bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2011, 10:42   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kronik Yorgunluk Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik Yorgunluk Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir?

Yorgunluğun akut ve kronik olmak üzere iki türü mevcuttur. Akut yorgunluk herkeste görülebilir ve bunun asıl sebebi uykusuzluk veya aşırı çalışma olabilir. Yorgunluğu tarif etmek oldukça zordur çünkü her insanda başka türlü bu rahatsızlık ortaya çıkar. Şayet yorgunluğun sebebi bazı hastalıklarsa bu rahatsızlıklar iyice araştırılıp doğru teşhis koymak gerekir. Kronik yorgunluğa mantarlar virüsler bakteriler veya bazı kimyasal maddeler sebep olabileceğinden daha tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.
A-) Akut Yorgunluk

a-) Ne kadar uyumalı?
Kişiden kişiye uykuya duyulan ihtiyaç farklılık gösterir ve kişi yaşlandıkça daha az uyur. Bebekler 16 saat uyuyabilirler ve ilkokul çağındaki çocuklar 10-12 saat uyurlar. Yetişkinlerse 6-8 saat uyurlar. Vücudun dinlenmesi için kişinin iyi uyuması şarttır. Uyku rahatsızlıkları kişide sinirsel ve immün zafiyetine neden olur.

b-) Kişinin kendisi neler yapabilir?

1-) Öncelikle yorgunluğun sebebinin aşırı çalışmamı yoksa uykusuzluk mu olduğu anlaşılmalıdır.
2-) Vücudumuz kendi kendini ayarlar yani vücut ısısı ve uykusu gibi
3-) Beslenmeye dikkat edilmeli bol sebze ve meyve yenmeli hayvansal besinlerden az alınmalı özelikle de yatmadan önce hayvansal besin alınmamalıdır.
4-) Düzenli spor yapmak gerekir böylece kan dolaşımı düzenli olur tabii ki aşırı spor yapmakta yorgunluğa sebep olur.
5-) Şayet kişi yapabiliyorsa soğuk su ile duş alabiliyorsa soğuk su ile duş almalıdır.
6-) Bazı kimyasal ilaçların yan tesiri yorgunluk ve sersemliğe sebep olur.

Hangi hastalıklar yorgunluğa neden olur?

1-) Kansızlık en yaygın olarak görülen yorgunluk sebebidir. Kadınların adet sırasında kan kaybetmeleri kansızlığa kansızlıkta demir yetersizliğine neden olur.
2-) İnce bağırsak rahatsızlıkları nedeniylede besinlerdeki demir alınarak değerlendirilemezse buda kansızlığa sebep olur. Bu nedenle bağırsakların sağlıklı olması çok önemlidir.
3-) Enfeksiyon ve ateşte yorgunluğa sebep olur.
4-) Depresyon kanser metabolizma rahatsızlıkları diyabet (şeker hastalığı ) ve troid bezinin yetersiz çalışması da yorgunluğa sebep olur. Bu nedenle hastalığın sebebi iyi bilinmelidir.

B-) Kronik Yorgunluk:

Kronik yorgunluk akut yani geçici yorgunluktan çok farklıdır şayet yorgunluk hali 6 aydan uzun süre devam ediyorsa o zaman kronik yorgunluktan bahsedilir. Kronik yorgunluğun sebepleri çok ağır olabilir ve bunların başında mantarlar bakteriler virüsler ve kimyasal maddeler kronik yorgunluğa sebep olurlar.

Kronik Yorgunluğun Belirtiler (Chronic Fatigue Syndrome):

Eklem ve kas ağrıları kalp ritim bozukluğu (aritmi) lenf bezlerinin şişmesi sürekli sıkça ortaya çıkan enfeksiyonlar unutkanlık yön tayininde problemler hareketlerinde sınırlanma ve hatta felce yakalanma söz konusu olabilir. Bunun yanında deride büzülme kuruma akne gibi rahatsızlıklar saç dökülmesi baş ağrısı migren hormon bozuklukları görme bozuklukları mide-bağırsak rahatsızlıkları koma baygınlık nöbetleri kalp krizi nöbetler MS-belirtileri ve Parkinson hastalığının belirtileri görülür. Korku panik ve sara nöbetleri ve de intihara teşebbüs gibi anormallikler ve rahatsızlıklar görülebilir.

Kronik yorgunluğun sebebi?

Kronik yorgunluğun sebebi olarak yıllarca virüsler tahmin edilmiş ve bu yönde fikirler beyan edilmiştir fakat son yapılan araştırmalarda kronik yorgunluğa küf mantarlarının sebep olduğu tespit edilmiştir. İmmün sistemi tanıdığı bildiği ve kontrol altında tuttuğu virüsleri küf mantarları tekrar aktifleştirir (reaktif). Buna reaktif virüsler denir ve reaktif virüsler birçok hastalıklara sebep olur çünkü virüsler kontrolden çıkar. Hastalıklara yakalananlar antibiyotik ilaçlar genellikle küf mantarından (penisilin) üretildiğinden vücutta daha karmaşık enfeksiyonlar ortaya çıkar.
B1-) Küf mantarı:

Hastalığın bakteri virüs küf mantarı veya reaktif virüsünün mü sebep olduğu kan testi ile anlaşılır. Reaktif virüslerin sebep olduğu hastalıklarda kandaki IgG-Değerleri pek artmaz ve IgM?de aynı şekilde hemen hemen normal seviyede olur. Nu nedenle reaktif virüsler enfeksiyon?a (bulaşıcı ) sebep olmazlar.

Reaktif virüsler aşağıdaki hastalıklara sebep olur.

1-) Kızamık ses kısıklığı hırıltılı öksürük
2-) Dalak şişmesi
3-) Su çiçeği zona hastalığı
4-) Siroz endometrit zatürree (akciğer iltihaplanması )
5-) Mononükleoz enfeksiyon (Epstein-Barr-Virüsünün sebep olduğu enfeksiyon)
6-) Miyokardit HHV6-Virüsü Herpes-Virüsü
7-) Sinir sisteminin tahribatı
8-) Gripin kalp ve beyine etkisi
9-) Hepatit C

Küf mantarı hastalıkları:

Küf mantarı tedavi edilmezse aşağıdaki birçok hastalık ortaya çıkar.
1-) Artrit poliartrit artroz
2-) Aritmi miyokard zafiyeti (kalp kası zafiyeti) kalp krizi kalp zafiyeti
3-) Pankreatit
4-) Böbrek zafiyeti
5-) Nefes darlığı
6-) Bel fıtığı
7-) Kaslarda ve kemiklerde değişimler
8-) Göz hastalıkları
9-) Sinir sistemi hastalıkları
10-) Mukoza tahribatı özelikle de bağırsak mukozasının tahribatı
11-) Karaciğer tahribatı
Ve benzeri rahatsızlıklara sebep olur. (Geniş bilgi için Mantara bak)

B2-) MCS (Çok yönlü kimyasal duyarlılık):

MCS İngilizce çok yönlü kimyasal duyarlılık anlamına gelen ?multiple chemical sensitity? kelimesinin kısaltılmış şeklidir. Sinir sisteminin havadaki zehirli gazlardan besinlerdeki zehirli kimyasal maddeler ve küf mantarlarının ürettiği zehirli gazlar ve alkollere (mikotoksinler) karşı gösterdiği reaksiyon anlaşılır. MCS aslında bir hastalık değildir aksine birçok kimyasal maddeye karşı gösterdiği reaksiyondur.

MCS ve Küf Mantarı

MCS-Hastalıkları aslında kimyasal maddelere veya ağır metallere karşı vücudumuz bir reaksiyon göstermez. Bu kimyasal maddeler ve ağır metallerin küf mantarı barındırmaları ve onlara yaşam ortamları hazırlamaları nedeniyle bu maddelerden küf mantarı insanlara geçer. Bu nedenle iş yeri oturulan mekanlar yiyecekler ve ilaçların küf mantarının yaşaması için en ideal ortamı oluştururlar. MCS üzerin henüz kitaplarda ve okullarda bahsedilmediğinden yeterince bilgi sahibi değiliz.

MCS'nin Belirtileri (Semptomları ):

MCS kişide halsizlik dermansızlık ve enerjisizlik gibi rahatsızlıklara sebep olur. Bu rahatsızlığa yakalananların çoğunda depresyon sinirlilik stres ve iç huzursuzluk gibi haller görülür. Bunlara ilaveten sindirim anormallikleri görülür ve bazı besinler yenince kaşıntı alerji iltihaplanma gibi problemler ortaya çıkar. Doktorlar bu konuda henüz bilgi sahibi olmadıklarından rahatsızlıklar ortaya çıkınca sebebinin başka etkenler olduğunu zannetmektedirler.

MCS'nin sebep olduğu rahatsızlıklar:

1-) Halsizlik dermansızlık
2-) Yorgunluk bıkkınlık
3-) BBK-Hastalıkları
4-) Depresyon düşünce karmaşası baş ağrısı
5-) Mide-bağırsak rahatsızlıkları sindirim anormallikleri
6-) Eklem ağrıları romatizma Artrit artroz kas ağrıları
7-) Grip benzeri rahatsızlıklar
8-) Besin alerjisi

MCS'nin sebepleri:

1-) Oturulan mekanlar ve iş yerlerinde küf mantarı
2-) Oturulan mekanlar ve iş yerlerini temizlerken daha çok küf mantarına sebep olan temizlik maddesi kullanma
3-) Antimikozit ilaçlarda küf mantarının yayılmasına neden olur.
4-) Bağırsak florasının bozulması nedeniyle buraya yerleşen bakteri virüs ve mantarların ürettiği toksik maddeler.
5-) Kanda mikotoksik maddeleri artmasını sayabiliriz.

Yorgunluğa sebep olan kimyasal maddeler:

Bu maddeler küf mantarının yayılmasına sebep olurlar ve bazıları çok zehirli hatta kanserojenik mutajenik ve teratojenik olduğundan Almanya'da satılması yasaktır. Geniş bilgi için tehlikeli maddelere bakınız.
1-) Piretroitler (Pyrethroidler)
2-) Lindan (gamma-hexanchlorcyclohexan gama-heksanklorsikloheksan)
3-) Heksanklorbenzol (hexanchlorbenzol HCB)
4-) Pentaklorfenol (PCP Pentachlorphenol)
5-) PCB (Poliklorlu Bifeniller polyvhlorierte Biphenyle)
6-) Formaldehid (formid aldehid)
7-) Benzol
8-) Amalgam

Kronik yorgunluğu tedavi:

Kronik yorgunluğu tedavi edebilmek için hücreleri regenerasyon yapacak yani yenileyecek bir madde olması gerekir. Aksi taktirde beyin sinir sistemi mide-bağırsak mukazası ve akciğer mukazası başta olmak üzere organda yoğunlaşan küf mantarının ürettiği zehirli maddeler (mikotoksik) ve kimyasal madde artıklarının vücuttan atılması imkansızdır. İşte mucizevi doğal bir ilaç olan Gökçek İksiri Gökçek Tonik ve ZYE kullanılır.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin mineral aminoasit enzim glikoz vb besleyici maddenin hazırlanması hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.Asla peynir yememeli çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay kahve ve kola içilmemeli çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser damarların yağlanması vb artı uzun süre bira içilirse cinsel iktidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler patates tahıl (beyaz pirinç) bakliyat ve hamurlu yiyecekler özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç patates hamurlu yiyecekler tatlı yiyecek ve içecekler o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava çikolata dondurma vs gelir kavun karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler çünkü aşırı şeker içeriler.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kronik Yorgunluk Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik Yorgunluk Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kronik yorgunluk belirtileri, yorgunluk belirtileri, yorgunluk belirtileri nelerdir, bağırsak mantarı nasıl teşhis edilir, kronik yorgunluk nedir, yorgunluğun belirtileri, aşırı yorgunluk belirtileri, kalp yorgunluğu, bağırsak mantarı nasıl tedavi edilir, yorgunluğun belirtileri nelerdir, kalp yorgunluğu belirtileri, kalp yorgunluğu nasıl tedavi edilir, yorgunluk nelere sebep olur, kalp yorgunluğu nedir, kronik yorgunluğun belirtileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mitral Kapak Yetmezliği Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 1 20-05-2014 03:07
Beyindeki Kanser Tümörleri Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 01:39
Spinal Stenoz Nedir? - Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 01:24
Safra Taşı Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 10:52
Vertigo Nedir? - Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 10:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats