Bakimliyiz.Com

-   Sağlığımız (http://www.bakimliyiz.com/sagligimiz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Kan Bağışı Neden Önemlidir? (http://www.bakimliyiz.com/sagligimiz/74474-kan-bagisi-neden-onemlidir.html)

elif 14-03-2011 05:07

Kan Bağışı Neden Önemlidir?
 
Kan Bağışı Neden Önemlidir? - Kan bağışının hastaya, kan verene, kan verilen hastaneye ve topluma faydası nedir?

Kan Bağışı Yaşam İçin Yapılan Bir Armağandır Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır.Bu ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumda sağlanabilmektedir.

Kan, üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır.


18 ve 65 yaş arası olan, sağlıklı, bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan, 50 kg üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler.


Yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır.


Kan bağışlamak isteyen kişilere çok kapsamlı bir sorgulama uygulanır. Bu sorular sonunda kan vermeniz uygun bulunmayabilir, ancak bu sizin sağlıklı olmadığınız anlamına gelmez.


Kan bağışlamaya uygun bulunursanız sizden steril ortamda 450 ml kan alınır. Kan verme işlemi ortalama 30 dakika sürer. Alınan kanın raf ömrü 35-42 gün arasıdır.
Bu kanda 4 hastalık araştırılır; sarılık B, C, AIDS ve frengi. Bu testler negatif yani kanınız temiz bulunursa ihtiyacı olan hastaya verilir, çoğu durumda da yaşam kurtarır.
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kan Merkezi’nde kan bağışlayan bağışçılarımıza kanlarında yapılan testlerin sonuçları açıklamalarla bildirilir, isteyen kişilere bu fırsatla hepatit B aşı programı uygulanır.


Herkes için çok önemli olan kan grubu bilgisi ileri teknoloji ile bakılarak özel kan grup kartı verilir.


Ayrıca hastanemizde üç kez kan bağışlayan bağışçılarımıza dilediği öğretim üyesi için ücretsiz muayene fişi verilir.


Ancak herşeyin ötesinde eşsiz bir bağış olan kan bağışı hastalarımız için yerine başka bir şey konulmayan bir hediyedir, bizler de bağışçılarımıza minnet duyuyoruz.
Bugün Özel Bir Şey Yapın, Kan Bağışlayın, Yaşam Armağan Edin.

elif 14-03-2011 05:08

Kan bağışının insan vücudu ve toplumsal açıdan önemi nedir?
 
Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan çok önemlidir.Vücuttaki kan hiçbir zaman değişmez.Sürekli aynı kanı kullanırız.Eğer kan verir isek vücut yeni kan üretir.Ve bu vücut için yararlıdır.Ayrıca kan verdiğimiz kişileri düşünün..Her yıl yüzlerce insan ölüyor.Bu insanlar kan bekliyor.Kan vermek hem bizim sağlığımız hem kan bekleğen kişilerin hayatları bakımından çok önemlidir
-KAN BAĞIŞININ ÖNEMİ-
”Kanamalı bir hastada ya da büyük bir ameliyatta 6-8 ünite kana ve 4-5 ünite taze donmuş plazmaya ihtiyaç vardır. Problemli gebelik dönemi geçiren ya da kanamalı hamile bir kadının yaşamını sürdürebilmesi için kan ve kan ürünlerine gereksinim duyar. Hayatları boyunca kan ve kan ürünlerini almak zorunda olan hemofili ve talesemi hastaları sizlerin kan bağışınızı bekliyor. Yenidoğan ve kanın değişmesi için çok taze kana ihtiyacı olan bebekler sizin kanınızı bekliyor. Ağır böbrek hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için kan ve kan ürünlerine ihtiyaçları var. Kan yapılamayan tek ilaçtır. Bir gün siz de kan ve ürünlerine gereksinim duyabilirsiniz. Bağışladığınız her kanla ücretsiz olarak kan grubu tespit edilerek, hepatit B, hepatit C, frengi ve AIDS testleri de yapılmaktadır.”

Kan Vermenin Faydaları
* Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
* Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
* Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
* Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
* Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
* Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
* Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.


Kimler kan verebilir?
Donör: Kan bağışı yapan kişi.
Yaş: 18 – 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir.
Sıklık: Erkekler,en sık 2 ayda bir; kadınlar ise, en sık 3 ayda bir olmak üzere ve yılda toplam 4 üniteyi geçmemek koşuluyla kan verebilirler.
Vücut Ağırlığı: 50 kg’ın üzerinde olan herkes kan bağışı yapabilir.
Miktar: Bağışlanan kan standart olarak 450 mL’dir. İnsan vücudunda toplam 5000-6000 mL kan olduğu düşünülürse, bu miktar, toplam kan hacminin sadece % 7,5-9′ u kadardır.Kan bağışını takiben, eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi, aksine bir çok yararı mevcuttur.Anemi: Kansızlık, elbetteki kan bağışı için engeldir. Günlük yaşamın olağan sayılabilecek ve çoğunlukla psikolojik kaynaklı olan halsizlik, bitkinlik gibi durumlar, anemi olarak algılanmamalıdır. Anemi tanısı, kan testleriyle yapılmaktadır. Kan bağışı için kriter hemoglobin değeridir..Saklama: Kanın saklanma süresi, torba içindeki antikoagülan solüsyonun niteliğine bağlıdır. Bugün kullanılmakta olan torbalarda bu süre 35-42 gündür.Bu süre, kanın tüketimi için fazlasıyla yeterli bir depolama süresidir.Sterilite: Kan torbaları, tek kullanımlık ve steril olarak imal edilmektedir. Bu sebeple, kan bağışı sırasında donöre herhangi bir hastalık bulaştırılması söz konusu değildir.Yan Etki: Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı ve bağımlılık gibi yan etkileri yoktur.İlaç Kullanımı: Almış olduğunuz ilaçlar, kanınıza geçmektedir. Bu ilaçlardan bazıları kan bağışı yapmaya engel teşkil eder.Kan bağışından önce, eğer sağlığınız açısından mecbur değilseniz, ilaç almayınız. Almak durumundaysanız, kan verip veremeyeceğinizi kan merkezi doktorlarımıza danışabilirsiniz.


1. Aspirin kullanımı: Kan bağışına engel değildir. Sadece, trombosit amaçlı kal alımında veya tromboferezde dikkat edilmelidir.
2. Tegison (Sedef hastalığında kullanılan bir ilaç) kullananlar, ilacı kestikten 3 yıl sonra kan verebilir.
3. Accutan veya benzeri retinoik asit türevi ilaçları kullananlar, ilacı bıraktıktan 4 hafta sonra gönüllü donör olabilir.
4. Faktör konsantresi kullananlar, donör olamazlar.
Tansiyon: Sistolik kan basıncı 180 mmHg’yı, diastolik kan basıncı ise, 100 mmHg’yı aşmamalıdır.

Misafir 26-12-2011 09:01

türk kızılayı ile ilgili özlü sözler var mı bu sitede?

kayıtsız üye 26-12-2011 09:04

özlü sözler
 
türk kızılayı ile ilgili özlü sözler

Я 27-12-2011 11:26

Alıntı:

kayıtsız üye´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 179671)
türk kızılayı ile ilgili özlü sözlerKızılay ile ilgili güzel sözler başlığına bakabilirsin.

Misafir 05-03-2012 08:23

ödew
 
güzel site tşk ederim ben bu siteye ödevime büyük yardımı oldu...

Misafir 18-03-2012 10:42

Kan Bağışının Hastaya Faydası Nedir

Я 20-03-2012 02:07

Alıntı:

Misafir´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 193811)
Kan Bağışının Hastaya Faydası Nedir

Kanın kullanıldığı hastanın tedavi edilme sürecinde kaybettiği kanın yerine aldığı kan ile hayatının devamını sağlamış olur.

Misafir 26-03-2012 04:41

lütfen kana ihtiyacı olanlara kan verin

Misafir 29-04-2012 03:09

sen ver :D:D:D

Misafir 26-02-2013 07:55

Kan bağışının hastalara faydasını yazarmısınız?

Misafir 03-01-2014 11:45

bu siteyi sevdim ödevim için çok yardımcı oldu sayenizde 100 aldım
teşekkürler

Misafir 18-03-2014 03:00

Ya kan vermek istiyorum ve bi turlu veremedim çünkü bebeğim var ve disarda pek cikamiyorum ya eğer siz verecek durumdesiniz ve vermiyosunuz bu insanlıktan gitmiş ... Bu kadar ssöylüyorum size ne zaman ne kime ne olacak kimse bilmez o yüzdeneeğer biz insan insanla bi hayida olabiliyorsak neden iyilik yapmiyoruz arkadaşlar...

Misafir 18-03-2014 08:39

ödevime yardımcı olduğunuz için tşk

Misafir 07-11-2014 08:57

Kan bağışlayın hasta olanlara yardım edin

Misafir 23-11-2014 05:45

harika bir site

Misafir 07-01-2015 07:36

Her damla kan bir insan demektir

Misafir 11-11-2015 05:17

Kan verin hayat kurtarın.

Misafir 17-11-2015 10:19

Evet güzeldi yardımcı oldu bana tesekkur ederim bunları yazan herkeze tesekkur ederim

Misafir 23-11-2015 07:29

Bence bu ışte çok güzel yani herkese bu isteyin öneririm sagolun

Misafir 03-12-2015 09:46

odev
 
Sonunda bu siteye ulastim her bu siye guzel bir site

Misafir 10-12-2015 05:28

Yılda bir veya iki kez yapacağımız kan bağışının insanlığın geleceğini kurtarabileceğini düşünün. Her gün kazalar, yaralanmalar ve sıkıntılar insan hayatının sona erdiğini gösterir. Kan ihtiyacı hayati önem taşıyarak yaşamak için gereklidir. İhtiyacımız olan kanı bulabilmek yaşama tutunacak bir daldır.

Kanamalı hastalıkları olan insanların ameliyatta 6-8 ünite kana ihtiyacı vardır. Kurtulabilmesi için kan gereksinimi olduğunu bilmeliyiz. Bugün kan bağışı olmasaydı eğer her gün binlerce kişi ameliyat masasından kalkamazdı. Kan bağışında bulunmak insanların hayatını kurtarır. Genel sorumluluk olup bugün bizim başımıza bir şey geldiğinde kana ihtiyaç duyacağız. Başkasının bağış yaptığı kanlar sayesinde sağlıklı şekilde ameliyat masasından çıkabiliriz. Kan bağışı olmadığında yaşama tutunmanın kolay olmayacağını da bilmeliyiz. Hasta olan insanların kan ihtiyaçları önemlidir. Bugün başkasının kan ihtiyacı olurken yarında bizim kan ihtiyacımız olacağını unutmamalıyız. Bağışlanan kanlar ücretsiz gönüllülük esasında yapılmaktadır. Verilecek tek bir ünite kanda dahi testler yapılarak hepatit B, hepatit C, frengi, AIDS gibi araştırmalar yapılarak size dönüş yaparlar.

Kan vermenin faydaları
Kemik iliğinin yağlanması önlenerek ileride kansızlığın önüne geçilir.
Kandaki yüksek yağ oranı düzenlenmiş olunur.
Kalp krizi riski düşürülür.
Stres, baş ağrısı, tansiyon, yorgunluk, halsizlik gibi rahatsızlıkların önüne geçer.
Sizin kanınızla can kurtulması manevi olarak insanları mutlu eder.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:38 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.