bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2011, 02:25   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür? - Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür? - Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Günümüzde ateşin en ufak yükselişi bile anneleri telaşlandırmakta ve hemen düşürmek çabasına sokmaktadır. Ancak ateşin aslında çok da olumsuz bir şey olmadığını bilmenizde fayda var. Ateş zarardan çok fayda sağlar. Vücudun mikroplara karşı savaştığının bir göstergesidir. Bilimadamları ateşi şöyle açıklıyorlar:

Vücudu istila eden çeşitli mikroplar virüsler ve bakterilere karşı savaşan akyuvarlar interlökin adı verilen bir hormon salgılarlar. Bu hormon beyne giderek vücut ısısını ayarlamasını söyler. Böylece vücudun ısısı artınca akyuvar hücreleri istilacılara karşı daha iyi savaşırlar. Ayrıca yüksek ısıda bu hastalık yapan organizmalar savunmasız kalırlar. Hatta bazen vücut ısısını çok düşürerek mikropların mineral ihtiyacını karşılamasını önleyerek onları ölüme terkederler. Vücuda bir virüs saldırdığında ateş sayesinde vücuttaki antivirüs maddelerinin ve interferonun üretimi hızlanır.
Kısacası ateş aslında vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği önemli bir savunma mekanizmasıdır. Doktorlar altı aylıktan büyük bebeklerde ateş 39 dereceyi geçmeden düşürmeyi önermiyorlar. Ancak ağrılar sızılar çok olursa Calpol tarzı ağrıkesici ve ateş düşürücü özelliği olan bir ilaçtan az miktarda verebiliyorlar. Ateşin kaynağı bir enfeksiyonsa antibiyotikle tedavi gerektiriyor olabilir. Bu durumda antibiyotikler hastalıkla mücadele ettiğinden ateşi dolaylı yoldan düşürmüş olurlar.
Eğer kan zehirlenmesi ya da sıcak çarpması gibi farklı bir sebepten ateş yüksekse ateşin derhal düşürülmesi gerekir. Ayrıca altı aydan küçük bebeklerde ateşin yüksek olması tehlikeli olabilir. Ateş vücudun enfeksiyonlara cevabı olduğunda nadiren 41 dereceyi geçer asla 42 dereceyi aşmaz. Sıcak çarpması gibi durumlarda ateş 45.5 dereceye kadar yükselebilir. Acil müdehale gerekir.

Bebeğin Ateşini Nasıl Ölçeceksiniz?

Genelde her annenin yaptığı gibi dudaklarınızı bebeğinizin alnına değdirin. Eğer sıcak geliyorsa bebeğin ateşi yükselmiş demektir. Ancak bazen bebeğin dış sıcaklığı normal gibi gözükse de iç ateşi olabilir. Bebeğinizin hareketlerinde bir anormallik seziyorsanız hasta gibi görünüyorsa daha büyük çocuklarda halüsünasyon görmeler varsa ateşi derhal ölçmenizde fayda vardır.


Rektal yoldan ateşi ölçmek:
Bebeğinizi alt açtığınız yere yatırın ve bezini çıkarın. Bebeğin iki ayağını bir elinizle kavrayarak yukarı kaldırın. Eğer bebeğiniz bu şekilde huzursuz oluyorsa onu yan yatırabilirsiniz veya dizlerinizin üzerinde yüz üstü yatırabilirsiniz. Rektal olarak kullanacağınız dereceyi asla ağızda kullanmayın. Derecenin ağız kısmı (****l kısım) tamamen girinceye kadar makata sokun. Bebeğin poposunu elinizle sıkıştırarak en az iki dakika bekleyin. Bu arada bebeğinizi sakinleştirmek için şarkı söyleyebilirsiniz veya televizyon seyrettirebilirsiniz. Bebeklerde en güvenilir yöntemdir.

Koltuk Altından Ateşi Ölçmek:
Bebeğinizin koltuk atına dereceyi yerleştirin ve kolunu bir elinizle sıkıştırın. Kolunu dirseğinden sıkıştırın ki oynama olmasın. Bu şekilde en az dört dakika tutmaya çalışın. Bebeğinize kolunun altında bir şey olduğunu unutturmaya çalışın. Kucağınızda gezdirin. Onu oyalamak için bildiğiniz her yöntemi deneyin.Ağız

Yoluyla Ateşi Ölçmek:
Ancak büyük çocuklarda mümkündür. Dereceyi dilinin altında tutması ve ağzını kapalı tutması gerekir. Bu da çocuğunuz dört beş yaşına gelmeden pek mümkün olmaz. Derece 2-4 dakika bu şekilde tutulmalı.
Hangi Değerler normaldir? Ağız yoluyla ölçülen ateş eğer 37 dereceyse normaldir. Koltuk altı bu değerden yarım derece kadar daha düşüktür. Yani Koltuk altı 36.5 derece normaldir. Rektal olarak ise ateş daha yüksek çıkar. Rektal 37.5 derece normaldir.
Bebeğinizi Ne Zaman Doktora ***ürmelisiniz? Bebeğinizin ateşi rektal olarak 40.5 derecenin üzerindeyse havale geçiriyorsa sürekli ağlıyor ve sakinleşmiyorsa ensesi sertse ve başını öne eğemiyorsa sıcak çarpması olasılığı varsa cildinin her hangi bir yerinde mor noktalar varsa havale geçiriyorsa iki aylıktan küçükse derhal acile ***ürün. Bu arada üzerini çok sarmalamayın ve ateş düşürücü fitil uygulayın.
Eğer bebeğiniz iki aylıktan büyükse rektal ateşi 39 dereceden fazlaysa susuz kalma belirtileri görüyorsanız (idrar koyu sarı ve az gözyaşı yoksa bezinde kırmızı lekeler varsa) ateş ilaçla düşmüyorsa bir kaç gündür hafif seyreden ateş birden bire yükselmişse ateş 24 saatten uzun süredir yüksekse bebeğiniz çok huzursuzsa davranışında değişiklik varsa bebeğinizi uygun bir zamanda doktora gösterin.

Ateşi Nasıl Düşüreceksiniz?
Ortamı 20-21 derecede tutun. Bebeğinizin üstündekileri çıkarın. Üzerinde yalnızca badi (body) kalsın. Hava sıcaksa yalnızca beziyle dursun. Ateş rektal olarak 39 dereceden yüksekse ateş düşürücü İbufen (yalnızca doktorunuz önerdiyse) veya Calpol gibi ilaçlar verebilirsiniz. Ateşi düşürmek için aspirin vermeyin. Ateşin kaynağı viral bir hastalık olabilir. Paranox türü fitil de uygulayabilirsiniz.


Ateşi düşürmenin en iyi yolu ıslak bez uygulamasıdır
.
Bunun için bebeği havlu üzerine yatırın. Bir kaba ılık su doldurun. Beş tane bez veya mendil alın. Ilık suyla ıslattığınız bezleri sırayla alnına kol altlarına bacaklarının üst kısmına yayın. Bu işlemi bezler ısındıkça tekrarlayın. Bu uygulamayı en az yarım saat sürdürün. Vücut ısısının düşmesi için bu süre gereklidir. Bu sürenin sonunda ateşi tekrar ölçün. Bu arada kapdaki su ısınmışsa değiştirin. Ateşi düşürmenin en etkili yolu ıslak bez uygulamasıdır. Ancak ateş tekrar yükselebilir. Eğer ateş 24 saat boyunca tekrar tekrar yükseliyorsa mutlaka doktora danışın.
Bebeğiniz yüksek ateşliyken daha çok kaloriye gereksinim duyar. Onu sevdiği gıdalarla besleyin. Ne yemek istiyorsa verin. Gofret çikolata cips gibi besinlerin değeri yoktur. Ama mesela bebeğiniz muzu çok seviyorsa ona istediği kadar verebilirsiniz. Ya da ekmek bebe bisküvisi meyve yoğurt gibi. Ayrıca sıvı alımını artırmaya çalışın. Ancak içmek istemiyorsa asla zorlamayın. Çeşitli sıvıları sürekli sunmaya devam edin.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
incitanesi (14-03-2011)

Alt 14-03-2011, 02:33   #2 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bunları bildiğim iyi oldu teşekkürler
incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-01-2012, 11:05   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bu faydalı bilgileri ulaştırdığınız için çok teşekkürler:)
 
Alt 31-07-2012, 04:12   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bebeğim 4aylık ve 4 güne yakın ateşi var ateşi 38 dereceye cıkıyor soğuk uygulama yapıyorum calpol dolven fıtıl veriyorum 4saate bir ama 37.4 oluyor yarım saat sonra geri yükseliyor antibiyotik macrol ve alfoxil forte kulanıyorum genede düşmüyor ne yapmalıyım
 
Alt 15-12-2013, 08:31   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Sanayi mahallesındeki kağıthane devlet hastanesine çocuk doktoru faruk akcaya gidin süper bir doktor şiddetle tavsiye ediyorum
 
Alt 09-01-2014, 07:50   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ben bu yöntemi beğenmedim çünkü ne yapılacağı yazmıyo tek ölçün diyo çok saçma
 
Alt 19-03-2014, 08:26   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

benim cok ateşim var bıde başım ağrıyo 3 gunden beğri
 
Alt 20-04-2014, 06:07   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

eklem yerlerini kolanyağı ile ovmak da işe yarıyor.. ılık suyla duş almak. bütün vücudu ıslak mendille silmek. vb.
 
Alt 13-05-2017, 12:22   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Oğlum enfeksiyon kapmış . Antibiyotik Vega ateş düşürücü fayda etmiyor . En düşük ateşi 39 derece . 3 gündür ateşini dusuremiyoruz . Ne yapmalıyım ?
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür? - Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür? - Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ateş düşürmek için, ateş düşürmek için ne yapılır, ateş düşürmek için ne yapmalı, ates dusurmek icin ne yapmali, ateşi düşürmek için ne yapılır, çoçuklarda ateşi düşürmek için ne yapmalı, ateşi düşürmek için ne yapmalı, ateşi düşürmek için, ateş düşürmek için ne yapılmalı, ateşi düşürmek için ne yapılmalı, ateşin düşmesi için ne yapılmalı, atesi dusurmek icin ne yapmali, ateş düşürmek için neler yapılır, ateş düşürmek için ne yapmak gerekir, yüksek ateşte ne yapılmalı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Osteoporozdan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 12:19
Parlak Cilt İçin Ne Yapılmalıdır? elif Güzellik Önerileri 0 05-03-2011 03:19
Biçimli Kalçalar İçin ne yapılmalıdır elif Güzellik Önerileri 0 03-03-2011 03:12
Döküntülü hastalıklarda ateşi düşürmek doğru mudur? daywest Bebek Bakımı 0 01-03-2010 12:53
ateşi olan çocuğa İlk olarak hangi müdahaleler yapılmalıdır? daywest Bebek Bakımı 0 12-02-2010 11:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.