bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-05-2011, 09:00   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Koli Basili Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir?

Koli Basili Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir?

Escherichia coli O157:H7 "koli basili" tabir edilen E. coli bakterisinin en zararlı tipi sayılır; bir gıda zehirlenmesi etmeni olup hemorajik kolit denen hastalığa neden olur. Enfeksiyon bağırsak krampları ile başlar bunu önce sulu ishal sonra da çoğu zaman kanlı ishal izler. Bazen küçük çocuklarda hemolitik üremik sendrom olarak adlandırılan böbrek yetmezliği meydan gelir. Genelde bu bakteriyi içeren kıyma etin az pişirilerek yenmesi sonucu hasta olunur. Bakteri ayrıca kişiden kişiye dokunma yoluyla pastörize edilmemiş süt içmekle bakterini karıştığı suyla sulanmış sebze veya meyvelerin yenmesiyle böyle suda yüzmek veya onu içmek yoluyla da bulaşır.

Yayılması

Enfeksiyonun başlıca kaynağı az pişmiş kıymadır diğer kaynaklar pastörize edilmemiş süt ve meyve suyu çiğ sebze ve şarküteri ve enfekte olmuş hayvanlardır. Kontamine olmuş göl veya havuzlarda yüzmek ve yeterince klorlanmamış su içmek yoluyla da iletim olabilir. Bu organizma kolaylıkla kişiden kişiye geçer ve çocuk bakım merkezlerinde kontrol altına alınması zor olan mikroplardandır.E. coli O157:H7 bazı mandıralarda bulunmuştur ve sağlıklı sığırların bağırsaklarında yaşayabilir. Hayvanların kesimi sırasında et kirlenebilir etten kıyma yapılırkan organizma iyice içine karışabilir. İneğin memelerinde veya sağma makinasında bulunan bakteri süte karışabilir. Hastalığa neden olan organizma sayısı belirlenmemiş olmakla beraber çok küçük olduğu tahmin edilmektedir.
Bu bakterinin bulaşmış olduğu etin görünüşü ve kokusu normaldir. Eğer yeterince pişirilmezse enfeksiyona yol açabilir.

Belirtiler

E. coli O157:H7 enfeksiyonu genelde ağır ve kanlı bir ishale (ancak ishal kansız da olabilir) ve abdominal kramplara yol açar. Çoğu zaman ateş yoktur veya çok az olur ve hastalık 5 ilâ 10 günde iyileşir. Bazı kişilerde hastalık belirtisiz olarak da iyileşebilir.
Bazı kişilerde özellikle 5 yaştan küçük çocuklar ve yaşlılarda enfeksiyon hemolitik üremik sendroma neden olabilir bu durumda alyuvarlar imha olur ve böbrekler iflas eder. Enfeksiyonların %2-7'sinde bu komplikasyon olur. Hemolitik üremik sendrom vakalarının çoğu E.coli O157:H7'den kaynaklanır.

Tanı

Dışkı kültürü ile bakteri tanınabilir ama bu rutin bir test değildir özel olarak istenmesi gerekir. Nümune sorbitol-MacConkey agar'da veya onun bir çeşidi olan sefiksim potasyum tellurit sorbitol-MacConkey agar'da kültürlenir. E. coliPCRflüoresanantikorlar işaretli O157:H7 suşları hemen hepsi D-sorbitolu ya fermente edemezler veya çok yavaş ederler buna karşın diğer suşların %80 bu şekeri fermente edebilirler. Bu yüzden sorbitol-MacConkey agarda büyüyen kolonilerin rengi O157:H7'yi tanımaya yarar. Ancak diğer kültür yöntemleri gibi bu da yavaştır ve teknikleri ile daha hızlı tanı mümkündür.

kullanılır.

Tedavi

Çoğu kişi antibiyotiksiz veya başka özel bir tedavi görmeden 5-10 günde iyileşir. Antibiyotiklerin hastalığın gidişatını iyileştirdiğine dair bir kanıt yoktur ve hatta bazı antibiyotiklerle tedavinin böbrek komplikasyonlarına yol açabileceği düşünülmektedir. Bazı antibiyotikler bakterinin büyümesini durdurmalarına rağmen Şiga toksin üretimini arttırırlar. Loperamide (imodium) gibi ishal ilaçlarından da kaçınmak gerekir.
Hemolitik üremik sendrom acil serviste bakım gerektiren hayatî tehlike taşıyan bir durumdur. Kan nakli ve böbrek dializi sıkça gereklidir.

Uzun vadeli etkileri

Enfeksiyonların çoğu tamamen iyileşir. Hemolitik üremik sendrom geliştirenlerde uzun vadeli etkiler görülür. Acil bakımla hemolitik üremik sendromda ölüm oranı %3-5 dolayındadır. Bu gruptakilerin 1/3'ü yıllar sonra anormal böbrek fonksiyonu gösterir ve bunların birkaçı uzun dönemli diyalize gerek gösterebilir. Bu gruptakilerin diğer bir %8'i yüksek tansiyon havale felç körlük gibi hayat boyu sürecek komplikasyonlar yaşarlar. Eğer bağırsaklarının bir kısmının ameliyatla çıkartılması gerekmişse bunun da sonuçlarını çekeceklerdir.

Korunma

Hayvancılık

Hayvan kesimi kontaminasyonun en başlıca kaynağıdır ineğin bağırsaklarının içeriği etle karışınca nemli ve sıcak ortamda bakteriler çoğalırlar. Enfekte olmuş kısımlar eğer kıyılırsa bakteri etin yüzeyinden içine geçer. Dolayısıyla kıymanın bir enfeksiyon kaynağı olma olasılığı biftekten daha yüksektir. Biftekte sadece etin yüzeyi kirlenir ve etin dış kısmının pişmesi bakteriyi öldürmeye yeter. Buna karşın kıymadaki bakterinin imhası için tamamen pişmesi gerekmektedir. Üstelik birden fazla hayvanın etlerinin birleştirilip kıyılması halinde enfekte olmuş bir hayvan büyük bir kıyma işinin kontaminasyonuna neden olur.

Dolayısıyla E.coli O157:H7 taşıyan inek sayısının azaltılmasına yönelik önlemler ve etin kesimi ve kıymanın hazırlanması sırasında etin kirlenmesini azaltacak önlemler gereklidir.

Yemek pişirme

Kıyma ve köftenin tamamen pişirilmesi halinde organizma bertaraf edilebilir. Etin en kalın kısmına saplanan bir termometre en az 72°C göstermelidir.
Et hazırlanırken diğer yiyeceklerden ayrı tutulmalı çiğ etle temas eden tüm yüzeyler ve aletler tekrar kullanılmadan evvel iyice yıkanmalıdır. Üzerinde çiğ etin bulunmuş olduğu ve yıkanmamış bir tabağa sonradan pişmiş köfteleri koymak enfeksiyonu aktarır. Ellerin yıkanması da benzer şekilde önemlidir.
Pastörize edilmemiş sütten ve meyve suyundan kaçınılmalıdır. Ticari meyve suları hemen her zaman pastörize edilmiştir.
Meyve ve sebzeler özellikle eğer pişirilmeyeceklerse iyice yıkanmalıdırlar.

Diğer

Kirli olma olasılığı olan sularda (Örneğin kanalizasyon suyu karışmış olması) yüzerken su yutmamaya özen göstemek hastalık riskini azaltır.
Tuvaleti kullandıktan sonra veya bir bebeğin (özellikle ishalliyse) alt bezini değiştirdikten sonra el yıkamak iletim riskini düşürür. İshali olan kişiler başkalarıyla yüzmemeli başkasıyla beraber banyo yapmamalı ve başkaları için yemek hazırlamaktan kaçınmalıdır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Koli Basili Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir?

Koli Basili Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: koli basili, koli basili belirtileri, koli basili nedir, koli basili tedavisi, koli basili hastalığı belirtileri, kolibasili, e koli basili, koli basili belirtileri tedavi, kolibasili belirtileri, kolibasilinasıltedaviedilir, koli basili nasıl bulaşır, koli basili hastalığı, bebeklerde koli basili, koli basilinin belirtileri, bebeklerde ecoli tedavisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Barbitüratlarda Zehirlenmesi Nedir? - Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 17-03-2011 04:35
Kronik Yorgunluk Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 09:42
Beyindeki Kanser Tümörleri Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 12:39
Safra Taşı Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 09:52
Vertigo Nedir? - Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 09:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.