bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-08-2012, 01:52   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Minerallerin Tanınmasında Kullanılan Fiziksel Özellikler

Minerallerin Tanınmasında Kullanılan Fiziksel Özellikler Nelerdir?

1)Yoğunluk: Bir kristalin birim hacminin kütlesine denir. ( g / cm3 ) Bir minerale ait kristalin hacmine eşit damıtık sudan kaç defa daha ağır olduğunu gösteren sayıya o mineralin yoğunluğu veya özgül ağırlığı denir. Yoğunluğu bulmak için kullanılan yöntemleri en basiti cismi önce havada ve sonra suya batırarak su içinde tartma yöntemidir.

Yoğunluk tayininde en çok kullanılan yöntemlerden biri de şudur: Özgül ağırlıkları bilinen ağır sıvılarda süspansiyon yöntemiyle doğrudan mukayese yapılmak suretiyle tayın yapılır. Tayin edilecek malzemenin taneleri uygun sıvılara batırılarak bunların çökmüş mü yoksa yüzmüş mü olduğuna bakılır. Eğer taneler yüzüyorlarsa ilk sıvıyla kolayca karışabilen daha az yoğun başka bir sıvı azar azar ilave edilir. Bu ilave homojen sıvı içerisinde taneler ne yüzüp ne batıncaya kadar devam ettirilir. Tanelerin çökmeden yoğun bir sıvı içinde asılı kalması durumunda sıvı ile katının yoğunluğu eşit olmuş demektir.
Özgül ağırlık tayininde kullanılan çeşitli ağır sıvılar.
 Bromoform ( CHBr3 ) özgül ağırlığı 2.094 glcm3
 Metilen iyodür ( CH2F2 ) özgül ağırlığı 3.325 glcm3
 Thavlet çözeltisi ( KHg ) özgül ağırlığı 3.196 glcm3
 Rdorboch sıvısı ( Baf2 ve Hg ) özgül ağırlığı 3.588 glcm3
2) Isı İletkenliği: Minerallerin ısıyı iletme özelliğidir. Doğrultulara göre mineraller farklı ısı iletkenliği gösterebilirler.
3) Sertlik: Bir mineralin çizilmeye karşı gösterdiği dirence sertlik darbelere karşı gösterdiği dirence ise sağlamlık denir. Mohs sertlik skalasına göre minerallerin sertliği belirlenir. Doğrultulara göre mineralin sertliği değişebilir. Örneğin disten mineralinin boyuna sertliği 4 enine sertliği ise 7’dir.
4) Dilinim: Dilinim veya klivaj kristal ya da kristal tanelerinin farklı yüzeylere paralel belirli kristallografik yüzeyler boyunca ayrılmasıdır. Bu özellik tamamen kristallerin strüktürüne ( iç yapı ) bağlıdır habitüsüne ( dış yapı ) bağlı değildir. Dilinimin belirlenmesi pratikte önemlidir. Bu açıdan; mükemmel ( mika klorit ) iyi ( kalsit galen ) orta ( feldispat ) kötü (apatit kasiterit) çok kötü (korendon altın platin ) olmak üzere 5 türde klivaj ayırt edilir.
5) Elastiklik:Eger cisme uygulanan şekil değiştirici kuvvet kaldırılıyorsa cismin tekrar eski haline dönmesine o cismin elastiklik özelliği vardır.
6) Manyetik Özellikler: Minerallerin mıknatısla olan ilişkilerine göre başlıca 3 grupta toplanırlar.
 Diyamanyetik Mineraller: Mıknatıs tarafından hafifçe itilirler.
 Paramanyetik Mineraller: Mıknatıs tarafından hafifçe çekilirler.
 Ferromanyetik Mineraller: Mıknatıs tarafından kuvvetlice çekilirler.
7) Renk: Gerçek rengini gösteren minerallere idiyokromat mineraller denir. Örneğin; bakır kükürt altın vb.
Bazı minerallerin rengi bileşimlerine karışan oksitler ve hidrokarbürler gibi yabancı maddelerden dolayı gerçek renklerinden farklı olur. Bu renkler mineral ısıtılınca yok olur. Bu tür minerallere allokromatik mineraller denir. Mikroskop altında ince kesitte renkli olan minerallerin bir kısmı tabla döndürüldüğünde farklı renkler gösterebilir. Böyle minerallere pleokroik veya psödokromatik mineraller denir. Bu olayın sebebi kristallerin ışığı farklı yönlerden farklı şekilde absorplamasıdır.
8) Çizgi Rengi: Porselenden yapılmış cilasız bir levha üzerine bir mineral sürtüldüğü zaman ince tozlardan ibaret bir çizgi bırakır. Bu çizgi rengi o mineral için karakteristiktir.
9) Işık Verme: Isı hariç diğer bütün yollarla minerallerde meydana getirilen ışık verme durumudur. Eğer mineral sadece radyasyona maruz kaldığı sürece ışık veriyorsa flüoresans radyasyon ortadan kalktıktan sonra da ışığı vermeye devam ediyorsa fosforesans özelliktedir.
10) Elektrik Özellikleri: Mineraller bu özelliklere göre iletken ve iletken olmayan olmak üzere 2’ye ayrılırlar.
11) Cila: Cila özelliği esas olarak mineralin yüzeyinde yansıyan ışık dolayısıyla meydana gelir. Cila çeşitleri;
 Metalik cila; nabit metaller ve sülfitler.
 Yarı metalik cila; kübrit zinober hematit.
 Elmas cilası; zirkon sfalerit elmas ve rutil.
 Camsı veya kırık cam görünüşü; kuvars zümrüt halit.
 Reçinemsi; kehribar.
 Yağ cilalı; nefelin.
 Sedef cilalı; ay taşı jips talk.
 İpek cilalı; talk mika lifli jips krizotil asbest.
12) Radyoaktivite: Radyoaktivite geniş bir zaman aralığında oluştuğu için kayaç ve minerallerin kesin yaş tayinlerinde yararlanılır.
13) Koku Özellikleri: Bazı mineraller herhangi bir darbeye veya kıldıklarında belirgin tanıtıcı bir koku verirler. Örneğin ; arsenopirit ( FeAsS ) ani bir darbe ile arsenik kokusu verir. Kükürt çürük yumurta kokusu verir. Islatılan serpantin acı kil kokusu verir.
14) Tat Özellikleri: Özellikle suda eriyebilen bazı minerallerin kendilerine özgü tatları vardır. Örneğin; kaya tuzu ( NaCI) tuzu silvin ( KCI ) acı bir tat verir.
15) Dokunum Özellikleri: Minerallerin parmakla dokunulduğu zaman verdikleri his “dokunum” olarak bilinir. Örneğin; talk ve grafit gibi minerallerde dokunum yağlıymış gibi amyant ve krizotil`de ise pürüzsüzdür.
16) Optik Özellikler: Mineraller optik özellikleri yönünden 3’e ayrılırlar:
• Işığı Geçiren Mineraller: Bu mineraller şeffaf özellikte olup ışığı tam olarak geçirirler. Bunların optik özellikleri polarizan mikroskop ile incelenir. Örnek; kuvars fluorit kalsit halit silvin bor mineralleri vb.
• Işığı Geçirmeyen ( opak ) Mineraller: Bu mineraller ışığı hiç geçirmezler. Optik özellikleri parlatılmış yüzeylerine ışık yansıtmak suretiyle cevher mikroskopu ile incelenirler. Örnek; manyetit hematit galen pirit altın gümüş vb.
• Işığı Yarı Geçiren Mineraller: Bu mineraller ışığı geçirmemelerine rağmen ince kesitlerinde ( < 002 mm ) ışığı geçirirler. İnce kesitleri polarizan mikroskop ile incelenebilir. Örnek; biyotit amfibol ve piroksen grubu mineraller vb.
gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Minerallerin Tanınmasında Kullanılan Fiziksel Özellikler

Minerallerin Tanınmasında Kullanılan Fiziksel Özellikler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: minerallerin mikroskop özellikleri, mineraller manyetik özellikleri, ışığı geçiren mineraller, ferromanyetik,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Minerallerin insan vücudundaki işlevleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:06
Minerallerin İnsan Bedenindeki Önemi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:06
Minerallerin görevi ,kaynağı ve eksikliğinde meydana gelecekler Я Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 1 17-10-2010 10:39
Minerallerin Yararlari ve Cesitleri... mormavi Sağlığımız 0 09-04-2010 06:06
Doğumla gelen özellikler Bkmlyz Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 07-03-2008 01:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.