bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2011, 07:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında

Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında


Yeni doğan erkek çocuklarda görülebilen doğumsal bir bozukluktur. Normal bir peniste idrar kanalı (üretra) penis başının (glans) ucunda sonlanır ve çocuklar penisin ucundan idrarını yaparlar.

Hipospadiaslı çocuklarda ise idrar kanalı (üretra) penisin alt yüzünde ve daha geride sonlanır. Bu sonlandığı nokta ile penis ucu arasındaki mesafede idrar kanalı oluşmamıştır.

İdrar kanalının açılma noktası testislerden daha geride bile olabilir ve ne kadar geride ise o kadar ciddidir. Ancak olguların çoğunluğunun penis ucuna daha yakın olanlar oluşturmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

1) İdrar kanalının (üretra) penisin alt yüzünde ve daha geride olması

2) Penis başının yassılaşması

3) Sünnet derisi (prepusium)'nin penis başının alt yüzünde oluşmaması (doğuştan yarım sünnetli)

4) Ereksiyona gelince penisin aşağıya doğru kıvnlması

S) Hipospadiaslı çocukların karşıya doğru işeyememeleri tersine ayaklarına doğru işemelerL Bu durum oturarak çiş yapma mecburiyeti doğurur (Ayakta çiş yapmak yerine).

6) İdrar kanal açıklığı çok geride olanlarda erişkin yaşa kadar ameliyat edilmezlerse cinsel fonksiyon bozukluklan ortaya çıkabilir.

NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Fetus (anne karnındaki bebekfun cinsiyet farklılaşması gebeliğin ilk üç ayı esnasında gerçekleşir. Bu süre içerisinde bu organa ait ortaya çıkan bir gelişim aksak1ığı sonucunda idrar kanalının oluşumu tamamlanamadan d uraksar ve hi pospadias ortaya çıkar.

Bu gelişim aksamasının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Androjenik (erkeksi) hormon uyarısındaki herhangi bir azalma yada kalıtsal bazı faktörler suçlanınaktadır.

Hipospadiaslı bir çocuğu olan ailenin doğması beklenen erkek bebeğinde de hipospadias görülme olasılığı %201nin üzerinde olması kalıtsal nedenlerin önemini göstermektedir.


Üretra (idrar kanalı)?nın açıldığı noktaya göre hipospadias tipleri

NASIL TANI KONUR?

Günümüzde gebelik esnasında ultrason ile doğum öncesi tanı koymak mümkündür. Bu mümkün olmadıysa doğduğu andan itibaren yapılacak klinik muayene ile kolaylıkla tanı konur. Nadiren hipospadiaslı çocuklarda prepusium (sünnet derisi) normal ve tam olabilir. Bu durumlarda sünnet derisi geriye doğru sıyrılmadan uca yakın hipospadiaslar tespit edilemeye bilir.

NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR?

Yaklaşık olarak "300 erkek doğumda 1" görülmektedir.

BAŞKA HANGİ TESTLER YAPıLMALıDıR?

Hipospadiasla birlikte en sık görülen bir başka doğumsal problem inmemiş testis ve kasık fıtığıdır. Bu nedenle hipospadiaslı çocukların testislerinin olup olmadığı ve torbalara kadar inip inmediği mutlaka kontrol edilmelidir.

Ayrıca hipospadias olguları çok nadir görülen cinsiyet farklılaşması problemlerinin (hermafroditizm) bir parçası olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle şüpheli olgularda cinsiyet ayırım testleri (kromozom analizler v.s.) yapılmalıdır.

TEDAVİ

Yegane tedavisi cerrahi operasyondur. Operasyonda penisin aşağıya doğru kıvrılmasına neden olan -kordi- adını verdiğimiz fibrotik bant temlzlenerek penis ereksiyona geldiğinde aşağı doğru kıvrılmayacak şekilde düzleştirilir.

İdrar kanalının açıldığı noktadan penisin ucuna kadar olan eksikliğini tamamlamak üzere yeni idrar kanalı oluşturulur. Yassılaşmış halde bulunan penis başı (glans)'na doğal konik şekli verilir. Yani sonuçta estetik ve fonksiyonel açıdan kabul edilebilir bir penis şekli oluşturulur.

Operasyonda Plastik Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin çok ince ve hassas teknikleri uygulanır. Cerrahi işlemin başarılı olabilmesi için Plastik Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ehliyeti olan ve özellikle bu konuyla ilgili yeterli bilgi ve deneyime sahip kişilerce yapılmalıdır.

Hipospadiasın tipine göre seçilmesi gereken değişik yöntemler vardır. Cerrahi işlem seçilen yönteme bağlı olarak 1 ile 4 saat arasında sürebilir.

SÜNNET YAPILMALI MIDIR?

Hipospadiasın bir çok tipinde eksik idrar kanalının oluşturulması amacıyla sünnet derisi (prepusium) kullanıldığı için bu kıymetli malzemenin sünnet yapılarak harcanılmaması gerekir. Yani sünnet yapılmamalıdır!

HASTANEDE NE KADAR KALIR?

Hipospadiasın ciddiyetine ve uygulanan yönteme göre hastanede yatış süresi 3-10 gün arasında değişmektedir.

CERRAHİ SONUÇLAR NASILDIR?

Cerrahiyi takiben çoğu çocuk normal fonksiyon ve iyi bir kozmetik sonuca sahip olur. Ortalama olarak hipospadiaslı çocukların %90'ında problemler tek bir operasyonla çözülür. Fakat Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi prensiplerine uyulmadan ve de ehil olmayan kişiler tarafından bu operasyonlar yapıldığında komplikasyon ve başarısızlık oranı büyük ölçüde düşmektedir.

ÜREME FONKSİYONU NASILDIR?

Başka bir nedenle kısırlık (infertilite) yoksa böyle bir problem hipospadiaslı çocuklarda beklenmez. Başarılı sonuçlanmış bir operasyonun bu yönde olumsuz bir etkisi olmaz.

PSİKOLOJİK ETKİLENME OLUR MU?

Mükerreren yapılan ve her defasında başarısız geçen operasyonlar kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle uygun yaşta ve tek operasyonla başarılı bir sonuç daima tercih edilir.OPTİMAL OPERASYON YAŞı NEDİR?

Operasyon yaşı konusunda dünyadaki görüşler ve uygulamalar farklıdır. Yapılan araştırmalar 18. aydan sonra psikolojik açıdan çocuğun olumsuz etkilenme riskinin yüksek olduğunu göstermiştir. 6.aydan önce ameliyat etmenin de genel anesaaai riski açısından caydırıcılığı vardır. Bu nedenlerle ve cerrahi tekniklerdeki gelişmeler de göz önüne alınarak daha önceleri 2-3 yaş arası daha çok tercih edilirken Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında bu sınırı daha erkene alma eğilimi gelişmiştir.

Özetle Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında günümüzde optimaloperasyon yaşı 6 ile 18 ayarasıdır.


KOMPLİKASYONLAR

Erken ve geç dönemde görülenler olarak 2 gruba ayırmak mümkündür. Erken dönemde; kanama Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında dikişlerin açılması Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında enfeksiyon gibi tüm ameliyatlarda görülme riski olan komplikasyonlarla karşılaşılabilir.

Geç dönemde ise Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında fistül (delik) Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında stenoz (darlık) Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında kordi tekrarlamasına bağlı peniste aşağı doğru eğrilme ve tekrarlayıel üriner sistem enfeksiyonlarına eğilimde artış görülebilmektedir.

Bu komplikasyonlar dikkatli ek cerrahi işlemler gerektirir.
Kaynak:Çocuk Sağlığı


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında

Hipospadias Nedir? - Hipospadias Hakkında konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hipospadias ve kısırlık, peniste fistül, hipospadias kısırlık yaparmı, hipospadias kısırlık, erkeklerde yumurtalik fistulu kisirlik yaparmi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Fiillerde Kip Nedir?-Kip Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 65 25-03-2017 09:45
Ceza - Ceza Nedir? - Cezanın Amacı Nedir? - Ceza Sistemi Hakkında elif Kadın ve Hukuk 1 24-12-2012 03:07
Vandallık Nedir? - Vandalizm Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 01:31
Dil Nedir?-Dil Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 05-02-2011 04:48
Dil Nedir?-Dilin Özellikleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 02:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats