bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-03-2012, 11:39   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kistleşmiş irinli zatülcenpler

Kistleşmiş irinli zatülcenpler
Başlangıcı genellikle ivegen bir akciğer hastalığı tablosuyla belirir ve antibiyotiklerle tedavi edilir. Yerleşme evresinde tedavinin kesilmesi sırasında yiten ve yeniden beliren ya da tam olarak yitmeyen belirtiler (işlevsel ve genel) görülür. Röntgen muayenesi teşhisi koymayı sağlar. Akciğer zarı boşluğundan iğneyle sıvı alma sonucunda teşhis doğrulanır.
Loblararası zatülcenp

En sık raslanan biçimdir. Klinik olarak çaprazlama bir göğüs ağrısıyla nitelenir; ağrı 2 lobu ayıran yarık boyunca yayılmaktadır. Röntgen muayenesinde 2 olasılık sözkonusudun
— önden filmde kaburga-diyafram sinüsünü kaplayan bulanıklık ve saydamsızlıkla yandan filmde iğ biçiminde niteleyici görüntüyle birlikte olan büyük yarık zatülcenbi;
— önden filmde yatay bir gölge yandan filmde iğ biçiminde bir saydamsızlık görüntüsü veren sağ küçük yarık zatülcenbi (tedavisiz evrim bronşa açılma sonucu kusma biçiminde irin çıkarmaya doğru olur; tedavi sayesinde genellikle iyileşir).
Kaburga-diyafram sinüsü zatülcenbi

Röntgen hastalığın yerini belirler: Şerit biçiminde bir görüntü yassılmış ve hareketsiz bir diyafram kubbesini sarmaktadır.
Öteki biçimler

Başlıca mediyastin ve koltukaltı zatülcenple-ridir.
Mikroba göre biçimler
Stafilokok kökenli zatülcenpler

En sık raslanan bu biçimler birçok antibiyotiğe direnirler.Genelliklestafilokok kökenli zatürrelerden
Kistleşme evresinde tek çözüm yolu ameliyattır. Bazen sertleşmiş ve kalınlaşmış akciğer zarı parçasının çıkarılması yeterlidir; ama bazı durumlarda cerrah akciğerin bir bölümünü de çıkarmak zorunda kalır.
sonra ya da akciğerden uzaktaki bir hastalıktan (kemikteki stafilokok kökenli kemik iltihabı) sonra ikincil olarak oluşurlar. Başlangıç ilerleyicidir ve siyanoz solunumun hızlanması ve öksürükle ortaya çıkar. Klinik muayenede mat seslilik göğüs çeperinde kabarıklık ve hafif bir kusma biçiminde irin çıkarma bulunur. Gençlerde kistleşme ender görülür; akciğer zarı boşluğunda havairin toplanmasına (piyopnömotoraks) ise sık raslanır.

Streptokok kökenli zatülcenpler
Genellikle streptokok kökenli bir akciğer enfeksiyonu ya da. diyafram altı apsesi anjin gibi uzak bir organ hastalığı sözkonusudur. Akciğer zarı boşluğundan iğneyle alınan irin akışkan taneciklidir. 2 tabakaya ayrılır: Biri kalın irinli; öteki serumlu.

Çok ender Taslanırlar. İrin fibrin bakımından çok zengindir. Çoğunlukla pnömokok kökenli
zatürreler sırasında ortaya çıkarlar.
Gram negatif bakterili zatülcenpler
İkiye ayrılırlar:

— friedlander tipi: Sıvı kanlı ve irinlidir;
— piyosiyanözlu tip: Mikrop tehlikelidir; çünkü antibiyotiklere direnir.
AYIRICI TEŞHİS

Teşhis serumlufibrinli (değişik sıvı) bir zatülcenbin ayırdedilmesini sağlayan akciğer zan boşluğundan iğneyle sıvı almaya dayanır. Gerek mikrop gerekse yıkılmış çokçekirdeklilerin bulunmadığı durumlarda bu ayrımı yapmak güçtür. Ayrıca zatülcenbin verem kökenli olup olmadığı saptanmalıdır. Birincil verem kökenli irinli zatülcenp artık pek görülmemektedir. Serumlu-fibrinli zatülcenp de irinlenmeye kadar gelişmemektedir.
EVRELERE GÖRE TEDAVİ

Uygulanması zorunludur. Amaç enfeksiyonu yoketmek ve yapışıklıklara ve kistleşmelere engel olunarak akciğeri göğüs çeperine yaklaştırmaktır.
Yayılma evresinde tedavi
Antibiyotik tedavisi bulunan mikroba göre olmalıdır. Mikrop bulunmamışsa birkaç ilaç birara-da kullanılır.
Genel yoldan antibiyotik tedavisi güçlü dozlarda uygulanmalıdır.
Yerel yoldan antibiyotik tedavisi: Her 2 günde bir akciğer zarı boşluğundan iğneyle irin boşaltılır. Bu işlemden sonra akciğer zarı yıkanır ve akciğer zarı boşluğuna antibiyotik verilir.
Sonuçlar çoğunlukla iyidir. Hastalar 3 haftada iyileşir. Daha sonra akciğere gerçek genişlemesini bulmada yardımcı olan solunum jimnastiği uygulanır.
Toplanma evresinde tedavi

İlaç tedavisi sürdürülür; başarılı olunamazsa
ameliyata gidilir: Genellikle akciğer zarı açılır (plörotomi); yapışıklıklar ve sıvı toplanmış kist temizlenir; sonra göğüs kafesi kapatılır.
Kistleşme evresinde tedavi

Bu evrede tek çözüm ameliyattır. Önce akciğer zarı ile göğüs iç çeperi arasındaki yapışıklıklar temizlendikten sonra sertleşmiş ve kalınlaşmış akciğer zarı altındaki normal akciğerden sıyrılarak çıkarılır (dekortikasyon). Bazen bu ameliyat yeterli olmaz ve hastalığa yakalanmış akciğer bölümünü de almak gerekir (lob çıkarma; akciğer çıkarma).


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
hasretimsin (16-10-2012)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kistleşmiş irinli zatülcenpler

Kistleşmiş irinli zatülcenpler konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: irin çıkarma, kistleşmiş sinüzit, sinüzitin kistleşmesi, diyafram kalınlaşması nedir, ıltihap kisleşmesı, kistlesmis nedir, kistleşmiş sinuzıt nedir, röntgen sonucu diyafram kalınlaşması, sinüzitin kistlesmesi, diyafram iltihabi, sinuzitin kistlesmesi, kistleşmiş sinüzit için, iltihabın kistleşmesi, sinuslerin kistlesmesi, diyafram röntgeni,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Verem kökenli irinli zatülcenpler daywest Sağlığımız 0 21-03-2012 11:37
LİPİTLi ZATÜLCENPLER(akciğer hastalığı) daywest Sağlığımız 0 21-03-2012 11:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats