bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-03-2011, 03:20   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kolesterolü kontrol altında tutmanın önemi?


Kolesterol vücut için gerekli bir yapı taşı. Aynı zamanda da sinsi bir tehlike. Damar sertliği yapıyor kalp ve beyin damarlarında tahribata yol açıyor. Bu nedenle dengede tutulması şart.

Çok sayıda insanın sorunu olan yüksek kolesterolü kontrol altında tutmanın bir yolu da ilaç tedavisi. Ancak her ilaçta olduğu gibi bu ilaçların da yanlış kullanımı yarar yerine zarar veriyor.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Deniz Şener kolesterolün vücuttaki fonksiyonu hakkında şunları söylüyor:

“Kolesterol eksikliği; vücuttaki hormonların yapımı için gerekli olduğundan eksikliğinde pek çok fonksiyon bozukluğu oluşur. Eksikliği çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olur. Doğru olan sağlıklı bir yaşam için kolesterol seviyesinin kabul edilebilir sınırlarda tutulmasıdır. Yani kolesterol vücut için gerekli bir yapı taşıdır. Toplum içinde yaygın genel kanaatin aksine kolesterol tamamen zararlı bir şey değildir. Aslında vücutta karaciğer tarafından birçok hücre ve hücre içi yapının bileşiminde yer alan sindiriminize yardımcı olan hormonların yapısında ve diğer vücut fonksiyonlarında önemli rol oynayan kolesterol üretilmektedir. Kolesterol olmazsa sinir sistemi fonksiyonu yerine getiremez sindirim sistemi bozulur cinsel fonksiyon bozukluğu görülür. Bunun için kolesterolsüz yaşam mümkün değildir. Çocukluk çağındaki beslenme de kolesterolden zengin olmalıdır. Çünkü çocukluk çağında kolesterol eksik olursa gelişme bozukluğu ve zekâ geriliği ortaya çıkar.”

Ancak sağlıklı bir yaşam için kolesterol düzeyini belli bir seviyede tutmak gerekiyor. Dr. Şener kolesterolün kontrol altında tutulmasının önemini anlattı ilaç kullanımıyla ilgili sorulara yanıt verdi:

“Hastaların yanıt aradığı en önemli soru ‘Kolesterol seviyesinin normal sınırlarda tutulması için ilaç kullanımın gerekli olup olmadığıdır.’ Çünkü ilaç kullanımındaki en önemli yanlış kolesterolü normal sınırlarda olanların da ‘ilaç tedavisi kapsamına’ alınmasıdır. Çünkü kolesterol ilaçlarının uzun süreli kullanımı şayet gerekli değilse kişiye fayda yerine zarar vermektedir.

Yüksek kolesterolün olumsuz etkileri neler?
Kolesterol damar sertliği yaratan nedenlerden biridir. Ancak yüksek kolesterol varlığında mutlak damar sertliği olacak demek değildir. Kolesterol yüksekliği diğer risk faktörleri varlığında (genetik sigara diyabet hipertansiyon vs…) daha önemli oranlarda damar sertliğine yol açabilmektedir. Uzun yıllar yapılan çalışmalar kolesterolün düşürülmesinin damar sertliğinin kontrol altına alınmasında önemli bir fayda sağladığını göstermiştir. Damar sertliğinin en belli başlı etkisi kalp ve beyin damarlarında oluşan hasar ve sonuçlarıdır.

KOLESTEROLÜN NORMAL SINIRLARI
Kolesterol değerlerinin kabul edilebilir ölçülerde olması kişinin özelliğine göre değişmektedir. Kişiye kendisi için normal olan seviyelerin söylenmesi gerekir. Kalp hastalığı kanıtlanmış kişilerde kötü huylu kolesterol (LDL) değeri 100’ün altında olmalıdır. Kalp hastalığı olmayan ancak yüksek risk faktörleri olan kişilerde de LDL değerinin 100 olması hedeflenir. Ancak kalp hastalığı olmadığı gibi risk faktörleri de bulunmayan kişilerde LDL değerini 130’un altına indirmek gerekli değildir. Kolesterolün; total kolesterol iyi huylu kolesterol (HDL) LDL ve alt grupları vardır. Bunların seviyeleri ve birbirlerine oranı hastalık gelişmesinde belirleyicidir. En önemli damar sertliği nedeni HDL’nin düşük olması LDL’nin yüksek olmasıdır. Pek çok parametre içinden en sık söz edilen parametre LDL seviyesidir. Her kişinin kendine özgü olarak kolesterol seviyeleri değerlendirilmelidir. Kişinin total kolesterolü yüksek ancak HDL’si de yüksekse LDL yüksekliği için tedavi gerekmeyebilir.

Kolesterolün ilaçla tedavisi nasıl yapılmalı?
Yeterli diyete ve egzersize rağmen kan yağlarında hedeflenen değerlere çoğu zaman ulaşılamamaktadır. Bu durumda doktor hastaya ilaç ile tedavi önerebilir. Ancak burada yanlış olan kolesterolü normal kabul edilebilir sınırlarda olan kişilerin de ilaç kullanmasıdır. Çünkü kalp krizi geçiren her hastanın kolesterolü yüksek değildir. Kolesterolleri son derece normal olan ancak başka nedenlerden dolayı kalp krizi geçiren kişilerin kolesterol düşürücü ‘statin grubu ilaçları’ kullanmaları gerekmemektedir.

Hangi hastalara kolesterol ilaçları başlanabilir?
Kolesterol yüksekliği kötü beslenme sonucu olabileceği gibi genetik özelliklerle de ortaya çıkabilir. Kolesterolü düşürmenin ideal yolu diyet kilo verme ve egzersiz olmalıdır. Ancak bütün bu şartlar yerine getirilse bile genetik özellikler nedeniyle yüksek kolesterolü olan kişilerde yani vücutta fazla kolesterol yapımı olan kişilerde kolesterol yapımını durdurucu ‘statin’ adı verilen ilaçlar ile kolesterolün düşürülmesi gerekir. Kolesterol imalatı gece uykuda olduğu için ‘statin grubu’ kolesterol ilaçlarının gece yatarken alınması daha uygundur.

Kolesterol ilaçlarının yan etkileri neler?
Statin grubu kolesterol ilaçları insanlığın faydalandığı en önemli keşiflerden biridir. Yaşam kalitesi ve hayat süresine olumlu etkisi kanıtlanmıştır. Fakat yerinde ve doğru kullanımı gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Gerekmediği halde ve gerektiğinden yüksek dozlarda kullanılmasından kaynaklanan olumsuz etkiler getirdiği faydaya gölge düşürmektedir. Kolesterol yüksekliği tedavisi mutlaka yaşam şartlarındaki değişiklikle birlikte olmalıdır. Bu olmadan uygulanacak statin tedavisi iyi bir çözüm değildir. Diyet kolesterolden fakir beslenme kilo verme egzersiz mutlaka gereklidir. Tedaviyi terk etmeyi gerektiren yan etki ihtimali statin grubunda çok azdır. Bu grup ilaçlar düşük yan etkisi olan ilaç grubu içinde değerlendirilmelidir.

Yan etkiler kısa ve uzun vadede nasıl ortaya çıkar?
Etkili olan her ilacın da aynı değerlerde istenmeyen etkileri vardır. Kolesterol ilaçlarının da yan etkileri bilinmektedir. İlaç kullanımında önce zararlı olmamalı tezi akıldan çıkarılmamalıdır. Kolesterol ilaçlarından kaynaklanan karaciğer fonksiyonlarında bozulma kas zedelenmesi gibi ilacın terk edilmesini gerektirecek yan etkiler görülebilir. Statin grubu ilaçların karaciğere olan yan etkisi idiyosenkrazi (alerjik reaksiyon gibi…) şeklindedir. İlaç kesilmesi ile düzelir. Kalıcı hasar yaratmaz. Eğer kişinin ilaca hassasiyeti varsa yan etki oluşur doz ve süreye bağımlı değildir. Kolesterolün çok düşürülmesi halinde majör depresyon görülebilir unutkanlık artabilir damar sistemindeki ilaç koruyuculuğu ortadan kalkar bazı hormonların yapımında azalma olur ve ona ait belirtiler görülür. Kas ve eklem ağrıları safra kesesi taşı oluşumu mide bağırsak sisteminde tahrişe ait belirtiler gibi şikâyetlere rastlanır.

Kolesterol hangi seviyelere kadar düşürülmeli?
Kolesterol hastaları için en önemli sorunlardan biri de kolesterolün hangi seviyeye kadar düşürülmesi gerektiğidir. Çünkü kolesterol ilaçlarının HDL’yi yükseltici LDL’yi düşürücü etkisi bilinmektedir. HDL’yi de düşürmeye başlaması veya LDL’nin çok fazla düşmesi ilacın getirdiği faydayı ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca kolesterolün vücudun temel yapı taşlarından biri olduğu beyin gibi seks hormonları gibi pek çok önemli görevi yerine getirdiği düşünülürse olması gerekenden fazla düşürülmesi fayda yerine zarar verecektir. Laboratuar testleri ile yakın takip edilerek konusunda uzman bir hekim tarafından tedavi denetlenmelidir. LDL değerinin düzeyi olması gereken kolesterol düzeyinde belirleyici olarak kullanılmalıdır. İdeal olarak hedeflenen LDL’nin 100’ün altına düşmesi son yıllarda 80 hatta 70’e kadar indirilmesi tavsiye edilmektedir. Kolesterol seviyelerinin belirlenmesi hastaya özgü olmalıdır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (17-03-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kolesterolü kontrol altında tutmanın önemi?

Kolesterolü kontrol altında tutmanın önemi? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kolesterolü Düşüren Gıdalar Nelerdir? - Kolesterolü Düşüren Besinler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 05:02
Açlığı kontrol altında tutmanın yolları daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 19-03-2010 12:24
Cismi havada tutmanın yolunu buldular (ilginç;)) SÜKÛT İnternet Dünyası 0 08-01-2009 01:55
Erkeği elde tutmanın yolları Bakimliyiz Erkekler 0 11-03-2008 07:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats