bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2011, 08:24   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gıda Katkı Maddeleri Nelerdir?

Gıda Katkı Maddeleri Nelerdir?

Tanımdan da anlaşılacağı gibi GKM’lerin kullanım amaçlarına göre 4 grupta toplayabiliriz.

1. Kaliteyi koruyarak raf ömrünü uzatanlar (Koruyucular)

a. Antimikrobiyaller (nitrit nitrat benzoik asit propionik asit sorbik asit kükürt dioksit)
b. Antioksidanlar (BHA BHT Gallatlar)

2. Yapıyı ve hazırlama pişme özelliğini geliştirenler

a. pH ayarlayıcılar
b. Topaklanmayı önleyenler (silikat magnezyum oksit magnezyum karbonat)
c. Emülsifiyerler (lesitin mono ve digliseritler)
d. Stabilizörler kıvam arttırıcılar tatlandırıcılar
e. Mayalanmayı sağlayıcı ajanlar
f. Nem ayarlayıcılar
g. Olgunlaştırıcılar
h. Ağartıcılar dolgu maddeleri köpük ayarlayıcılar parlatıcılar

3. Aromayı ve rengi geliştiriciler

a. Çeşni arttırıcılar (MSG)
b. Çeşni vericiler (Aroma maddeleri)
c. Renklendiriciler (tartrazin indigotin...vb.)

4. Besin değerini koruyucu geliştiriciler (Besin öğeleri)

a. İşleme sırasında kaybolan besin öğelerini yerine koyma (B1 B2 niasin)
b. Diyette eksik olabilecek besin öğelerini ekleme (A D vitaminleri)

Görüldüğü gibi GKM kullanımı ile pek çok yarar sağlanmaktadır. Ancak tüketiciler GKM ile ilgili sağlık endişeleri taşımakta ve GKM’ni sağlığa zararlı kimyasal maddeler olarak düşünmektedirler(3).“Food Additives” adeta “Food Badditives” şeklinde algılanmaktadır. GKM’lerin kullanımı ile ilgili 2 görüş vardır.

1. Bir katkı maddesi herhangi bir dozda kansere neden oluyorsa katkı maddesi olarak besine katılmamalıdır.

2. Katkı maddeleri laboratuar hayvanlarında yüksek dozda kansere neden olabilirler ancak uygun miktarlarda kullanıldıklarında emniyetlidirler (4).

‘Toksik olan dozdur’ gerçeğinden hareketle ikinci görüş daha geçerli görülmektedir.

Besinlere Katılacak GKM Miktarlarının Belirlenmesi Besinlere katılacak katkı maddesinin maksimum miktarlarının belirlenmesi için katkı maddesinin ADI (Acceptable Daily İntake); günlük alınabilecek miktarının bilinmesi gereklidir. Katkı maddesinin ADI değeri toksikolojik testlerle saptanır. Deney hayvanlarında öldürücü dozda (lethal doz = LD50 : deney hayvanlarının % 50’sinin ölümüne neden olan doz) katkı maddesi verilir. Daha sonra doz tedrici olarak azaltılarak doz-cevap ilişkisi araştırılır. Her dozda; katkı maddesinin emilimi metabolizması ve atımı incelenir. Deney hayvanlarının hücre doku ve organları incelenerek karsinojenik mutajenik teratojenik ve allerjik etkileri araştırılır. Bu çalışmalarda çeşitli disiplinler görev alır.

Bunlar
Kimya: Katkı maddesinin analizi
Biyokimya: Katkı maddesinin metabolizması
Hematoloji: Kan bulguları
Bakteriyoloji: Mutajenik testler
Veteriner patoloji: Klinik ve histolojik incelemeler otopsi
Farmakoloji: Katkı maddesinin organ işlevleri üzerine etkileri
İmmünoloji: Allerjik etkiler
İstatistik: Verilerin analizi ile ilgili çalışmaları yapar.
Çalışmalar sonunda katkı maddesinin hiçbir etkisinin bulunmadığı bir doz elde edilemezse katkı maddesinin besinlere katılmasına izin verilmez. Şayet deney hayvanına hiçbir zıt etki göstermeyen bir doz elde edilirse bu doz “etkisiz doz” veya NOAEL (No Observed Adverse Effect Level) olarak tanımlanır. NOAEL dozu ile deney hayvanlarının yaşam süresinin %85’ini kapsayacak sürede deneye devam edilir. Ancak bu doz deney hayvanının vücut ağırlığının kilogramı başına mg olarak saptanmış bir dozdur ve insandaki etkileri bilinmemektedir. Deney insanlar üzerinde de etik nedenlerle yapılamayacağından güvenlik faktörü kullanılır. Güvenlik faktörü genellikle 100’dür. Yani deney hayvanında hiçbir etki göstermeyen dozun 1/100’ü insan için kabul edilir. (ADI = NOAEL / 100). Böylece günlük alınabilecek miktar (ADI) insanın vücut ağırlığının kilogramı başına mg olarak belirlenir. Günlük maksimum alım = ADI x Vücut ağırlığı şeklinde saptanır(56).

Besine katılacak katkı maddesinin maksimum miktarının saptanmasında 2. aşama besinin üretim teknolojisinin gerektirdiği miktarın (Good Manufacturer Practice = GMP = Uygun Üretim Teknolojisi) ADI çerçevesinde belirlenmesidir. Eğer GMP miktarı ile ADI değeri aşılıyorsa katkı maddesinin kullanılmasına izin verilmez. ADI değeri GMP ile aşılmıyor ise bilinmesi gereken 2 veri daha vardır. Bunlardan biri katkı maddesinin kaç çeşit besine katılacağı ikincisi ise bu besinlerin tüketim düzeyidir. Özetlersek besine katılacak katkı maddesinin maksimum miktarının belirlenmesi için:

a. ADI (mg / kg) değeri
b. Besinin üretim teknolojisinin gerektirdiği miktar (GMP)
c. Katkı maddesinin kaç besine katılacağı
d. Besinlerin ortalama günlük tüketim miktarlarının bilinmesi gerekir.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)nün katkı maddeleri üzerine çalışan ortak uzmanlar komitesi (JECFA) dünyada her çeşit katkı maddesi ile ilgili yapılan toksikolojik çalışmaları değerlendirir ve uluslar arası Gıda Kodeksi Komisyonuna ( Codex Alimentarius Commission) öneriler sunar. JECFA GKM’nin spesifikasyonlarını belirler analiz yöntemlerini standardlaştırır. GKM ile ilgili A B C listelerini hazırlar. A listesi pozitif listedir GKM’nin ADI değerleri saptanmıştır. B listesinde değerlendirilmesi tamamlanmamış katkılar yer alır. C listesi ise negatif listedir.Bu listede yer alan GKM’ lerinin besine katılmasına izin verilmez. FDA tarafından da GKM ile ilgili GRAS (Generally Recognized As Safe) listeleri hazırlanır. ADI değeri kapsamlı toksikolojk çalışmalar sonucu bulunmuş olmakla birlikte değişmez değildir. Yeni araştırma verilerine göre azaltılıp arttırılabilir. GKM ile ilgili çalışmalar süreklilik özelliği taşır.

INS (International Numbering System) ve E Kodu Her GKM’nin uluslar arası kabul görmüş bir numarası vardır. Örneğin 621: Monosodyum glutamat (MSG) 102 : Tartrazin... gibi. Avrupa Ekonomik Topluluğu’nda kullanımına izin verilen katkı maddelerine “European” kelimesinin baş harfi olan E kodu verilmiştir. E621: MSG E102 : Tartrazin gibi. Aroma maddelerine E kodu ve numara verilmemiştir. Çünkü bu grup çok geniştir. Yaklaşık olarak 340 GKM varken aroma maddelerinin sayısı 1700 civarındadır (7).

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde çeşitli amaçlarla kullanılan 300 civarında gıda katkı maddesi yer almaktadır. Bunlar JECFA FDA ve AT’nin çalışma sonuçlarına göre düzenlenmiştir. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ ne(2) göre besin etiketinde içindekiler kısmında besine katılmış olan katkı maddesinin fonksiyonu ile birlikte adı veya E kodunun yazılması zorunludur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gıda Katkı Maddeleri Nelerdir?

Gıda Katkı Maddeleri Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: besinlerdeki katkı maddeleri nelerdir, besinlere katılan katkı maddeleri nelerdir, gıda maddelerine katılan katkı maddeleri nelerdir, gıda maddelerine katılan katkı maddeleri nelerdir zararları nelerdir, katkı maddeleri kaç gruptur, katkı maddelerinin sağlığımıza etkileri nelerdir, katkı maddelerin sağlığımıza etkileri nelerdir, katkı maddeleri nelerdir, yiyeceklere katilan katki maddelerinin sagligimiza etkileri, gıda katkı maddeleri nelerdir, besinlerdeki katkı maddelerinin insan sağlığına etkileri, gıda katkı maddelerinin zararları kısaca, cesni arttiricilar, yiyeceklere katılan kimyasal katkı maddelerini sağlığımıza etkileri, besinlerdeki katkl maddeleri ve zararlarl,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gıda Katkı Maddeleri Yiyeceklerde Ne Amaçla Kullanılır? elif Sağlığımız 2 19-03-2015 09:05
Katkı Maddelerinin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir? elif Sağlığımız 29 04-12-2014 10:20
Gıdalarda Renk Katkı Maddeleri Neden Kullanılır? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 06:15
Tehcir Kanunun Maddeleri Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 05:23
Lozan Antlaşmasının Maddeleri Nelerdir? elif Tarih 0 09-12-2010 04:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats