bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-03-2011, 04:18   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Klimanın Zararları Nelerdir? - Klimanın Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Klimanın Zararları Nelerdir? - Klimanın Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?


Temizlenmeyen klimalar hastalık kaynağı

Yaz ve kış aylarında kapalı ortamların ısı ve nem oranını düzenleyerek yaşam kalitemizi artıran klimalar bunun yanında birçok hastalığa da neden olabili-yor. Merkezî klima sistemi ile havalandırması sağlanan büyük binaların havalandırma sistemlerinde çoğalabilen mikroorganizmalar viral üst solunum yolu akciğerlerde alt solunum yolu enfeksiyonu zatürre gibi hastalıklara yol açıyor.

Aynı zamanda bakımı yapılmamış klimaların kullanıldığı ortamlarda alerjik nezle astım gibi alerjik hastalıkların sayısı da artıyor. Büyük işyerleri yaz aylarında yanlış klima kullanımı yüzünden iş ve performans kaybı yaşıyor. Sema Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Türközü merkezi klima sistemi ile havalandırması sağlanan büyük binalarda çoğalabilen mikroorganizmaların binada bulunan kişilerde akciğer ve diğer sistem hastalıklarına yol açtığını söyledi. Türközü iyi temizlenmeyen klimalarda ortaya çıkan �Legionella pneumophilia� bakterisinin zatürreye sebep olduğunu vurguladı. Aynı hastanenin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Ateş klima ile mevcut ısı düzeyinin aniden düşürülmesi sonucunda oluşabilecek kas tutulmalarına dikkat çekti. �Klimaya bağlı dış ve iç ortam ısı değişiklerinin belirgin olduğu durumlarda kişilerde yüz felci kas tutulması ve ağrılar oluşabiliyor. Bunlar da uzun süren bir tedavi sürecinde düzelebiliyor.� şeklinde konuştu.

Kurumlarda çıkan hastalıklar iş kayıplarına ve performans düşüşlerine neden oluyor. İşyeri hekimi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ruhi Toraman klimadan gelen soğuk hava akımının yüksek hızda ve doğrudan çalışanın üzerine çevrilmemesini istiyor. Ortam ısısının da birden düşürülmemesi gerektiğini anlatan Toraman �Oda sıcaklığının dış ortam sıcaklığından 7-8 derece daha düşük olarak ayarlanması gerekiyor.� ifadelerine yer verdi. ZAMAN

KLİMANIN ZARARLARI!..
Sıcak yaz günlerinde bir nebze olsun rahatlatan klimaların yararlı etkilerinin yanında zararları da var.

Doğru kullanılmayan klimalar kas ağrısından enfeksiyona kadar pek çok rahatsızlığa yol açabilir.

Sıcak yaz günlerinde bir nebze olsun rahatlatan klimaların yararlı etkilerinin yanında zararları da var. Gribal ve viral enfeksiyonlar kas ağrıları kas tutulması ve zatürree klimaların zararları arasında sayılabilir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Karaaslan klimanın sebep olduğu rahatsızlıkları önlemenin yolunun havayı yavaş yavaş soğutmaktan geçtiğini ifade ederek �Klimaların ortamı belirli zaman aralıklarında yavaş yavaş soğutmak için kullanılması gerekiyor. Örneğin dışarıda sıcaklık 40 derece ise sıcaklığın aralıklarla 5′er derece düşürülmesinde fayda var� diyor.

Klimaların sebep olduğu legionella mikrobu da doğada su kaynakları içerisinde ve nemli ortamlarda bulunuyor. Doğadan binaların su sistemleri içerisine yerleşen mikrop uygun ortamda hızla çoğalıyor ve su zerrecikleriyle insanların akciğerlerine yerleşerek zatürreeye neden oluyor.

:Güneş

En çok da erkekleri ve sigara içenleri etkiliyor� Yaz sıcaklarında �serinleyeyim� derken hayatınızdan olmayın�

Kapalı ortamların ısısını ve nem oranını istenilen seviyelere getirebilen klimaların solunan havayı ve solunum yollarını doğrudan etkilediği klima kullanımıyla birlikte su damlacıklarıyla havaya karışarak insanlara bulaşan bulaşan bakterilerin ölümlere yol açan �Lejyoner� hastalığına neden olduğu bildirildi.

Bursa�daki özel bir hastanede görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ yaptığı yazılı açıklamada lejyoner hastalığına neden olan �Legionella pneumophila� bakterisinin durgun sularda ürediğini suyun havaya saçılması sırasında solunum yoluyla akciğerlere girerek enfeksiyonlarına neden olduğunu belirtti.

Klima içerisinde oluşan nemli ortamın �Legionella pneumophila� gibi hastalık etkenlerinin yaşaması ve çoğalması için çok uygun ortamlar olduğuna değinen Karadağ bu etkenlerin su damlacıkları ile havaya karışarak insanlara bulaştığını vurguladı.

Karadağ otel iş merkezi gökdelen gibi büyük binaların havalandırma sistemlerinin su bölmeleri havuzlar su depoları gibi ortamlarda çoğalan bakterilerin o binada bulunan pek çok insanda hastalığa yol açabileceğine dikkati çekti.

Her klimalı ortamda bu bakterilerin bulunmadığını bakterilerin olduğu ortamda yaşayan ve bu havayı soluyan herkesin de hastalanmayacağını ifade eden Karadağ hastalık etkenine maruz kalan insanlarda 2 -10 gün arasında ateş halsizlik kas ağrıları iştahsızlık baş ağrısı gibi belirtilerin ortaya çıktığını ancak çoğunlukla ilk dikkati çeken belirtinin öksürük olduğunu kaydetti.
Başlangıçta kuru ve hafif olan öksürüğün kanlı balgama ve nefes almakta güçlüğe neden olabileceğine hastaların yüzde 20�sinde ateşin 40.5 derecenin üzerinde olduğuna işaret eden Karadağ �Yüksek ateş ve öksürük yakınması olan hastalar son günlerde klimalı ortamlarda bulunmuşlarsa lejyoner hastalığı açısından değerlendirilmeleri gerekiyor�� dedi.

Karadağ hastalığın en çok bebekleri yaşlıları erkekleri sigara tiryakilerini alkolikleri kalp-damar kronik bronşit diyabet ve böbrek hastalarını bağışıklık sistemi baskılanmış kişileri ve kortizon kullananları etkilediğini dile getirdi.
Hastalığın tedavisinde doğru ilacın seçilmesi ve erken dönemde tedaviye başlanmasının yan etkileri önlediğine ancak tedavi süresinin hastanın tüm şikayetleri ortadan kalksa bile üç haftadan az olmaması gerektiğine dikkati çeken Karadağ bu ciddi ve ölümcül hastalığın önlenebilmesi için bakterilerin bulunabileceği ortamların saptanması ve uygun şekilde dezenfekte edilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Karadağ alınacak önlemleri şöyle sıraladı:
�1- Klimalar havalandırma sistemleri su depoları kapalı alanlardaki havuzlar duş başlıkları ile bazı tıbbi aletler bulaşıcılık açısından dikkatle kontrol edilmeli
2-Enfeksiyon şüphesi oluştuğunda bakım ve dezenfeksiyon için hiç beklemeden su 70 derecenin üzerinde ısıtılmalı
3- Musluklar duş başlıkları basınçlı sıcak su ile 30 dakika süreyle yıkanmalı
4- Metalik iyonizasyon yöntemiyle de dezenfeksiyon yapılabilir. Klorla yapılan dezenfeksiyondan daha etkili bulunan bu yöntemde özel elektrotlar tarafından havuz suyuna bakır gümüş ve çinko iyonları aktarılır. Belirli düzeylere geldiğinde bu iyonlar dezenfeksiyonu sağlamaktadır.�

AA

Bunaltan sıcaklarda klimayla serinleyenler dikkat�

Sıcak havanın artmasıyla birlikte kullanım sıklığı artan klimanın dış kulak iltihabı grip nezle zatürre gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabildiği belirtildi.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürsel Dursun AA muhabirine yaptığı açıklamada küresel ısınmanın da etkisiyle hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstüne çıkmasına paralel olarak evde iş yerlerinde ve araçlarda sıkça kullanılan klimanın kontrolsüz ve uzun süre kullanılmasının ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğini söyledi.

Klimalardaki polen filtrelerinin düzenli olarak değiştirilmemesine bağlı olarak filtre üzerine çeşitli virüslerin yerleşebildiğini belirten Dursun şunları kaydetti:
�Çok şiddetli hastalık yapma özelliğine sahip olan virüsler klima aracılığıyla üst solunum yoluyla mekan içindeki kişilere geçiyor ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Klimaya bağlı gelişebilecek üst solunum yolu enfeksiyonları grip nezle soğuk algınlığı ile kendini gösteriyor orta vadede sinüzit bademcik iltihabı dış kulak iltihabına zatürre ve bronşite yol açabiliyor. Hatta kimi zaman ölümcül zatürre ataklarına bile neden olabiliyor.�

Dursun klimanın çalışması ile havadaki nem oranının azaldığını ve mekanda yoğunlaşan kuru havanın da burun içi dokularda ve boğazda tahrişe neden olduğunu buna bağlı olarak kişide enfeksiyon görülme riskinin arttığını dile getirdi.

Bu tür olumsuz etkilerin görülmemesi için olabildiğince doğal havalandırma yapılması gerektiğini vurgulayan Dursun şunları söyledi:
�Çok gerekmedikçe klima yerine mekandaki pencere ve kapıların açılarak ortamın havalandırılması daha uygundur. Klima kullanımı halinde ise ortamda klimanın doğrudan solunuma gelmesinin engellenmesi gerekmektedir. Klimanın araç içinde camlara ya da ayaklara ev ya da iş yerlerinde de doğrudan yüze denk gelmeyecek ortama gelecek şekilde ayarlanması olası hastalıklara karşı koruyucu bir yöntem olacaktır. Klima gün içerisinde mümkün olduğun az süre kullanılmalı ve ortamdaki nem miktarının artması için zaman zaman doğal havalandırma yapılmalı.

Filtrelerde biriken virüslerin arındırılması için düzenli olarak klimanın bakımının ve temizliğinin yapılmasına özen gösterilmeli.�

-YAZ AYLARINDA SIK GÖRÜLEN DİĞER HASTALIKLAR-
Yaz aylarında en çok karşılaşılan problemlerin başında dış kulak yolu hastalıklarının geldiğini de belirten Dursun havuza ve denize girilmesine bağlı olarak özellikle dış kulak yolunda enfeksiyonların ortaya çıkabildiğini kaydetti.

Dursun havuz sularının temiz olmamasının enfeksiyon riskini tetiklediğine dikkati çekerek �Böyle bir durumda kişide çok şiddetli bir kulak ağrısı görülür. Kulağa dokunmak bile ağrı uyandırabiliyor. İşitmede azalma ve kulaklarda tıkanıklık hissi olabiliyor� dedi. Bu tür şikayetlerin olması durumunda kişinin hemen su ile temasının kesilmesi gerektiğini ifade eden Dursun en kısa sürede hekime başvurulmasını önerdi.
Dış kulak enfeksiyonunun antibiyotik ile tedavi edildiğini belirten Dursun kulak iltihabı geçiren ya da kulak zarı delik olan kişinin havuza ya da denize girerken kulaklarına vazelinli pamuk ile tıkaç yapması ya da silikon tıpa kullanması gerektiğini söyledi.

Dursun orta kulak iltihaplarının ise genellikle grip nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra geliştiğini vurguladı. Orta kulak iltihaplanmasının sesin derinden gelmesi ağrı işitmenin azalması ya da kaybolması şeklinde belirti verdiğini vurgulayan Dursun hastalığın ileri safhasında kulak zarının delinerek iltihabın dışarı akabildiğine dikkati çekti.

-�BURUN KANAMALARINDAN ENDİŞE ETMEYİN�-
Burun kanamalarının da yaz aylarında özellikle çocuklarda sıkça karşılaşıldığını kaydeden Dursun özellikle kuru ve tozlu havalarda burun içindeki damarların çabuk tahriş olmasına bağlı olarak görüldüğünü belirtti.
Dursun bunda endişe edilecek bir şey olmadığını soğuk su ile yıkamak burun kanatlarına elle bastırarak tampon yapmak ya da nemlendirici pomat kullanmak gibi uygulamalar yapılabileceğini söyledi.
Burun kanaması halinde başın kesinlikle arka tarafa doğru yatırılmaması gerektiğine dikkati çeken Dursun böylesi bir durumda kanın hava yoluna kaçabileceğini bu nedenle başın öne doğru eğilmesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Gürsel Dursun kanamanın durmaması ya da kanama sıklığının artması halinde de hekime başvurulması gerektiğini dile getirdi.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Klimanın Zararları Nelerdir? - Klimanın Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Klimanın Zararları Nelerdir? - Klimanın Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: klimanın zararları, klimanın bebeklere zararları, klimanın zararları nelerdir, klimanın zararları ve klima hastalıkları nelerdir, klima bebeklere zararlı mı, klima bebeklere zararlı mıdır, klima bebeklere zararlımı, klimanın bebeğe zararları, bebeklere klima zararlımı, bebeklerde klimanın zararları, klima bebek için zararlı mı, klima bebeğe zararlı mı, bebeklere klima zararlı mı, klima zararlımı, klima zararları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Coxsackie Virüslerin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir? daywest Bebek Hastalıkları 2 02-04-2016 12:32
Obezitenin Zararları Nelerdir? - Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir? elif Sağlığımız 1 16-11-2013 04:38
MCS'nin Belirtileri Nelerdir? - MCS'nin Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 09:35
Küf Mantarının Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 09:33
Madde Kullanımı Ve Sebep Olduğu Bozukluklar Nelerdir? gizem Psikoloji 0 27-06-2008 03:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.