (koni şeklinde doku parçasının alınması) yöntemlerinden uygun görülenler uygulanabilir.
  • İleri evrelerde histerektomi (kadın üreme organlarının alınması) radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (antikanser ilaçları ile tedavi) yöntemlerinden biri veya uygun olan kombinasyonları uygulanabilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Rahim Ağzı Kanseri Nedir? - Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? -Tedavisi Şekli

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? - Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? -Tedavisi Şekli konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir, rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir, serviks nedir, rahim ağzı kanseri resimleri, rahim ağzı kanseri belirtileri resimli, rahim kanseri belirtileri nelerdir, rahim agzi kanseri resimleri, rahim agzi kanserinin belirtileri nelerdir, rahim agzi kanseri belirtileri nelerdir, rahim ağzı kanseri nedir belirtileri nelerdir, rahim şekli nasıldır, rahim ağzı kanseri belirtileri, rahim ağzı kanseri görselleri, rahim kanserinin belirtileri nelerdir, rahim ağzı kanseri belirtileri neler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
HPV Aşısı, Rahim Ağzı Kanseri Aşısı (Gardasil) ´ λŋтiьioтiף ´ Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-12-2010 02:37
HPV virüsü nedir? Rahim ağzı ile bağlantısı var mıdır? ´ λŋтiьioтiף ´ Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-12-2010 02:33
Rahim ağzı yetmezliği nedir, nasıl tedavi edilir ? daywest Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 23-07-2010 11:48
Rahim Ağzı Kanseri korkutmasın! Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-05-2008 01:10
Rahim Ağzı Kanseri Aşısı ( Videolu Anlatım ) Bkmlyz Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 29-04-2008 11:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats