bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2011, 01:49   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Boyun lenf bezlerinde şişme

Servikal Adenit

Boyundaki derin ve yüzeyel fasyalar arasında yer alan tonsiler submandibuler submental oksipital yüzeyel ve derin juguler nukkal spinal aksesuar ve transvers servikal lenf bezlerinin enfeksiyonudur. Etkenler genellikle viruslar S. aureus grup A streptokok diğer streptokoklar anaerob bakteriler Bartonella henseleae atipik mikobakteriler ve Gram negatif basillerdir. Akut bilateral adenitler daha çok viruslara ve grup A streptokoka akut tek taraflı adenitler S. aureus grup A streptokok anaerob bakteriler ve viruslara subakut ve kronik adenitler ise atipik mikobakteriler tüberküloz toksoplazmozis ve kedi tırmığı hastalığı (Bartonella henseleae)�na bağlıdır. Nadiren M. tuberculosis mantarlar T. gondii F. tularencis Y. pestis HIV ve C. diphtheriae da etken olarak karşımıza çıkabilir. Mikroorganizmalar genellikle üst solunum yolu tonsiller ve dişlerden veya travma yolu ile nadiren kan yolu ile lenf bezlerine gelir.


Klinik: Lenf bezi büyümesinin süresine ve tek veya iki taraflı olmasına bağlı olarak değişir. Sistemik semptomlar genellikle yok veya hafiftir. Birlikte etraf dokuda sellülit veya bakteriyemi varsa yüksek ateş görülebilir. Özellikle streptokok adenitlerinde başlangıçta üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları olabilir. Lenf bezi büyüklüğü 2-6 cm kadar olabilir en sık submandibular (% 50-60) ve üst servikal bezler (% 25-30) etkilenir. Bez üzerindeki deri genellikle hiperemiktir ve lokal ısı artımı vardır. Vakaların yaklaşık ¼�ünde fluktuasyon alınır. Daha çok S. aureus ve mikobakteri enfeksiyonlarında süpürasyon olabilir. Lenf bezlerinin yoğun olarak bulunduğu diğer bölgeler (klavikula üstü aksilla ve inguinal bölge) kontrol edilmeli dalak ve karaciğer büyüklüğü araştırılmalıdır. Vücutta yaygın lenfadenopati ve hepatosplenomegali varsa servikal lenfadenopati genellikle sistemik bir hastalığa (EBV CMV gibi viral enfeksiyonlar toksoplazmozis tüberküloz kollajen doku hastalıkları lösemi�) cevap olarak gelişmiştir. Ağız boşluğu farinks burun kulak saçlı deri gibi lenf drenajı boyundan geçen bölgelerin muayenesi ile muhtemel primer kaynak ile ilgili bilgi elde edilir.


Komplikasyonlar: Abse formasyonu sellülit bakteriyemi internal juguler ven trombozu etkene bağlı komplikasyonlar (akut romatizmal ateş glomerulonefrit haşlanmış deri sendromu�)


Tanı: Hafif vakalarda klinik tanı yeterlidir. Ancak antibiyotik tedavisine cevap alınamazsa iğne aspirasyonu veya insizyon ile örnek alınıp Gram Wright ve Ziehl-Nielsen boyaları ile boyanıp incelenmeli gerekirse sitolojik ve patolojik yönden değerlendirilmelidir. Ağır vakalarda tedaviye başlamadan örnek alınması uygun olur. Persistan 8-12 haftada tanı konamamış adenitlerde ve neoplazi ile uyumlu bulgular varsa (alt servikal ve supraklavikular lenfadenopatiler kilo kaybı düşmeyen ateş deriye ve derin dokulara yapışıklık)


Ayırıcı Tanı: Kabakulak bakteriyel parotitis diş abseleri konjenital boyun kitleleri (tiroglossal kanal kisti brankial yarık kisti kistik higroma epidermoid kist) boyun tümörleri (lenfoma nörojenik tümörler tiroid tümörleri parotis tümörleri Kawasaki hastalığı ilaç reaksiyonları kollajen doku hastalıkları sarkoidoz retiküloendotelyozlar depo hastalıkları.


Tedavi: Lenf bezinin fazla büyümediği hassasiyetinin az olduğu ve primer enfeksiyon odağının bulunmadığı hafif vakalarda antibiyotik tedavisine gerek yoktur lenf bezi küçülmeye başlayıncaya kadar haftalık kontrollerle izlenmesi yeterlidir.


Büyüme devam ederse veya hasta başvurduğunda lenf bezi büyük (ancak 3 cm�den küçük) hassas deri kızarık ve primer enfeksiyon odağı yoksa oral empirik antibiyotik tedavisi başlanıp küçülme oluncaya kadar izlenir. Bu hastalarda antibiyotik olarak flucloxacillin cephalexin clindamycin veya amoxicillin/clavulanate kullanılabilir.


Lenf bezi 3 cm veya daha büyükse inflame ise birlikte sellülit varsa ve/veya sistemik semptom ve bulgular varsa başlangıç antibiyotik tedavisine cevap vermemişse hastanın hospitalize edilmesi ve insizyon veya dreya drenaj ile örnek alınıp incelenmesi uygun olur. Etken saptanamamışsa veya sonuçları beklerken parenteral clindamycin cefazolin + metronidazole sulbactam/ampicillin veya vankomycin (veya teikoplanin) + metronidazole tedavilerinden biri başlanabilir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Boyun lenf bezlerinde şişme

Boyun lenf bezlerinde şişme konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: boyunda tek taraflı lenf bezi şişmesi, tek taraflı lenf bezi şişmesi, lenf bezlerinin küçülmesi, boğazda tek taraflı lenf bezi şişmesi, lenf bezi küçülmesi, lenf bezinin tek taraflı şişmesi, lenf bezinin küçülmesi, cift tarafli lenf şişmesi, lenf bezlerinin küçülmesi için yapılacak, submandibular lenf nodu şişmesi, spinal aksesuar lenf nodu büyümesi, lenf bezi kuculmesi, lenf nodu kuculmesi, boyun lenf bezi 35 cm, boyunun asagısındaki lenf bezi şişkinlik resimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Boyun Gerginliği Belirtileri ve Boyun Gerginliği Tedavisi elif Sağlığımız 1 10-12-2016 01:04
Lenf nedir? daywest Sağlığımız 11 16-11-2015 10:14
Boyun Gerginliği ve Boyun Düzleşmesi Hakkında elif Sağlığımız 0 14-03-2011 12:53
Boyun Kireçlemesi Belirtileri-Boyun Kireçlemesi Tedavisi elif Sağlığımız 0 20-06-2009 07:52
Lenf drenaj Bkmlyz Güzellik Önerileri 0 11-04-2009 10:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats