bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-03-2011, 05:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yoğurdun Yararları Nelerdir? - Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun Yararları Nelerdir? - Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Bilim adamları yoğurdun her yıl ayrı bir faydasını keşfediyor. Daha önce yoğurdun bir zayıflama hazm ilacı olduğunu keşfeden bilim adamları şimdide yoğurdun modern yaşamın moda hastalıkları kolit alerji osteoporoz hazımsızlık hipertansiyona yol açan kötü kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruyucu olduğunu isbat ettiler. Özellikle “A” “B” “E” vitaminleri mineral tuzlar kalsiyum fosfor magnezyum içerikli beslenme alışkanlığı olan kişilere çok yararlı bir gıda. Süt şekerini laktik asite dönüştürmesi nedeniyle kalori açısından oldukça fakir. Bu nedenle diyet sofralarının vazgeçilmez gıdasıdır. Ayrıca süt şekerinin yol açtığı bağırsak problemleri nedeniyle süt içemeyen çocuklara da süt yerine yoğurt verilir.

Kadınlara birebir
Günde 125 gr. yoğurt tüketimi hazımsızlık mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önler. Cildi pürüzsüz hale getirir saçlara parlaklık kazandırır cilt güzellik maskelerinde kullanılır. Bünyesindeki yüksek dozda kalsiyum sayesinde menopoz döneminin tehlikeli hastalığı osteoporoza karşı güvenli bir koruyucudur. Özellikle sinir sistemi için uyarıcı ve dinlendirici özelliğe sahip olan yoğurt yaşlılara tavsiye ediliyor.
Yoğurdun ihtiva ettiği yararlı bakterileri koruması için bozdulabında muhafaza edilmesi gerekir. Ayrıca bünyesindeki faydalı maddelerin etkisinin geçmemesi için taze olması gerekiyor. En iyi yoğurt evde yapılanı. Böylece tazeliğinden yüzde yüz emin olursunuz.

Yoğurdu öğünlerde diğer yemeklerin yanında ya da öğün aralarında yiyebilirsiniz.

Yoğurtta sınır yok
Ama mutlaka her gün düzenli olarak tüketilmesi tavsiye ediliyor. Öğünler arası yemeyi tercih ediyorsanız meyve salata ya da çiğ sebzeler eşliğinde yiyebilirsiniz. Böylece günlük vitamin ihtiyacınızın büyük bir bölümü karşılanmış olur. İsterseniz yoğurdun içine küçük parçalar halinde meyveler katarak da yiyebilirsiniz. Sağlıklı olmanın bir diğer yoluda sarmısaklı yoğurt yemektir. Yedi tür antibiyotik içeren sarmısak ile uzun yaşamın sırrı olan yoğurdun beraberliği bağışıklık sisteminizi güçlü kılacaktır. Ve yoğurt sizi çağın bir çok hastalıklarından koruyacaktır.

Yoğurt zayıflatıyor

ABD'li bilim adamlarıyoğurdun içinde yağları hızla yakan mucizevi birenzim keşfettiler.‘‘Coenzym J’’ adı verilen bu enzim sayesinde yoğurdun yakın gelecekte milyonlarca insanın zayıflama umudu haline gelebileceği belirtiliyor. Alman Bild Gazetesi'nin haberine göre yoğurdun içindeki‘‘Coenzym J’’yi keşfeden Prof. Erik Pointer bu enzim sayesinde vücuttaki yağların çok daha çabuk yakıldığını ve sindirimin hızlandığını söylüyor. Mucize enzimin bu etkilerisayesinde de yoğurt zayıflamak isteyenlerin ideal besini haline geliyor. Prof.Pointer ayrıca ‘‘Coenzym J’’nin beyinde oluşan açlık hissini bastırdığını bu etki sayesinde insanların sürekli kilo alıp vermesinin de önlenebileceğini belirtiyor. ‘‘Coenzym J’’ adlı enzimi içeren zayıflama hapları ABD'de piyasada bulunuyor. Bu ilacın önümüzdeki günlerde Almanya'da da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kilo vermek isteyen bol bol yoğurt yesin

Türk damak tadının vazgeçilmezi olan yoğurdun her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıkıyor. ABD’de yapılan bir araştırma sonucunda düşük kalorili rejimlerine yoğurt seçeneğini ekleyen ve günde üç öğün yağsız yoğurt yiyen aşırı kiloluların yoğurtsuz bir diyet programı uygulayanlara oranla yüzde 22 daha fazla kilo verdikleri; üstelik yüzde 61 daha fazla yağ yaktıkları tespit edildi. Yoğurt yiyenlerin ayrıca karın bölgelerinde yüzde 81 daha fazla yağ yaktıkları belirlendi. Japonya’da yapılan başka bir araştırma ise şekersiz yoğurdun nefes kokusunu giderdiği diş eti iltihaplarını önlediğini ortaya koydu.

Yoğurdun faydaları

Yoğurdun faydaları keşfedilmekle bitmiyor. Son olarak; yoğurdu oluşturan yararlı bakterilerin antitümör maddeler üreterek kanserin oluşumunu ve gelişimini önlediği tesbit edildi.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayri Coşkun yoğurdun bünyesindeki besin değeri yüksek proteinler yağlar vitaminlerle insan vücudunda kemik ve diş gelişimi için gerekli kalsiyum gibi elementler sayesinde beslenmede önemli katkısı olan bir gıda maddesi olduğunu belirtiyor.
Yoğurdun besleyici özelliğinin yanında ilaç gibi birtakım hastalıkları tedavi edici özellikleri bulunduğunu da belirten Coşkun şunları söylüyor: “Yoğurdu oluşturan yararlı bakteriler antitümör maddeler üreterek insanlarda kanserin oluşumunu ve gelişimini önlüyor. Yoğurda ekşiliği veren asidin ve yine yoğurt mayasındaki bakterilerin ürettikleri antibiyotik maddeler insanlarda hastalığa yolaçan birçok zararlı mikrobun faaliyetini durduruyor. Antibiyotik tedavisi gören hastaların bağırsaklarında doğal dengenin bozulduğu bilinmektedir. İşte bu bozulan denge yoğurt tüketimi ile düzene giriyor.”
Yoğurdun kan kolesterol seviyesini düşürdüğünü de bildiren Coşkun “Radyasyonun sağlığa zararlı etkisi yoğurtla tedavi edilebilmektedir. Ayrıca yoğurt insan bünyesini bazı önemli hastalıklardan korunmak için muhafız görevi üstlenmektedir” diyor

Her gün yemek lâzım
Yoğurdu normal öğünlerde diğer yemeklerle birlikte veya öğün aralarında yiyebilirsiniz. Ama mutlaka her gün düzenli olarak tüketilmesi tavsiye ediliyor. Öğün aralarında yemeyi tercih ediyorsanız meyve salata ya da çiğ sebzeler eşliğinde yiyebilirsiniz. Böylece günlük vitamin ihtiyacınızın büyük bir bölümü karşılanmış olur. İsterseniz yoğurdun içine küçük parçalar halinde meyveler katarak da yiyebilirsiniz.
Sütün içindeki şekeri laktik asite dönüştürdüğü için yoğurdun kalorisi son derece düşüktür. Bu sebeple diyet sofralarının vazgeçilmez gıdasıdır. Ayrıca süt şekerinin yol açtığı bağırsak problemleri nedeniyle süt içemeyen çocuklara süt yerine yoğurt verilir.
Müthiş sağlıklı olmanın bir diğer yolu da sarımsaklı yoğurt yemektir. Yedi tür antibiyotik içeren sarımsak ile sağlıklı ve dinç yaşamanın sırrı olan yoğurdun beraberliği bağışıklık sisteminizi güçlü kılacaktır. Ve yoğurt sizi çağın birçok hastalıklarından koruyacaktır.
Yoğurt konusunda son bir hatırlatma: İçerdiği yararlı bakterileri koruyabilmesi için yoğurdun buzdolabında muhafaza edilmesi gerekiyor.

Her derde deva
Modern çağın moda hastalıkları olarak kabul edilen kolit alerji osteoporoz hazımsızlık hipertansiyona yol açan kötü kolesterol ile kalp-damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruyucu olduğu daha önce ıspatlanan yoğurt özellikle A B ve E vitaminleriyle mineral tuzlar kalsiyum fosfor ve magnezyum açısından son derece zengin bir gıda maddesidir. Günde 125 gr yoğurt tüketimi hazımsızlık mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önlüyor. Cildi pürüzsüz hale getiriyor saçlara parlaklık kazandırıyor cilt güzellik maskelerinde kullanılıyor. İçerdiği yüksek dozda kalsiyum sayesinde menopoz döneminin tehlikeli hastalığı osteoporoza karşı güvenli bir koruyucudur. Özellikle sinir sistemi için uyarıcı ve dinlendirici özelliğe sahip olan yoğurt yaşlılar için vazgeçilmez bir yiyecek olarak tavsiye ediliyor.
Bir kase yoğurt vücudu çeşitli hastalıklara karşı koruduğu gibi direnme gücünü de artırıyor. Ayrıca yoğurt kemik için gerekli kalsiyumun ana kaynağıdır. Bir günlük kalsiyum ihtiyacınız için bir kase yoğurt yemeniz yeterlidir. Bu miktarda yoğurt 150-400 miligram arasında kalsiyum içerir. Eğer kilo probleminiz varsa kaymağı alınmış yağsız yoğurdu tercih etmeniz gerekiyor

Açık yoğurtlara dikkat

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nün
gerçekleştirdiği ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi'nce desteklenen bir araştırmada
açıkta satılan yoğurtların insan sağlığı için ciddi tehdit olduğu belirlendi.

HRÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barbaros
Özer Şanlıurfa'da açıkta satılan yoğurtların üretim ve satışının ilkel koşullarda gerçekleştirilmesi nedeniyle TSE değerlerinden 40 bin kat daha fazla ''e. koli'' ve ''stafilokok'' grubu bakteri içerdiğini ve yoğurtların kimyasal kompozisyonunun standartlara uymadığını saptadıklarını söyledi.

Yoğurdun kimyasal bileşiminde yer alan kalsiyumun çocuklarda kemik gelişimini
hızlandırdığını orta yaş üzeri bayanlarda kemik erimesi riskini azalttığını ve hamilelik sırasında vücudun mineral açığını giderdiğini belirten Doç. Dr. Özer şunları söyledi:

''Üretim esnasında süt proteinlerinin yapısında meydana gelen değişimler nedeniyle sindirilebilirliği artıran yoğurt vücuda birçok yarar sağlamaktadır. Ancak genel hijyen koşullarına uyulmadan üretilenyoğurtlarinsan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturan ve mide bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olan e. koli ve stafilokok grubu bakteriler yüksek değerlerde bulunur.''


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yoğurdun Yararları Nelerdir? - Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun Yararları Nelerdir? - Yoğurdun Faydaları Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yoğurdun yararları, yoğurdun faydaları nelerdir, yoğurt faydaları nelerdir, yoğurt yararları, yoğurdun yararlari, yoğurdun yararları nelerdir, yoğurt yararları nelerdir, sarımsaklı yoğurdun faydaları, yogurdun yararlari, yoğurdun faydaları madde madde, yogurdun faydalari nelerdir, sarımsaklı yoğurt faydaları, yoğurdun faydaları maddeler halinde, yogurt yararlari, yoğurtun yararları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kahkaha Atmanın Faydaları Nelerdir? - Gülmenin Faydaları Nelerdir? elif Sağlığımız 1 17-10-2014 11:34
Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? - Alkali Suyun Yararları Nelerdir? elif Sağlığımız 4 03-12-2013 03:49
Esnemenin Faydaları Nelerdir? - Esnemenin Yararları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 04:53
Aşı Nedir? - Aşının Faydaları Nelerdir? - Aşının Yararları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 03:33
İğdenin Yararları Nelerdir elif Alternatif Tıp 0 11-09-2010 01:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats