Bakimliyiz.Com

-   Sağlık Soruları ve Cevapları (http://www.bakimliyiz.com/saglik-sorulari-ve-cevaplari/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Zatürre genetik bir hastalık mıdır? (http://www.bakimliyiz.com/saglik-sorulari-ve-cevaplari/80788-zaturre-genetik-bir-hastalik-midir.html)

elif 08-06-2011 04:07

Zatürre genetik bir hastalık mıdır?
 
Zatürre genetik bir hastalık mıdır?
45 yaşındayım, annem 80 yaşında ve zatürreden vefat etti. Ben de zatürre olup ölmekten korkuyorum. Benim de zatürre aşısı yaptırmam gerekir mi? M.K./Van

Genetik değil, korkmayın!
'Pnomoni' yani halk arasındaki adıyla zatürre, genetik bir hastalık değildir. O yüzden panik yapmayın. Ancak çocuk ve yaşlılarda ölüme sebep olan hastalıkların başında gelir. Buna da daha çok 'Pnömoksik pnömoni' adlı verilen bakteri neden olur.

RİSKLİ GRUBA DİKKAT!
Yaşlılar, çocuklar, kan şekeri kontrol edilemeyen diyabet hastaları ve kalp-böbrek yetersizliği olan kişiler, hasarlanan solunum yollarına bu bakterinin bulaşması sonucunda ölüm riskiyle karşı karşıya kalırlar. Bazen zararsız olarak burun ve boğazda bulunabilen bu bakteri, grip ya da başka bir ateşli enfeksiyon sırasında da aktive olabilir. Yukarıda bahsettiğim riskli kişilerin başta C vitamini olmak üzere, vitamin yönünden zengin, sebze ve meyvelerle beslenmeleri gerekir.

AŞI BEŞ YIL KORUR
Enfeksiyon oldukları dönemde topluma bulaşma ihtimaline karşı, bu kişilerin tedavi süresince evden ya da klinikten çıkmamaları gerekir. Zatürre aşısı, beş yıl süre ile koruyucu olabilmektedir. Bu nedenle koruyucu olarak bu aşıyı yaptırmanızda fayda vardır. Ancak zatürre, bu bakteri dışında başka bakterilerce de oluşabilir. Bazen solunan tahriş edici bazı gazlar (biber gazı gibi) da zatürreye yol açabilir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:40 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.