bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-10-2012, 02:29   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face29 Atatürkün iletişime verdiği önem

lütfen bilen varsa yazsın acil hoca istiyor???


 

Alt 22-11-2012, 12:32   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Atatürkün iletişime verdiği önem

Atatürk;“ Türk milletinin sağlam bir fikre sahip olması gerekir. Bütün çabaların Türk kamuoyunun gerçeği anlamasına ve duymasına yönelik olduğu millete anlatılmalıdır. Ancak o şekilde millet günlük fikirlere sahte ve yanıltıcı sözlere asla önem vermeyecek bir olgunluğa erişebilir” diyerek basının ne kadar önemli bir kitle iletişim aracı olduğu gerçeğini vurguluyordu.

Atatürk’ün milli mücadele yıllarından başlayarak basın-yayınla ilgili yaptığı çalışmalar:
  • - 4 Eylül 1919 – İrade-i Milliye Gazetesi’nin çıkarılması
  • - 10 Ocak 1920 – Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nin çıkarılması
  • - 6 Nisan 1920 – Anadolu Ajansı’nın kurulması
  • - 7 Ekim 1920 – Ceride-i Resmiye Gazetesi’nin çıkarılması
  • - 1925 – Telsiz Telgraf hahından Kanun’un çıkarılması
  • - 1927 – Telsiz Telgraf vericilerinin hizmete girmesi
  • - 6 Maysıs 1927 – İstanbul Radyosu’nun yayına başlaması
  • - 18 Kasım 1927 – Ankara Radyosu’nun yayınına başlaması

İrade-i Milliye Gazetesi

İrade-i Milliye Mustafa Kemal Paşa tarafından Temsil Kurulu adına yayın yapmak için kurdurulan ilk Millî Mücadele gazetesidir.
Sivas Kongresi toplanmadan önceki günlerde gelen delegeler millî ülkü ve hareketlerin geniş ve sürekli bir biçimde yayımlanması için bir gazetenin çıkarılması gereği üzerinde durmuşlardı. İsmail Fazıl Paşanın önerisi ile çıkarılacak gazetenin adı İrade-i Milliye oldu.

11 Eylül Perşembe günkü oturumda basın konusu ele alındı ve haftada iki gün olmak üzere “İrade-i Milliye” adıyla bir gazetenin çıkarılmasına karar verildi. Gazete yönetiminin politik kuruluşla ilgisi bulunmayan birine verilmesi istendi. Bu kişiyi bulma görevi ise Rasim (Başara) Beye verildi. O da Sivas Lisesi’nin çalışkan öğrencilerinden biri olarak tanıdığı yirmi iki yaşındaki Demircizade Selahattin’i (Ulusalerk) bu işe uygun gördü. Selahattin görevi sevinçle kabul etti. Dilekçe ile Valiliğe başvurarak gazetenin çıkarma yetkisini aldı ve Sorumlu Müdürü oldu.

Gazete İl Basımevinde basıldı. İlk sayısı 14 Eylül günü çıkan gazetenin çıkış sebebi yine bu sayıda “ Millî hareketin halka ve dünyaya duyurulması ” olarak belirtiliyordu.

İrade-i Milliye Gazetesinin özellikle ilk beş sayısındaki yazılar bizzat Mustafa Kemal Paşa tarafından kaleme alınmıştır. Temsil Kurulu’nun Sivas’ta bulunduğu süre içinde 19 sayı yayımlandı.

İlk sayısının sürümü tahmin edilemedi. Bin adet basıldı. Aşırı talep üzerine baskı sayısı artırıldı. Gazete basıldığı günlerde geçmiş baskıları yirmi kuruş yerine iki yüz kuruşa dahi arayanlar vardı. Özellikle İstanbul’dan büyük bir istek vardı.

KURULUŞUNDAN BUGÜNE ANADOLU AJANSI

Anadolu Ajansı’nın tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi ile adeta özdeştir. Öyle ki Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmadan 17 gün önce 6 Nisan 1920’de kurulan Anadolu Ajansı devleti kuran bu kurumun çıkardığı ilk yasaları duyurdu; Milli Mücadelenin ve Kurtuluş Savaşı’nın her aşamasına Cumhuriyet devrimlerine tanıklık etti.

Anadolu Ajansı Atatürk adı ile de adeta özdeştir. Anadolu Ajansı muhabirleri kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün her çalışmasında yanında oldular; yurt gezilerini izlediler halka seslenişini gösterdiği hedefleri en iyi biçimde duyurdular; haberleriyle Atatürk’ün gerçekleştirdiği devrimlerinin kök salması için çaba gösterdiler. AA muhabirlerinin yazdıkları haberler Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti konularında hazırlanan kronolojilerde yer aldı; Atatürk’ün söylev ve demeçleri ile ilgili eserlerde Atatürk’ün yurt gezilerini anlatan kitaplarda tarih ve anı kitaplarında Anadolu Ajansının haberlerinden sıkça yararlanıldı. AA muhabirleri Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti ve halkı için gerçekleştirdiği her güzel şeyde yaşadığı sevince mutluluğuna tanıklık ettiler; hastalığında O’nun sağlığına ilişkin haberleri duyururken hüzünlendiler. Atatürk’ün ölümünde ise vatandaşlara da dağıtılan ve onların gözyaşları içinde okudukları hükümetin “Resmi Tebliğ”inin yer aldığı bülteni yazmanın acısını içlerinde hissettiler.

Anadolu Ajansı’nın tarihi Türk Basın Tarihi Türk Edebiyatı Tarihi için de önem taşımaktadır. Türk basınının gelişmesine öncülük eden Yunus Nadi Abalıoğlu Ruşen Eşref Ünaydın Falih Rıfkı Atay gibi kalemler Halide Edip Adıvar Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi Türk Edebiyatının önemli yazarları ve araştırmacıları ve daha niceleri Anadolu Ajansının kuruluşundan itibaren kurumda görev aldılar onun gelişmesi için uğraş verdiler.

Anadolu Ajansı Türk dış politikasının Türkiye’nin sosyal ekonomik ve günlük yaşamının da tanığıdır. O yüzden AA’nın haberleri ve fotoğrafları bütün araştırmacılar için birinci elden kaynak niteliğini taşımaktadır.

AA’DAN ÖNCE

Anadolu Ajansı Milli Mücadelenin başlarında girişilen milli davanın sesinin her yana duyurulmasına yönelik doğru ve yansız haberciliğe duyulan büyük ihtiyaçtan ortaya çıktı.

Anadolu Ajansı kurulmadan önce; Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmış 30 Ekim 1918’de ağır koşullar içeren Mondros Mütarekesi’ni imzalamış Osmanlı İmparatorluğu merkezinde Türkiye-Havas Reuter ajansı çalışmalarını sürdürmekteydi. Mondros Mütarekesi’nin ardından İstanbul’u fiilen işgal eden Müttefikler ile Damat Ferit Paşa Hükümeti arasında varılan uzlaşma gereğince yabancılara haber imtiyazı verilerek kurulan Türkiye-Havas Reuter ajansının yayınladığı haberler Türkiye’nin çıkarlarına değildi. Mustafa Kemal Paşa da bu ajansın uydurma karışıklık çıkarmaya ve zihinleri bulandırmaya yönelik haberlerinden rahatsızlık duymaktaydı.

İzmir’in 15 Mayıs 1919’da Yunanlılar tarafından işgalinden dört gün sonra 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkarak Milli Mücadelenin meşalesini tutuşturan Mustafa Kemal Paşa Anadolu’da giriştiği kurtuluş hareketinin sesini duyurmak amacıyla çeşitli girişimlerde bulundu. AA’nın kuruluşundan önce 4-11 Eylül 1919 tarihlerinde toplanan Sivas Kongresi’nde alınan kararların duyurulması amacıyla adını kendi koyduğu İradei Milliye gazetesinin 14 Eylül 1919’da yayınlanmasını sağlayan Mustafa Kemal 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişinden hemen sonra ilk işlerden biri olarak gazete konusuna el attı ve 10 Ocak 1920’de yayın hayatına başlamasına öncülük ettiği Hakimiyeti Milliye gazetesinin de adını koydu.

AA KURULUYOR

İstanbul’un 16 Mart 1920′de resmen işgali ve Meclisi Mebusanın kapanması üzerine Mustafa Kemal Paşa Ankara’da toplanacak Meclis için seçim yapılmasını bir yazı ile 19 Martta illere komutanlıklara bildirdi. Artık İstanbul’da kalınamayacağını gören bazı aydınlar da bir süredir Milli Mücadeleye katılmanın yollarını aramaktaydı. Bu gelişme Anadolu Ajansı’nın kuruluşunu da sağlayacaktı.

Ankara’ya doğru yola çıkan iki ayrı kafilede yer alan Yeni Gün gazetesinin sahibi Yunus Nadi (Abalıoğlu) ile gazeteci yazar Halide Edip (Adıvar) 31 Mart’ta Geyve’de buluştular. Trenle yollarına devam eden “millici” iki aydın Geyve-Akhisar (şimdiki adıyla Pamukova) istasyonundaki mola sırasında Ankara’ya gider gitmez ilk iş olarak “bir ajans teşkilatı” kurulmasının gerekliliğini görüştüler. Yunus Nadi ve Halide Edip ajansın adını konuşurlarken; “Türk” “Ankara” “Anadolu” seçenekleri arasından “Anadolu Ajansı”nda karar kıldılar.

Türk kamuoyunu yanlış yollara sürükleyerek milli birliği tehlikeye düşürmek amacıyla içten ve dıştan yapılmakta olan tahrik ve tezvirlere karşı milleti uyanık tutmak.

Milli kurtuluşu sağlayacak karar ve hareketleri halka vaktinde bildirmek


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürkün iletişime verdiği önem

Atatürkün iletişime verdiği önem konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürkün iletişime verdiği önem, ataturkun basın iletisimeverdigi onemi anlatan anısı, atatürkün iletişime verdigi önem, atatür ün iletişime verdiği nem, atatürkün iletişime verdigi onem ve kurduğu gazeteler, ataturkun iletisime verdigi onem, atatürk ün iletişime verdiği önem, ataturkun yayın ve iletişime verdigi önem, atatürkün iletişime verdigi, atatürkün iletişime verdigi önem sorular, atatürk ün iletişime verdiği önem ve yaptığı çalışmalar, atatürk ün iletisime verdigi önem nedir, mustafa kemalin iletişime verdiği önemin ve bu konudaki, atatükün iletisime verdigi önem,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürkün iletişime verdiği önem nedir elif Soru Cevap 19 25-10-2016 09:24
Atatürkün Kadınlara Verdiği Önem Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 5 04-08-2015 05:08
ataturkun bilim ve teknolojiye verdigi önem senile Soru Cevap 0 07-05-2012 07:42
Atatürkün Eğitime Verdiği Önem İle İlgili Söz elif Soru Cevap 0 08-12-2011 06:31
Atatürk' ün Akılcılığa Verdiği Önem Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 15-05-2008 03:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats