bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2011, 05:52   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uykunun Evreleri Nelerdir?

Uykunun Evreleri Nelerdir?

Uykuda birbirini periyodik olarak izleyen iki değişim dönemi vardır. Bunlar REM ve NonREM ( NREM) dönemleridir.Uyumak üzere gözleri kapamak ile tam uykuya geçmek arasındaki döneme uykuya dalmanın latent dönemi adı verilir. Bu latent dönemden sonra değişim dönemleri başlar.

- non-REM uykusu
- REM (hızlı göz hareketleri) ya da paradoksal uyku


Non-REM uykusu
Non-REM uykusu uykunun gidişatı sırasında ortaya çıkan elektroensefalografik değişimlere dayanarak sıklıkla dört evreye ayrılmaktadır.Evre 1 ve 2 yüzeysel uyku dönemini evre 3 ve 4 ise derin uyku dönemini oluşturur. EEG'de yüksek amplitüdlü yavaş dalgalar ve iğcikler gözlenir. Göz hareketleri yoktur kas tonusu azalmıştır nabız ve solunum yavaşlamıştır.


- Evre 0- Bütünüyle uyanıklık değişmiştir.


- Evre I- Uyku basması. Bu uykuya dalmakta olan bir kişinin karşılaştığı durumdur. Eğer kişi uykunun bu evresinde uyandırılırsa etrafında olup bitenden tamamen haberdar olmamasına karşın genellikle uyanık olduğunu söyleyecektir.


- Evre II - Uykunun bu evresinde bilinç kişi uyandırıldığında uykuda olduğunu hatırlayabilmesine yeterli olacak şekilde EEG paternleri.
- Evre III ve IV - Yavaş dalgalı uyku.

REM uykusu
Hızlı göz hareketleri (REM) uykusu uykunun rüya görülen evresidir ya da bu dönemde görülen rüyalar uyanınca hatırlanır. Bu evre uykunun diğer evrelerinin arasına serpiştirilmiştir. Çok sayıda farklı özellik ile bağlantılıdır. Aynı zamanda paradoksal uyku olarak da bilinmektedir; çünkü önceleri hızlı göz hareketleri ve huzursuzluğun eşlik etmesi araştırmacılara bu uyku evresinin hafif uyku olduğunu düşündürmüşse de kas paralizisinin de olaya eşlik etmesiyle aynı zamanda paradoksal olarak da ağır bir uyku olduğu saptanmıştır.
GENÇ ERİŞKİNDE UYKU EVRELERİNİN TOTAL UYKUYA ORANI
NonREM % 75
Evre 1 % 5
Evre 2 % 45
Evre 3 % 12
Evre 4 % 13
REM % 25

Uykunun gece paterni

Her biri yaklaşık 90 dakika süren uykunun safhaları bize uyuma dengesi hakkında çok şey öğretebilir. İlk uykuya daldığınızda yoğun yarı şuurlu olarak hayal etme ve görüntüleme periyodundan geçersiniz. Hemen sonra rüyada çok kısa bir zaman geçirirsiniz. Bundan sonra daha derin daha huzurlu ve rüyasız bir safhaya dalış yaparsınız. Bu zaman diliminde beyin dalgalarınız saniyede 13 titreşim olan delta frekanslarına doğru yavaşlar. Ve bu esnada esnada siz derin ve rüyasız bir uyku durumundasınızdır. Bu safha uykunun dördüncü kademesi olarak adlandı*rılır. Bu kademe uykunun en derin en iyileştirici ve en uygun dinlenme noktasıdır. Bu rüyasız devrede iç dengede en nihai konuma ulaşırız. Uykuya daldıktan sonra yaklaşık doksanıncı da*kikada uykunun en hafif dönemine ulaşırız. Bu noktada uyanma ihtimalimiz çok yüksektir veya çev*remizdeki sesler hareketler içimizdeki ağrılar veya üzüntülerle aniden uyanıp canlanabiliriz. Tekrar uy*kuya geri dönersek bütün devreler yeniden başlar. Bir kere daha derin şekilde uykuya dalarsak ki bu bir önceki kadar derin olmayabilir tekrar rüya görü*rüz. Daha sonra seslerle veya hareketlerle uyanma şansımızın yüksek olduğu hafif uyku safhasına geçe*riz. Bu şekilde uyku devreleri gece boyunca devam ederek bizi ritmik bir şekilde derin uyku. rüya gör*me ve hafit uyku devrelerinin dengeleyici devridaimlerinde dolaştırıp dururlar. Her bir doksan dakikalık devrenin sonunda uykumuz daha hafif ha*le gelir ve uyanma durumuna doğru daha çok yaklaşırız. Yaratılıştan sahip olduğumuz uykunun bu devrelerini anladığımızda bazı gerekli ve faydalı prensipleri yakalayabiliriz.


REM uykusunda harcanan zaman yüzdesi doğumdan sonra gittikçe azalır ve (doğumda % 50) üç yaşında % 33 e 11 yaşında % 27 ye ve ergenlikte de yaklaşık %25 e düşer.
Uykunun ilk üçte birinde NREM'in derin basamakları egemen durumdadır. Uykunun ortasında ve ikinci yarısında yavaş dalgalı uyku süresi kısalır REM döneminin süresi ise genellikle uzar. Orta yaşlardan itibaren yavaş dalgalı uyku süresinin toplam uyku süresine oranı giderek azalır.


Hayatımızın yaklaşık üçte bir veya dörtte biri uykuda geçtiğinden dengeli bir hayat sürmede dinlendirici uykunun ehemmiyeti kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. İlk uyku devresinde en derin uyku hali gerçek*leşir. Kazandığınız dinlenme miktarı müteakip devrelerde giderek azalır. Eğer uyumak için sınırlı bir zamana sahipseniz o zaman uykunuzu 15; 3; 45 veya 6 saatlik zaman dilimlerinden birine göre planlayınız. Çalar saat kurma ihtiyacı hissediyorsanız alarmı bu 90 dakikalık devrelerin sonuna denk gelecek şe*kilde kurunuz. Uyku devrenizin tam ortasında uyanırsanız kendinizi halsiz yorgun ve dağınık hisset*me ihtimaliniz artar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Uykunun Evreleri Nelerdir?

Uykunun Evreleri Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: rüya uykunun hangi evresinde görülür, uyku evreleri nelerdir, uykunun evreleri, rüya hangi evrede görülür, uykunun ilk evresi, uykunun evreleri nelerdir, uykunun hangi evresinde rüya görülür, uykunun safhaları, rüyalar uykunun hangi evresinde görülür, rüyanın evreleri, rüya evreleri, http wwwbakimliyizcom sagligimiz 77586 uykunun evreleri nelerdirhtml, rüya hangi uyku evresinde görülür, uyku evreleri, uyku safhaları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mayoz Bölünme ve Evreleri Nelerdir? elif Biyoloji 1 19-12-2016 10:39
Ayın Hareketleri ve Ayın Evreleri Nelerdir? Я Coğrafya 3 20-02-2013 04:14
Akciğer Kanserinin Evreleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 12:21
Mitoz Bölünme ve Evreleri Nelerdir? elif Biyoloji 0 04-02-2011 03:55
Uykunun Sınırı bayrak_007 Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-01-2009 01:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats