bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2011, 02:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uyku Neden Önemlidir?

Uyku Neden Önemlidir?

Dinlendirici uyku dengeli bir hayat için şarttır. Uyku esnasında vücut dinlenir kendini temizler saflaştırır tamir eder yeniden inşa eder büyür ve kendini tedavi eder. Uyku esnasında gün boyunca biriken stresler gerginlikler ve sinirlilik halleri serbest hale gelip vücuttan kolayca salınır. Rüyalarımızda da bir dereceye kadar bu gerilim ve stres çözülür. Rüyalarda zihin insanın iç benliğini keşfetmeye açık hale gelir ve hayata ışık tutan kılavuzluk eden derin manalara muktedir olur. Derin uyku esnasında beynimiz ça*lışma temposunu yavaşlatır. Çalıştırdığımız bütün zihnî programlar işleyişin durdurur. Ve şuuraltımızın güvenli yatağında saf halde dinlenmemize izin verir. Beyindeki sinir ağlarından oluşan devreler stresle çalışamaz hale geldiğinde bitmiş vaziyette ya*tağa kendimizi atar ve belli bir saat uyuduktan sonra alarmla uyanırız. Fakat uyku esnasında uykunun o esnada bize ne gibi faydalar kazandırdığını idrak etme bilme ve anlama şansımız çok azdır.

Dinlendirici Uyku

Daha iyi nasıl dinleneceğinizi öğrenmede güçlü bir anahtar uykunun safhalarımnı anlamak ve kendi uyku devirlerinizi bilmekle kazanılır. Her biri yaklaşık 90 dakika süren uykunun safhaları bize uyuma dengesi hakkında çok şey öğretebilir. İlk uykuya daldığınızda yoğun yan şuurlu olarak hayal etme ve görüntüleme periyodundan geçersiniz. Hemen sonra rüyada çok kısa bir zaman geçirirsiniz. Bundan sonra daha derin daha huzurlu ve rüyasız bir safhaya dalış yaparsınız. Bu zaman diliminde beyin dalgalarınız saniyede 13 titreşim olan delta frekanslarına doğru yavaşlar. Ve bu esnada esnada siz derin ve rüyasız bir uyku durumundasınızdır. Bu safha uykunun dördüncü kademesi olarak adlandırılır. Bu kademe uykunun en derin en iyileştirici ve en uygun dinlenme noktasıdır. Bu rüyasız devrede iç dengede en nihai konuma ulaşırız.

Uykuya daldıktan sonra yaklaşık doksanıncı da*kikada uykunun en hafif dönemine ulaşırız. Bu noktada uyanma ihtimalimiz çok yüksektir veya çevremizdeki sesler hareketler içimizdeki ağrılar veya üzüntülerle aniden uyanıp canlanabiliriz. Tekrar uykuya geri dönersek bütün devreler yeniden başlar.

Bir kere daha derin şekilde uykuya dalarsak ki bu bir önceki kadar derin olmayabilir tekrar rüya görürüz. Daha sonra seslerle veya hareketlerle uyanma şansımızın yüksek olduğu hafif uyku safhasına geçe*riz. Bu şekilde uyku devreleri gece boyunca devam ederek bizi ritmik bir şekilde derin uyku. rüya gör*me ve hafit uyku devrelerinin dengeleyici devridaimlerinde dolaştırıp dururlar. Her bir doksan dakikalık devrenin sonunda uykumuz daha hafif hale gelir ve uyanma durumuna doğru daha çok yaklaşırız. Yaratılıştan sahip olduğumuz uykunun bu devrelerini anladığımızda bazı gerekli ve faydalı prensipleri yakalayabiliriz.

Hayatımızın yaklaşık üçte bir veya dörtte biri uykuda geçtiğinden dengeli bir hayat sürmede dinlendirici uykunun ehemmiyeti kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. İlk uyku devresinde en derin uyku hali gerçek*leşir. Kazandığınız dinlenme miktarı müteakip devrelerde giderek azalır. Eğer uyumak için sınırlı bir zamana sahipseniz o zaman uykunuzu 15; 3; 45 veya 6 saatlik zaman dilimlerinden birine göre planlayınız.

Çalar saat kurma ihtiyacı hissediyorsanız alarmı bu 90 dakikalık devrelerin sonuna denk gelecek şekilde kurunuz. Uyku devrenizin tam ortasında uyanırsanız kendinizi halsiz yorgun ve dağınık hissetme ihtimaliniz artar.

Her insan rüyaya ihtiyaç duyar. Başı sonu net olarak hatırda kalan kabussuz bir rüya; sağlıklı ve dengeli bir hayat için gereklidir. İnsanların rüya görmesinin engellendiği çalışmalarda bu kişiler kolayca sinirlenmeye sersemleşmeye ve tehlikeli şekilde dengesiz davranışlarda bulunmaya başlamışlardır. Nefes alıp verme ve su içmeden sonra hayanınız için en hayatî fonksiyona sahip olan vücut fonksiyo*nu rüya görmedir.

Vücudumuzun en sırlı ve kompleks organı olan beynimiz yürüttüğü her türlü faaliyetinin bir neticesi olarak elektrik dalgalan neşreder. Bir monitörden incelenen beyin dalgalarını takip ederek şahsın hangi uyku devresinde olduğu tespit edilebilmektedir.

Uykuya Nasıl Dalabilirim?

Gün boyunca ürettikleri stresi nasıl serbest bırakacaklarını öğrenen insanlar genellikle daha derin ve dinlendirici şekilde uyuyabilirler. Uykuya dalmak için şu hususlara dikkat edilmelidir:

Bütün vücudunuzu gerin ve bir an için gergin vaziyette tutunuz. Sonra tamamen kendinizi gevşetin ve rahatlatınız. Sonra tekrar kendinizi bir öncekinin yarısı kadar sıkınız. Bu işlemi 4-5 kere tekrarlayınız.

Fıtratlarımız farklı olup kendi tabiî uyku devrelerimizi ve uyku ihtiyacımızı anlamayı öğrenmek mecburiyetindeyiz. Bazı insanlara beş saatlik bir uyku yeterli olabildiği halde bazılarımız bu yetmez. Sihhatli olarak dünya islerini yürütebilmek için herkesin kendine göre belli bir uyku süresine ihtiyacı vardır.

Eğer mümkünse bol oksijenli yeterince havalandırılmış sessiz karanlık bir odada uyumaya çalışınız.

Battaniye veya yorgan kullanın ancak elektrikli battaniye kullanmaktan kaçınınız. Çünkü onlar vücudunuzun biyoelektriki alanını bozup dengesiz hale getirmektedir. Eğer mutlaka kullanmak gerekiyorsa yatağa gitmeden önce açılmalı; yatağı odayı ısıtmalı ve yatarken söndürülmelidir.

Düzenli bir uyku saati ayarlayınız. Uykulu oluncaya kadar yatağa gitmeyiniz. 20 dakika içinde uykuya dalamıyorsanız kalkınız ve uykunuz geldiğinde tekrar yatağa gidiniz.

· Gece yatmadan önce uyku getirici içecekler uykuya dalmanıza yol açsa da uykuyu dinlendirici yapmaz. Uykunuz daha az derin ve dinlendirici olur kolaylıkla uyanabilirsiniz.

· Yatağa gitmenize 3-4 saat kala. kafeinli içecekler içmekten kaçınınız. Dinlendirici uykunuzu bozacağından sigara içmemeye gayret ediniz.

· Eğer mümkünse uyku hapları almaktan kaçını*nız. daha tabiî şekillerde uyumanın yollarını öğreniniz. Uyku hapları bağımlılık yapabilir bu yüzden çok sınırlı ve kontrollü kullanılması gerekir. Arka arkaya üç geceden fazla uyku hapı kullanmayınız. Uy*ku hapları dengesiz uyku devrelerine ve gün boyu uyuşukluğa yol açar. Bilhassa kafein ihtiva eden içe*ceklerle birlikte uyku hapları da kullanılırsa durum daha da kötüleşir.

· Eğer kronik veya ciddi seviyede uyku problemi çekiyorsanız. mutlaka bir doktora gidip uyku kliniğinde kendinizi detaylı şekilde muayene ettiriniz.

Öğle Uykusunun Gücü

Odaklanma kabiliyetiniz ve enerjiniz sönmeye yüz tutmuşsa. kısa bir öğle uykusuna dalınız. Dok*san dakikalık bir uyku devresi kadar uyumaya zama*nınız yoksa 'theta anahtarı' adı verilen kısa süreli harika bir metodu uygulayabilirsiniz. Theta rüyalarda derin dinlenme ve rahatlama anlarında veya meditasyonun derin ve açık durumlarında en hakim olan beyin dalgalarının durumuna verilen isimdir. Uykuya dalma anındaki hislerinizin ne olduğunu az çok hatırlarsınız. Bedeniniz dökülmüş ve kendini koyvermiş durumdadır. Uykuya dalmışken ani bir kıpırdanma ve sallanma hareketi bedeninizin büyük bir stresi ve gerilimi uyanma eşiğinden theta safhasına geçerken serbest bıraktığını gösterir.

Bundan dolayı hedefe yönelik bir theta kıpırdanması yapmak için öğle yemeğinden sonra ve*ya kendinizi uykulu hissettiğiniz öğle vaktinde masanıza oturunuz. Ellerinizi ya masanın üstüne veya sandalyenin yan kenarları üzerine koyunuz. Gözlerinizi kapatinıznefes alıp vererek rahatlayınız ses ve düşüncelerin zihninizde yüzmesine izin yeriniz. Bu şekilde derin bir uykuya dalınız. Uyukladığınızda geriliminizi kaybedeceksiniz: elleri*niz yanlara düşecek ve büyük ihtimalle de uyana*caksınız. Uyandığınız zaman tekrar kollarınızı masaya veya sandalyenin kenarlarına koyarak bu iş*lemleri tekrarlayınız. Bir iki kıpırdanma hareketinden sonra enerjinizi dikkatinizi ve uyanıklılık durumunu kontrol ediniz. İnsanların çoğu bu kısa birkaç dakikalık egzersizden sonra ne kadar tazelenip yenilendiklerini ve canlandıklarım kolayca farkedebileceklerdir.

İlk uyku çevriminde uyku evresi gerçekleşir. Kazandığınız dinlenme miktarı müteakip çevrimlerde giderek azalır. Eğer uyumak için sınırlı bir zamana sahipseniz o zaman uykunuzu 1.5 3 4 5 veya 6 saatlik zaman dilimlerinden birine göre planlayınız.

Enerji Seviyesini Ayarlama

Hayatinızın ve işinizin kalitesi. büyük ölçüde enerjinizi akıllı ve bilgili şekilde yönetmenize bağlı*dır. Eğer siz günde % 20 verimlilikle 12 saat çalışırsanız çok çalışmış olabilirsiniz ama bu işinizi çok kaliteli yaptığınız manasına gelmeyebilir. Öte yan*dan enerjinizi daha tesirli ve akıllı şekilde yönelerek % 60-80 verimlilikle çalışırsanız. 6-8 saat çalışarak daha fazla iş başarabilirsiniz. Bilgi işçisi olarak ta*nımlanan insanların hayatından biliyoruz ki yarım saatlik aşk ve şevk içindeki konsantrasyonla vapılan bir işi: günler haftalar hatta aylar bile harcasanız başaramayabilirsiniz.

Kalb dinlenerek çalışan bir kastır. Bu açıdan di*ğer bütün kaslardan farklı bir hususiyeti vardır. Kolunuzdaki veya karın bölgenizdeki kaslar sizi durdu*racak kadar yorulmadan önce kaç tane yumruk atmanıza izin verir dersiniz? Fakat kalb kasınız hayatınız devam ettiği sürece yorulma işaretleri göndermeden çalışmaya devam eder. Yorulduğunu ve durmak istediğini size söylemez. Çünkü kalbin atımı sırasındaki her bir kasılmaya ilave edilmiş bir dinlenme fazı vardır. Bizim biyolojik kalbimiz dinlenerek çalışan bir sistemdir. Bütün vücudumuzu ve kalbimizi en ince detayına kadar bilen Kudreti Sonsuz Rabbimiz. dinlenme ve günlük meşgalelere tekrar başlama için uykunun gerekli olduğunu şu iki önemli ayet ile bizlere bildiriyor:

"Sizin için geceyi örtü uykuyu istirahat kılan gündüzü de dağılıp çalışma zamanı yapan O'dur".


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Uyku Neden Önemlidir?

Uyku Neden Önemlidir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sallanıyor gibi hissetmek, uyku neden önemlidir, uykuda dinlenen organlar, uyku niçin önemlidir, uyurken sallandığını hissetmek, uyku neden gereklidir, kendini sallanıyor gibi hissetmek, uyku neden gerekli, sallandığını hissetmek, uykuda organlar, sallaniyor gibi hissetmek, sürekli sallandığını hissetmek, uyku önemlimidir, uykuda hangi organ, organların uyku saatleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kan Bağışı Neden Önemlidir? elif Sağlığımız 21 10-12-2015 06:28
İlkyardım Neden Önemlidir? - İlkyardımın Önemi elif Sağlığımız 76 06-01-2014 10:47
İlkyardım Neden Önemlidir? elif İlkyardım 0 01-05-2011 04:26
Diyabetik Ayak Enfeksiyonu Neden Önemlidir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 03:17
Tüketicinin Korunması Neden Önemlidir? elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 05:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats