bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Sağlık Soruları ve Cevapları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-05-2011, 07:59   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Soru Kullandığım Antibiyotiklerden Dolayı Dilimde Mantar Oldu. Ne Yapmalıyım?




Merhaba kullandığım antibiyotiklerden dilimde mantar oluştu. Dermatoloji uzmanı mantar için ilaç verdi kullandım geçti. Ancak rahatsızlanıp antibiyotik tedavisi uyguladığımda tekrar nüksetti. Benim karnımda şişkinlik oluyor. Gaz sıkıştırması oluyor. Acaba bu bağırsaklarda antibiyotiğe bağlı olarak mantar oluşmasından dolayı olabilir mi? Bu konuda ne yapmam gerekiyor?

Uzm.Dr. Cevabı:

Normalde ağız içinde derimizde bağırsaklarımızda yaşayan çok sayıda bakteri mevcut bunlara flora bakterileri deniliyor. Bu bakteriler oluşturdukları kimyasal maddelerle diğer bakterilerin mantarların üremesini engelliyorlar ve bu ortamlara yerleşip bizde enfeksiyon oluşmasını önlüyorlar. Ayrıca bağırsaklarda vitamin sentezinde de bulunuyorlar. Antibiyotiklerin kullanılması ile bu antibiyotiğe duyarlı olan tüm bakteriler ölüyorlar ve ortam antibiyotiğe dirençli bakteri ve mantarlara kalıyor. Özellikle uzun süre ve gereksiz olarak kullanılan her antibiyotik bu dirençli bakterilerin artmasına neden oluyor. Kullanılan antibiyotikler sonucunda bağırsaktaki flora bakterilerinin ölmesi ve dirençli olan Clostridium gibi bakterilerin artmasına ve ciddi karın ağrısı ve kanlı isale neden olabilir. Tedavide antibiyotiğin kesilmesi ve gerekirse o mikroplara karşı etkili ilaçlar verilmelidir. Ayrıca mide de şişkinlik olması başka nedenlerden de olabilir. Daha çok karında şişkinlik hissi kabızlık olması bende meteorizmi (gaz birikmesi) ve irritabl barsak hastalığını (İBS) düşündürdü. İBS'de sık sık tuvalete gitme ancak tam olarak boşalamama küçük küçük dışkılama genellikle kabızlığın bazen de ishalin eşlik ettiği bir durumdur. Bağırsakların kasılmasında düzensizlik vardır. Stres ve depresyon hastalığın tetiklenmesine neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca stresten uzak kalmaya ve egzersiz yapmaya çalışın. Kabızlığınızı giderecek tarzda posalı yiyecekler (meyve sebze türü yiyecekler kepekli veya tam buğday unundan yapılmış ekmek vs.) yemeniz sizi rahatlatır. Ayrıca gaz giderici bağırsak hareketlerini düzenleyici ilaçlar da kullanabilirsiniz. Bir gastroenteroloğa başvurmanızda fayda var.



Konu daywest tarafından (01-05-2011 Saat 08:11 ) değiştirilmiştir..
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kullandığım Antibiyotiklerden Dolayı Dilimde Mantar Oldu. Ne Yapmalıyım?

Kullandığım Antibiyotiklerden Dolayı Dilimde Mantar Oldu. Ne Yapmalıyım? konusu, Sağlığımız / Sağlık Soruları ve Cevapları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: meteorizmi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İltihaptan Dolayı Gebe Kalamıyorum. Neler Yapmam Gerekir? daywest Sağlık Soruları ve Cevapları 1 21-04-2015 11:20
Bir zamanlar dilimde dua olan adını duymayım artık… gece gözlüm Şiir 0 03-09-2010 06:19
Mantar Salatası Tarifi-Mantar Salatası Yapılışı elif Salatalar 0 23-06-2009 05:53
Kepeğin Sebebi Belli Oldu: Mantar Bkmlyz Saç Bakımı 0 28-06-2008 11:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats