bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-05-2011, 04:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir?

Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir?

Kimi insan aşırı yemesine rağmen kilo almaz Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? kimisi de çok az yer ama yedikleri hep kiloya dönüşür. Burada devreye giren metabolizma hızıdır. Metabolizmanın Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? yavaş veya hızlı çalışmasının sebeplerini Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? nelere yol açtığını Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? kısacası metabolizma ile ilgili her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Metabolizma hızı nedir?
Metabolizma hızı bir insanın herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan gün içinde harcadığı enerji miktarıdır. Yani hareket halinde olmadığımız durumlarda organlarımızın çalışması ve sindirim gibi işlevler için harcanan enerjiyle bağlantılıdır. Bazal metabolizma hızı adı verilen bu oranın bilinmesi kalori ihtiyacının belirlenmesi ve kilo kontrolünün sağlanması açısından çok önemlidir.

Bazal metabolizma hızı hesaplama formülü
Kadınlar=655+(9.6 x Kilogram olarak ağırlık)+(1.7 x santimetre olarak boy) - (4.7 x yaş)
Erkekler=66+(13.7 x Kilogram olarak ağırlık)+( 5 x santimetre olarak boy) - (6.8 x yaş)

Eğer metabolizmamız hızlı çalışıyor ise yediklerimiz kolayca enerjiye dönüşür ve hızlı bir şekilde yakılır. Tam tersine metabolizmamız yavaş çalışırsa aldığımız besinlerin enerjiye dönüşümü zorlaşır ve yakamadığımız kaloriler kiloya dönüşür.

Ayrıca Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? hareketsizlikten oluşan kas kaybı metabolizma hızının yavaşlamasına Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? düzenli egzersiz yaparak kas gücüne sahip olmak ise metabolizmanın hızlanmasına yol açar. Bu nedenle metabolizma hızımızı ölçtürüp Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? bu oranı dikkate alarak bir yaşam düzeni oluşturursak Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? kilomuzu da rahatlıkla kontrol altına alabiliriz.

Metabolizma hızı neden yavaşlar?
Diyetisyen Şefika Aydın metabolizma hızının kişiden kişiye değiştiğini ve birçok faktöre bağlı olduğunu belirtiyor. Aydın Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? bu faktörlerin yaş Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? cinsiyet Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? hormonal durumlar Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? menopoz Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? kişinin egzersiz seviyesi ve kalıtımsal özellikler olduğunu söylüyor. Bunların yanı sıra genetik etkilerin Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? metabolik hastalıkların Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? yağ ve kas düzeylerinin Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? ateşli hastalıkların Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? hamileliğin ve uzun süreli diyetlerin de bazal metabolizma hızını etkilediğini söylüyor.

Yaşımız ilerledikçe vücudumuz daha fazla kilo ve yağ edinir Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? daha çok kas kaybederiz. Bu nedenle metabolizma hızımız da yaşımız arttıkça azalmaya başlar. Doktor Haluk Saçaklı “27 yaşından itibaren her 5 senede bir metabolizmamız %3 yavaşlar. 47 yaş ve sonrası ise %12 yavaşlama söz konusu olur” diyor. Bunun da ayda 1 kilo yağlanma anlamına geldiğini belirtiyor. Saçaklı Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? 30 yaşından itibaren her yıl 250 gram kas yitirirken Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? 750 gram yağlandığımızı söylüyor.

Metabolizma hızında cinsiyetin etkisine gelince Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? erkeklerin kas oranı kadınlara göre daha yüksek olduğundan Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? metabolizmaları da daha hızlı çalışır. Kadınların metabolizması hızı erkeklere oranla daha yavaştır.

Metabolizma hızını yavaşlatan önemli bir faktör sık ve bilinçsiz yapılan diyetler. Hızlı kilo alıp vermeler metabolizma hızımızı olumsuz yönde etkiler. Uzmanlar Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? sürekli ağır diyetler yapılmasının metabolizma hızını yüzde 30 oranında azalttığını belirtiyorlar.

Metabolizmanın yavaşlaması nelere yol açar?
Metabolizmanın yavaşlaması ve vücudun yağlanmasıyla birlikte sağlığımızı tehdit eden birçok hastalık ortaya çıkar. Doktor Haluk Saçaklı Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? “Kandaki yağların artması ve damar çeperlerinin yağla tıkanması kardiovasküler olumsuzluklara neden olur. Bu da kalp krizi riskinin artması demektir “ diyor. Saçaklı Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? metabolizmanın yavaşlamasının aynı zamanda diyabet hastalığının çok daha çabuk ortaya çıkmasına neden olacağını belirtiyor.

Metabolik sendrom: Tansiyon Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? kolesterol ve şeker sorunları
Metabolik sendrom adı verilen hastalık ise modern çağ hastalığı olarak biliniyor. Yaşam koşullarının değişmesi nedeniyle 50-100 yıl önce rastlanmayan metabolik sendrom ortaya çıkıyor. Daha çok masa başında oturan Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? düzensiz beslenen ve stres altında çalışan insanlarda görülen metabolik sendromun belirtileri ise bel çevresinde genişleme Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? tansiyon Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? kolesterol ve kan şekeri seviyelerinde yükseklik. Bu belirtiler fark edildiğinde önlem almak için hemen harekete geçilmeli. Çünkü metabolik sendrom şeker hastalığı Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? kalp krizi Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? hipertansiyon Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? kanserde artış Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? kan yağlarında birikme Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? obezite Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? koroner damar hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa neden olabiliyor.

Metabolizmamızı nasıl hızlandırabiliriz?
“İnsan kendine baktığı sürece kas erimesini ve metabolizma yavaşlamasını engelleyebilir” diyor Dr. Haluk Saçaklı. Saçaklı ayrıca bir insanın 25-30 yaşında kas gücü neyse Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? düzenli egzersizler yaparak 55-60 yaşında da aynı kas gücüne sahip olabileceğini belirtiyor. Dolayısıyla düzenli spor yapmak metabolizma hızını artırıyor.

Uzmanlara göre Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? sağlıklı beslenerek Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? planlı ve uzman kontrolünde diyet yaparak Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? fiziksel aktiviteyi artırarak ve yeteri kadar su tüketerek metabolizma hızımızı artırabiliriz. Bu sayede hem ileriki yaşlara sağlıklı girmek hem de kilo kontrolü de sağlamak mümkün oluyor.

Metabolizmayı hızlandırmak için öneriler:
  • Günde 6 öğün beslenmeye çalışın. Tüm diyetisyenlerin 6 öğünün önermelerinin sebebi metabolizma hızının yavaşlamasını engellemektir. Almamız gereken enerjiyi 6 öğüne bölerek hem daha az acıkmış Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? hem de sık ve az yemek yiyerek vücudu sürekli çalıştırmış oluruz. Böylece Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? metabolizma hızı yavaşlamaz. Diğer yandan uzun süre aç kalmak metabolizma hızını düşürür. Bu nedenle Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? ara öğünlerde meyve Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? ayran ve diyet bisküvi ürünleri tüketilmesi büyük önem taşır.
  • Bol su için. Böylece dolaşım Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? sindirim Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? solunum sistemleriniz dengeli çalışacak Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? metabolizma hızlanacaktır.
  • Düzenli egzersiz ve dengeli beslenmeyi bir yaşam biçimine dönüştürün.
  • Bol yeşil çay için. Yeşil çay kalp basıncını artırmadan metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
  • Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Kahvaltı öğününü atlamak metabolizmanın daha geç ve daha yavaş çalışmasına neden oluyor.
  • Hareketli olun. Hareket etmek için gün her türlü fırsatı değerlendirin. Hareketsizlik Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? metabolizma hızımızı düşürür. Bu nedenle günde 30 dakika yürüyüş yapın.
  • Diyet yapıyorsanız mutlaka bilinçli ve düzenli bir şekilde yapın. Hızlı kilo alıp vermelerden kesinlikle uzak durun.
  • Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Özellikle süt ürünlerini mutlaka diyetinizde bulundurun. Bu metabolizma hızınızı %10 oranında artıracaktır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir?

Kilo Almanın Sebebleri Nelerdir? - Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kilo alma nedenleri nelerdir, kilo almanın nedenleri nelerdir, hızlı kilo alma nedenleri, kilo alma sebepleri, hızlı kilo almanın nedenleri, hızlı kilo alma sebepleri, kilo almanın sebebleri nelerdir, hızlı kilo almanın sebepleri, sürekli kilo almak, sürekli kilo almanın nedenleri, hızlı kilo alma nedenleri nelerdir, kilo almanın nedenleri, kilo alma sebepleri nelerdir, hızla kilo almanın nedenleri, diyet bisküviler nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kaş almanın püf noktaları nelerdir? elif Güzellik Önerileri 0 28-02-2011 01:39
Kilo almanın gizli nedenleri Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 18-06-2008 08:13
Kilo Almanın Püf Noktaları Bkmlyz Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 03-05-2008 05:26
Sağlıklı Kilo Almanın Yolları Bkmlyz Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 03-05-2008 05:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.