bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Sinema ve Tiyatro

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-10-2009, 04:17   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uzak ihtimal...

Uzak ihtimal...

Uzak İhtimalRotterdam Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo Ödüllerini aldıktan sonra Linz’de düzenlenen Crossing Europe Film Festival 2009’da büyük ödülü kazandı.
Yönetmen : Mahmut Fazıl Coşkun
Senaryo : Görkem Yeltan Tarık Tufan
Oyuncular : Görkem Yeltan Nadir Sarıbacak Ersan Uysal Ersan Ünsal Murat Ergün
Filmin Türü : Drama
Orijinal Adı : Uzak İhtimal
Yapımcı Firma : Hokus Fokus Film
Yapım Yılı : 2009
Yapım Ülkesi : Türkiye Orijinal Dili : Türkçe Filmin Süresi : 89 dakika
Resmi Sitesi : www.wrongrosary.com
Dağıtıcı Firma : Tiglon Film
Vizyon Tarihi : 09.10.2009


Ben seni uzaktan sevebilme ihtimalini sevdim
Yurtiçinde ve dışında katıldığı birçok festivalden ödüllerle dönen 'Uzak İhtimal' bugünden itibaren sinemalarda. Mahmut Fazıl Coşkun'un yönettiği filmde bir müezzinle rahibe adayı bir kızın platonik ilişkisi anlatılıyor.

Sevindirici bir gelişme Türk sineması sağdan ya da soldan İslamcı ya da sosyalist fark etmiyor; şablonları bir kenara atma ve karakterleri hikâyeleri inandırıcı olsun ya da olmasın hayatın içinden çekip çıkarma ve filmlere monte etme düzleminde artık hem samimi hem gerçekçi hem de mantıki davranıyor. Bu konudaki en somut adımlardan biri de mesela din adamları tipolojisinde kıyıya vuruyor. Hoş İsmail Güneş’in ‘The İmam’ında da benzer bir çabayı görmüştük ama söz konusu olan filmde sadece dış görünüş (uzun saçları motosikleti ve laptop’u vardı) durumu kurtarmıyordu. Güneş’in karakteri modern bir çizgi roman kahramanı gibiydi ve kahraman at yerine motosikletiyle dolaşıyordu sadece. Ama son dönemdeki örneklere bakıldığında mesela ‘ulusalcı’ çizgilerde seyreden ‘Usta’nın imamı teknik direktörlük bile yapıyordu. Keza ‘Hayatın Tuzu’ndaki imam da gençliğinde albüm çıkarmayı çok istemiş ama sonuçta sesini ezanda değerlendirebilmiş bir karakterdi. Ve gerektiğinde de annesinin “Nereye gidiyorsun?” sorusuna sinirli bir biçimde “Cehennemin dibine” cevabını verecek kadar insaniydi. Bugünden itibaren vizyona çıkan ‘Uzak İhtimal’in din adamı karakteri bu iki filmdekiler kadar sahici ve yönetmenin sonuçta bir müftü oğlu olması itibarıyla da dinle ilişkisi bakımından belki de daha gerçek çizgilerle donatılmış bir portrenin dışavurumu.

Suskunluk ömür boyu
Ama her zaman olduğu gibi kısaca öykü: Ankara-Beypazarılı genç müezzin Musa İstanbul Tophane’deki bir camiye atanır. İlk kez çıktığı gurbet elde ayakta kalma savaşı verirken bir yandan da büyük kentin insanı unufak eden eziciliğine karşı koymaya çalışır. Yalnızlığını ise iki insan yok eder. Biri kendisini yetiştiren rahibe Anna’ya yaşlılığı süresince bakan komşusu Clara diğeri de bir tesadüf eseri tanıştığı yaşlı sahaf Yakup. Musa küçük tesadüflerle sık sık karşısına çıkan Clara’ya ilgi duymaya başlamıştır ama açılmak için cesareti yoktur. Öte yandan Yakup’un da kıza ilişkin bir derdi vardır ama bu da onun en büyük sırrıdır.
Genç yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un ilk uzun metrajlı çalışması olan ‘Uzak İhtimal’ tek bir veriyle açıklanmayacak türden bir yapım. Kuşkusuz ana karakterlerinin orijinleri itibarıyla ortada iki büyük dinin yakınlaşması söz konusu. Dolayısıyla bu haliyle tam da her konuda açılım yaşayan Türkiye’nin güncel konjonktürüne uygun bir proje. Her ne kadar yönetmeni bu ayki sinema dergilerine verdiği söyleşilerde “Bu filmin Hırıstiyanlar-Müslümanlar ya da beraber yaşamakla ilgili olduğunu düşünmüyorum” dese de ya da “En başında ‘Dinlerarası bir diyalog filmi yapalım’ gibi bir fikirden yola çıkmadık”a ısrarla vurgu yapsa da sonuçta ‘Uzak İhtimal’i ilk elde kâğıt üzerinde değerli kılan bir müezzinle bir rahibe adayının platonik çizgilerden hareketle gelişen ilişkisi (üstelik filmin yurtdışı festivallerine gönderilen ‘tesbih ve haç’ esprili afişi de bu çabayı ‘itiraf’ ediyor). Üstelik bence böyle bir çıkış noktası da fena fikir değil. Öte yandan elbette hiçbir filmi sadece çıkış noktasından ele alamayız nitekim ‘Uzak İhtimal’ de sonraki ihtimalleri üzerinden gelişiyor ve derdini açıyor.
Kuşkusuz öykünün karakterleri son derece güzel ve özel. ‘3G Çağı’nda hâlâ takıldığı büfenin telefonunu tercih eden Musa elbette yeterince ayrıksı ama onu asıl ‘özgün’ kılan insanlığın geveze ve gürültücü dönemine karşın suskunluğu ve hayata yaklaşımındaki sadeliği. Kuşkusuz bunda taşralığının da rolü var ama mesela saflığını göstermek açısından aynı okul sıralarını paylaştığı arkadaşının aynı ‘rahle-i tedris’ten geçmesine karşın çözümü hırsızlıkta görmesi bu açıdan basit bir örnek. Koca kentte kendisine arkadaş olarak eski kuşaktan bir başka ‘suskun’ Yakup’u seçmesi de yine bir başka ayırt edici yan (bu arada tıpkı din adamları gibi son dönem yapımlarında ‘sahaflar’ da sıkça karşımıza çıkıyor; ‘Yumurta’ ‘11’e 10 Kala’ derken şimdi de ‘Uzak İhtimal’). Ya âşık olduğu Clara’nın da benzer özelliklere sahip olmasına ne demeli? O da çok az konuşuyor hızlı adımlarla her daim önünden yanından kayıp giderken bir bakıma Musa nezdindeki değerini daha bir artırıyor.

‘Az çoktur’ oyunculuğu Bu ayki dergilerdeki söyleşilerden anlıyoruz ki senaryo farklı dokunuşların eseri ama son tahlilde Tarık Tufan ve Görkem Yeltan imzaları ağırlık kazanmış. Bu açıdan bakıldığında filmin hüzünlü havasını hem durum komedileriyle hem de diyaloglar vasıtasıyla yumuşatan ve sert bulutları dağıtan zarif öğeler var. Mesela cami imamının Musa’ya ilişkisini sorgularken yönelttiği “Aday var mı?” sorusuna verdiği “Hayır” cevabı üzerine imamın “Öyle bir ‘Hayır’ dedin ki ‘Evet’ der gibi” teşhisinde bulunurken gösterdiği (mizahi) olgunluk hırsız arkadaşının Clara üzerine laflarken “Fena mı Müslüman yaparsın hatunu” ya da polisin sorgu sırasında “Camiyi de satsaydın şerefsiz” cümlesi gibi ayrıntılar filmi samimileştirdiği kadar özel bir güzellik de katıyor. Clara’nın ordan buradan topladığı eski fotoğraflarla kendine bir aile albümü yapma çabası Musa’nın kahve yaparken taşırması camide tesbih yerine haçlı kolyeyi çekmesi ve Yakup’un Clara’yı eve çağırdığında sevinçten ona limonlarla ‘jonglör’vari numaralar yapması ilk elde akla gelen ayrıntılar...
Oyunculuklara gelince; Musa rolündeki Nadir Sarıbacak ‘az çoktur’ şiarında (çok iyi) oynuyor. Rolüne oturan fiziğinin yanı sıra çoğu kez mimikleriyle karakterin hayetiruhiyetisini son derece sade ama aynı ölçüde derin ortaya koyuyor. Özellikle Şile’deki gezi ve fotoğraf çekilme sahnelerinde evet abartıyorum ama kendi çapında bir Charlie Chaplin oluyor. Görkem Yeltan da az öz konuşan ve kurulu bir robot gibi bir yürüyüş stili geliştirmiş Clara’da gayet başarılı. Ve karakterini en çok sigara içtiği sahnelerde insanileştiriyor. Peter Ustinov tadındaki Ersan Uysal da son derece mikrofonik ve etkileyici ses tonuyla filmin bir başka artısı.

İki Beypazarlı üzerine... Sonuç? ‘Uzak İhtimal’ konjönktüre de genel insani durumlara da uygun yapım. Kahramanının finaldeki tevekkülünü hem dinle hem de genel bir ruh durumuyla açıklamak mümkün. Ama film suskunluğu yer yer röntgenciliği ama en çok da seslendirilememiş ve çoğu kez içe atılan duyguları gayet başarılı bir şekilde seyircisine yansıtıyor. Keza çıkışsızlığı da... Peki bu karakterlerin 30 yıl sonraki durumlarını bir Ferzan Özpetek filminde izler miyiz dersiniz?
Son bir not: Bu yıl 5 Mayıs’ta Mardin’in Bilge köyünde bir düğün evinde gerçekleştiren ve 44 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamda Kazım Ozan adlı imam da öldürülmüştü. ‘Uzak İhtimal’i ilk kez İstanbul Film Festivali’nde izlemiştim ve Musa’nın Beypazarılı olması nedense bir not olarak zihnime düş-
müştü. ‘Rahmetli’ Ozan da Beypazarılıydı ve bu haber basında yer aldığı sürece nedense aklıma hep ‘Uzak İhtimal’ gelmişti. Aynı yerden iki imam; biri kurgusal diğeri gerçek. Aynı ülkenin biri en doğusuna diğeri en batısına gidiyorlar ve sonuç? Gerçeği çok çok acıtıcı. Öylesine bir zihin jimnastiği yapayım dedim de...

UGUR VARDAN...


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Uzak ihtimal...

Uzak ihtimal... konusu, GENEL KÜLTÜR / Sinema ve Tiyatro forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
tripcolic-uzak bi yerde fırtına Yerli Şarkı Sözleri 1 30-10-2009 02:53
Gittiğiniz en uzak yer neresi? mormavi Anketler 8 11-07-2009 06:22
uzak şehir incitanesi Resimli Şiirler 1 20-05-2009 03:38
En Uzak Mesafe CooLKadin Flashlar ve Animasyonlar 1 06-05-2009 03:29
Nilüfer - Ta Uzak Yollardan triyan Yerli Şarkı Sözleri 1 07-04-2009 08:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats