bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-04-2011, 03:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bağışıklık Nasıl Oluşur?

Bağışıklık Nasıl Oluşur?

Organizmaların bağışıklık sistemlerini uyaran ve organizma için yabancı olan tüm moleküllere antijen (immunojen) denir. Antikor oluşturmayan maddeler antijen değildir. Antijenler hem antikor oluşumuna sebep olur hem de kendisine karşı oluşan antikorla gerek vücut içerisinde gerek vücut dışarısında reaksiyona girerler.

Bir maddenin antijen olabilmesi için oldukça büyük bir molekül ağırlığına sahip olması verildiği organizma için yabancı olması ve organizmadan çabuk atılmaması gerekir. En iyi antijenler kompleks yapıya sahip olan maddelerdir. Örneğin; bakteriler kan hücreleri gibi.
Antijenlerin çoğu protein yapısında veya proteinle bir¬leşmiş polisakkarit ya da yağlardan oluşmuş yapılar ola¬bilir. Bağışıklık sistemi antijen özelliği olan çok benzer özellikte maddeleri birbirinden ayırabilir. Örneğin; bağışıklık sistemi bir tane amino asidi farklı olan proteinleri bile birbirinden ayırabilecek özelliğe sahiptir.

Bağışıklık sistemi çeşitli enfeksiyon etkenlerine karşı yaptığı savunmayı antikor adı verilen özel bir protein üreterek gerçekleştirir. Her antikor çeşidi özel bir antijene karşı üretilir. Bu nedenle bir antikor kendisinin üretilmesine neden olan antijeni rahatça tanıyıp bulabilir.
Antikorlar yapısal olarak globular protein şeklindedir. Bu proteinlere immunoglobulinler de denir. Her immunoglobulinin yapısında dört adet amino asit zinciri vardır ve bu zincirler disülfat bağlarıyla birbirine bağlanmıştır. İmmunoglobulini meydana getiren amino asit zincirindeki amino asitlerin sırası kendilerine özeldir. Bu sıralama immunoglobulinin fizyolojik özelliğini belirler. Antikorlar değişken ve sabit yapılara sahiptirler. Kısa zincirlerin uç kısımlarında değişken bölge bulunur.

IMMÜNOGLOBUUN ÇESITLEKİ

Bazı immunoglobulin çeşitleri şunlardır:
İgG: Normal insan serumundaki immunoglobulinlerin % 80 İgG teşkil eder. İgG’ler plasentadan geçebilen tek immunoglubulinlerdir. İgG sınıfından antikorlar genellikle presipitasyon toksin nötralizasyonu gibi testlerde etki gösteren antikorlardır.
İgM: Normal insan serumundaki immunoglobulinlerin % 7-10′unu teşkil eder. En büyük immunoglubulinlerdir. İgM’ler aglütinasyon ve virüs nötralizasyonu gibi olaylarda etkilidirler. Enfeksiyonları esnasında ilk oluşan antikor¬lardır. Bir diğer özelliği ise embriyosal yaşamda antijenlere (enfeksiyonlara) fetüste oluşabilen antikorlardır. Plasentadan geçemezler.
İgA: İnsan serumundaki immunoglobulinlerin %15′ini İgA oluşturur. İnsan ve diğer memelilerin göz yaşı salya bu¬run bronş bağırsak süt tükürük idrar burun salgıların¬da bulunur. İgA’lar virüsleri nötralize edebildikleri gibi bakterilerin dokuya yapışmasını da önler.
İgD: İnsan serumunda az olarak bulunur. Bu immunoglobulinin antikor etkinliği olduğu ispatlanmıştır.

Antijen-Antikor Reaksiyonları : Bir antijenle birleşecek veya onunla reaksiyona girecek olan antikorlar; o antijene özel bir yapıda sentezlenir. Uygun antijenle uygun antikor bir araya geldiğinde antijen - antikor kompleksi oluşur ve antijen etkisiz hale getirilir. Her canlıda antijen - antikor ilişkisi özgüldür. Antijen - antikor tepkimelerinin özgüllüğü türler arasındaki benzerliklerin ortaya çık¬masında da kullanılır. Bir hayvanın kanıdiğer bir hayvana enjekte edilirse doğal olarak antikor meydana gelir ve prespitasyon adı verilen çökelme olayı meydana gelir. Bu antikorlar yakın akrabalıkları olan hayvanların kanında da aynı çökelmeleri meydana getirir. Hayvanlar arasında akrabalık derecesine göre çökelme oranı ortaya çıkar. Yakın akrabalarda çökelme azakrabalık dereceleri uzak olan hayvanlarda ise çökelme yüzdesi yüksektir.

Genellikle antikorlar antijenler¬le direkt temasa geçerler. Bu temasla meydana gelen reaksiyonlar aglunitasyon çökelme nötrleşme patla¬ma ve bütünleşme sistemleri olmak üzere beş çeşit tepki gösterir.

Aglutinasyon: Antikorla antijenler birleşir ve bu şekilde antijenler inaktifleştirilmiş olur. Presipitasyon (Çökelme): Antikor ve antijenler bir kompleks meydana getirir ve bu bileşik çözeltiden ayrılarak çökelir.

Nötrleşme: Antikor yabancı maddenin zehirli kıs¬mını kapatır ve zarar vermesini önler.
Eritme: Antikor antijene bağlandıktan sonra hücre (bakteri) zarının erimesine sebep olur. Hücrenin yapısı bozulduğundan antijen etkisiz hale getirilmiş olur.

Bütünleşme Sistemi: İnaktif olarak plazmada bulunan bu sistem antijen-antikor kompleksi tarafından aktifleştirir. Sonuçta uyarılan bütün¬leşme sistemi bir seri reaksiyona girer. Bu sis¬temin enzimleri ortamdaki patojenleri yok eder.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bağışıklık Nasıl Oluşur?

Bağışıklık Nasıl Oluşur? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: antikor nasıl üretilir, antikor nasıl oluşur, bağışıklık nasıl oluşur, antikor nerede üretilir, bağışıklık sistemi nelerden oluşur, antikorlar nerede üretilir, bagisiklik nasil olusur, antikor nerede uretilir, antikorlar nasıl oluşur, bağışıklık sistemi nasıl oluşur, ilk oluşan antikor, antikor antijen, antijen ve antikor nasil olusur, bagisiklik nelerden olusur, bagışıklık yanıt nasıl oluşur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kar Nasıl Oluşur? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 18-12-2014 10:12
Kanser Nasıl Oluşur? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 11:58
Bel Fıtığı Nasıl Oluşur? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 10:41
HPV virüsü ve kondilom nasıl bulaşır? Genital siğil nasıl oluşur? ´ λŋтiьioтiף ´ Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-12-2010 02:33
Gebelik nasıl oluşur ? Bkmlyz Gebelik 0 31-01-2009 11:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats