Bakimliyiz.Com

-   Sağlığımız (http://www.bakimliyiz.com/sagligimiz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Oksijenli Su Nedir? - Ne İşe Yarar? - Oksijenli Su Hakkında (http://www.bakimliyiz.com/sagligimiz/77405-oksijenli-su-nedir-ne-ise-yarar-oksijenli-su-hakkinda.html)

elif 28-04-2011 03:41

Oksijenli Su Nedir? - Ne İşe Yarar? - Oksijenli Su Hakkında
 
Oksijenli Su Nedir? - Ne İşe Yarar? - Oksijenli Su Hakkında

1818'de Thenard tarafından bulunan oksijenli su, hidrojen peroksitin H2O2 sulu çözeltisidir. Saf hidrojen peroksit, 1,46 yoğunluğunda, nitrik asit kokusunda, madeni tatta, 1 derecede donabilen, zor buharlaşan, şurup kıvamında renksiz bir sıvıdır. Oksijenli su ticarette yüzde 2 veya 3'lük çözeltiler (10 veya 12 hacimlik de denir, çünkü toplam hacmin 10 veya 1.2 katı

Oksijenli suyun en önemli hacimde oksijen verebilir) veya 100 ya da 150 hacimlik yoğun çözeltiler (bunlara bazen perhidrol de denir) halinde bulunur.özelliği, ısıtıldığında veya katalizör rolü oynayan gözenekli maddelerin etkisiyle oksijen ve suya ayrışmasıdır. Asitler, aksine oksijenli suyu kararlı hale getirir. Oksijenli suyun yükseltgenliği bu özelliğinden ileri gelir; düşük değerli asit ve potasyum iyodür gibi tuzları yükseltger, meselâ sülfürleri sülfat haline dönüştürür.

Bu özelliği yüzünden tıpta antiseptik olarak faydalanılır; ipeğin, pamuğun, tüylerin ve fildişinin beyazlaştırılmasında, siyah saçların sarışın hale getirilmesinde kullanılır. Oksijenli su, ana maddesi kurşun olan boyaların sülfürlenmesi yüzünden kararmış tabloların onarımına da yarar.

Oksijenli su üretmek için ayrıca Thenard usulü kullanılabilir: baryum peroksitin hidroklorik aside etkimesi sonucunda oksijenli su elde edilir. Ayrıca suyun potasyum persülfat K2S2O8 gibi pertuzlara etkimesiyle veya derişik sülfürik asidin elektroliziyle de üretilebilir. Çözelti, çok yüksek sıcaklığa ihtiyaç olmaması için düşük basınç altında damıtılarak deriştirilir.

Misafir 14-12-2011 11:04

tam aradiğim


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:34 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.