bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2011, 01:04   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Siroz Hastalığı Nedir? - Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir? - Sebepleri Nelerdir?

Siroz Hastalığı Nedir? - Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

SİROZ
Karaciğer vücudun kimya fabrikası gibi çalışan bir organdır. Kan şekerinin düzenlenmesinden yağ şeker ve proteinlerin birbirine dönüşmesine kadar bir çok görevi vardır. Hücreleri düzenli bir şekilde dizilmiştir. Başta alkol kullanımı olmak üzere hepatit türü hastalıklar sonucunda karaciğerin yapısı düzensizleşir ve hücreler hasara uğrar. Hücrelerin yok olmasıyla karaciğer küçülür ve görevini yerine getiremeyecek hale gelir. Şüphesiz vücudun kimya fabrikası dediğimiz organın bozulması hayati tehliaaae yol açan bir sorundur. Bu sebeplerden dolayı iyileşmesi imkansız olan siroz hastalığı ortaya çıkar. Sirozlu bir karaciğer küçülmüştür ve pürtüklü bir yapıya sahiptir. Yok olan karaciğer hücrelerinin yerine yeni hücre üretimi gerçekleşir fakat bu dağınık ve aşırı miktardadır. Bu yüzden bağ dokusu bütün karaciğere dağınık bir şekilde yerleşmiştir.

SİROZ HASTALIĞININ SEBEPLERİ
Siroz batı ülkelerinde ölüm nedenleri arasında ilk 10'da yer alır. Nedeni büyük ölçüde alkol kullanımıdır. Alkol nedeniyle oluşan sirozun tedavisi yoktur. Mutlaka alkolü bırakmak gerekir. Günde 60 gr. dan fazla uzun süre alkol alan bir erkek karaciğer sirozuna yakalanır. Kadında ise bu miktarın 20 gr olması yeterlidir. Bir diğer nedeni hepatit virüslerinin yol açtığı hepatit B C ve D hastalıklarıdır. Bu mikroorganizmalar karaciğerde iltihaplanmaya yol açar. Özellikle hepatit B kronikleşen bir hastalıktır ve karaciğerde bu iltihaplanma kalıcıdır. Özellikle geri kalmış ülkelerde bu yüzden siroza yakalanma bir hayli fazladır. Karaciğerde demirin aşırı birikmesi safra kesesi hastalıkları kronikleşmiş kalp yetmezliği sirozun diğer nedenlerindendir.
Vücudumuzun savunma sistemi karaciğerdeki bozukluk olduğunda kendi hücresini yabancı bir hücre olarak algılar ve bu hücreyi yok eder. Uzun süre ağrı kesici gibi ilaçların kontrolsüz kullanımı kimyasal ilaçlara temas etme siroz oluşumunda etkendir.

SİROZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
Hastalığı başlangıç ve ileri evre olmak üzere ikiye ayırırsak;
  • Hastalık ilk ortaya çıktığında yorgunluk çabuk yorulma iştahsızlık sarılık kaşıntı bulantı aşırı gaz birikimi özellikle bacaklarda ve karında şişlik kabızlık erkeklerin gögsünün büyümesi görülür. Bunlar sadece sirozda ortaya çıkan beliritler değildir. Başka hastalıklarda da bu belirtiler görülebilir.
  • Hastalığın daha ileri evresinde beliritler şiddetli ve tanı koydurucudur. Gözle görülür bir kilo kaybı vardır. Hasta yemek yemek istemez. Bacaklar zayıflar. Dokularda su tutulamaz. Yemek borusundaki damarlar patlayarak iç kanama olabilir. Karaciğer zehirli maddeleri süzer fakat siroz sonucu bu görevi yapamaz ve bu zehirli maddeler hücreleri tahrip eder. Beyin hücrelerinin hasarı sonucu kişi aptallaşır motive olmada güçlük çeker. Cinsel istek azalmıştır hatta ilerledikçe iktidarsızlık gelişir. Aç karnına kusmaya başlar geceleri idrar yapması fazlalaşır. Hastanın görünümü değişmiştir. Yanakları kızarmıştır. Hormonal dengesizlik sonucu vücut kılları dökülür damarlar genişler ve boyunda sırtta görülür bir hal alır.
SİROZ NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Yapılan ilk muayenede doktor hastanın geçmişiyle ilgili bilgi alır. Alkol kullanıp kullanmadığı hepatit hastalığı geçirmiş mi diye öğrenir. Bu hastalığın bulaşmış olabileceği ihtimalini gözönüne alır ve ailede eşinin ya da birlikte olduğu kişide hepatit olup olmadığını öğrenmek ister.
Daha sonra elle yapılan muayeneyle karaciğerin nasıl olduğuna bakılır. Siroz hastalarının karaciğeri serttir. Kenarları ise çok belirgindir. Sirozluların çoğunun dalağı büyüktür. Doktor hastanın görünümünü de inceler. Hasta sararmış yanaklar ve eller kırmızılaşmıştır. Bacakalar zayıf ve karın da su topladığından elle muayene ile karında su birikip birikmediğini anlayabilir.
Kesin tanı koymak için ise kan tahlilleri ve gerekirse karaciğerden parça alımı yapılır. Kanda albumin düzeyi düşük bilirubin seviyesi yüksek ise karaciğerde sorun olduğu anlaşılır. Karaciğer hücrelerinin kanda ne durumda olduğu incelenir. Bunun dışında ultrason görüntüleme ile karaciğer görüntülenir. Karaciğerin yüzeyi ve yapısının bozukluğu hakkında bilgi alınır. Siroz teşhisi konmasında güvenilir ve etkin bir yöntemdir.

SİROZ TEDAVİSİ
Alkole bağlı sirozun tedavisi yoktur. Yine de hastalığın erken tanısı sonucu alınan bazı önlemlerle hastalığın şiddeti azaltılabilir ve bazı belirtiler hafifletilerek hastayı rahatlatmak amaçlanır. Hepatit sonucu siroz olanlarda ise interferon tedavisiyle virüslerin çoğalması engellenir.
Bunlar dışında şunların mutlaka yapılması gerekir ki hastalık kısmen de olsa kontrol altına alınabilsin:
  • İlk başta kesinlikle alkolü bırakmak gerekir
  • Vücuttaki eksikliklerin giderilmesi için vitamin alımı gerekebilir
  • Sirozlu hastaların tansiyonu yüksek olur. Bunu kontrol etmek için tansiyon ilaçları önerilir
  • İdrar söktürücü ilaçlarla karında biriken su miktarı azaltılmaya çalışılır
  • Doktorun önermediği takdirde ilaç alınmamalı
  • Aşırı yağlı yemekler yenmemeli. Bunların dışında en son yapılacak tedavi organ naklidir. Hastalığın iyileşmesi mümkün olabilir fakat bu nakil sonucu karaciğerin vücuda uyumu gerekir. Kullanılan bazı ilaçlar da bu yönde etkili olmaktadır.
SİROZA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER
1. Alkolü bırakmak
2. Hepatit hastalığına yakalanmamak için aşı yaptırmak
3. Bazı karaciğer hastalıkları siroza yol açar. Bu yüzden mutlaka tedavisi yapılmalıdır
4. Beslenmeye dikkat edilmeli yağlı ve hayvansal kaynaklı besinlerden uzak durmak gerekir
5. Erken teşhis önemli olduğundan kontrol amaçlı muayene yaptırılabilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Siroz Hastalığı Nedir? - Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir? - Sebepleri Nelerdir?

Siroz Hastalığı Nedir? - Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir? - Sebepleri Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: wilson hastalığı belirtileri, wilson hastalığı nedir, siroz hastaları nelere dikkat etmeli, hastalığın belirtileri nelerdir, wilson hastalığı tanısı, siroz hastası nelere dikkat etmeli, karaciğer siroz hastası nelere dikkat etmeli, siroz neye dikkat, wilson hastalığı başlangıç belirtileri, wilson hastalığı belirtileri nelerdir, karaciğer hastaları nelere dikkat etmelidir, wilson sirozu belirtileri, siroz olan neye dikkat etmeli, siroz hastalığı, wilson hastalığı sirozu belirtileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Meniere Hastalığı Nedir? - Meniere Hastalığının Belirtileri Nelerdir? - Tedavi Şekli elif Sağlığımız 0 13-03-2011 07:35
Wilson Hastalığı Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 01:40
Grover Hastalığı Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 12:33
Şarbon Hastalığı Nedir?-Hastalığın Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 21-06-2009 01:10
Siroz Nedir?-Siroz Teşhisi ve Tedavisi elif Sağlığımız 0 20-06-2009 08:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats