bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2011, 09:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Burun Kanamaları Neden Olur? - Burun Kanamaları Hakkında

Burun Kanamaları Neden Olur? - Burun Kanamaları Hakkında

Burun kanamaları yaş ve cins ayırımı yapmadan tüm insanlarda görülebilmektedir. Burun kanamaları çoğunlukla olduğundan daha tehlikeli gibi görünür. Yine de nadir durumlarda hayati tehlike olabilir. Kanamalar nedenlerine göre burun içi değişiklikler ve vücudun başka hastalıklarının (mikrobik hastalıklar hipertansiyon pıhtılaşma bozukluklari kanser gibi kötü huylu hastalıklar) sonucu olmak üzere 2 ana gruba ayrıabilir. Basit bir burun karıştırması ağır egzersizler hafif soğuk algınlıkları alerjik rinit burun travmalar) burun operasyonları burun içi yabanca cisimler ve tümörler de kanama nedenleri arasındadır. Kanamaların yerine göre ise burun ön tarafı ve arka tarafı olmak üzere 2 gruba ayrılabilir. Burunun ön tarafından kaynaklanan kanamalar daha çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülürken burun arka bölümünden olan kanamalar yaşlarda sık görülür. Burun arkasından olan kanamalar daha çok genize doğru akar ve şiddeti olma olasılğı yüksektir. Tansiyon kontrolü ve KBB uzmanı tarafından müdahale önerilir.

Bazen da yalancı burun kanamaları görülebilir. Bu tip kanamalarda kanayan yer burun olmadığı halde kan burundan gelmektedir. Bu durum yemek borusu damarlarının varislerindeki kanamaların yukarı taşması veya genizde yerleşmiş tümörlerin kanamalarında görülmektedir.Burun kanamaları üst solunum yolları enfeksiyonlarının sık olduğu ve sıcaklık değişimlerinin fazla olduğu kıŞ aylarında daha çok görü!ür. Ancak sıcak ve kuru havalarım ağırlıkta olduğu dönemlerde de Sık görülebilir.

Sık kanamalara dikkat edelim!

Burun kanlanması bol bir organdır. Burun kanamaları birkaç damla ile kısa süren kanamalardan ciddi boyutlarda bol ve uzun kanamalara kadar geniş bir yelpaze içerisinde olabilirler. Bu yüzden her burun kanaması çok iyi değerlendirilmelidir.

Burun kanamalarının birçok sebebi vardır. En Sık karşılaştığımız burun kanaması burunun hemen girişinde bulunan yüzeyel damarların çatlaması ile oluşan kanamalardır. Bu kanamaların sebebi "buruna darbe hava kuruluğu tansiyon yükselmesi Sıcak ve kuru hava" gibidir. Bütün burun kanamalarının yakiaşık %90' bu tür kanamalardır. Bu durumda yapılacak şey hastanın burnunu soğuk su i!e temiz!emesi burun içerisindeki pıhtıları sümkürmesi ve burun kanatlarının beş on dakika iyice sıkılmasıdır. Hastanın yatırılması yarar yerine zarar getirir. Yatırılacaksa bile baş yukarıda tutulmalıdır. Böyle bir müdahale i!e bu tür kanamalar çoğunlukla durur. Çatlayan damar iyileşene kadar kanamalar tekrarlayabilir. Kanamalar durmaz ve Sık olursa mutlaka bir kulak burun boğaz hekimince değerlendirilmelidir. Sık sık kanayarak kişinin yatağım; kirletiyor iş yapmağa araba kullanmasına engelliyorsa burun tamponlanabilir damarlar koterize edilebilir (yakılabilir).

Müdahale şart

Burun içerisinde diğer damarlarda da çatlamalar olabilir ve daha şiddetli kanamalar görülebilir. Bu kanamalar genellikle müdahale gerektirirler. Burun kanatlarını elle sıkmakla durmayacakları gibi daha geniş çaplı damar kanamadan oldukları için çok kan kaybına sebep olabilirler. Özelikle yaşlı insanlarda tansiyon yükselmesi ile oluşan kanamalar damar çeperlerinin kireçlenmiş olmasından dolayı kolay kolay durmazlar. Kişinin hem tansiyonu hem de kanaması kontrol altıa alınmalıdır.Burun iltihapları sinüzitler nadir görülen burun tümörleri de kanamaya yol açabilirler hatta bazen ilk bulgular. Kanamaya meyil yaratan bazı hastalıkar ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde de burun kanamalan görülebilir.

Burun kanamaları çoğunlukla can SıkıCıdır bazen korkutucu ve yaşama tehdit edici boyuttadır. Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayıraktadırlar;

Ön burun kanamaları:

Burnun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide bir burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir.

Arka kanama:

Burun arkasından ve derinden olan kanamadır. Kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.

Arka burun kanamalarının tanınması çok önemlidir. Bu kanama tipi oldukça şiddetlidir ve bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler ya da travma geçirmiş kişilerdir.

Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burunun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek yararlı olacaktır. Bu amaçla vaselin ve viks faydalı ilaçlardır. Günde üç defa kullanılması önerilir ancak gece yatmadan önce sürmek yeterlidir. Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin taydaşı vardır.

Siz ya da çocuğunuzda ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız;

o Burnun uçtaki yumuşak kısmım baş parma-ğınızla diğer iki parmağınız arasına alınız.

o Burnu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırınız.

o Beş dakika böyle bekleyiniz (Saat tütünüz).

o Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturunuz ya da başınız daha yukarıda uzanınız.

o Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz (Bir plastik torba içinde buz doldurarak).

Kanama durduktan sonra yeniden kanamayı önlemek

o Sümkürmemeye özen gösteriniz.

o Yerden ağır bir şey kaldırmak ya da buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız.

o Başınızı mutlaka göğsünüzden daha yukarıda tutmaya çalışınız.

o Burun içindeki tüm pıhtıları sümkürterek te-mizleyiniz.

o 3 4 defa her iki burun deliğine dekonjestan burun spreyi sıkınız (Otrivine Burnil Faral v.b.).

o Tekrar en baştaki 1. ve 3. basamaktaki gibi buruna baskı yaparak sıkınız.

o Doktorunuzu arayınız

Tekrarlayan burun kanamalarının nedeni ne olabilir?

Burun kanamalarının bir çok nedeni vardır:

Genel (bütün vücudu ilgilendiren) nedenler arasında yüksek tansiyon ve kanın pıhtılaşma bozukluğuna neden olan hastalıklar (kan karaciğer böbrek hastalıkları gibi) başta gelir. Buruna ait nedenler arasında ise iltihaplanmalar (nezle sinüzit gibi) burun dokusunun travması (darbeler burun karıştırma gibi) ve tümörler sayılabilir.

Tekrarlayan burun kanamalarının da nedeni bunlardan biri olabilir. Bir sağlık kuru-muna müracaat edilmesin! gerektirecek derecede şiddetli burun kanaması geçiren ve tekrarlayan kanamaları olan bütün hastaların kanama durduktan sonra ciddi bir neden olup olmadığının araştırılması için bir Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanı tarafından-muoyene edilmesi gerekir

Doktoru ne zaman arayalım ya da acil servise başvuralım!

o Eğer kanama durmuyorsa veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa.

o Eğer kanama çok hızlı ve kan kaybı miktarı çok fazla ise.

o Eğer kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyorsa.

o Eğer kanamanız burun önüne kanamadan çok boğaz arkasına doğru oluyorsa.

Bu durumda kanamaya profesyonel yaklaşımda bulunulur. Uzman doktor tarafından çoğunlukla burun ön kısmına vazelini! bezlerle yapılacak tampon kanamayı durduracaktır. Kanama yeri görülebilirse "gümüş nitrat" veya "elektrokoter" cihazı ile damar yakılabi-lir. Burun arkasına olan kanamalarda ağız içerisinden damağın üst kısmına tampon uygulamak gerekebilir. Bütün bu işlemlere rağmen durmayan kanamalarda hastaya anestezi verilerek kanayan damar özel maddelerle tıkanabilir veya bağlanabilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Burun Kanamaları Neden Olur? - Burun Kanamaları Hakkında

Burun Kanamaları Neden Olur? - Burun Kanamaları Hakkında konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yetişkinlerde burun kanaması nedenleri, yetişkinlerde burun kanamasının nedenleri, burun kanaması hangi hastalıklara yol açar, yetişkinlerde burun kanaması, yetiskinlerde burun kanamasi, burun kanaması hangi hastalığa yolaçar, yetişkinlerde burun kanaması sebepleri, burun kanaması hangi hastalığa yol acar, burunda devalüasyon hangi rahatsızlıklara yol açar, burun kanaması neden olur, http wwwbakimliyizcom sagligimiz 74206 burun kanamalari neden olur burun kanamalari hakkindahtml, yetiskin insanlarda burun kanamasinin nedenleri, burun kanaması hangı hastalıktan yol acar, burun kanamsı, yetiski couklarda burun kanamasinin sebepleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bebeklerde Burun Kanaması Neden Olur? daywest Bebek Hastalıkları 2 15-06-2014 07:18
Burun kanaması neden ileri gelir ? daywest Sağlığımız 0 07-03-2011 01:05
Ameliyat olmadan burun estetiği nasıl olur elif Güzellik Önerileri 0 06-03-2011 12:11
Burun Kanamaları Nedir?-Burun Kanamaları Tedavisi elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:48
Adet Kanamaları Bkmlyz Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 04-05-2008 01:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats