bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-05-2011, 04:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Temizlik Neden Önemlidir? - Temizliğin Önemi Hakkında

Temizlik Neden Önemlidir? - Temizliğin Önemi Hakkında

Ağaç yaşken eğilir demiş geçmişteki bilge atalarımız. Kurumuş ağaç kolay kolay eğilmez zorlansa da kırılır. İnsanlar da tıpkı ağaç gibidir. Kişilikleri daha küçükken şekillendiği için gelişimin hızlı olduğu dönemde istenilen değişiklik yapılabilir ve verilmek istenen şekil oluşturulabilir. Fakat belli bir yaştan sonra çocuğun kişilik yapısı oturduğu için artık değiştirmek güç olur hatta imkânsız olabilir.

Özellikle temizlik alışkanlığı çocukluktan itibaren verilirse yaşam boyu temizliğe önem veren biri olur; ama bu alışkanlığı kendisi kazanır diye düşünülürse çocuğun bu alışkanlığı kazanması zor olur.

Çocuklukta temizliğin önemi kavratılmamış birey bütün yaşamında bu önemi anlayamaz ve temiz olma adına pek bir gayret gösteremez. Yemeklerden önce ellerini yıkama alışkanlığını çocukken edinemeyen kişi yetişkinlikte de bunu edinemez. Eğer sosyal bir ortamdaysa mahcup olmamak için yıkar; ama yalnızken ellerini yıkama gereği duymaz. Banyo yapmanın önemini çocukken kavrayan biri yıkanmak için çok sık banyo yapar ama bu alışkanlığı olmayan birey eşinin veya başka birinin dayatmasıyla banyo yapar.

Her konuda olduğu gibi temizlikte de çocuklar büyüdükleri ortamlardaki insanları model alırlar. Eğer örnek aldığı kişiler düzen ve temizliğe gereken önemi veriyorlarsa çocukta da bu alışkanlıklar gelişir. Temizlik ve düzen alışkanlığının en iyi edinildiği yer aile ortamıdır. Ailedeki bireylerin temizliğe verdikleri önem ölçüsünde çocukta temizlik alışkanlığı gelişir. Ailede temizlik fazla önemsenmiyorsa çocuk da temizliğe gereken önemi vermeyecektir. Eğer okulda çocuğun öğretmenleri temizliğin gerekliliğini çocuğa kavratırlarsa bu alışkanlık gelişir; ama istenilen düzeyde olmayabilir; çünkü bu tür alışkanlıklar okul öncesi dönemde kökleşir ve kalıcılık kazanır. Ayrıca okulda kazandırılmak istenen alışkanlık evde desteklenmezse o alışkanlığın olumlu yönde gelişmesi güç olur.

Çocuğa temizlik alışkanlığı kazandırmak çok kolaydır; çocuğun kişilik gelişimi yeni oluştuğu için söylenen her şeyi çok çabuk kavrar ve birkaç kez tekrar ettirilen davranışı alışkanlık haline getirmekte zorlanmaz. Yediği çikolatanın ambalajını yere atan çocuk doğru bir biçimde yönlendirilmezse davranışı süreklilik kazanır. Birkaç kez uyarılarak ne yapması gerektiği söylendiğinde ise çocuk doğru davranışı kısa sürede öğrenir.

Temizlik ve düzen konusunda ebeveyn tarafından obsesif davranışlar sergilenmesi de çocukta olumsuz bir temizlik anlayışı geliştirir. Bu nedenle ölçüyü kaçırmamakta her zaman yarar vardır. Çocuğu takıntılı bir kişilik kazanmasına yol açabilen bazı davranışlar şöyle sıralanabilir:

Bebeğin altını değiştirirken annenin burnunu kapatma yüzünü buruşturma gibi davranışlarla tiksindiğini belirtmesi

Üstü başı kirlenmesin diye çocuğun sokakta oynamasına izin verilmemesi

Çocuğun üzerindeki küçük ve önemsiz bir lekenin abartılması

Günde birkaç defa banyo yaptırma

Bir kere giydiği giysiyi yıkamadan giydirmeme vb.

Belli aralıklarla çocuğa banyo yaptırılmalı kendi yemeğini yiyecek bir duruma geldiği zaman yemekten önce ve sonra ellerini yıkaması sağlanmalı giysileri gerekli durumlarda değiştirilmeli ve temizlikle ilgili diğer temel alışkanlıkları kazanması sağlanmalıdır. Düzenli olmak temizlikle doğrudan bağlantılı bir alışkanlık olduğundan dolayı temizlikle beraber düzen alışkanlığının da çocuğa kazandırılması gerekir. Temizlik alışkanlığı gelişen bir çocuk düzenli olur temizliğe önem vermeyen çocuk düzenli de olamaz. Çıkardığı çorabı evin herhangi bir köşesine atan yemek yedikten sonra masayı olduğu gibi bırakan banyodan sonra banyoyu dağınık halde terk eden yatağını toplamayan bir çocuğun temizlik anlayışı da sağlıklı gelişmez.

Düzen kavramı da temizlik gibi çocukluktan itibaren kazandırılmalıdır. Çocuk üç yaşına geldiğinde annesiyle birlikte yatağını toplamaya başlamalıdır. Kullandığı eşyaları olması gereken yerlere bırakmalıdır. Birçok anne vardır ki bütün zamanını çocuklarının döküntülerini toplamakla geçirir. Bazı anneler çocuklarının yaptıkları işi beğenmezler çocuk işi yaptıktan sonra anne aynı şeyi yeniden yapar. Bu durum çocukta özgüven kaybına yol açabilir; çünkü kendisine verilen işi beceremediğini düşünür. Ayrıca kendisinden sonra annesi yaptığı için diğer bütün ev işlerinde de gereken özeni ve önemi

Çocuk verilen işi istenilen düzeyde bağımsız yapıncaya kadar anne çocukla birlikte yapmalıdır. Örneğin yatağı toplarken sofrayı kaldırırken banyoyu temizlerken anne çocuğa yardım etmelidir. Bu tür işlerde çocuk annesiyle birlikte çalışırsa işi daha çabuk öğrenir ve alışkanlık haline getirir.

Çocuğa verilmesi gereken öncelikli temizlik alışanlığı kişisel bakımla ilgili olmalı; yani el-yüz baş vücut ve giysi temizliği. Sabah uyanır uyanmaz elini-yüzünü yıkamalı yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkamalı tuvalet temizliğini yapmalı tuvaletten sonra ellerini bol su ve sabunla yıkamalı belli aralıklarla banyo yapmalı kirlenen giysilerini değiştirmelidir.

Diş temizliği de oldukça önemlidir. Diş fırçalama alışkanlığı edinebilmesi için çocuğa iki yaşından itibaren sadece fırçayla dişlerini fırçalaması öğretilmeli 3–4 yaşından itibaren de çok az miktarda macunla dişlerini fırçalaması sağlanmalıdır.

Temizlik alışkanlığı bireyin hem beden sağlığı hem de sosyal hayata uyumu için gereklidir. Temizliğe dikkat etmeyen kişi hem çok sık hastalanır hem de yaşadığı sosyal çevre tarafından dışlanır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Temizlik Neden Önemlidir? - Temizliğin Önemi Hakkında

Temizlik Neden Önemlidir? - Temizliğin Önemi Hakkında konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: temizlik neden önemlidir, temizlik niçin önemlidir, kişisel temizlik neden önemlidir, sağlığımız için temizlik neden önemlidir, temizlik neden önemlidir kısaca, temizlik sağlık için neden önemlidir, kişisel temizlik niçin gereklidir, temizlik neden önemli, temizlik nedir neden önemlidir, çevre temizliği neden önemlidir kısaca, temizlik sağlık için niçin önemlidir, temizlik sağlığımız için neden önemlidir, kişisel temizlik niçin önemlidir, temizlik niçin önemlidir kısaca, sağlığımız için neden temizlik önemlidir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kan Bağışı Neden Önemlidir? elif Sağlığımız 21 10-12-2015 05:28
İlkyardım Neden Önemlidir? - İlkyardımın Önemi elif Sağlığımız 76 06-01-2014 09:47
İlkyardım Neden Önemlidir? elif İlkyardım 0 01-05-2011 04:26
Doğru Nefes Alma Neden Önemlidir? elif Sağlığımız 0 20-04-2011 04:35
Tüketicinin Korunması Neden Önemlidir? elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 04:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.