bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2011, 08:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Renk Katkı Maddesi Nedir? - Renk Katkı Maddesi Hakkında

Renk Katkı Maddesi Nedir? - Renk Katkı Maddesi Hakkında

Teknik olarak renk katkı maddesi bir gıdaya ilaca kozmetik ürünlere veya insan vücuduna uygulandığı veya ilave edildiği zaman renk açığa veren boya pigment veya maddelere denir.

ABD`de kullanılan tüm renk katkı maddelerinin ayarlanmasından FDA sorumludur. Gıdalarda kullanılmasına müsaade edilen tüm renk katkı maddeleri "belgelenebilir" veya "belgelenmekten muaf" olmak üzere sınıflandırılır. Belgelendirilebilen renk katkı maddeleri sentetiktir ve her grup imalatçı ve FDA tarafından test edilir.

Gıdalarda kullanılmasından önceki bu onaylanma sürecinde renk katkı maddesinin güvenilirliği (sağlık açısından) kalitesi dayanıklılık ve kararlılığı kontrol edilir. Amerikada belgelenmiş 9 adet renk katkı maddesi vardır.

Bir örnek FD&C Yellow No.6`dır ve bu tahıllarda fırın gıdalarında aperatif yiyeceklerde vs kullanılır. Belgelenmekten muaf olan renk katkı maddeleri sebzeler mineraller veya hayvanlar ve tabii türevlerin sentetik kopyaları gibi tabii kaynaklardan elde edilirler.

Mesela karamel rengi ticari olarak şeker ve diğer karbonhidratların ısıtılmasıyla sıkı kontrol edilmiş şartlarda elde edilir ve soslar salçalar fırıncılık ürünleri ve diğer gıdalarda kullanılır.

Renk katkı maddesinin belgelendirilebilir veya belgelendirmeden muaf olmasının genel anlamda onun güvenilirliği ile bir ilgisi yoktur.

Her iki tip renk katkı maddesi de gıdalarda kullanımına izin verilmeden önce aynı standart sıkı prosedüre maruz bırakılır. Belgelendirilebilen renk katkı maddeleri diğerlerine göre daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü bunların renklendirme kabiliyetleri diğerlerine göre daha iyidir.

Bu özelliklerinden dolayı da aynı etkiyi göstermesine karşın gıdaların içerisindeki miktarları daha düşüktür. İlave olarak belgelendirilebilen bu renk katkı maddeleri daha kararlı tek düze renk sağlamada daha iyi ve farklı renk ve tonları oluştururken de daha kolay karışabilmektedir. Belgelendirilebilen renk katkı maddeleri genel olarak gıdalara istenmeyen bir tat vermezler. Ancak şeker pancarı ve yabanmersini gibi gıdalardan elde edilen katkı maddeleri istenmeyen etkilere neden olabilirler.

FDA tarafından onaylanmış dokuz adet belgelendirilen renk katkı maddesinden sekizi gıda üretiminde kullanılmaktadır. Gıdalarda kullanılmasına müsaade edilen maksimum miktarlarda ayrıca belirlenmiştir. Çok aşırı renk katkı maddeleri kullanılması hem gıdaların çekiciliğini kaybettirmekte hem de maliyetini artırmaktadır (7).

Suda ve Yağda eriyen boyalar nedir?
Onaylanabilir renk katkı maddeleri gıdaların içinde "dyes" (suda çözünen boya maddesi) veya "lakes." (yağda çözünen boya maddesi) olarak bulunur.

Dye`lar su içinde çözünebilir ve toz granül sıvı veya diğer spesifik amaçlara uygun formlarda imal edilebilir. Bunlar içeceklerde kuru karışımlarda fırınlanmış gıdalarda şekerlemelerde süt ürünlerinde ev hayvanları gıdalarında ve diğer çeşitli gıdalarda kullanılır. Lake`ler dye`ların suda çözünmeyen formudur.

Lake`ler dye`lardan daha dayanıklıdır ve sıvı ve katı yağ içeren gıdaların renklendirmesinde veya dye`ların çözünmesine yetecek derecede nem içermeyen gıdalarda kullanılması idealdir.

Tipik kullanım alanlarından bazıları şunlardır:
Kaplanmış tabletler tatlı ve kek karışımları sert şekerlemeler ve sakızlar (7).

Yağ yerine kullanılan maddeler nelerdir?
Yağ yerine kullanılan maddeler karbonhidrat protein veya yağ kökenli olabilirler.
Piyasaya sunulan ilk maddenin temel içeriği karbonhidrattır. Örneğin Avicel bir selüloz jel N-Oil bir dextrindir.

Yağ yerine kullanılan bu maddeler günümüzde sandviç gibi aperatif gıdalar salata sosları soğuk tatlılar fırıncılık ürünleri (fırınlanmış gıdalar) ve şekerlemeler gibi oldukça değişik gıda türlerinde kullanılmaktadır. Protein kökenli yağ yerine kullanılan maddeler 1990`larda piyasaya sürülmüştür.

Bunlardan iki tanesi GRAS "generally recognized as safe" (genel olarak güvenilir kabul edilen) olarak doğrulanmıştır. Birincisi yumurta beyazından veya süt ürünleri kullanılarak mikropartikül haline getirilmiş proteindir. Mikropartikülasyon işleminde protein mikroskobik olarak yuvarlak partiküllere ayrılır.

Ayrılan parçalar da kolayca birbiri üzerinde yuvarlanarak tomarlaşırlar. Protein kaynaklı yağ yerine kullanılan bu maddeler karbonhidrat kaynaklılara göre ağızda daha güzel bir lezzet bırakmaktadır. Bununla beraber kızartma için pek uygun değildirler (4).

"E" numaraları ne anlama geliyor?
8000`in üzerinde gıda katkı maddesi bulunmaktadır. Bunlardan sadece 350-400 tanesi "E" numarasına sahiptir.

Bir gıda katkı maddesinin Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımına müsaade edildi ise ona bir "E" numarası verilmiştir. Numaranın başındaki "E" EU (Avrupa Birliği)`ni simgelemektedir. Gıda katkı maddeleri gıda etiketlerinde farklı şekillerde ifade edilebilirler.

Bir Örnek:
Monosodium glutamate (MSG)`ın numarası E621`dir. Şayet bir yiyecek Monosodium glutamate içeriyorsa bu aşağıdaki ifadelerin biri ile belirtilebilir:
"lezzet artırıcı olarak Monosodium glutamate (E621) kullanıldı"
"lezzet artırıcı olarak Monosodium glutamate kullanıldı"
"lezzet artırıcı olarak E621 kullanıldı"

E numarası alan katkı maddelerinin sayısı sürekli değişmektedir. Halen kullanılmakta iken zararları ortaya çıkmış olanlar iptal edilirken yeni katkı maddeleri ilavesi de olabilmektedir.

Bir maddenin "E" numarasına sahip olması direkt olarak zararlı veya zararsız olduğu hakkında bilgi vermez. Ancak "E" numarası olmayanlara göre bir olumlu özellik olarak değerlendirilebilir.

Bundan başka INS (The International Numbering System) veya CAS (Chemical Abstract Service) Numarası gibi daha genel numaralandırma sistemleri de vardır.

Bir yılda ne kadar gıda katkı maddesi yiyoruz?
Food Safety (Eagan Press) kitabının yazarı gıda ve beslenme profesörü Julie Miller (the College of St. Catherine in St. Paul Minn) demektedir ki:
Amerikalılar (şehir hayatı yaşayanlar da yaklaşık olarak benzer şekilde beslenmektedir.) bir yılda yaklaşık olarak ağırlıkları kadar gıda katkı maddesi tüketmektedirler.
Bu çok fazla bir miktardır. Bu yüzden bunların ne olduğunu ve zararlı olup olmadıklarını açığa çıkarmak için çalışmaya değer (8).


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Renk Katkı Maddesi Nedir? - Renk Katkı Maddesi Hakkında

Renk Katkı Maddesi Nedir? - Renk Katkı Maddesi Hakkında konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: boyaya renk veren maddeler, boyalara renk veren maddeler nelerdir, maddelere renk veren özellikler nelerdir, boyaya renk veren madde nedir, boyalara renk veren maddeler, boyaya renk veren madde, maddelere renk veren özellikler, boyaların içinde renk verici maddeler, gıdalara renk veren maddeler, boyaya renk veren maddeler nelerdir, renk verici maddeler nelerdir, boyaların içinde renk verici maddeler nelerdir, lake boyanin katkilari, maddelere renk veren özellikler nedir, boyaların içerisinde renk verici maddeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Anayasanın Değiştilemez İlk 3 (Üç) Maddesi Nedir? elif Kadın ve Hukuk 32 15-05-2017 11:07
Gıdalarda Renk Katkı Maddeleri Neden Kullanılır? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 06:15
Renk Körlüğü Nedir? - Renk Körlüğü Hakkında elif Sağlığımız 0 13-03-2011 08:24
Anayasanın Türkçe İle İlgili Maddesi Nedir? elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 05:01
Renk Çizelgesi- Ana Renk Cetveli - Saç Renkleri Bkmlyz Saç Boyaları 0 28-06-2008 08:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats