bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-05-2011, 04:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Beyin ve Sinir Sistemi Sağlığı Hakkında

Beyin ve Sinir Sistemi Sağlığı Hakkında

Beyni Resetlemek

Uçakların kuşlardan; Wolkswagen nam-ı diğer tosbağa veya Vosvos arabalarının tasarımlarında adı üzerinde kaplumbağalardan esinlenildiği söylentilerini hepiniz duymuşsunuzdur. Bunun yanında arabaların veya uçakların motor sistemlerine bakarsanız insan vücuduyla ilişkisini görürsünüz. Dolaşım sindirim boşaltım iskelet sistemi gibi sistemler adları farklı da olsa araçlarda da mevcut. Peki insan bu tasarımları bulurken başka neye bakacak ki? Tabi ki etraftaki canlılara ve bu canlıların en gelişmişi olan insana.
Bilgisayarları da düşünürseniz tıpkı insana benzemektedir. Hatta diğer araçlardan fazla olarak yapay bir zekâya bile sahiptir. Yapay zekâ derin ve ilginç bir konu olduğu için onu sonraki yazılarda işleyeceğiz.
Tekrar bilgisayara dönerek parçaların bazılarını kontrol edelim:
Hard Disk – Ana Bellek (Ana hafıza)
Ram – Ön Bellek (Kısa dönem hafıza)
Bunlar zaten adlarını direkt olarak benzetildiği sistemlerden alırlar. Kısa dönem hafıza yani önbellek gün içinde kullandığımız verilerin muhafaza edildiği; anlık değerlendirmelerin yapılarak fiilleri ortaya çıkartan bölüm. Ana hafıza da yani hard disk buradan geçerek artık bizim olan ve kullanabileceğimiz bilgilerin muhafaza edildiği bölgedir. Örnek verecek olursak tanışırken bize ismini söylemiş olan birinin aradan birkaç saat hatta birkaç dakika bazen de birkaç saniye kadar kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen ismini hatırlayamıyorsak bu kısa dönem hafızanın bilgiyi ana belleğe atmadığı bu süreçte de yeni gelen bilgileri aldığı için eskilerini dolayısıyla o kişinin ismini de sildiği bir gerçektir.
Bilgisayardakinde ise kurulu olan programlar veya bu programları kullanarak oluşturduğumuz dosyaların ana bellekte olduğu bellidir. Fakat bir program çalıştırırken örneğin açık olan bir word belgesi kaydedilmediği sürece kısa dönem hazıfada yani Ram (Random Access Memory) de olacaktır. Eğer bilgisayarımız resetlenirse elektrikler kesilirse veya bilgisayara aşırı yüklenirsek Explorer tarayıcısının kendini resetleyeceğinden bu belgenin kaybolma ihtimali vardır (son yıllarda çıkan Office programlarının bu kaydedilmeyen belgeleri saklamak gibi bir özelliği vardır. Konuyu dağıtacağından oraya girmiyoruz). İşte burada da kısa dönem hafıza silinmiştir.
Bunların yanında dış dünyayla iletişim kurmamızı sağlayan ağız göz kulak eller-ayaklar gibi organlarımız vardır. Bilgisayardaki iletişim ise yoğunlukla Fax-Modem ile Fareyle (mouse) klavyeyle yazıcı ve USB girişler gibi çeşitli giriş-çıkış (input-output) denilen veri girdi-çıktısı sağlayan birimler ve sistemlerle olur.
Bilgisayarlar bu durumda insanoğlunun şu ana kadar kendine en çok benzetebildiği aygıtlardır. Hatta o kadar benzetmiştir ki bir gün bu sistemlerin insanlığı sona erdirebilecek zekâ ve kapasiteye ulaşacağı senaryoları oldukça çokça görülmüştür.
Son yıllarda bilim adamları elektromıknatıslar kullanarak beyni ‘reset’leyen ya da ‘reboot’ eden yeni uygulamalardan söz ediyor. Hatta bu uygulamalar özellikle ağır depresyon tedavisinde kullanılmaya başladı bile..
Beyninizin bir bölümünü reset'lemeye ne dersiniz? Yaşadığınız acılardan ya da unutmak istediğiniz ama rüyalarınızda bile peşinizi bırakmayan anılarınızdan kurtulmanın bir yolu olsa dener miydiniz? Diyelim ki bilgisayarınızda olduğu gibi bir 'tık'la tüm zihninizi boşaltıvereceksiniz. Ya da beyninizde depresyona neden olan kısmı 'restart' ederek tüm fonksiyonların normale dönmesini sağlayacaksınız.Bilgisayarlarda bu gibi arızalar olduğunda resetlemek bir çare olabiliyorsa bu olay insanda neden yapılamasın? Tabii bu işlemi bir uzmanın yapmasında fayda var. Maazallah beyninizi reset'lemeye çalışırken konuşma hareket etme gibi temel bilgileri de yanlışlıkla silebilirsiniz.
Depresyon Tedavisinde Yeni Yöntem..
Yaklaşık on yıldır bilim adamları beyni reset'leyecek ya da düzensiz seyreden beyin fonksiyonlarını yeniden düzenleyecek yöntemleri araştırıyor. Hatta son yıllarda Avrupa'da Özellikle ağır depresyon tedavisinde beynin işleyişini tamamıyla değiştiren bir uygulama kullanılıyor: Transkraniyal Manyetik Stimulasyon (TMS). Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Hakan Yöney bu yöntemi kısaca "Elektromanyetik alanlar kullanarak beyin fonksiyonlarını araştırmak ve etkilemek için kullanılan bir uygulama" olarak açıklıyor.
Bu uygulamanın gelecekte depresyon ve diğer psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde ilaç ve diğer yöntemlere alternatif olabileceği iddia ediliyor. Şimdiden bu uygulamanın olumlu sonuçlarını görenler de yok değil iki çocuk annesi bir kadın kronik depresyonunu atlatabilmek için neredeyse başvurmadığı te*davi kalmadığına inanmıştı. Ta ki geçen yıl depresyon tedavisiyle ilgili yeni bir uygulama için gönüllüler arandığını öğrenene kadar. Bir süre sonra da Colombia Üniversitesi' ndeki New York Psikiyatri Enstitüsü'nde kafatasının üzerine yerleştirilen elektroman*yetik bobinin altında bir iskemlede otururken buluyor kendini. Yani bu düşünce çoktan uygulamaya geçmiş durumda.
New York Psikiyatri Enstitüsü TMS uygulamaları konusunda araştırma yapan dünyanın sayılı bilim kurumlarından birisi. Amaç bobindeki güçlü mıknatısların oluşturduğu dalgalar*la beynin ilgili kısmındaki depresyona neden olan düzensizliği reset' lemek. Tedavi haftada bir birer saatlik seanslarla altı hafta devam ediyor. Kadın üçüncü haftadan sonra değişiklikleri hissetmeye başlıyor. Lezzetli yemeklerden güneş ışığından yeniden keyif almaya başlıyor. Üstelik uzmanlar bunun bir tesadüf olmadığını söylüyor. ABD Ulusal Beyin Sağlığı Enstitüsü denetiminde 240 depresyon hastasıyla gerçekleştirilen uygulamalar da aynı başarıyı işaret ediyor. Çalışma ekibinden Dr. Saran Lisanby gelecek yıllarda TMS' nin depresyonda en etkili ve yan etkisiz tedavi olarak benimseneceğini belirtiyor.
Çökerse Sistemi Yeniden Yükle..
Söz konusu bobinler elektromanyetik dalgalar olunca aklımıza hemen elektroşok yöntemi ve Matrix filmi geliyor. Biliyorsunuz filmde beynin içine sokulan bir tür iğneyle elektroşoklarla bilgisayar sistemine bağlanılıyordu.
Manyetik stimülasyon hiçbir elektrik bağlantısı olmadan beyin işleyişini düzenleyen bir uygulama. Üstelik elektroşok gibi kasılmalara neden olmadığı için anestezi ya da kas gevşetici gibi önlemlere de gerek kalmıyor. Bu yöntem ülkemizde de şiddetli depresyon tedavisi için Memory Center' da uygulanıyor. Elektroşok depresyon tedavileri arasında en etkili yöntem olarak görülüyor. Hatta boğazını keserek intihara teşebbüs eden hastalar bile bu tedaviyle kısa sürede yeniden şarkı söyleyip gülmeye başlıyor. Ne var ki vücuda elektrik verildiği için yanlış bir uygulama çok ciddi sonuçlara yol açabiliyor. "Oysa elektromıknatıslar sadece 2 cm' ye etki eder. Yani uzman beynin hangi bölgesini hedefliyorsa sadece o kısımda değişiklik olur. Dolayısıyla hiç bir tehlikesi bulunmaz. MR gibi bu yöntem da hamilelerde dahi kullanılabilir.
Peki beyne gönderilen elektrodalgalar ne işe yarıyor? Beyin hem elektrik hem de kimyasallarla ilgili bir organdır. Yani ilaçlar nasıl beynin salgıladığı hormon ve diğer kimyasalları etkiliyorsa bu yöntemle de kortekste gerçekleşen elektrik akımı yönlendiriliyor. TMS yoluyla beyne gönderilen akım vuruşlarıyla beyin sinirlerinin birbiriyle olan iletişimi düzenleniyor. Vuruş frekansı ve şiddeti ayarlanarak ilgili kısımdaki işleyiş hızlandırılıyor ya da yavaşlatılıyor. Beynin gelişmiş bir bilgisayar olduğu düşünülürse işlemi şöyle açıklamak mümkün: Network reset' lenerek bilgisayar uzmanlarının sık kullandığı terimle beyin reboot ediliyor yani sistem yeniden yükleniyor (Matrix filminin sonunda da virüs temizlenemeyince-öldürülemeyince çareyi bozulan sistemi yeniden yüklemekle buluyorlar).
Tersten bakarak söyleyelim. Beyin gelişmiş bir bilgisayardır. İçinde 140–150 milyar kablonun bulunduğu çok karmaşık bir bilgisayar. Beyni bir şehre benzetip bu kabloları da birer ev olarak düşünelim. Her ev içinde de 8 bin telefon olsun işte beynin çalışması tüm bu telefonların bir*biriyle bağlantı kurmasına benzer.
Kişilik Değişebilir mi?
Son yıllarda Kanada ve Avrupa'da şiddetli depresyon tedavilerinde kullanılan TMS yöntemi ABD'de sadece araştırma amaçlı uygulanıyor. Ülkemizde ise iki yıldır psikiyatrik rahatsızlıklara yönelik bu uygulama daha önceleri de kas sorunlarının tedavisinde kullanılıyordu. Yöntemin şizofreni obsesif kompülsif bozukluklar travma sonrası stres bozukluğu ve parkinson tedavisinde de kullanılabileceği yolunda çalışmalar devam ediyor.
Time'da yayımlanan haberin başlık sorusu kafatası üzerinde dolaştırılan mıknatıslarla insan kişiliğinin ya da özelliklerinin değiştirilip değiştirilemeyeceği. Biz de bu soruyu uzmanlarımıza yöneltiyoruz. Dr. Oğuz Tan gelişmelerin bu yolda olduğunu dile getiriyor:
"Örneğin beyinde bulunan Amigdala adlı organ insanın korku faaliyetle*rini kontrol ediyor. Fareler üzerinde yapılan deneylerde bu organ alındığında farelerin hiçbir şeyden korkmadıkları gözlemlendi. Belki gelecekte insan Amigdala' sını etkileyerek gereksiz korkulardan kurtulmak mümkün olacak."
Yakında kötü anıları hafızadan silmek için de bir nöropsikiyatri merkezine gitmek yeterli olacak. Çünkü şu sıra bilim adamları her iki şakağın arkasında bulunan hipocampüs' ler üzerinde çalışıyor. Bu bölgelerin asli görevi hafızayla ilgili faaliyetleri yönetmek.
Beyin üzerindeki araştırmalar beyni reset'lemeye kadar vardığına göre Öyle görünüyor ki önümüzdeki yıllarda istenilen davranış biçimlerinin ve kişilik özelliklerinin hard disk'e yüklenmesini mümkün olacak.
Bazı bilim adamlarına göre yakında kötü anıları hafızadan silmek için bir nöropsikiyatri merkezine gitmek yeterli olacak. Beynin sırlan keşfedildikçe gelecekte belki de istenilen davranış biçimleri ve kişilik özellikleri de hard disk'e yüklenebilecek. İnsanların bunu aklını tezkiye etme çalışmalarıyla psikiyatrik tedavilerle Amerika’ da olduğunu bildiğimiz grup seanslarıyla yaptığını düşünürsek sonuçta bunlar da insanlar arasındaki elektromanyetik dalga aktarımlarıyla veya kendi kendine yapılan beyin dalgalarını düzeltici çalışmalarla yapabildiğini biliriz. Ve buna da bir nevi “yükleme” yöntemi diyebiliriz. İleride bunun bilgisayarlarla sağlanması çok da şaşırtıcı olmaz galiba.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Beyin ve Sinir Sistemi Sağlığı Hakkında

Beyin ve Sinir Sistemi Sağlığı Hakkında konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sinir sistemi sağlığı, tms tedavisi görenler, sinir sisteminin sağlığı, sinir sistemini sağlığı, sindirimsistemi cökerse ne olur, tms beyini nasıl resetliyor, sinir sistemi organları ve hastalıkları, uygulamada önbelleği silnve ne oluyor, sinir sistemimiz cokerse, ruh cokerse iyilesirmi, sinir sistemi cökerse nee olur, anestezi beyni resetlermi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sinir Sistemi ve Özellikleri Nelerdir? elif Biyoloji 1 14-11-2011 07:43
önerebileceğiniz beyin ve sinir cerrahı var mı? Jülyet Soru Cevap 7 15-06-2011 01:32
Beyin ve Beyin Hastalıkları Hakkında elif Sağlığımız 0 13-03-2011 09:08
Ağız Diş Sağlığı Bölümü Nedir? - Ağız Diş Sağlığı Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:41
ruh sağlığı nedir, ruh ve sinir hastalıkları gizem Psikoloji 0 29-06-2008 01:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.