bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2011, 08:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir? - Bağımlılık Yapan Maddeler Hakkında

Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir? - Bağımlılık Yapan Maddeler Hakkında

Bağımlılık Yapan Maddeler Alkol Sigara Esrar Uçucu Maddeler Eroin Morfin Ketamin Meskalin (kaktüs) Metamfetamin Steroidler Kokain Ecstasy Rohypnol (Roche) LSD GHB Ice Crack Fensiklidin (PCP) Ritalin Mantar (Psylocibin)


UYARICI ve UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞI
Nedir bu uyuşturucu maddeler ve bağımlılığı?
Tıp dilinde uyuşturucu madde bağımlılığı "Kişinin tabii veya sentetik yolla elde edilen bir maddeyi iradesi dışında almak zorunda kalışı" veya "kendini psişik ve bazen ilave olarak fizyolojik belirtiler gösteren ve alınan maddeye karşı arzu veya açlık oluşmasından ötürü o maddenin kişi tarafından devamlı ya da periyodik olarak kullanılmasıyla ortaya çıkan durum" olarak tarif edilmektedir. Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) uyuşturucu bağımlılığında bilhassa şu özellikleri tespit etmişti.İrade ve mantık ile önlenemeyen uyuşturucu kullanma isteği.Uyuşturucu maddenin giderek artan dozda kullanılmasının engellenememesi.Kişinin uyuşturucuya fiziki ve ruhi olmak üzere tam bağımlılığı Bağımlının şahsiyetinin tamamen çöküşü bedenen ve ruhen meydana gelen ve hayatına mal olabilen tahribat.


Gerek İlaç Gerekse Uyuşturucu Bağımlılığının Yayılmasındaki Etken Faktörler
Toplum içinde tıbbın ve ilaçların bütün sorunları çözümlediği hakkında geniş ve yaygın bir yanlış inanışın olması ve çoğu zaman bu nedenle sıkıntılardan ve korkulardan kurtulmak ve beğenmediği çevreden geçici bir süre uzaklaşmak için kişilerin ilaç alma eğiliminin doğmasıUyuşturucu maddelerin gelip geçici olarak keyif ferahlık ve mutluluk vermesiGençlerin çevrenin ve geleneklerin baskısını kırma onlardan bağımsız olduğunu gösterme isteği. Bu tür gençler giyiniş zevk ve davranış yönünden farklı olan bir alt grup oluşturarak diğer gençler içinde özendirici olmaları.


Uyuşturucu Madde Alışkanlığının Genelde Dört Özelliği Sahip Olduğu Görülür.
1. insan beynini uyuşturması ve iradeyi dumana uğratması yeni uyuşturuculuk vasfı2. Hangi şart altında olursa olsun uyuşturucu maddeyi veya ilacı kullanmayı sürdürmekte önüne geçilmez. Bir arzu ve ihtiyacın duyulması.3. Zamanla kullanım miktarının artırılması lüzumu.4. İlacın tesirine karşı Psikolojik veya Fizyolojik bir ihtiyacın duyulması. Yani bağımlılığın oluşması.
Gelişen teknolojiye paralel olarak gittikçe bağımlılık yapıcı uyuşturucu maddelerin adetleri artmaktadır. Bunların her birisinin insana olan etkisi ve bu etkiden ortaya çıkan zararlar bazı farklılıklar göstermiş olmakla beraber bir genelleştirme yaparak ortalama bir şekilde yapmış oldukları zararları şöyle sıralayabiliriz:1. Müptelanın yanlış olarak alacağı miktarı hesaplamaması üzerine ölüme kollaps ve koma ortaya çıkabilir.2. Kişi birkaç defa uyuşturucuyu aldıktan sonra hemencecik alışkanlık husule gelir. Maddeye karşı gittikçe bağımlılığı (fizyolojik ve psikolojik anlamlarda ve toleransı (aynı etkiyi elde etmek için gittikçe artan miktar) artar. Bu durumda maddeyi elde etmek için müptelanın dünyada feda etmeyeceği hiçbir şey söz konusu değildir.3. Beyin dokusunun kimyası fizyolojisi değişmiş olduğu içindir ki ruhsal elementlerin fonksiyonların teker teker her birisi normal dışı bir şekilde çalışmaya başlarlar. Böylece algılama zeka bellek düşünce muhakeme bilinç irade iç görü duygulanım kişilik konuşma otokritik tutum davranış bozuklukları çarpıklıkları kusurları ortaya çıkar ve müptela kişi bunlarla düşük bir düzeyden ait olduğu toplum içerisinde yaşamını sürdürüp uyumunu (adaptasyonunu) sağlamaya çalışır. Sonuç itibariyle dejenere olur bunar gider. Amacını yitirip rollerini kaybeder. Suç işlemeye karşı büyük bir eğilim göstermeye başlar.Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin türüne göre etkileri ve bağımlılık yaratan miktarı farklı olmakla birlikte bu tür maddelerin hepsi de doğrudan bağımlılık sağlar ve doğrudan doğruya kişinin bilinç alanını etkiler.


Bilinç üzerine etkileri sıra ile şöyledir:
Bilinç Alanının Daralması: Düşüncelerin bağlanmasında güçlük dikkat yöneltilmesinde yetersizlik.
Bilinç Alanındaki Şaşkınlık: Kişi sis perdesi varmış gibi dış dünyadan ayrılır.
Bilinç Alanının Bulutlanması: Bilincin açıklığı kaybolmuştur. Kişi şaşkın donuk duygusuz ve ağır durumdadır.
Bilinç Bulanıklığı: Kişinin kendisi ve çevresi ile ilgili uyumu bozulmuştur. Durgun ve donuk olabildikleri gibi taşkınlıkta gösterebilir.
Alacakaranlık Durumu: Rüyayı andıran bilinç bulanıklığıdır.
Koma Öncesi: Bilinç kaybının başladığı dönemdir. Hasta en çok şiddetli bedensel uyarılara cevap verir.
Koma: Uyarılara cevap alınmaz. Gözler birbirinden ayrı olarak istem dışı hareket edebilir.
Ölüm: Göz bebeklerin küçülüp iğne başı gibi olması geri dönülemez duruma gelindiğini gösterir. Sonuç ölümdür.Bilinen uyuşturucu madde çeşitlerinden bazıları şunlardır: afyon (opiom) esrar kokain amfetaminler L.S.D. v.b.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir? - Bağımlılık Yapan Maddeler Hakkında

Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir? - Bağımlılık Yapan Maddeler Hakkında konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bağımlılık yapan maddeler hakkında bilgi, bağımlılık yaratan maddeler hakkında bilgi, bağımlılık yapan maddeler kısaca, bağımlılık yapan maddeler hakkında bilgiler, bağımlılık yapan maddeler ile ilgili bilgiler, bağımlılık yapan maddeler hakkında kısa bilgi, bağımlılık yaratan maddeler hakkında kısa bilgi, bağımlılık yaratan maddeler hakkında bilgi toplama, bağımlılık yapan maddeler kısa bilgi, bağımlılık yapan maddeler ile ilgili sloganlar, bağımlılık yapan maddeler hakkında bilgi ve resim, bağımlılık yapan maddeler özet, bağımlılık yapan maddeler nelerdir, bağımlılık yapan maddeler nelerdir kısaca, bagımlılık yapan maddeler hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bağımlılık Yapan Maddelerin Ortak Özellikleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 07:40
Bağımlılık Yapan Maddelerin Bilinçaltına Etkileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 07:39
Bağımlılık Yapan Maddeler daywest Sağlığımız 0 09-01-2011 12:51
Bağımlılık jumaru Psikoloji 22 16-07-2010 09:15
Aşkta bağımlılık olur mu? Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 15-07-2008 03:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.