Bakimliyiz.Com

-   Sağlık Soruları ve Cevapları (http://www.bakimliyiz.com/saglik-sorulari-ve-cevaplari/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   MR Anjiyo nedir ? (http://www.bakimliyiz.com/saglik-sorulari-ve-cevaplari/109472-mr-anjiyo-nedir.html)

Я 01-12-2012 04:13

MR Anjiyo nedir ?
 
MR Anjiyo nedir ?

MR anjiyografide dışarıdan kontrast madde vermeye gerek yoktur; çünkü vasküler yapılar içinde hareket eden protonlar görüntümüzde kontrast oluşturabilmektedir. Bu sayede konvansiyonel anjiyografide elde edilenlere benzer görüntüler; bunun ötesinde geliştirilmiş olan tekniklerle kan akımının hızı, yönü ve hatta damar içindeki akımın profili hakkında bilgiler elde edilebilmektedir. MR anjiyografi ile ilk defa 1985 yılında klinik olarak değerli görüntüler elde edilebildiği gösterildikten sonra, görüntüleme teknikleri ve hardware üzerinde çok hızlı bir gelişme yaşanmıştır ve bugün teknik, dünyadaki bir çok merkezde karotis bifurkasyon stenozları ve inntrakraniyal anevrizmaların tanısı amacıyla aktif olarak kullanılmaktadır. Bunun ötesinde şüpheli venöz trombozların tanısında duplex-sonografi ve BT’ye belirgin şekilde yardım etmektedir. MR teknolojisi gelişmesini bu hızla sürdürecek olursa, önümüzdeki kısa süre içersinde MR anjiyografi’nin konvansiyonel anjiyografi’nin yerini tamamen alması mümkündür.

MR anjiyografi hemen tüm Tesla değerli cihazlarda (0,2 T-1,5 T veya daha yüksek) uygulanabilmektedir [61]; ancak düşük Tesla değerli cihazlarda T1 daha kısa olduğundan, daha yüksek sapma açısı (flip angle) kullanılması gerekmektedir (konu biraz ileride detaylı olarak tartışılacaktır).

Kullanılan MR sekans tipine bağlı olmak üzere, damarlardaki kan hiperintens veya hipointens görülebilmektedir. Temelde Spin-eko sekansında hipointens, buna karşın Gradiyent-eko sekansında hiperintens olarak görülmektedir. Bununla birlikte kontrastı etkileyen başka faktörler de mevcuttur. Spin-eko sekansında bildiğiniz gibi, görüntü oluşturmak için 90° ve 180° RF pulsları uygulanmaktadır; dolayısıyla 90° RF puls ile 180° RF puls arasındaki sürede, kesit içindeki kan kesit dışına çıkacak ve 90° RF pulsdan sonra uyguladığımız 180° RF puls damar içinde yeni gelen protonları etkileyecek ve grafide (damar içindeki kan) hipointens olarak görünecektir (Flow void)
Spin-eko sekansında akan kandaki bu sinyal yokluğu, kesit kalınlığı ince veya TE uzun seçildiği zaman daha belirgin olacaktır; çünkü her iki durumda da, kesitimizdeki hareketli protonların kesit dışına çıkmaları daha kolay olmaktadır. FSE (Fast Spin-eko)’da inceleme süresi Spin-eko’ya göre daha kısa olmakla birlikte, 90° RF puls sonrası birden fazla 180° RF puls ile faz-kodlama stepleri kodlandığından, vasküler yapılardaki sinyal yokluğu (signal void) yine belirgindir.

Bu kontrastı (çevre yapılara göre vasküler yapılar içinde sinyal yokluğunu) daha belirgin hale getirmek amacıyla, kesit içine girmekte olan protonları süprese etmek için ayrı bir RF pulsun kullanıldığı “pre-satürasyon”, kan protonlarının null point’i için uygulanan “preinversiyon” veya “dephasing gradiyentleri” gibi teknikler mevcuttur

kaynak: konez.com/MRA.htm

Я 01-12-2012 04:16

MR Anjiyografisi (MRA) nedir?

Manyetik rezonans (MR) görüntülemesi, vücuttaki organ ve dokularin son derece ayrintili görüntülerini olusturabilen bir tekniktir. MR görüntülemesinde x isinlari kullanilmaz. Bunun yerine, hasta güçlü bir manyetik alan altinda radyo dalgalarina maruz birakildiginda ortaya çikan elektromanyetik enerji ölçülür. Ölçülen enerji bilgisayar tarafindan analiz edilerek iki ya da üç boyutlu görüntüler olusturulur. MR anjiyografisi (MRA) kalp hastaliklari, inme ve damar bozukluklarinin tani ve tedavisinde kullanilir. Islem için genellikle kontrast maddesi (özel radyolojik boya) gerekmese de, günümüzde MR görüntülerinin daha da net olmasini saglayan bazi özel maddeler kullanilabilmektedir. MRA agriya yol açmaz ve manyetik alanin dokular üzerinde bilinen olumsuz etkisi yoktur.

S-Islem en sik hangi amaçla kullanilir?

Günümüzde pek çok arter hastaligi cerrahi yöntemlerle degil, radyoloji birimlerinde tedavi edilmektedir. Bu açidan bakildiginda, MRA'nin kan damarlarindaki sorunlari saptamak ve en iyi tedavi seçenegini belirlemek açisindan çok yararli bir inceleme oldugu görülmektedir.
Boyundaki karotis arterlerinde gelisen ateroskleroz damarlari daraltip ya da tamamen tikayip beyne ulasan kan miktarini azaltabilir ve hatta inmeye yol açabilir. Ultrasonda ateroskleroz saptandiginda pek çok cerrah, kateter anjiyografisine gerek kalmaksizin, MRA ile dogrulayici test istemektedir.
MRA kafa içindeki hastalikli atardamarlarin (arterlerin) incelenmesinde de çok yararlidir.
MRA'nin bir diger kullanim alani da, aortadaki (en büyük atar damar) ve böbrek, akciger ve bacak damarlarindaki bozukluklarin saptanmasidir.
Ailesinde arter anevrizmasi (damarin bir bölümünde balonlasma) öyküsü olan kisilerde MRA yapilarak benzer olusumlar arastirilir ve gerekiyorsa ameliyata karar verilir.


kaynak: beyincerrahisi.net - Prof. Dr. Türker Kılıç


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:28 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.