bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM > Saç Bakımı > Şampuan

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-04-2009, 11:49   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şampuan Sözlüğü

Etiketlerinde yazan kelimelerin anlamlarından saçlarınız için hangi ürünün daha faydalı olduğuna kadar birçok sorunun cevabı bu yazıda…

Şampuanı saçlarda biriken "sebum"u temizlemek için kullanılan bir çeşit sıvı sabun olarak tanımlamak mümkün. Aslında sebum saç köklerinden salgılanan saçı dış etkenlerden koruyan ve saç sağlığı için oldukça gerekli olan bir madde. Ancak dış ortamdaki kirlerin ve tozların sebuma yapışması saçın kirlenmesine neden oluyor. Şampuanlar yağı toplayan ve saç
yüzeyinden uzaklaştıran maddeler içeriyorlar. Ve kimyasal yapıları sabunlarınkine çok benziyor. Fakat sabunlara kıyasla biraz daha yumuşaklar. Çünkü yağı toplamaları ve saç telindeki bütün sebumu söküp almaları saç sağlığı için pek de faydalı değil. Tüm bunlardan anlayacağınız gibi saçların aslında doğal yağından arınması ve "gıcır gıcır" temiz olması pek de istenilen bir durum değil aslında...

Peki iyi bir şampuan nasıl olmalı? Nasıl kullanılmalı? Bu soruyu yönelttiğimiz uzmanlar öncelikli kıstasın kaliteli ve güvenilir bir marka olması gerektiğini söylüyorlar. Tabii şampuanın saç tipinize uygun olması da önemli Buna en iyi karar verecek kişi ise sizsiniz. Kadınlar saçlarına iyi gelen ağırlaştırmayan yağlandırmayan bir şampuanı çoğu kez ilk deneme de bile anlayabiliyorlar.

Uzmanlara göre saç yıkamada ideal olan gün aşırı şampuanlamak ve orta uzunluktaki saçlar için sadece bir çay kaşığı kutlanmak. Bilmeniz gerekenleri ve doğru bildiğiniz yanlışları yazının tamamında bulacaksınız.

Bilmeniz gerekenler

Çok köpüren şampuan iyi şampuan mı?

Dermatoloji uzmanları şampuanların fazla köpürmesinin gereksiz olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle 'saçlarımı temizleyeceğim' diye her gün yıkamak yıkama sırasında iki kere şampuanlamak ve bol bol köpürtmek faydadan çok zarar sağlayabilir aklınızda olsun... Şampuanın ne oranda köpürdüğü daha çok içindeki kimyasallarla ilgili bir durum. Suyun sıcaklığı ya da soğukluğu da bunu bir ölçüde etkileyebiliyor; sıcak suda daha fazla köpürüyor şampuanlar. Ayrıca saçın kirliliği sudaki kireç miktarı da köpürme oranını etkileyen faktörlerden.

Organik mi değil mi?

Şampuanlar söz konusu olduğunda bugünlerde akla gelen bir konu da doğal ve organik şampuanlar. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Herbalist ve Doğal Terapi uzmanı Işık Kırgız doğal şampuanlarla ilgili bakın neler söylüyor "Piyasada satılan ürünlerin neredeyse hepsinin üzerinde 'doğal bitkilerden yapıldığı' ibaresi yer alıyor. Ancak bu ürünlerde çoğunlukla organik olmayan renklendiriciler paraben ve silikon gibi petrol bazlı katkılar kullanıldığından cildimiz bu yabancı ve zararlı maddeleri dakikalar içinde emiyor."

Eğer tercihiniz organik bir şampuan satın almaksa tüm ürünlerde olduğu gibi şampuanlarda da sertifikalı olup olmadığını araştırın.


Şampuanlar hakkındaki efsaneler doğru mu?


"Saç şekillendiricilerin artıklarından kurtulmak için arındırıcı özellikte bir şampuan kullanmalısınız."

KISMEN DOĞRU

Şekillendirme ve tutuculuk özelliği çok kuvvetli ürünler kullanmadığınız takdirde herhangi bir şampuan da saçınızı jöle ve spreyden arındırmak için yeterlidir. Eğer arındırıcı özelliği yoğun olan bir şampuan kullanıyorsanız onu haftada en fazla bir kez kullanmaya özen gösterin.

"En iyi sonucu almak için mutlaka saç kremi kullanın"

DOĞRU

Şampuanlar saçlarınızı kirden arındırırlar ancak saçınızın nemini korumasına yardımcı olamazlar iste bu nedenle şampuanlamadan sonra bir saç kremi kullanmak saçınızın koruyucu bir tabakayla kaplanmasını ve nemin saç telinin içine hapsolmasını sağlar.

Saçınız bir zaman sonra kullandığınız şampuana alışır o şampuanın etkisi yok olur"

YANLIŞ

Kozmetikçiler böyle haberlerin nereden çıktığını çok merak ediyorlar! Çünkü saç teli aslında vücudun ölü bir parçası ve herhangi bir şeye alışması kesinlikle mümkün değil. Saçınızın yapısı değişmediği sürece aynı şampuan aynı etkileri gösterir.


Etiketin üzerindeki kelimeler ne anlama geliyor?

Şampuanların etiketlerine bakınca da kafanız mı karışıyor? O zaman işte size hangi kimyasal maddenin ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatan bir sözlük.

Su: Evet bu sözlükteki en kolay kelime ve çoğu zaman bir şampuan etiketinde ilk sırada yer alan madde. Bir baz oluşturuyor ve diğer tüm kimyasal maddelerin bir arada kalmasını karışmasını sağlıyor. Çoğunlukla şampuanların yüzde 80'i sudan oluşuyor ortalama değer de bu zaten.

Amonyum Lauryl Sulfate/Amonyum Laureth Sulfate/ Sodium Lauryl Sulfate: Bu üç madde de hemen hemen tüm sıvı sabun ve detarjanlar da bulunuyor ve yağların çözülmesini sağlayarak saçları kirden arındırıyor.

CocamideDEA MEA ya da TEA/ Cocamidopropyl Betaine: Kir çözme özelliği Amonyum Lauryl Sulfate/ Amonyum Laureth Sulfate/ Sodium Lauryl Sulfate'e göre daha az olan bu kimyasallar şampuanın köpürmesini ve kıvamının koyulaşarak kolay dökülmesini sağlıyor.

Sodium Citrate: Bu maddenin temel görevi şampuandaki PH derecesini sabit tutmak saçın sağlığını ve parlaklığını korumak.

Glycol Distearate / Streate: Bu iki maddenin en önemli özelliği şampuana (şeffaf renkte olanlar hariç) o sedefsi hoş rengi ve hoş kıvamı vermek.

Polyquaternium/Quaternium: Yumuşatıcı özellikteki bu maddeler bazı çamaşır yumuşatıcılarda da bulunuyorlar - saçların yıkamadan sonra yumuşak bir hal almasını kolaylaştırıyor aynı zamanda şampuana da kıvam veriyorlar.

Dimethicone / Cyclomethicone: Özel silikon yağları saçı kayganlaştırıyor parlaklaştırıyor ve banyo sonrası çok daha kolay taranmasına yardımcı oluyorlar.

Pantenol: Bir B vitamini türevi olan ve bazı şampuanlarda bulunan pantenol saç telinin sadece yüzeyinde kalmıyor içine de işliyor ve daha nemli olmasını şişkin görünmesini sağlıyor. Saç böylece daha sağlıklı bir hal alıyor.

Bitki yağları: Şampuanlara karıştırılan bitki yağları suyun saç telinin yüzeyine hapsolmasını ve böylece saç telinin nemini çok daha uzun süre korumasını sağlıyor. Bu yağlar aynı zamanda saç derisini de nemlendiriyor.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 6 üye, CooLKadin adlı üyemize teşekkür etti.
agloya (20-08-2009), çiğdemmm (06-04-2009), fırtına (01-09-2009), incitanesi (05-04-2009), sahranil (19-08-2009), susskun (28-01-2010)

Alt 13-09-2011, 02:51   #2 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

SLS ve TÜREVLERİ

SLS ( Sodium Lauret Sulfate)

SLES ( Sodium Lauryl Ether Sulfate)

ALS ( Ammonium Laureth Sulfate)

MLS ( Magnesium Laureth Sulfate)

Bu hammaddeler

Derinin zarar görmesine yol açar

Kök hücrelerine zarar vererek saç dökülmesine sebebiyet verir

Kalp ve ciğer gibi organlara kadar girerek iltihaplara yol açar

Çocuklarda göz gelişimini engeller


Sülfat bazlı hammaddeler üretim kolaylıkları ve ucuzlukları sebebiyle kozmetik sektörü başta olmak üzere endüstriyel temizlik maddelerinde de bulunur yani sadece şampuan ve diş macunlarında değil bulaşık deterjanı sıvı el sabunu oto şampuanı v.b. üretiminde kulanılır. Bu hammaddeler sadece insanlara değil suda düşük oranda çözündükleri için atık sularla birlikte nehirleri gölleri ve denizleri kirletmekte doğaya büyük zarar vermektedir.COCAMİDE MEA COCAMİDE DEA COCAMİDE TEA

Şampuanlarda köpüğün çok ve kalıcı olmasını sağlayan bu maddeler trietanolamin (TEA) dietanolamin (DEA) monoetanolamin (MEA) özellikle SLS ve diğer sülfatlı hammaddelerle birleşince vücuda teması halinde dahi zarar verebilecek olan “nitrozoamin”leri oluştururlar. Bu maddelerin laboratuvar hayvanlarında yapılan incelemelerde beyin hasarına neden olduğu tespit edilmiştir.PARABEN

Kamuoyunun yakından tanıdığı bir koruyucu hammadde olan paraben kozmetiklerin raf ömrünü artırmak için kullanılır. En son Fransız hükümeti tarafından yasaklanmıştır. Paraben insanlarda. Endokrin (hormon) bozulmasına neden olur parabenler östrojen hareketini taklit edebilir ve üreme ve cinsel gelişimi engelleyebilir. Ayrıca alerjik reaksiyonlara sebep olurlar.DMDM HYDANTOİN ve

FORMALDEHİTLER

DMDM hydantoin kozmetik koruyucusu olarak kullanılır kanserojen

olarak kabul edilen formaldehiti açığa çıkarır. Formaldehitlerin

kullanımı 2012 yılından itibaren kimya sektöründe tamamen

yasaklanacaktır.BENZOİK ASİT ve SODYUM BENZOAT

Bir gıda koruyucusudur maalesef hazır gıdaların çoğunda bulunmaktadır. Son dönem kozmetiklerde de kullanımı artmıştır. İngiltere Sheffield Üniversitesinin maya hücreleri üzerinde yaptığı araştırmada sodyum benzoat (e211) adlı koruyucu maddenin hücrelerin "güç istasyonu" olarak tanımlanan mitokondride dna hasarına yol açtığı tespit edildi.PROPYLENE GLYCOL

Petrol kökenli bir hammaddedir başta şampuanlar ve parfümler olmak üzere sık kullanım alanı vardır. Sinir sitemine ve bazı hassas organlara zarar verdiği bilinmektedir.DİMETHİCONE (SİLİKON)

Kozmetik sektöründe yoğun kullanılan bu hammadde şampuanlarda

saçı yumuşatma ve parlaklık verme amacıyla kullanılır. Ancak uzun

vadede saçları zayıflattığı ve döktüğü bilinmektedir.


daglarinannesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (22-07-2012)

Alt 26-01-2012, 10:42   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok işime yaradı insanları bilgilendirmek güzeldir saol...


 
Alt 17-09-2012, 10:42   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

merhaba benim sorum brezilya fönüyle ilgili sodyum vs. fönü bozuyor diye biliyorum kullanmak istediğim üründe cyclomethicone cyclopentasiloxane dimethiconol chamomileoil tocopheryl acetate parfum bunlar var. bunlar bozar mı acaba bunların anlamları nedir?


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şampuan Sözlüğü

Şampuan Sözlüğü konusu, Saç Bakımı / Şampuan forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cocamidopropyl betaine nedir, cyclomethicone nedir, glycol distearate nedir, şampuana karıştırılan yağlar, polyquaternium nedir, dmdm hydantoin nedir, şampuanın içindeki maddeler, distearate nedir, cocamidopropyl betaine zararları, betaine nedir, saçı yağlandırmayan şampuan, şampuanı köpürten madde, polyquaternium 10 nedir, şampuan içindeki maddeler, şampuanın içindeki zararlı maddeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Şampuan Seçimi Bkmlyz Şampuan 10 04-06-2012 08:17
Kuru şampuan nimlahza Şampuan 0 04-10-2008 09:13
Ducray Kertyol S şampuan Bkmlyz Saç Bakım Ürünleri 0 01-07-2008 12:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats