bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-05-2011, 01:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Yaralanmalarda öncelikle Yapılacak ilk yardım:
-Dezenfektan (mikrop öldürücü) Maddenin yaranın içine girmesi engellenmelidir.
-Toz ya da pomat gibi maddeler kullanılmamalıdır.
-Kullanılan sargı fazla sıkılmamalıdır.
Yaralanma terimi demin bazen derialtının hatta daha derindeki dokuların bütünlüğünün bozulması için kullanılır.

Yaralanmalar basitçe şöyle sınıflandırılabilir (ilk yardım):
a)Basit yaralanmalar: Şiddetli kanamalara neden olmayan yaşamsal önemi olan organlrın zedelenmediği ve fazla yaygın olmayan yaralanmalardır.

b)Ağır yaralanmalar: Yara derindeki dokuları da içine alıyorsa ve bölgedeki yapıların bütünlüğü bozulmuşsa; genişçe bir alana yayılmışsa ve aynı bölgede birden çok yara varsa; şiddetli kanamalara neden oluyorsa; derindeki yapılar açığa çıkmışsa ya da yara bölgesinde yabancı cisimler kalmışsa ağır yaralanmadan söz edilir. Ağır yaralarımalara yaklaşım ve tedavi yöntemleri ile şiddetli kanamaların tedavisi farklıdır. Bu maddede yalnız küçük yaralanmalar ele alınacaktır.

ilk yardım da Yapılması Gerekenler:
Dikkatsizlik acelecilik ve yorgunluk gibi nedenlerle yalnızca çocuklar değil erişkinler de evde ve evin dışında küçük kazalara uğrayabilmektedir. Bir bıçak ya da kırık bir Camyaralanmalar karşısında ne yapılmalıdır'? Böyle bir durumda her şeyden önce sakin olmak tartışmaya girmeden yaralanan kişiyi bir an önce aydınlık bir yere oturtmak gerekir.

Bundan sonra acil girişimde bulunacak kişinin aşağıdaki temel noktaları göz önüne alması gerekir:
1)Girişimi yapacak kişi ellerini su. ve sabunla iyice yıkamalı ve temiz bir havluyla kuruladıktan sonra Alkolden geçirerek Havada kurutmalıdır.

2)Yara kollardaysa yaralının parmaklanndaki yüzükler ve kollaıındaki bilezikler çıkarılmalıdır. Böylece yaralanma bölgesinde ödem oluşursa bölgedeki kan dolaşımı engellenmemiş olur.

3)Yaranın çevresindeki bölge saf Suyla (gerekirse Su ve sabunla) yıkan-malı yara bölgesine dokunulmamalıdır.

4)Yaranın çevresi dezenfektan (mikrop öldürücü) maddeye batınlmış bir parça pamukla silinmelidir.

5)Yaranın çevresi silinirken dezenfektan maddenin doğrudan yaraya değmemesine dikkat edilmelidir. Dezenfektan madde derinin bütünlüğünün bozulduğu yara bölgesindeki hücrelere zarar verebilir.

6)Yaranın üstüne pomat ya da toz ve pudra halindeki ilaçlar sürülmemelidir.

7)Yara bölgesini steril gazlı bezlerle koruyun.

8)Bölgeyi bir sargı bezi ile çok sıkmadan yaranın her yanını hafifçe ve aynı ölçüde saracak biçimde sann. (Sargı bezinin tek işlevi yara bölgesine sürülen ilacın yerinde kalmasını sağlamaktır.)

9)Yara bölgesinde yabancı cisim (örneğin cam parçaları) varsa sargı yapılmamalı bölgeyi korumak için üzerine bol miktarda birkaç kez katlanmış steril gazlı bez ya da temiz mendil konmalıdır. Bu sırada yaraya baskı uygulamanın yabancı cisimlerin daha da derine gitmesine yol açabileceği unutulmamalıdır.

10)Yara bölgesinde yabancı cisim varsa ya da yara paslı ya da kirli bir cisimle oluştııysa kazazede mutlaka bir ilkyardım merkezine ulaştınlmalıdır.

Küçük Yaraların Bakımı
Evde ya da işyerinde oluşan küçük yaralarda yara bölgesi uygun bir yöntemle temizlenu1kten sonra steril gazlı bezle kapatılıp sanlmalıdır.

ilk yardım da Aşağıdaki iki temel kural unutulmamalıdır:
-Kullanılan steril gazlı bezler kuru olmalı; yara bölgesinin yumuşamasını önlemek için yaranın çevresi yıkanıp temizlendikten sonra iyice kurulanmalıdır.

-Bölgeye uygulanan sargı ya da flasterin kirlenmedikçe ya da ıslanmadıkça değiştirilmesine gerek yoktur. Gerektiği gibi yapılan sargı günlerce yara bölgesinde kalabilir.

Sargı Türleri:
Gazlı bez sargısı: Sargı için her boyda gazlı bez piyasada buluqmaktadır; bunlar yaranın tümüyle örtülerek sarılması-nı sağlar. Ne var ki gazlt bezlerin steril olmadığı ve doğrudan yaraya değmesinin sakıncalı olduğu unutulmamalıdır.

Steril sargılar: Piyasada mikroplardan anndırtldıktan sonra paketlenmiş sargılar bulunmaktadır.

Uçgen sargılar: Çeşitli boyutlardaki üçgen sargılar dayanıklı malzemeden yapılmıştır. Bir yandan yara bölgesinin hareketsiz tutulmasını öte yandan sargı bezlerinin yaranın üstünde kalmasını sağlar.

Esnek rulo sargılar: Genellikle bir özelliği olmayan basit sargılar da sıklıkla yaranın üstüne yerleştirilen steril gazlı bezleri yerinde tutmak için kullamlır. Farklı boyutlarda pek çok türü vardır.

Flasterler (yara bandı): Piyasada birçok farklı biçim ve boyutta flaster bulunur. Derin yaralarda birbirinden uzaklaşan yara kenarlarını bir araya getirmek için kullamlır. Plastik ve yapışkan içeren bölüm yaranın çevresindeki sağlam deriye yapıştınlır; flasterin ortasındaki steril gazlı bez içeren bölüm ise yaranın üstünü tümüyle örler.

Sargının Olmadığı Durumlarda:
Yara bakımı için gerekli malzemenin olmadığı durumlarda kanamayı saptayabilmek için açık renkli sargı malzemesi kullanılması önerilir. Steril gazlı bezleri yerinde tutmak için mendil kravat havlu ve hatta kadın çorabı bile kullanılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yaralanmalarda ilk yardım nasıl olmalıdır, bayılmalarda ilk yardım nasıl yapılır, yaralarda ilk yardım nasıl yapılır, yaralanmalar ve ilk yardım, yaralanmalarda ilk yardım nasıl yapılır, yaralanmalarda ilkyardım nasıl olmalıdır, basit yaralanmalarda ilk yardım nasıl yapılır, yaralanma nasıl yapılır, kazalarda ilk yardım nasıl yapılır, kazalarda yaralanmalarda yapılması gerekenler, basit yaralarda nasıl ilk yardım yapabiliriz, ağır yaralanmalarda ilk yardım nasıl yapılır, yaralara ilk yardım nasıl uygulanır, basit kazalarda ilk yardım nasıl yapılır, bayılmada ilk yardım,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Burkulmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır? elif İlkyardım 1 30-05-2016 05:46
Bayılmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır? elif İlkyardım 4 10-01-2016 08:02
Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır? elif İlkyardım 1 19-11-2013 09:10
Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır? elif İlkyardım 0 21-04-2011 04:22
Elektrik Çarpmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır? elif İlkyardım 0 21-04-2011 04:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats