bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-07-2012, 01:24   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart ikiz kardeslerdeki kıskançlıgı nasıl yenebilirim ?

ikiz kardeslerdeki kıskançlıgı nasıl yenebilirim biri sakin ve hasssa diğeri daha aktif yasları5
 

Alt 22-07-2012, 12:05   #2 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İkizlerde Rekabet ve Kıskançlık

İkizler daha doğmadan önce paylaşmak zorundadırlar. Tek doğan çocuklardan çok önce rekabet kıskançlık paylaşmak hayatlarının bir parçası olur. İkiz kardeşler hayatlarının ilk gününden itibaren temel ihtiyaçlarının karşılanması anne-babanın ilgisi ve sevgisi için rekabet içine girebilirler. Her kardeş bir diğerini kıskanır ancak ikizlerin durumu biraz daha karışıktır. Özellikle birinin diğerinden daha başarılı olması ön plana çıkması durumunda ya da bir ikizin özel gereksinimleri olduğunda rekabet ve kıskançlık artar.

Yapılan araştırmalarda ikizlerinin birbirleriyle en çok fiziksel gelişim başarılı olma ve yetişkinler tarafından beğenilme alanlarında rekabet yaşadıkları belirtilmiştir. Özellikle okula başladıktan sonra bir ikizin diğerinden daha çabuk okumayı öğrenmesi daha yüksek notlar alması farkında olmadan hem anne-babanın hem de öğretmenlerin ikizleri kıyaslamasına ve dolayısıyla da ikizler arası rekabetin artmasına neden olabilir.


Birey olarak ikizler

Anne karnından itibaren ikizlerin farklı bireyler oldukları gösterdikleri farklı tepkilerden bellidir. Biri daha hareketliyken diğeri daha sakin olabilir. Tek yumurta ikizleri genetik özellikler nedeniyle birbirlerine çok benzerler ama bu fiziksel benzerlik kişilik özelliklerinin de birbirine benzeyeceği anlamına gelmez hatta tam tersine bazen ikizler iki zıt kutup gibidirler. Genetik özellikler kadar çevresel etkenlerin de kişilik oluşumundaki etkisi artık bilinmektedir. İkiz olmak ayrı bir bağ birliktelik ve paylaşım anlamına gelebilir ama aynı olmak birbirinin eşi olmak demek değildir.

Anne-baba olarak ikizleri bir bütün olarak görmek onlara bir bütünü oluşturan parçalar gibi davranmak ikizlerin bireyselleşmesi kendi kişiliklerini geliştirmeleri etkin olarak hayatlarını sürdürmeleri üzerinde olumsuz etkiler bırakacaktır.

İkizleri kendi isimleri kişilikleri alışkanlıkları istekleri ve ihtiyaçları ile birer birey olarak algılamak birbirinin ikizi olarak değil ayrı ayrı kişiler olarak var olmalarını desteklemek önemlidir.

Aynı kıyafetleri giymeleri saç modellerinin aynı olması diğer insanların onları ayırt etmesini isimlerini doğru şekilde öğrenmelerini zorlaştıracaktır. Bu gibi durumlarda ya “ikizler” olarak anılacak ya da bir kardeşin adı (Can ve ikizi) ve diğeri olarak tanınacaklardır. Bizi biz yapan diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden birinin adımız olduğu düşünülürse ikizlerin bireyselleşmesinde isimleri ile çağrılmalarının ve fark edilmelerinin önemi ortaya çıkacaktır.

İkizlerin hem kendileri hem de başkaları tarafından bir çiftten çok ayrı ayrı birer birey olarak algılanması oldukça zor olabilir bu yüzden anne-babanın bu konuda dikkatli olması ve çaba göstermesi önemlidir.

Birlikte çok vakit geçirmek bir bütünün iki yarısıymış birbirinin yerine geçebilirlermiş gibi davranmak ikizlerin bireyselleşmesini zorlaştıran etkenler olabilir.

İkizlerin bireyselleşmesi konusu daha çok okul dönemi ile birlikte gündeme gelir. Ayrı okullar sınıflar mı olmalı yoksa ikizleri bir arada mı tutmalı anne-babaların sık sordukları sorulardandır. Bu soruya genel olarak ikizlerin bireysel özelliklerini dikkate alarak ve bireyselleşmelerine fırsat tanımak adına ayrı okullara ya da sınıflara vermek şeklinde cevap verilebilir. Buradaki en önemli nokta ikizlerin doğdukları andan itibaren hatta doğumdan önce de ayrı birer birey olduklarını hatırlamak bebeklik ve çocukluk dönemlerinde bu şekilde yetiştirilmelerine çaba göstermektir. Okul döneminde sınıfları ayırmak tek başına bireyselleşmek için yeterli ve etkili bir çözüm olmayacaktır. Hatta eğer okul öncesi dönem dahil yoğun olarak bir arada olan birbirlerinde hiç ayrılmamış olan ikizleri bir anda okula başladıklarında ayırmak işleri daha da zorlaştırabilir.

İkizlerden birinin diğerini yönettiği baskıladığı yerine konuştuğu durumlarda ikizleri birbirinden ayırmak kişilik gelişimi için gereklidir. Bunun yanı sıra ikizinin başarılı olduğu alanlara etkinliklere katılmamayı tercih eden geri çekilen ikizin kendini göstermesi için uygun fırsatlara sahip olacağı ve destek alabileceği ortamların sunulması önemlidir. İkizler arasında rekabetin çok yoğun ve yıkıcı olduğu durumlar da ikizleri için farklı ortamlarda eğitim almak yararlı olabilir.

İkizler arasında rekabet olsa da genel olarak ikizler arasında bulunan özel bir bağ ilişki dış dünyaya karşı birlikte bir grup oluşturmalarına neden olabilir. İkili bir grup olarak başka kimseye ihtiyaçları yokmuş gibi davranabilirler bu da sosyal ve duygusal gelişimleri üzerinde olumsuz etkilere neden olacaktır. Bununla birlikte bir arada olduklarında yıkıcı davranışlarda bulunan ikizlere de farklı ortamlar sunmak etkili olabilir.

İkizlerin bireyselleşmesini desteklemek adına ilgi alanlarını tamamen birbirinden ayrı olmasını beklemek de sorun yaratabilir. İkizler aynı etkinliklere katılmak isteyebilirler her ikisinin de yüzmeden ya da futboldan hoşlanması oldukça normaldir. Bu gibi durumlarda farklılaşma adına çocukların etkinliklerini değiştirmelerini beklemek uygun olmayabilir.

Sonuç olarak ikizler okul öncesi ya da ilköğretim kurumuna başlarken ayrı okul ya da sınıf kararı ikizlerin özellikleri anne-babanın gözlemleri ve eğitimcilerin önerileri dikkate alınarak verilmelidir.
incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (22-07-2012)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

« tercih | Kilo »
Seçenekler
Stil


ikiz kardeslerdeki kıskançlıgı nasıl yenebilirim ?

ikiz kardeslerdeki kıskançlıgı nasıl yenebilirim ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ikizlerde kıskançlık, ikizlerde kardeş kıskançlığı, ikiz bebeklerde kiskanclik, ikizlerin kıskançlığı, ikiz kıskançlığı, ikiz kardeş kıskançlığı, ikiz bebeklerde kıskançlık, ikiz cocuklarda kiskanclik, ikizlerde kiskanclik, ikiz çocuklarda kıskançlık, farklı yumurta ikizleri kıskançlığı, kıskançlığı nasıl yenerim, ikizler in kiskancligi, ıkiz kiskanma, çocuk takı kiskancligini nasil yenebiliriz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
ikiz Bardaklar mormavi Ev Dekorasyon 3 09-08-2010 08:55
Ameliyat fobimi nasıl yenebilirim? Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 10-07-2008 04:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.