bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2011, 10:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kulak Hastalıkları ve Sağırlık Hakkında

Kulak Hastalıkları ve Sağırlık Hakkında

Kulak Hastalıkları ve Sağırlık
Kulağı etkileyen birçok hastalık vardır. Örne*ğin bakterilerden ileri gelen kulak iltihabı (otii)genellikle ortakulak boşluğunda sıvı toplanmasına yol açar. Bu sıvı kulak zarına basınç yaparak zarın serbestçe titreşmesini engeller. Çok şiddetli bir kulak ağrısı ve işitme güçlüğüyle ortaya çıkan kulak iltihapla*rı antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Meniere hastalığında kulaktaki denge orga*nı bilinmeyen nedenlerle şişer ve görevini yapamayacak duruma gelir. Baş dönmesi kulak çınlaması ve bulantı nedeniyle kendini çok kötü hisseden hasta sürekli yatmak zo*rundadır. Hastalık giderek ağırlaşır ve geçici işitme yitimi zamanla kalıcı bir sağırlığa dönü*şür. İlaç tedavisinin tek yararı belirtileri hafifleterek hastayı rahatlatmasıdır. Sağırlıkterimi tıpta hafif işitme yitiminden hiç ses duymama eşiğine (tam ya da mutlak sağırlık) kadar uzanan bütün işitme sorunları*nı tanımlamak için kullanılır. Geçici işitme yitimi mikropların neden olduğu kulak iltihaplarından başlayarak pek çok kulak hastalığının ortak belirtisidir. Ayrı*ca dışkulak yolunun kulak kiriyle dolarak tıkanması da geçici işitme yitimine yol açar. Bunun nedeni ya kulak kiri salgısının gereğin*den fazla olması ya da dışarı atılamayan bu mumsu maddenin havayla sertleşerek bir tıkaca dönüşmesidir. Kirleri temizlemeye ça*lışırken kulak zarını örseleme tehlikesi oldu*ğundan bu tıkacın yalnızca doktor tarafından ılık su püskürtülerek çıkarılması gerekir.

Kalıcı sağırlıklar doğuştan ya da sonradan olabilir. Doğuştan sağırlığın nedeni ya kalıtsal etkenler yada gebelik sırasında annenin geçirdiği bazı hasta*lıklardır. Ayrıca gebelikte kullanılan bazı ilaçlar da çocukta sağırlığa yol açabilir. Çocuklar duydukları sesleri taklit ederek ko*nuşmayı öğrendikleri için doğuştan sağır olan*lar doğal olarak konuşmayı öğrenemezler.

Ses organlarında bozukluk olmadığı halde an*cak anlaşılmaz sesler çıkarabilirler. Bu nedenle doğuştan sağır olanlara "sağır dilsiz" denir. Sonradan ortaya çıkan işitme yitiminin başlıca nedenleri kazalar mikroplu hastalık*lar ve sürekli olarak çok şiddetli bir gürültü ya da sesle karşı karşıya kalmaktır. Sağırlık aslında insan kulağının işitebileceği frekans aralığındaki bütün seslerin duyulmasını engel*lemez. Kulak bazı frekanstaki sesleri normal olarak duyarken başka frekanstaki seslere tümüyle sağırdır.

İleri derecede sağır olan çocuklara çevrele*riyle iletişim kurma sorunlarına yardımcı ol*mak amacıyla özel eğitim uygulanır. Bu eğiti*min temeli "dudaktan okuma" yöntemidir. Çocuk öğretmeninin dudak hareketlerini dikkatle izleyerek onun çıkardığı sesleri çıkar*maya çalışır. Pille işleyen güçlü işitme aygıtla*rı da işitme özürlülerin en büyük yardımcısıdır. İşitme güçlüğü daha hafif olan çocuklar ayrıca desteklenmeleri koşuluyla normal okullarda eğitim görebilirler.

Doğuştan sağır çocukların çoğu zihinsel özürlü olmadıkları halde iletişim kurma ve öğrenme güçlüğü nedeniyle eğitimde başarılı olamayabilir. Kullanılan aygıtlara ve eğitim yöntemlerindeki büyük gelişmelere karşın ba*zı çocuklar konuşmayı ve dudaktan okumayı öğrenemez. Bazıları da parmaklarını kullana*rak özel bir işaret diliyle iletişim kurmaya ça*lışır. Genellikle bir başka işitme özürlü*den öğrenilen bu işaret dilinde alfabenin her harfi elin ve parmakların çeşitli hareketleriyle belirtilir. Ayrıca bazı sözcüklere ve cümlecik*lere karşılık düşen belirli hareketler vardır. Doğal olarak her ülkede kendi dilinin özellik*lerine uygun ayrı bir işaret dili benimsenmiş*tir. İşaret dili aracılığıyla sağırlarla hızlı "ko*nuşabilmek" için çok alıştırma yapmak gere*kir. Ayrıca işitme özürlülerin çoğu kısa ve basit mesajlarla yazılı iletişim kurabilir.

Yaşlılıktan ileri gelen işitme yitiminde de birçok insana yardımcı olan işitme aygıtları 19. yüzyılda kullanılan basit kulak boruların*dan bugünün elektronik düzeneklerine ula*şıncaya kadar çok büyük bir gelişme göster*miştir. Bu aygıtlardan bazıları kulak arkasına sığacak kadar küçüktür ve tırnak büyüklüğün*deki pillerle çalışır. İşitme aygıtlarının özel bir türü de dışkulak ve ortakulak sorunu olanlarda kullanılan kemik iletisi aygıtlarıdır. Bu aygıtlar ses titreşimlerini kulağın tam arkasındaki kemik çıkıntısına iletir. Bu kemik aracılığıyla içkulağa geçen titreşimler buradaki sıvı ve sinir uçlarınca alınarak beyne gönderilir.
Doğuştan sağır dilsiz olmanın getirdiği güç*lükleri yenerek verimli bir yaşam süren pek çok insan vardır. ABD'li Helen Kellerin öyküsü bu çabanın en anlamlı örneklerinden biridir.Sağırlık (Doğuştan)
Sağırlık irsi bozukluklardan (anormalliklerden) kaynaklanabilir. Kalıtıma bağlı bir böbrek hastalığı olan irsi nefritle (Alport Sendromu) beraber gelişmiş olabilir. Kalıtıma bağlı daha birçok sağırlık türleri vardır. Guatrla birlikte sağırlık (Pendred Sendromu) dış kulak yüz ve boyun sakatlıklarının doğurduğu sağırlık cilt anormalliklerinden kaynak!anan sağırlık zihinsel geriliğin neden olduğu sağırlık; retinitis pigmentosa (gece körlüğü) ve periferal nöropatiye bağlı sağırlık (duyma özürü) bu tür sağırlıklardır. Sık rastlanmayan ve başka anormalliklerle (bozukluklarla) ilgisi olmayan sağırlık türleri de vardır. Bunlar yaygın sayılmaz. Eğer ailenizden birinde veya çocuğunuzda bu tür bir sağırlık belirlenirse bir uzmandan genetik konuda bilgi edinin. Sağır bir bebek veya çocuk için uygun tedavi ve eğitime gecikmeden başlanmalıdır.

Eğer bir hamile anne adayı kızamıkçık geçirirse gelişen bebeğin etkilenme riski vardır. Eğer kızamıkçık (German measles) hamileliğin ilk üç ayı içinde olursa çocuğun sağır olarak doğma olasılığı vardır. Ayrıca katarakt kalp problemleri ve beyin veya sinir sistemi bozuklukları gibi başka ciddi sakatlıklar da olabilir. Hamileliğin daha sonraki aylarında geçirilen kızamıkçık işitme kaybı yapabilir fakat diğer sakatlıklara neden olma olasılığı azdır. Erken doğum (prematüre) doğum sırasında veya hemen doğum sonrası oksijensiz kalmak kan uyuşmazlıkları ve menenjit genç yaşlarda sağırlık yapabilir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 11-01-2012, 08:39   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

normal bir birey gibi konuşabilen bir çocuk sonradan sağır olursa konuşmayı unutur mu? yoksa yine konuşmaya devam eder mi? çok merak ediyorum cvp verir misiniz?
 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kulak Hastalıkları ve Sağırlık Hakkında

Kulak Hastalıkları ve Sağırlık Hakkında konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sonradan sağır olmak, sağır olma nedenleri, sağır olmak nasıl anlaşılır, sağır ve dilsiz tedavisi, kulağın dolması, dilsiz bebek nasıl anlaşılır, kulak hastalıkları isimleri, sağır olmanın sebepleri, sonradan sagir olanlar konusabilir mi, kulak dolmasının sebepleri, sonradan sağır olma, sağır olmanın nedenleri, dilsizlik nasıl anlaşılır, sağır ve dilsizlik genetik midir, doğuştan gelen kulak hastalıkları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kulak ve kulak bölümleri hakkında bilgi elif Biyoloji 1 31-10-2012 07:23
Kulak Çınlaması Nedir? - Kulak Çınlaması Hakkında elif Sağlığımız 0 13-03-2011 12:45
Bebek Kulağı ve Bebek Kulak Hastalıkları daywest Bebek Hastalıkları 0 26-06-2010 10:57
Ülser ve Gastrit Hastalıkları Hakkında elif Sağlığımız 0 20-06-2009 08:33
Sağırlık Nedir?-Sağırlık Belirtileri elif Sağlığımız 0 19-06-2009 06:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.