bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-10-2012, 07:08   #1 (permalink)
Sırlar Arkasında Bir Dünya
Avatar Yok
 
Face42 Mikroskopik canlılar hakkında bilgi

hakkında bilgi
 

Alt 22-11-2012, 12:44   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Çevremizde yaşayan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar mikroskop yardımı ile görülebilir. Mikroskopla görülebilen canlılara mikroskobik canlılar adı verilir.

Mikroskobik canlılar toprakta havada suda toprak altında insan ve çeşitli canlıların vücutlarında yaşayabilir.
Hem zararlı hem de faydalı mikroskobik canlılar vardır.

Mikroskobik canlılar besinlerimizin bozulmasına neden olabilir ve çeşitli hastalıklara yol açabilir.
Sütün mayalanıp yoğurda ya da peynire dönüşmesini üzümden sirke oluşmasını sağlayan mikroskobik canlılardır.
Toprakta yaşayan bazı mikroskobik canlılar hayvan ve bitki artıklarının çürümesini sağlar.

Mikroskopik canlıların dünyasının büyüklüğünü ve ihtişamını idrâk için tıp fakültelerinin müfredatı ve Sağlık Bakanlığı istatistikleri incelenebilir.

Tıp fakültelerinin parazitoloji mikrobiyoloji klinik mikrobiyoloji bakteriyoloji ve enfeksiyon hastalıkları gibi bölümlerinde fakülte bittikten sonra üç yıl ihtisas yapılır doktora tezleri hazırlanır.

Mikroskopik canlılar üzerine yıllarca araştırmalar yapılmış ve halen yapılmakta araştırmalar derinleştikçe bu âlemin büyüklüğü ve bu canlılardaki muhteşem sanatlar çok daha iyi anlaşılmaktadır. Hastalık yapan bakterilere karşı yeni yeni antibiyotikler geliştirilirken bakteriler de "Durun bu dünyada sadece sizler yoksunuz bizler de varız." dercesine direnç gösteriyor.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 22-11-2012, 12:46   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Mikroskobik Canlılar Hakkında Bilgi

Çevremizde yaşayan gözle göremediğimiz canlıları ancak mikroskop yardımıyla görürüz.Bu nedenle bu canlılara mikroskobik canlılar denir. Bu canlılar havada karada (toprakta) suda ve diğer canlıların vücutlarında yaşarlar. Hem faydalı hemde zararlı olanları vardır.Mikroskobik canlılar çıplak gözle görülemeyen ancak mikroskop ile görülebilen organizmaların genel adıdır.Mikroorganizmalar tek hücreli olsalar da çok hücreli olanları da vardır. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hücresel yapıda olanlar Bakteriler mantarlar protistler olarak adlandırılır.

Hücresel yapıda olmayanlar ise Virüsler viroidler prionlardır.

Canlıların bilimsel olarak sınıflandırması içinde çok çeşitli grupları içerdiği için genel geçer özellikler belirtmek zordur.

Mikroorganizmaları inceleyen bilim dalına mikrobiyoloji denir.

Mikrop adı ilim dünyasına ilk defa 1878′de Fransız cerrahı Charles Sédillot tarafından getirilmiştir. Sédillot mikropların kendilerine özgü bir dünyası olduğunu bulmuştur. Mikrobiyoloji ilim dalı beş ana kısma ayrılmıştır: Viroloji bakteriyoloji protozooloji algoloji ve mikoloji. Bunlara ilave olarak moleküler ve hücresel biyoloji biyokimya fizyoloji ekoloji botanik ve zoolojiyle de yakından ilgilidir.Mikroskobik Canlıların Yararları Nelerdir?

1-) Sütten peynir elde edilmesi
2-) Üzüm suyundan sirke üretilmesi
3-) Turşu yapımı
4-) Topraktaki canlı atıklarının çürütülmesi yani mantarlarla birlikte parçalanmasını sağlayarak minarellerin oluşmasında ve toprağa karışımında görev alırlar.

Mikroskobik Canlıların Zararları Nelerdir?

1-) Tifo Kolera Verem Tetanoz Sıtma gibi hastalıklara neden olur.
2-) Besinlerin bozulmasına neden olur.

Mikroskobik canlıların isimleri nelerdir ?

bakteriler virüsler viroidler prionlardır mantarlar arkea ökaryotlar protistler Cyanobacteria simbiyotik saprofitler

Bakteriler canlılar aleminde “Prokaryotlar” olarak adlandırılıyorlar. Bitkilerin ve hayvanların yaşamsal işlevlerinin birçoğu bu prokaryotik hücrelerin etkinliklerine bağlı olarak gerçekleşir. Atmosferdeki oksijenin yarısından fazlasını fotosentez yapan Cyanobacteria adı verilen gruba ait bakteriler üretir. Bu bakteriler önemli bir miktarda karbon dioksit ve azot gazlarının organik bileşik olarak bağlanmasına da yardım ederler. Atmosferle yer ve canlılar arasındaki azot döngüsünde havadaki serbest azotun canlılar tarafından bağlanmasına yönelik tek mekanizma baklagillerin köklerinde özel yumrucuklar içinde yaşayan yumrucuk bakterileri ya da cins adı Rhizobium olan bakteriler tarafından sağlanıyor. Bakterilerin baklagillerle olduğu gibi başka canlılarla da simbiyotik (ortak yaşam biçiminde) ilişkileri var. Bu ilişkilerde karşılıklı yararlanmalar söz konusu. Örneğin bazı böceklerde yavruların cinsiyetini simbiyotik ilişki içinde olduğu bakteriler belirliyor. Geviş getiren hayvanlarda ise sindirimi oldukça zor olan selüloz bağırsaklarda yaşayan bakteriler tarafından parçalanıyor. Hastalık yapan bakterilerin konaklarıyla olan ilişkisi ise asalaklık biçiminde (parazitik) bir yaşam olarak değerlendirilebilir. Toprakta yaşayan bakteriler de toprakların verimliliğine katkıda bulunur. Çürükçüller (saprofitler) adı verilen bu bakteriler ölmüş canlıları parçalayarak onların proteinlerinde bağlı olarak bulunan azotun ve diğer minerallerin toprağa geçmesini ve yeniden azot döngüsüne katılmasını sağlar. Bakteriler azot ve oksijen döngülerine katıldıkları gibi karbon ve kükürt döngülerine de etkin olarak katılırlar.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-11-2012, 12:49   #4 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Ayrıca Mikroskobik Canlılar Nelerdir? başlığına bakabilirsiniz.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mikroskopik canlılar hakkında bilgi

Mikroskopik canlılar hakkında bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gözle göremediğimiz mikroskobik canlılar, mikroskopla görülen canlılar, mikroskopla görülebilen canlılar, yalniz mikroskopla gorune bilen canlilar, yalniz mikroskopla gorulebilen canlilar, mikroskobik canlılar hakkında bilgi, yalniz mikroskopla gorune bilen canlilar haqqinda melumat, gözle görülmeyen canlılar hakkında bilgi, gözle göremediğimiz mikroskobik canlılar nelerdir, topraktaki ölmüş canlıların çürümesini ne sağlar, mikroskopla gorunen canlilar, gözle görülemeyen mikroskobik canlılar, mikroskop ile görülen canlılar, mikroskopla gorune bilen canlilar, gözle görülmeyen mikroskobik canlılar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mikroskobik Canlılar Neler Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 55 10-04-2017 04:59
ATP Hakkında Bilgi Я Soru Cevap 6 15-12-2016 05:48
Mikroskobik canlılar hakkında bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 12:33
Bilgi Felsefesi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:22
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.