bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-08-2012, 01:42   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yabancı Çevre İle İlgili Vakıflar Nelerdir?

Yabancı Çevre İle İlgili Vakıflar Nelerdir? - Yabancı Çevre İle İlgili Vakıflar Hangileridir?

1) Uluslararası Doğa Koruma Birliği IUCN
Dünya Koruma Birliği adıyla da bilinen kuruluş 1948 yılında hükümetlerden bireylere kadar doğanın korunmasıyla ilgilenen herkesin katılabileceği bir forum olarak kuruldu. IUCN Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda gözlemci statüsüne sahip tek çevre koruma kuruluşu. Örgüt dünyadaki en büyük ve etkili koruma örgütü. On binlerce bilim insanının gönüllü çalışmasıyla desteklenen birlik pek çok kişinin gözünde koruma dünyasının "resmi" sesi; pek çok koruma programının ve politikasının koordinasyonundan sorumlu. Kuruluşun en çok bilinen çalışması sonuncusu 2002 yılında yayımlanan Nesli Tehlikede Olan Türlerin Listesi (Red List of Threatend Species). Bu liste tehdit altındaki bitki ve hayvanların en son durumu hakkında kutsal kitap gibi kabul ediliyor.
www.iucn.org; The IUCN Red List of Threatened Species


2) Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF (World Wide Fund For Nature)
Örgüt dünyanın en tanınmış koruma kuruluşlarından. 1961'de Londra'da kuruldu daha sonra merkezi İsviçre'nin Gland kentinde (IUCN ile aynı yerde) bulunan uluslararası bir örgüt haline geldi. WWF'nin 50 ülkede şubesi var. Büyük Panda resmi yalnızca bu kuruluşun değil bütün çevre koruma etkinliklerinin simgesi olarak görülüyor. Örgütün çalışmaları alan projelerine doğrudan katılımdan hükümetlere lobi yapma faaliyetlerine kadar uzanıyor. WWF 2002 yılında yayımlanan Yaşayan Gezegen Raporu ile insanların doğa üzerindeki giderek artan olumsuz etkilerini göz önüne serdi.
www.panda.org; WWF UK - Conservation climate change sustainability


3) Uluslararası Koruma CI (Conservation International)
1987'de Amerika'da kurulan CI çalışmalarını Güney Amerika Afrika ve Asya'da sürdürüyor. 1980'li yılların sonunda "doğa için borçların silinmesi" programına öncülük ederek çevre koruması ile ilgili sözler verilmesi karşılığında üçüncü dünya ülkelerinin borçlarının silinmesini sağladı. Kuruluşun en etkin olduğu çalışmalar çevreye zarar vermeyen sürdürülebilir kırsal yerleşimler geliştirme ile ilgili. CI 1990'lı yıllardan itibaren biyolojik çeşitlilik alanlarının belirlenmesi çalışmalarına öncülük ediyor.
Home - Conservation International


4) Doğal Hayatı Koruma Derneği WCS (Wildlife Conservation Society)
New York çevresinde dört hayvanat bahçesi ve bir akvaryum işleten Amerikan kuruluşu. 1895 yılında New York Zooloji Derneği adıyla kurulan WCS dünyanın en eski çevre koruma kuruluşlarından. 20'nci yüzyılın başlarında dünyada ilk defa yapay döllenme programı uygulayarak Kuzey Amerika bizonunun soyunun tükenmesini engelledi. WCS hayvanat bahçelerinin doğal hayatın korunması için aktif olarak çalışmaları gerektiği düşüncesinin öncüsü; bu konuda 50 ülkede 300 tane projesi var.
WCS.org - Wildlife Conservation Society


5) Greenpeace
1971'de Amerika'nın Alaska'da yapacağı nükleer denemelere karşı kuruldu. O günden bu yana çok çeşitli konularda doğrudan çalışan uluslararası bir yapı haline geldi. Düzenlediği kampanyalar balina avcılığının yasaklanmasından rüzgâr enerjisinin geliştirilmesine dek uzanıyor. Etkili protesto yöntemleriyle çevre sorunlarını gündemin üst sıralarına taşıması Greenpeace'in en büyük gücü.
Greenpeace International Home | Greenpeace International


6) Uluslararası Kuşları Koruma Konseyi (Birdlife International)
Dünyadaki kuşları koruma örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir yardımlaşma ağı. Merkezi Cambridge'te bulunan konsey 100'den fazla ülkede kuş türlerinin korunması ve kuş çeşitliliği için önemli alanların belirlenmesine ilişkin araştırma çalışmaları yürütüyor. Bugüne dek 20 binin üzerinde "Önemli Kuş Alanı" belirlendi.
www.birdlife.net


7) Kraliyet Botanik Bahçeleri (Royal Botanic Gardens KEW)
Bitki dünyasına ilişkin en yetkin kuruluş olan KEW'in çalışmaları geniş bir alana yayılıyor. Bitki genlerinin klonlanması soyu tehlikede olan bitkilerin yetiştirilmesi ekonomik açıdan önemli bitkiler hakkında bilgi toplanması sürdürülebilir kırsal yerleşimler geliştirilmesi bu çalışmalar arasında sayılabilir. En son çalışma 24 bin bitkinin tohumlarının saklanacağı bir tohum bankası oluşturma projesi.
Royal Botanic Gardens Kew - Welcome To Our Website


8) Uluslararası Fauna ve Flora FFI (Fauna and Flora International)
1903 yılında avlanma ve yaşam alanlarını tahribatı yüzünden azalan Afrika memelilerini korumak amacıyla kurulan FFI Kruger ve Serengeti Milli parklarının yapımında etkin rol oynadı. Merkezi Cambridge'te bulunan kuruluşun projeleri Belize'den Filipinler'e uzanan geniş bir alanda sürüyor. Çalışmaları arasında önemli yaşama alanlarının satın alınması doğal hayata ilişkin araştırmalar ve yapay döllenme programları yer alıyor.
Fauna & Flora International


9)Durell Doğal Hayatı Koruma Birliği DWCT (Durell Wildlife Conservation Trust)

Kendisi küçük küresel etkinliği büyük bir kuruluş. 1959 yılında zoolog ve yazar Gerald Durell tarafından Jersey Hayvanat Bahçesi adıyla kuruldu. Hayvanat bahçelerinin tehlikedeki türlerin üremesi ve doğaya geri dönüşlerine hizmet eden yerler olarak çalışmaları düşüncesine öncülük etti. Yanı sıra doğayı korumaya yönelik 1.000'in üzerinde eleman yetiştirerek bu insanların dünyanın dört bir köşesinde hayvanat bahçelerinde çalışmalarını sağladı.
www.durellwildlife.org.uk


10) Kraliyet Kuşları Koruma Derneği RSPB

İngiltere'nin en tanınmış doğa koruma kuruluşlarından biri. 1889 yılında kurulmuş. Bugün 1 milyon üyesi ve İngiltere çapında 100'ün üzerinde doğal kaynağı var. Yaşam alanlarının korunmasının yanında hükümet lobi çalışmaları da sürdürüyor. Önemli başarıları arasında soyu tükenmek üzere olan balık kartalı ve kızıl çaylak kuşlarının korunması var. BI ile birlikte Avrupa ve gelişmekte olan ülkelerde doğal hayatı koruma projelerinde ortak çalışmalar da sürdürüyor.
gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yabancı Çevre İle İlgili Vakıflar Nelerdir?

Yabancı Çevre İle İlgili Vakıflar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çevre ile ilgili vakıflar nelerdir, çevre ile ilgili vakıfların isimleri, uluslararası vakıflar nelerdir, yabancı vakıfların isimleri, çevre kirliliğiyle ilgili vakıflar kuruluşlar, çevreyle ilgili vakıf örnekleri, yabancı çevreyi koruma derneği, uluslararası vakıflar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon Örnekleri elif Eğitim ve Öğretim 71 14-05-2017 10:37
Temiz Çevre ile İlgili Yazı elif Soru Cevap 16 12-04-2017 09:22
Engellilerle İlgili Vakıflar Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 10:38
Ülkemizde Çevre Temizliği Ve Korumasıyla İlgili Hangi Kurumlar Vardır? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:20
Çevre Kirliliği ile İlgili Ödev Kapağı elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.