bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-05-2011, 09:54   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart 0 Kan Grubuna Uygulanabilecek Bir Diyet

0 Kan Grubuna Uygulanabilecek Bir Diyet

Dr. Peter J. D'Adamo'nun kan grubuna göre diyet kitabı Amerika'da satış rekorları kırıyor
Amerika'da kilo veren pek çok kadına hangi diyeti uyguladığı sorulduğunda şu sıralar alınan yanıt aynı oluyor: ‘‘Kan grubu diyetinden yararlandım’’ Nedir bu kan grubu diyeti? Amerikalı tıp uzmanı araştırmacı Dr. Peter J. D'Adamo insanlarda kan gruplarının sağlık ve hastalıklarla ilişkileri üzerinde uzun yıllar süren çalışmalarının sonuçlarını bir kitapta topladı. Dr. D'Adamo bu çalışmalarından önemli bir sonuca varmıştı. Kişilerin kan grupları kilo vermek veya almak için nasıl bir yöntem uygulanması gerektiğini de belirliyordu. Tüm dünyada satış rekorları kıran bu kitabın önemli bölümlerini sizlere sunuyoruz.

Kan hayatın ta kendisidir. Tüm uygarlıklar kan bağlarıyla kurulmuştur. İnsanlık tarihinde çok önemli bir dinsel ve kültürel simge sayılır. Fiziksel ve figüratif olarak kansız asla yaşayamayız. Son kırk yıl içinde atalarımızın davranışları ve gruplaşmaları konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilmek için değişik kan gruplarını incelemeye başladık. Aslında kan grubu bizleri birbirimize bağlayan kopmaz bir bağdır. Her kan grubu. atalarımızın beslenme ve davranış özelliklerinin genetik mesajlarını taşır. İşte bu nedenle de kan grubuna göre diyet uygulanması mantıksal açıdan da akla uygun geliyor. Diyet uygulamasına geçmeden önce kan grubunuzun özelliklerini bilmenizde yarar var. Kan grupları 0 A B ve AB olarak dörde ayrılıyor. Bu dört ana grup kişilerin kan özelliklerine örnek oluşturuyor. Kan grupları belirtilirken Rh pozitif ya da Rh negatif deyimleri kullanılıyor. Bu deyimler sizi şaşırtmasın. Rh faktörü her kan grubunda bulunur. Kan grubunuz 0 da olsa Rh faktörü bulunabilir. Eğer bu faktör mevcut değil ise Rh negatif deyimi kullanılır. Kanınız dört gruptan birine dahildir ama Rh negatif ya da pozitif ibaresini taşıyabilir.


KAN GRUBUNA GÖRE DİYET
Kan grubuna göre diyet uygulamak son yıllarda geliştirilen bir yöntem olarak tanıtılıyor. Oysa gerçekte binlerce yıl önce başlatılmış bir uygulama olduğunu belirtmek isterim. Eğer tarih boyunca biyolojik doğamızın içgüdülerine uyarak beslenmeye devam etseydik bugün her şey çok farklı olabilirdi. Fakat teknoloji ve değişik görüşler araya girdi biz doğal beslenme yöntemlerimizi bir kenara bıraktık. Şimdi ise geriye dönme ve beslenme düzenimizi kan grubumuzun özelliklerine göre kararlaştırma zamanı geldi. Artık aldığımız besinlerin sağlığımız açısından çok büyük önem taşıdığını biliyoruz. Fakat zaman zaman ortaya atılan iddialar verilen öğütler sağlığına özen gösteren kişileri de şaşırtıyor. Gerçekte nasıl bir beslenme düzeni uygulanmasının doğru olacağı bu karmaşa içinde bir türlü belirlenemiyor. Açıkçası beslenme konusunda her kafadan ayrı bir ses çıkması insanları şaşırtıyor.
Bazı kişilerin belirli bazı diyet reçetelerinden iyi sonuç aldıklarını ama aynı reçetelerin başkalarında bu etkiyi göstermediğini görüyoruz. Aslında biz besinlerin özelliklerini büyük bir titizlikle incelemeye araştırmaya kendimizi öylesine kaptırdık ki kişilerin özelliklerini aklımıza getirmedik. Oysa kişilerin kendileri için yararlı olacak beslenme düzenini saptamaları için önce kendilerini iyi tanımaları gerekiyor. Ve beslenme konusunda bize rehber olacak en önemli unsur da kan grubu.


Her kan grubu için önerilen yiyecekler genel olarak 16 grupta toplanıyor. Kırmızı ve beyaz et deniz ürünleri Süt ürünleri ve yumurta Sıvı ve katı yağlar kuruyemiş taneli sebzeler tahıl ürünleri ekmekler unlu yiyecekler ve makarna sebzeler-meyveler meyve suları baharat tuz biber salça ot çayları çeşitli içecekler.


Besin maddelerini ayrıca yararlı nötr ve zararlı olarak da üç gruba ayırmak gerekiyor. Yararlı olanlar birer ilaç etkisini gösteren yiyeceklerdir. Nötr olanlar sadece damak zevkinize hitabeder. Zararlılar ise aslında birer zehir niteliğini taşır.


Kan gruplarına göre hazırlanan diyet reçetelerinde çok çeşitli yiyecek yer alıyor. Bu nedenle diyet sözcüğü sizde 'sınırlanma' duygusu uyandırmasın.


O KAN GRUBUNUN ÖZELLİKLERİ
Onlara 'Avcı'deniliyor. İlk insanların kan gruplarının 0 olduğu sanılıyor.
Et yemeye bayılırlar
Sindirim sistemleri sağlamdır
Bağışıklık sistemleri fazla hareketlidir
Diyet yapmaya zor alışırlar
Çevreye uyumları zaman alır.
Stresten kurtulmak için fiziksel faaliyetlere ağırlık verirler
Enerjik ve ince kalabilmek için ****bolizmalarının hızlanması gerekir.
Vahşi hayvanları avlayıp onların etleriyle beslenen atalarımız fiziksel egzersiz ve hayvansal protein ile ayakta kalıyorlardı. Bugün sizin uygulayacağınız 0 grubu diyetin başarılı olabilmesi için yağsız ve kimyasal madde içermeyen ( dondurulmamış) kırmızı et ve beyaz et ve balık yemelisiniz. 0 grubundakiler süt ve sütlü besinlere diğer gruplardakiler kadar kolay alışamazlar.
Tahıl ürünleri ekmek ve taneli sebzeleri mümkün olduğu kadar az tüketirseniz kilo verebilirsiniz. Buğdayda bulunan gluten maddesi 0 grubuna dahil kişilerin kilo vermelerini engeller. Bu nedenle buğday unundan yapılmış yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor.


0 kan grubundaki kişilerin ****bolizmaları düşük hızda çalışıyor olabilir. Tiroid hormonu üretmekten başka bir görevi olmayan iyodun yeterli miktarda olmaması 0 grubundaki kişilerin yediklerini yakmalarını zorlaştırıyor.
İşte bu nedenle 0 kan grubuna dahil olanların bol bol deniz ürünleri iyotlu tuz karaciğer kırmızı et ıspanak ve brokoli ile beslenmeleri öneriliyor. Bu arada bir noktayı da belirtmek istiyoruz: Yiyeceklerinizin miktarına dikkat etmelisiniz. Atalarımız bir oturuşta bir kilo et yemiyorlardı. Günlük et tüketiminiz 180 gramı geçmemeli.


SÜT VE YUMURTA YOK
0 grubuna dahil kişilerin midelerindeki asit miktarı yüksek olduğu için eti kolayca sindirirler . Fakat midenizde fazla asitlenme olmasını önlemek için et proteini tüketimini sebze ve meyve yiyerek dengelemelisiniz.
0 grubuna dahil olanlar süt ürünlerinden ve yumurtadan uzak durmalılar. Onların ****bolizmaları ağır çalışır ve sütlü besinlerin de ****bolizmayı yavaşlattığı biliniyor. Süt ve sütlü besinler vücudun kalsiyum ihtiyacını giderirler. Vücudunuzda kalsiyum eksikliği olmaması için çeşitli haplarla kalsiyum ihtiyacınızı gidermelisiniz.


SIVI YAĞ TERCİH EDİLMELİ
0 kan grubuna dahil olanlar için sıvı yağlar tavsiye ediliyor. Sıvı yağlar özellikle zeytinyağı önemli bir besin kaynağıdır. Mono doymamış yağları özellikle zeytinyağını tercih ederseniz kalp ve damar sağlığını da korumuş olursunuz. Bu yağın kandaki kolesterol miktarını da azalttığı biliniyor.

SIFIR KAN GRUBU İÇİN ÖRNEK DİYET
Kan grubunuza uygun diyet hazırlarken sizlere bir haftalık on beş günlük ya da bir aylık listeler sunmayı düşünmedik.
Kan grubunuzun özelliklerine göre hangi yiyeceklere ağırlık vermeniz gerektiğini bildikten sonra listenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz.
Ayrıca bizim önerimiz belirli bir süre diyet uygulayıp sonra eski duruma dönmek değil.
Kan grubunuza uygun bir beslenme düzenine kavuşup bunu ömür boyu uygulamanızı öneriyoruz.


Kahvaltı
2 dilim mısır ekmeği tereyağı
ya da fındık ezmesi sürülmüş


180 gram sebze suyu
Muz


Yeşil çay ya da ot çayı


ÖĞLE YEMEĞİ
180 gram haşlanmış dana eti


Ispanak salatası
Elma veya ananas


Su ya da soda


İKİNDİ
1 dilim elmalı kek


Yeşil çay ya da ot çayı


AKŞAM YEMEĞİ
Kuzu pirzola


Haşlanmış brokoli
Haşlanmış patates


Karışık mevsim meyveleri
Bira ya da şarap (bir kadeh)

SIFIR KAN GRUBUNA ÖNERİLER
0 kan grubundakiler için vitamin ve mineral takviyesi önem taşıyor. ****bolizmayı hızlandırmak kanın pıhtılaşma gücünü artırmak şişkinliği önlemek ve tiroid bezinin çalışmasını düzene sokmak gibi hedeflere ulaşmak için gerekli. Ancak vitamin takviyesi denilince akla öncelikle C vitamini gelir. Oysa 0 kan grubundakilere uygun yiyeceklerde C vitamini bol miktarda bulunmaktadır. D vitamini almak da gerekmez.
0 kan grubundakilerin öncelikle B vitaminlerine ağırlık vermeleri öneriliyor. İkinci sırada K vitamini var. Ve tabii kalsiyum takviyesi unutulmamalı
Kanın pıhtılaşma gücü zayıf olduğu için doktora danışılmadan A vitamini takviyesi almak yanlış olur. Bilindiği gibi A vitamini kanı zayıflatır yoğunluğunu azaltır.


Sağlıklı olmanın birinci şartı dengeli beslenmek ise ikinci şartı da egzersiz yapmak. 0 kan grubuna dahil olanların uygulamaları gereken egzersizlere bir göz atalım. 0 kan grubundaki kişiler kilo vermek isterlerse fiziksel faaliyetlere ağırlık vermelidirler. Size bir egzersiz çizelgesi sunuyoruz:
Aerobik (40-60 dk.)
haftada 3-4 kez


Yüzme (30-45 dakika)haftada 3-4 kez
Jogging (30 dakika)
haftada 3-4 kez
Ağırlık kaldırma (30 dakika) haftada 3 kez


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-05-2012, 11:56   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ben zayıflayamıyorum


 

Alt 08-05-2012, 01:09   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

0 kan grubuna mısır iyi degil diye biliyorum bu diyettede mısır ekmegi var


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


0 Kan Grubuna Uygulanabilecek Bir Diyet

0 Kan Grubuna Uygulanabilecek Bir Diyet konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 0 kan grubuna göre beslenme, 0 kan grubuna göre diyet, 0 grubu beslenme, 0 kan grubu beslenme, o kan grubuna göre diyet, kan grubuna göre beslenme 0, 0 grubu kana göre diyet, kan grubuna göre beslenme 0 grubu, 0 grubu kana göre beslenme, o kan grubuna göre beslenme, 0 grubu diyet, o kan grubu beslenme, 0 grubu diyeti, sıfır kan grubu beslenme, kan grubuna göre diyet 0,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kan Grubuna Göre Yapılabilecek Diyet elif Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 30-04-2011 09:23
Gunluk Uygulanabilecek Yuz Egzersizi mormavi Güzellik Önerileri 2 24-11-2010 07:56
Kan grubuna göre beslenme daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 03-10-2010 06:02
Çocuk sahibi olamayan çiftlerde uygulanabilecek tedavi yöntemleri nelerdir? daywest Tüp Bebek Bölümü 0 31-07-2010 12:57
Erkeklerde saç dökülmesine ilaç dışında uygulanabilecek yöntemler Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 25-06-2008 06:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats