bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-04-2011, 04:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir? - Geniz Akıntısı Tedavisi

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir? - Geniz Akıntısı Tedavisi

Bakteriyal enfeksiyonlar: Antibiyotikler ile tedavi edilirler fakat bunlar sadece geçici bir rahatlama sağlayabilirler. Kronik sinüzit varsa ağızı kapanmış sinüslerin açılması ve akıntının sağlanması için operasyon yapılması gerekebilir.

Alerji: Mümkünse alerji oluşturan maddeden uzak durulmalıdır. Antihistaminik dekonjestan kromolin sodyum kortizon türü ilaç ve spreyler alerji aşıları kullanılabilir. Mamafih bazı antihistaminikler akıntının koyulaşmasına ve kurumasına sebep olabilirler dekonjestan (burun açıcı) ilaçlar kan basıncını kalp ve tiroid hastalıklarını arttırabilirler. Steroid spreyler tıbbi kontrol altında yıllarca güvenle kullanılabilirler. Ağızdan alınan veya iğne şeklinde kullanılan kortizonlar da kısa süreli alındıklarında nadiren kötü yan etkiye yol açarlar. Uzun süre kullanılacaklarsa çok iyi tıbbi kontrol altında kullanılmalıdırlar.

Gastroözefajeal reflü: Yatarken başı onbeş yirmi santimetre yukarıda tutmakla; yatmadan hemen önce yemek yememekle kafein ve alkolden uzak durmakla tedavi edilir. Mide asidini önleyici ilaçlar kullanılabilir. Röntgen çektirmeden ve diğer tetkikleri yaptırmadan bir kere ilaç denenebilir.

Yapısal bozukluklar: Operasyon gerekebilir. Sinüslerin boşalmasını engelleyen ve kronik sinüzite yol açan burun eğriliği olabilir. Burun duvarındaki keskin bir çıkıntı uyarıda bulunarak salgıyı arttırabilir. Burun duvarındaki bir delik kabuklanmaya yol açabilir. Yapısı ve foksiyonu bozulmuş burun etleri ve/veya polipler benzer problemlere yol açabilirler.
Bazen yapısal bir bozukluk mu yoksa diğer bir problem mi geniz akıntısına yol açıyor tayin edilemeyebilir. İlaç tedavisi başarısız olursa hasta operasyonun denenip denenmemesine karar vermelidir.

Bazı kişilerde geniz akıntısının sebebi bulunamaz. Düzeltilebilecek bir problem bulunamazsa salgının daha sıvı olmasına ve böylece daha kolay akıp kaymasına çalışılır. Bu olay özellikle çok sıvı almayan yaşlılarda geçerlidir. Bu kişiler günde en az sekiz bardak su içmeli kahve ve mümkünse idrar söktürücü ilaçlardan uzak durmalıdırlar.

Burun içinin iyice yıkanması kalınlaşmış veya azalmış salgının ortadan kaldırılmasına yarayabilir. Bunun için özel hazırlanmış solüsyonlar kullanılmalıdır.

Saman Nezlesi Yaz Nezlesi ve Alerjik Burun Rahatsızlığı
Saman nezlesi nedir? Bu terim aslında yanlıştır. Birincisi saman alerjik bir şey değildir dolayısıyla alerji meydana getirmez. Burun tıkanıklığına kaşıntılı ve akıntılı buruna burun ve boğazda fazla miktarda koyu akıntıya sebep olur fakat bu alerjik şikayetlere kendisi değil havadan gelerek üzerine konan alerjik maddeler yol açar.

Yaz nezlesi de bilinen virüslerin yol açtığı nezle gibi değildir. Havada bulunan alerjik maddelerin yol açtığı bir rahatsızlıktır. Saman nezlesi ve yaz nezlesi aslında tıp dilinde “alerjik rinit” olarak bilinen hastalıklardır.

Birçok kişi bu rahatsızlıktan muzdariptir. Bazılarında hafif geçer fakat bazı kişilerde çalışmayı ve günlük yaşamı engelleyecek kadar şiddetli olabilir.

Alerjiye ne sebep olur? Bitki veya hayvanlardan gelen insanlara yabancı alerjik maddeler göz burun boğaz gibi yerlerden insan vücuduna girerler ve burada onların içeri girmesini engelleyici reaksiyonla karşılaşırlar. Normal şartlarda bu yardımcı doğal bir korunmadır. Mamafih bazı kişiler bazı maddelere karşı normalden fazla reaksiyon gösterirler. Bu tür insanlara “alerjik bünyeli” insanlar bu tür maddelere de “alerjen” denir. Alerjinin soyaçekim gösteren bir eğilimi vardır.

Vücudun savunma sistemi yabancı maddelere karşı savaşan maddeler üretir. Bunlar alerjenlerle karşı karşıya geldiğinde vücutta istenmeyen etkiler oluşturan maddeler salınır. “Histamin” bunların içinde en bilinenidir ve burunu döşeyen dokuda şişme kaşınma iritasyon aşırı salgıya sebep olur.

Hangi alerjenler burunda alerji yaratırlar? Hava ile taşınabilecek kadar hafif ve belirli boyutta olan burun dokusunda depolanabilecek bitki veya hayvan protein parçaları alerji oluştururlar. Sık görülenleri çiçek polenleri mantar sporları hayvan epitel döküntüleri ve ev tozudur. Gözle görülemeyen bu mikroskopik yapılar gerekenden büyük veya küçük olursa vücuda girerek alerjik reaksiyon oluşturamazlar.

Hangi polenler problem yaratır? Türkiye’de yapılmış bir araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir:
Ocak şubat mart aylarında fındık ardıç mazı selvi kavak dişbudak kızılağaç kocayemiş süpürgelik orman gülü sık görülen alerjenlerdir.

Nisan mayıs haziran aylarında fındık ardıç mazı selvi dut dişbudak meşe zeytin çam at kestanesi kocayemiş süpürgelik orman gülü ısırgangiller buğday arpa mısır yulaf çavdar pirinç havuç baldıran otu kereviz dere otu sinir otu kuzu kulağı çayır otu sık görülen alerjenlerdir.

Temmuz ağustos eylül aylarında ıhlamur akasyalar çam kocayemiş süpürgelik orman gülü papatyagiller ısırgangiller buğday arpa mısır yulaf çavdar pirinç havuç baldıran otu kereviz dere otu sinir otu kuzu kulağı sık görülen alerjenlerdir.
Ekim kasım aylarında ardıç mazı selvi sedir kocayemiş süpürgelik orman gülü papatyagiller sık görülen alerjenlerdir.

Mantarlar? Bunlar bildiğimiz mayalama yapan mantarlardır. Ölü yapraklar çimen saman diğer tahıl sapları tohum ve toprak üzerinde de ürerler. Donmadıkları için mantarlar neredeyse bütün yıl alerji yapabilirler. Sadece kışın karla kaplı olduklarında etkin olamazlar.
Kapalı ortamlarda mantarlar ev bitkilerinin ve topraklarının üzerinde ürerler. Ayrıca bodrum merdivenaltı gibi loş ve nemli yerlerde de ürerler. Peynir ve fermentasyona uğratılmış alkollü içeceklerde de bulunabilirler.

Bütün yıl süren saman nezlesi? Hayvan alerjenleri (kedi köpek at ve diğer evcil hayvanların yünleri derileri) kozmetikler mantarlar yiyecekler ve ev tozu gibi bütün yıl süren alerjenler bu duruma sebep olur. Ev tozu birçok maddenin karışımıdır. Bunlar selüloz (ev mobilyalarından dökülür) mantarlar ev hayvanlarından dökülen alerjenler böcek alerjenleri ve “mite” adı ile bilinen küçük yaratıklardır. Kışın artan alerjinin sebebi kalorifer ve sobaların sıcaklık etkisiyle artan ev tozudur.

Alerjiler önemli olabilir mi? Alerjik bünyesi olanların soğuk algınlığına nezleye sinüs ve kulak enfeksiyonlarına karşı dirençleri azalmıştır. Ayrıca bu enfeksiyonlar esnasında daha fazla rahatsız olurlar daha da önemlisi astım geliştirebilirler.

Ne yapabilirsiniz? İdeal olan alerjen maddelerden uzaklaşmaktır. Meselâ sahilde sadece denizden gelen meltemi soluyabileceğiniz bir yere veya hiç bir şeyin büyüyemeyeceği çok kuru bir havanın bulunduğu yere gidebilirsiniz. Maalesef bu tür öneriler pratik olmaktan uzaktır kendinizi şu tedbirlerle korumaya çalışabilirsiniz:

*Ev temizlerken veya otlarla uğraşırken maske takınız.

*Havalandırmanız varsa hava filtrelerini ayda bir değiştiriniz veya hava temizleyicisi alınız.

*Ağır polen mevsiminde kapı ve pencerelerinizi mümkün olduğunca kapalı tutunuz.

*Ev bitkileri büyütmeyiniz ve alerjik olduğunuz hayvan beslemeyiniz.

*Yün battaniyenizi kuş tüyü yastığınızı yün elbiselerinizi alerjen olmayan sentetik maddelerle değiştiriniz.

*Yorganınızı ve yaylı yatağınızı sentetik örtülerle kaplayınız.

*Hekiminizin önerdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanınız.

*Yatarken baş tarafınız daha yüksekte yatınız.

*Genel sağlığınıza özen gösteriniz:
-Hergün egzersiz yapınız.
-Sigara ve diğer dumanlı içecekleri bırakınız.
-Karbonhidratı düşük dengeli besleniniz.
-Vitaminli yiyeceklerle (özellikle vitamin-C) besleniniz.

*Hekiminize düzenli olarak görününüz.

*Kışın evler ısınmanın etkisiyle oldukça kuru olduğu için kaliteli bir nemlendirici almayı düşününüz fakat bu nemlendiriciler üzerinde mantar üreyebileceğine de dikkat ediniz.
Hekiminiz sizin için ne yapabilir? Kulak burun boğaz hekiminiz sizi tam olarak muayene edecektir. Burun ve sinüslerinizin detaylı muayenesi alerjiye eşlik eden enfeksiyon alerjik şikayetleri artıran ve tedaviyi zorlaştıran burun eğriliği polip gibi hastalıklar olup olmadığını tespit edecektir.

Alerji tedavisi için değişik ilaç grupları mevcuttur. Hekiminiz bunlardan hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar verecektir. Tedavi aynı zamanda uygun çevre kontrolünü de içerir. Uygun hikaye ve muayene sonucu hangi maddelere karşı alerji olduğunu tespit için testlerin yapılıp yapılmaması gerektiğine karar verecektir.
Havayolu ile geçen alerjenlerin iki tedavisi vardır. Birincisi bunlardan uzak durmak; mümkün olmuyorsa uygun aşı tedavisi yapmaktır. Aşı tedavisinde prensip kişiye alerjik olduğu maddeyi çok düşük dozlarda vererek tolerans oluşturmaya dayanır Kan veya cilt testleri ile yapılan alerji testleri vardır. Modern testlerle neye alerjiniz olduğu bulunduğu gibi ne kadar hassasiyetle alerjik olduğunuz da tespit edilebilmektedir.

Uygun alerji aşıları yapılmaya başlandıktan birkaç hafta sonra etkileri görülebilir. Fakat daha kalıcı bir etki sağlamak için üç ile beş yıl arasında uygulanmalıdır. Alerji aşıları bir miktar düzelme sağlasa bile ilaçlara da ihtiyaç devam eder. Özellikle fazla miktarda alerjene maruz kalındığında veya bir komplikasyon geliştiğinde ihtiyaç belirginleşir. Bu süreç içerisinde hekiminiz sizi kontrolü altında tutacaktır.
Nazal Polip (Burun Polibi)

Burun içerisinde sonradan oluşan ve polip ismi verilen yapılar birçok kimsenin bu arada hekimlerin de başını ağrıtan önemli bir problemdir.

Polip nedir? Vücudumuzda içi boş hava ile temas edebilen birçok organ bulunur. Ağız burun sindirim sistemi dış kulak yolu bunlara örnektir. Bu boşlukları döşeyen yüzeyel bir doku tabakası vardır. İşte bu doku tabakasından dışarı doğru sarkarak büyüyen et gibi yapılara “polip” adı verilir. “Kulak ses teli mide bağırsak polibi” gibi. Burun içini veya ağızları burun içerisine açılan “sinüs” adı verilen boşlukları döşeyen dokulardaki hasardan da polipler gelişebilir.

Burun polipleri yumuşak soluk renkli burun içerisine sarkan ve yerçekimi ile yer değiştiren yapılardır.

Polibe ne sebep olur? Polibin oluşma mekanizması tam olarak bilinmemektedir fakat dokudaki hasar ve bunun sürekli hâl alması en muhtemel sebeptir. Burun ve sinüs iltihaplarının kronikleşmesi burun dokusunun uyarıcı bir madde ile devamlı karşı karşıya kalması ailesel sebepler polip oluşturabilir. “Astım” ve “kistik fibrozis” gibi bilinen bazı hastalıklarda da burun polibi oluşur.

Polip neye sebep olur? Polipler burun havaakımını engelleyerek burun tıkanıklığına dolayısıyla ağızdan soluma başağrısı horlama ve uyku apnesi sık boğaz hassasiyeti ve iltihabına nezle ve gribin uzun sürmesine sinüzit ve koku alma bozukluklarına yaptığı geniz akıntısı ile astımın artmasına sebep olabilir.

Polip nasıl tedavi edilir? Polipler oluştuktan sonra kendiliklerinden kaybolmazlar. İlk başlangıç safhasında veya çok ufakken ilaçlarla küçültülebilirler hatta bazen ortadan kaldırılabilirler fakat daha büyük olduklarında ancak operasyon ile temizlenebilirler.
Burun polibi operasyonu son yıllardaki teknik gelişmelerin ışığı altında önemli değişiklikler göstermiştir. Eskiden ağız içerisinden yapılan operasyonlar günümüzde burun içerisinden sadece “endoskop”lar ve “çok ince aletler”le yapılabilmektedir. Bu çağdaş operasyonlar hem daha fizyolojik hem de hastalığın tekrarlama oranı bakımından oldukça avantajlıdır. Burun dışarısından hiçbir kesi yapılmaz. Bere çürük iz oluşmaz.

Operasyondan önce burun içi ve sinüslerin bilgisayarlı tomografik incelemesi gerekir. Daha detaylı bilgi için lütfen “Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi” broşürümüze başvurunuz.
Polipler tekrarlar mı? Burun polibi olan hastalarımızı ikiye ayırabiliriz. Birinci grupta altta belirgin bir hastalık yatmayan kişiler vardır. Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi sonrası bu kişilerde başarı oranı yüzde doksandır. Fakat astım kistik fibrozis ve aspirin alerjisi olan kişilerde başarı oranı düşer. Bu kişilerde burun polipleri her şeye rağmen tekrar oluşur bu tür hastalarımızda günümüzde elimizden gelen poliplerin oluşmasını ve yan etkilerini operasyon ve ilaç tedavisi ile mümkün olduğunca geciktirmektir.

Burun Şekil Bozukluğu (Burun Estetiği)
Burun en göz önünde olan organlarımızdan bir tanesidir. Her ırk ve kişinin belli bir burun şekli vardır. Çoğunlukla travmaya bağlı bazen de yapısal olarak burun şeklinde bozukluklar olabilir. Doğallıktan uzak görüntüler kişiyi rahatsız ederse kişinin “burun şeklinin değiştirilmesi”ni isteme hakkı vardır.

Burun şekil bozukluklarının en sık karşılaşılanları burun sırtında kemer şeklinde eğrilik burun ucunun kalın ve düşük olması burunun yüze göre geniş olmasıdır.
Ameliyatımı Kime Yaptırmalıyım?

Burun birçok görevi olan bir organdır. İlk ve en önemli görevi nefes alıp vermektir. Çünkü normal solunum burundan yapılır. Böylece solunan hava burunda ısıtılır nemlendirilir temizlenir ve akciğerlere öylece gönderilir. Ayrıca burunun koku ve tat alma görevleri de çok önemlidir. Burun içerisine açılan sinüsler ve bunların rahatsızlıkları da son yıllardaki teknlojik gelişmelerle oldukça değişiklikler ve başarılar kazanmıştır. Burunun görevlerinin sağlıklı olmasından ihtisas eğitimi sırasında her türlü burun rahatsızlığının ilaç ve cerrahi tedavisinin öğretildiği kulak burun boğaz hekimleri sorumludur. Kulak Burun Boğaz uzmanı aynı zamanda bir baş-boyun cerrahıdır.

Burun estetik operasyonu yüz estetik operasyonlarının içerisinde değerlendirilir. Amerikan Yüz Plastik ve Rekostrüktif Cerrahi Cemiyetinin üyelerinin %60′ı Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından oluşturulmaktadır. Burun estetik operasyonları günümüzde kulak burun boğaz hekimleri ve plastik ve rekonstrüktif cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Her iki branştaki hekimlerin özel ilgileri olabilir.

Bizim estetik ameliyat prensibimiz kişinin yüzüne uyan abartılı müdahale edilmiş görüntüsü vermeyen burun şeklini kazandırmaktır. Bunun belirlenmesi için kişinin ve hekimin yapılacak değişiklikleri fotoğraf üzerinde konuşması ve kişinin beklentilerinin anlaşılması çok önemlidir. Güzel burun yoktur güzel görünen burun vardır.

Burunu sadece estetik özellik arzeden bir organ olarak görmemekte diğer önemli görevlerinin de mutlaka sağlanması gerektiğine inanmaktayız. Tıkalı fakat çok estetik kabul edilen bir burun şekli bizim için hiç muteber değildir. Kişi de bunun yarattığı tıbbi şikayetlerle ergeç karşı karşıya kalacaktır.

Burun şekil bozukluğu olan kişilerde çoğunlukla burun içerisinde de eğrilik olduğu için aynı ameliyatta o da düzeltilir.

Günümüzde endoskopik sinüs ameliyatları ile aynı anda estetik ameliyatı da yapılabilmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-03-2014, 02:13   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

oğlumun geniz eti ameliyatı olacaktı geniz akıntısı olduğu için ertelendi akıntısı üç aydır var antibiyotik tedavisi olduğu halde geçmedi ne yapmalıyım


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir? - Geniz Akıntısı Tedavisi

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir? - Geniz Akıntısı Tedavisi konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: geniz akıntısı tedavisi, geniz akıntısı nasıl geçer, geniz akıntısı tedavi, geniz akıntısı nasıl tedavi edilir, geniz akıntısı belirtileri, geniz akıntısı için ilaç, geniz akıntısı nasıl giderilir, geniz akıntısının tedavisi, geniz akıntısı ilaç, geniz akıntısı ilaçları, geniz akıntısı nasıl önlenir, geniz akıntısı tedavisinde kullanılan ilaçlar, geniz akintisi tedavisi, geniz akıntısı nedir nasıl tedavi edilir, geniz akıntısı ilacı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Geniz Akıntısı Nedir? - Geniz Akıntısının Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 1 27-07-2012 02:11
Burun Gerisine Akıntı Geniz Akıntısı Hakkında elif Sağlığımız 0 20-04-2011 04:08
Geniz Eti mormavi Sağlığımız 0 04-06-2009 05:04
Dölyolu Akıntısı nasıl tedavi edilir? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 30-11-2008 11:24
Kulak Akıntısı nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 29-11-2008 11:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats