Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Salih Amelle İlgili Örnekler (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/101370-salih-amelle-ilgili-ornekler.html)

gizem 14-08-2012 06:18

Salih Amelle İlgili Örnekler
 
Salih Amelle İlgili Örnekler

Salih ameller de ibadet olarak kabul edilir. Salih amel, sağduyuya ve insan tabiatına uygun; insanın kendisne ailesine, milletine ve tüm insanlığa faydalı olan, Allah’ın da razı olacağı güzel iş ve davranışlardır. Bu anlamda başkalarının hakkına saygı duymak arkadaşlarla iyi geçinmek ilim öğrenmek, çalışmak gibi fert ve topluma faydalı bütün davranışlar salih ameldir.

Salih ameller ile ilgili ne gibi çalışmalar örnek verilebilir? Geçmişte de günümüzde de birçok misaller vardır. Allah rızası için yapılan; okul ve hastaneler, çeşmeler veya ibadet yeri bulunmayan bir bölgede inşa edilen camiler, insanların hayrı ve mutluluğu için ne büyük birer hizmettir.

Para, pul, şöhret değil de insanlara faydalı olmak için çalışan, fakirden para almadığı gibi ilaç bile veren bir doktor da, muhakkak ki salih amel sergilemektedir. Maddî menfaat düşünmeden, öğrencilerine sevgi ile yaklaşan, onların faydalı bir insan olarak yetişmeleri için özveri ve gayret gösteren bir öğretmen de, insanların hayrı ve mutluluğuna katkıda bulunmaktadır. Ülkesinin ve şehir halkının hep hayrı ve mutluluğu için, doğru karar ve tatbikatlarla hizmet eden bir başbakan, bir milletvekili, bir belediye başkanı mutlaka salih amel sergilemektedir. Bu yüce insanlardan daha nice örnekler verilebilir. Kur’ân’a göre eğer iman da etmişlerse, sonsuz kurtuluş ve mutluluğa erenler onların ta kendileridir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:11 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.