bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2011, 05:05   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kan Bağışı Nedir? - Kan Bağışı Hakkında

Kan Bağışı Nedir? - Kan Bağışı Hakkında

Kimler kan verebilir ?

Donör: Kan bağışı yapan kişi.

Yaş: 18 - 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir.

Sıklık: Erkekleren sık 2 ayda bir; kadınlar ise en sık 3 ayda bir olmak üzere ve yılda toplam 4 üniteyi geçmemek koşuluyla kan verebilirler.

Vücut Ağırlığı: 50 kg'ın üzerinde olan herkes kan bağışı yapabilir.

Miktar: Bağışlanan kan standart olarak 450 mL'dir. İnsan vücudunda toplam 5000-6000 mL kan olduğu düşünülürse bu miktar toplam kan hacminin sadece % 75-9' u kadardır.Kan bağışını takiben eksilen sıvı hacmi damar dışındaki sıvının damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise 2 ay kadardır. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi aksine bir çok yararı mevcuttur.

Anemi: Kansızlık elbetteki kan bağışı için engeldir. Günlük yaşamın olağan sayılabilecek ve çoğunlukla psikolojik kaynaklı olan halsizlik bitkinlik gibi durumlar anemi olarak algılanmamalıdır. Anemi tanısı kan testleriyle yapılmaktadır. Kan bağışı için kriter hemoglobin değeridir..

Saklama: Kanın saklanma süresi torba içindeki antikoagülan solüsyonun niteliğine bağlıdır. Bugün kullanılmakta olan torbalarda bu süre 35-42 gündür.Bu süre kanın tüketimi için fazlasıyla yeterli bir depolama süresidir.

Sterilite: Kan torbaları tek kullanımlık ve steril olarak imal edilmektedir. Bu sebeple kan bağışı sırasında donöre herhangi bir hastalık bulaştırılması söz konusu değildir.

Yan Etki: Kan bağışının kilo aldırma zayıflatma halsiz bırakma kaşıntı ve bağımlılık gibi yan etkileri yoktur. İlaç Kullanımı: Almış olduğunuz ilaçlar kanınıza geçmektedir. Bu ilaçlardan bazıları kan bağışı yapmaya engel teşkil eder.Kan bağışından önce eğer sağlığınız açısından mecbur değilseniz ilaç almayınız. Almak durumundaysanız kan verip veremeyeceğinizi kan merkezi doktorlarına danışabilinir.
 1. Aspirin kullanımı: Kan bağışına engel değildir. Sadece trombosit amaçlı kal alımında veya tromboferezde dikkat edilmelidir.
 2. Tegison (Sedef hastalığında kullanılan bir ilaç) kullananlar ilacı kestikten 3 yıl sonra kan verebilir.
 3. Accutan veya benzeri retinoik asit türevi ilaçları kullananlar ilacı bıraktıktan 4 hafta sonra gönüllü donör olabilir.
 4. Faktör konsantresi kullananlar donör olamazlar.
Tansiyon: Sistolik kan basıncı 180 mmHg'yı diastolik kan basıncı ise 100 mmHg'yı aşmamalıdır.

Hastalıklar: Yine bazı hastalıklar da ilaçlar gibi kan bağışına sürekli veya belli bir dönem için engel oluşturmaktadır. Bu hastalıklara ilişkin bazı bilgiler aşağıda belirtilmiştir.( Aşağıda olmayan hastalıklar için kan merkezlerinden bilgi alınabilir.)
Kimler kan veremez?
 1. Hepatit B (Hiçbir zaman kan veremezler)
 2. Hepatit C (Hiçbir zaman kan veremezler)
 3. AIDS (Hiçbir zaman kan veremezler)
 4. Sıtma (Tedavinin sağlanmasından 3 yıl sonradan itibaren kan verebilirler)
 5. Frengi geçiren hastalar iyileşmeden 1 yıl sonra kan verebilirler.
 6. Creutzfeldt-Jacob hastalığı olanlar hiçbir zaman kan veremez.
 7. Chagas Hastalığı ( Alınan kan sadece fraksinasyon amaçlı kullanılabilir)
 8. Tüberküloz (Tedavinin sağlanmasından 5 yıl sonra kan verebilirler)
 9. Diabet (İlaç kullanmayan veya ilaç kullandığı halde kan şekeri regüle edilmiş olanlar kan verebilir)
 10. Anemi (Anemi teşhisi konmuş kişiler kan bağışçısı olamazlar)
 11. Gebeler kan veremez. Doğum veya gebeliğin sonlan(dırıl)masından 6 hafta sonra kan verebilirler.
 12. Koroner kalp hastalığı angina pektoris ciddi kardiyak aritmi serebrovasküler hastalıklar arteriyal tromboz veya rekküren venöz trombozu olan kişiler kan veremezler.
 13. Alerji ( Astım hastaları kan veremez. Polen alerjisi olanlar ise sadece alerjileri oldukları dönemde kan veremezler.)
 14. Otoimmün hastalığı olanlar kan veremezler.
 15. Kanama diatezi (Kanama eğilimi) olanlar ömür boyu kan veremezler.
 16. Bronşit (Kronik bronşit hastaları kan veremez)
 17. Kronik nefrit ve pyelonefritli hastalar kan veremez. Akut glomerulonefrit geçirmiş olanlar ise iyileşmeden 5 yıl sonra bağış yapabilir.
 18. Malign (Habis) hastalığı olanlar gönüllü donör olarak kabul edilmezler.
 19. Brusella almış olanlar tam iyileşmeyi takiben iki sene sonra kan bağışı gönüllüsü olabilirler.
 20. Epilepsi hastaları kan veremezler.
 21. Osteomyelit geçirmiş hastalar tam düzelmeden 5 yıl sonra kan verebilirler.
 22. Cerrahi: Büyük ameliyatlardan sonra 6 ay boyunca kan bağışı alınmaz.Mide rezeksiyonu geçirenler ise hiçbir zaman donör olamazlar.
 23. Transfüzyon: Kan veya kan ürünü alan donörler 1 yıl boyunca kan veremezler.
 24. Attenüe virus aşısı yapılmış olanlar 3 hafta kan veremez.( Su çiçeği sarı humma kızamık kızamıkçık oral polio kabakulak)
 25. Ölü bakteri aşısı olanlar 5 gün donör olamazlar.( Kolera tifo antrax)
 26. İnaktif virus aşısı ve toxoid alanlar ise 3 gün kan veremezler ( Polio-injeksiyon influenza rabies difteri tetanoz)

Kan Bağışı nasıl yapılır?

Kan merkezine gelen gönüllüler yani donörler ilk olarak donör formunu doldurur. Bu form kişinin donör olup olamayacağını anlamaya yönelik bazı sorulardan oluşmaktadır. Formun ikinci sayfasında ise kişiye ait kimlik adres ve bağış bilgileri bulunmaktadır. Donör olabilmek için gerekli koşullardan biri Hemoglobin düzeyinin istenilen değerlere sahip olmasıdır. Toplumumuzda oldukça sık rastlanan anemi hastalığı yani kansızlık elbetteki kan bağışı için en sık karşılaşılan engeldir. Erkeklerde 135 g/dL'nin kadınlarda ise125 g/dL'nin üzerindeki hemoglobin değerleri donör olunması için yeterlidir. Bu testler kan merkezlerinde Bakır Sülfat Solüsyonu kullanılarak yapılmaktadır.


Kişinin hemoglobin düzeyi kan bağışı için uygunsa arteriyal tansiyon ölçümüne geçilir. Sistolik tansiyon 180 mmHg'nın diyastolik tansiyon ise 100 mmHg'nın üzerinde olmadığı sürece kan bağışı yapılabilir. Kan alma yatağına uzanan gönüllü donörler kan alımı için uygun bir damar belirlenir ve antiseptik bir solüsyonla içten dışa doğru dairesel olarak cilt temizliği yapılır. Antiseptik solüsyonun etkinliğini sağlayabilmesi için kuruması beklenmelidir. Bu süre kullanılan sıvıya bağlıdır ancak genellikle 30-45 sn kadar beklemek yeterli olur. Ardından sterilite şartlarını bozmamak kaydıyla damara girilir.


İğnenin damara sokulmasıyla birlikte kan torbası dolmaya başlar. Torba içindeki antikoagülan sıvı ile kanın iyice karışması sağlanmalıdır. Bu işlem manuel olarak yapılabileceği gibi otomatik kan alma cihazları (Sağ alttaki fotoğraf) ile daha sağlıklı olarak gerçekleştirilebilir.


Kan alma işlemi yaklaşık olarak 6-10 dakika kadar sürer. Bu süre komponent imalatı açısından önemlidir. İğnenin damardan çıkarılmasınından sonra cilt bölgesi tekrar dezenfekte edilir ve steril bir gazlı bezle kapatılır. Donörün birkaç dakika kompres yapması sağlanır. Kan torbasının seti kapatıldıktan sonra iğneye doğru olan kısım kesilir. Setin bu kısmından alınan kan örneği test çalışmalarında kullanılır. İğne kısmı da kesilerek setten ayırılır.
Kan Vermenin Faydaları
 • Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip kan yapımı canlı tutulur.
 • Verilen kanın yerine anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için bağışçı daha dinç ve canlı olur.
 • Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
 • Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
 • Kan bağışlayan kişide baş ağrısı stres yüksek tansiyon yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
 • Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS Hepatit B Hepatit C Sifiliz ve Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
 • Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

KAN GRUBUNUZUN SIKLIĞINI BİLİYORMUSUNUZ ?

Aşağıdaki tabloda bölgemizdeki donörlerin kan gruplarının her yüz kişideki rastlanma sıklığı gösterilmektedir.
 • Genel olarak her hastaya kendi grubundan kan verilmek zorundadır.
 • A ve O grubu en yaygın tip olmakla beraber aynı zamanda en sık aranılan da gruptur.
Kan grubunuzu bağış sırasında öğrenebilirsiniz.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 11-12-2011, 09:07   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ben kan bağışının ne olduğunu sordum?
 

Alt 04-04-2014, 08:18   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

kan bağışı nedir diyoz siz ne diyonuz? tövbe :/
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kan Bağışı Nedir? - Kan Bağışı Hakkında

Kan Bağışı Nedir? - Kan Bağışı Hakkında konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler, kan bağışının yapılabilmesi için gerekenler, kan bağışı nedir, kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgi, kan bağışı nedir kısaca, kan gruplarını kan bağışının önemini ve kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler, kan bağışı yapılabilmesi için gerekli bilgiler, kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler nelerdir, kan bağışının yapılabilmesi, kan bağışının yapılabilmesi için bilgiler, kan bağışının yapılması için gerekli bilgiler, kan bağışının yapılabilmesi için gereken bilgiler, kan grupları kan bağışının önemi ve kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler, kan bağışı nedir kısa bilgi, kan bağışının önemi ve kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kan bağışı yapmak koruyor mormavi Sağlığımız 0 20-04-2009 05:29
Kan bağışı yeterli düzeyde değil Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 11-06-2008 12:50
Samsun'da kan bağışı otobüsü Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 17-04-2008 12:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.