bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2011, 06:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sınav Kaygısını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Sınav Kaygısını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

SBS LGS ÖSYS ALES YGS ve bunlar gibi daha birçok kısaltmanın öğrencilerin gündemini tamamen işgal ettiği günler artık kapıda. Bu üç dört harften oluşan sınav adı kısaltmaları yüzlerce öğrencinin hayatındaki önemli mihenk taşlarını oluşturmak üzere. Uzun süredir bu sınavlara çalışmanın ve bu sınavların tarihlerinin yaklaşıyor olmasının sonucunda da bu öğrencilerin gözle görülür şekilde endişe hali yaşıyor olmaları olasıdır. Bu öğrencilerin girecekleri sınavların sonucunda elde edecekleri akademik başarı ya da başarısızlığın hayatlarına getiri/***ürülerini yorumlamaları sonucunda sınav öncesinde yaşadıkları stresin oluşturduğu karmaşık fizyolojik ve duygusal tepkilerin tümüne “sınav kaygısı” denilir.


Öğrencilerin yaşadığı sınav kaygı belirtileri üç ana grupta toplanılabilir. Bunlar:
Duygusal Belirtiler: Sinirlilik endişe/kaygı panik güvensizlik çaresizlik bunaltı/sıkıntı hissiyatı karamsarlık vb.
Zihinsel (Davranışsal Belirtiler): Unutkanlık konsantrasyon/dikkat güçlüğü. Kaçınma davranışları (ders çalışmayı erteleme ve bahaneler uydurma gibi) kaçma davranışları (sınavı bitirmeme gibi) vb.
Fiziksel (Psiko-somatik Belirtiler): Çarpıntı nefes darlığı uyku düzensizliği iştah artışı/azalması titreme baş dönmesi ateş basması bulantı kusma ishal kan basıncının artış vb.

Yukarıda anlatılan sınav kaygı belirtilerinin yaşanmasının öncelikli nedeni sınavın kendisinden ziyade sınavla ilgili yapılan yorumlarının öğrencinin davranışlarını etkilemesidir. Bunu biraz açacak olursak sınav kaygısı yaşayan öğrenci:

• Performansı ile ilgili olumsuz beklentilerde olabilir. (“Ben yeterince iyi değilim” “Yeterince zeki olmadığımdan yapamayacağım.” vb.)
• Sınava yanlış/olumsuz anlam yükleyebilir ve/veya kendini alternatifsiz bırakabilir. (“Bu sınavı geçmezsem hayatım bitecek” “Bu sınav benim ne kadar zeki ve başarılı bir öğrenci olduğumu gösterecek” vb.)
• Önceki deneyimlerdeki fizyolojik tepkilerin tekrarlayacağı korkusu yaşayabilir. (“Daha öncekiler gibi ellerim titriyor başım ağrıyor midem bulanıyor. Yine başarısız olacağım” vb.)
• Başkalarıyla kendini kıyaslama içine girebilir. (“Herkes benden daha iyi” “Ayşe kesin yine benden daha iyi not alacak” vb.)
• Çevrenin kendisini yargılama endişesi yaşayabilir. (“Bu sınavı geçemezsem aileme rezil olurum” “Eğer başaramazsam herkes ne düşünür” vb.)

Sınav kaygısı yaşayan öğrenci olumsuz düşünce yapısı dışında da belli başlı bir kaç sebep dolayısıyla bu endişeyi deneyimliyor olabilir. Bunlar:
• Sınava gerçekten hazırlanmamış olmak
• Fizyolojik ihtiyaçların karşılanmamasına bağlı olarak düşük performansla sınava girecek olmak (Bir gece öncesinde alkol kullanmış olmak uyumamış olmak vb.)
• Ailesinden/çevresinden başarılı olmasına dair baskı altında tutulmak olabilir.

Yaşanan bu kaygı ile başa çıkma methodlarını ise sınav öncesinde ve sırasında yapılabilecekler olarak ikiye ayırılabilir.

Sınav öncesinde kullanılabilecek methodlar:
Zihinsel Methodlar
• Öğrencinin kendini ve yeteneklerini tanıması ve olası beklentiler içine girmesi. (Bunun sağlıklı bir şekilde yapılması sınava mümkün olduğunca iyi hazırlanılmasına ve sınav konusuyla ilgili bilgiden emin olunması ön koşuluyla gerçekleşir.)
• Sınava yüklenen anlamın netleştirilmesi ve seçeneksizliğin önlenmesi (Bu sene sınavı kazanamazsam bir sonraki sene tekrar girebilirim veya diğer alternatiflerim şunlar şunlar olabilir gibi)
• Meli/ Malı düşünce kalıplarının farkına varılıp yeniden yapılandırılması (Sınavı kazanmalıyım yerine sınavı kazanmak istiyorum vb.)
Bedensel Methodlar
• Solunum Egzersizleri: Bir uzmandan öğrenilebilecek ve bedenin rahatlamasını sağlayacak methodlardır
• Gevşeme Egzersizleri: Yine bir uzmandan öğrenilebilecek ve bedenin rahatlamasını sağlayacak methodlardır
• Fizyolojik ihtiyaçların karşılanması: Düzenli uyku beslenme spor yapma vb

Sınav sırasında uygulanabilecek başaçıkma methodlarının başlıcaları ise:
• Konsantre olmak
• Süreyi iyi kullanmayı hedeflemek
• Heycanlandığı hissedildiğinde veya bir soru karşısında zorlanıldığında panik yapmak yerine başka bir soruya geçilmesi ve bu rahatsız edici duygunun kısa bir süre içinde geçeceğine inanılması
• Sınavda kolay gelen kısımların önce yapılması
• Fiziksel olarak rahat olmak (Kıyafetlerin ona göre ayarlanması kaygı hissedildiği anda kısa bir nefes egzersiziyle kaygının azaltılması vb.)olarak sıralanabilir.

Son olarak unutmamalıyız ki sınav kaygısı öğrenilen bir davranış biçimidir. Kaygı ile ilgili öğrenilen bu bilgi yeniden yapılandırılarak kaygı ortadan kaldırılabilir. Yukardaki öneriler uygulandığı halde öğrenci hala sınav kaygısı ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorsa bir uzmandan yardım alması yararlı olacaktır. Böyle durumlarda uzman danışanının çarpıtılmış düşünce kalıplarıyla Bilişsel Davranışçı methodlarla ve travmatik anıları ile onları tekrar yapılandıran sistemlerle çalışılacaktır. Her ne kadar bu methodlar kısa sürede etkin sonuçlar veriyorsa da uzmanlardan alınacak yardımın öğrencinin sınav tarihinin en az bir ay öncesinden başlamış olması tercih edilmelidir.

Amerikan Hastanesi
Psikoloji Bölümü
Uzman Psikolog Aslı Akkan
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sınav Kaygısını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Sınav Kaygısını Önlemek İçin Neler Yapılabilir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sınav kaygısı önleme, sınav kaygısını önlemek, sınav kaygısını önleme, sınav kaygısını önlemenin yolları, sınav kaygısını önleme yolları, sınav kaygısı önleme çalışmaları, sınav stresini önlemek, sınav kaygısını azaltmak için neler yapılabilir, sınav stresini önlemek için, sinav kaygisini giderme yollari, sınav kaygısını gidermek için, sbs sınavı stresi giderilmesi için ne yapılmalıdır, sınav kaygısı ve önleme yolları, sınav stresini önlemek için ne yapılmalı, sınav kaygısını azaltmak için neler yapılmalı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İştah Kesmek İçin Neler Yapabiliriz? elif Sağlığımız 1 30-04-2011 06:02
Sınav Kontrolünün Tekrarı İçin Dilekçe Örneği elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 02:42
Erozyon ve Çölleşmeyi Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirler Nelerdir? elif Coğrafya 0 07-02-2011 02:30
Sınav kaygısını azaltma yöntemleri ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 0 18-12-2010 12:57
Büyük Göğüsleri Küçültmek Ve Deriyi Canlandırarak Gevşemesini Önlemek İçin Bkmlyz Göğüs Sağlığı ve Bakımı 2 01-08-2009 05:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.