bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-10-2012, 03:01   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Doğru soluk alıp vermediğimizde yaşamımız nasıl etkilenir?

Doğru soluk alıp vermediğimizde yaşamımız nasıl etkilenir?Doğru soluk alıp verilmediğinde günlük yaşamımızı olumsuz durumlar meydana gelebilir. Solunum yolu hastalıkları kalbin yorulması kronik yorgunluk horlama ve akıcı konuşamama gibi rahatsızlıklar meydana gelmektedir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-10-2012, 03:02   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Doğru nefes almak kaslarınızı gevşetir sinir sisteminizi düzenler bedeninizin farklı bölgelerini fark etmenizi sağlar. Örneğin derin nefes alıp verdiğinizde doğru enerji akışı rahim bölgesi yumurtalıklar ve mesane bölgesini etkiler. Başka bir örnek ise doğru nefes beyindeki hipofiz bölgesini harekete geçirir ve hormonları dengeler.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-10-2012, 03:07   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Doğru Nefes Almak

Sağlığın temeli sağlıklı bir kan dolaşımıdır. Çünkü dolaşım sistemi oksijen ve besinleri vücudun tüm hücrelerine taşıyan sistemdir. Sağlıklı bir dolaşım sistemine sahipseniz uzun ve sağlıklı bir yaşamınız olacak demektir. Sistemin çevresi dolanımdaki kandır.

Bu sistemin kontrol düğmesi nedir?

Kontrol düğmesi nefes almadır. Vücudunuza uygun şekilde oksijen verebilirseniz; bu oksijen her hücrenin elektriksel sürecini uyaracaktır.

Vücudun nasıl çalıştığına biraz daha yakından bakalım. Nefes almak sadece hücrelerin oksijenlenmesini kontrol etmez aynı zamanda vücudu koruyan beyaz hücreleri içeren lenf (akkan) sıvısının akışını da ayarlar. Lenf sisteminin görevi nedir? Bazıları onu vücudun kanalizasyon sistemi olarak düşünürler. Şimdi lenf sisteminin nasıl çalıştığına bakalım. Kan kalpten atardamarlar aracılığıyla ince geçirgen kılcal damarlara pompalanır. Kan kılcal damarlara oksijen ve besin taşır ve bunlar hücrelerin etrafında bulunan akkana (lenf sıvısına) geçirilir. Hücreler ihtiyacı olan şeyleri bilecek kadar akıllı ya da çekicidir. Hücre kendi sağlığı için gerekli olan besin ve oksijeni alırbir kısmı tekrar kılcal damarlara dönecek olan toksinleri (zehirleri) dışarı atar. Fakat ölü hücreleri kan proteinlerini ve diğer zehirli maddeleri dışarı atma görevi lenf sisteminindir. Lenf sistemi de derin nefes almakla eyleme geçirilebilir.

Hücrelerin oksijen miktarını kısıtlayan fazla sıvı ve çok miktardaki toksik madde; lenf sistemi tarafından dışarıya atıldığı için vücudun hücreleri lenf sistemine bağlıdır. Sıvı kan proteinleri hariç ölü hücreleri ve diğer zehirli maddeleri nötralize ve tahrip eden lenf bezlerinin içinden geçer.

Lenf sistemi ne kadar önemlidir?

Lenf sistemi yirmi dört saat çalışmazsa hücrelerin etrafında oluşan fazla sıvı ve kan proteinleri yüzünden insan ölür.

Kalp dolanımdaki kanın pompasıdır fakat lenf sistemi böyle bir pompaya sahip değildir. Lenflerde kalbin görevini kas hareketleri ve nefes alma yerine getirir. Etkin bir lenf ve bağışıklık sistemiyle birlikte sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olmak istiyorsanız; bu sistemleri harekete geçirecek şekilde derin nefes almak zorundasınız.

Tanınmış bir lenf uzmanı olan Dr. Jack Shields son zamanlarda bağışıklık sistemi üzerinde ilginç çalışmalar yapmıştır. Shields insan vücudunun içine koyduğu kameralarla lenf sistemini temizleyen uyarıcıların neler olduğunu gözlemiştir. Bu görevi en iyi şekilde diyaframa alınan derin nefesin yerine getirdiğini
görmüştür. Derin nefes vakum gibi kan dolaşımı aracılığıyla lenfi çeker ve vücudun toksinleri yok etme hızını artırır. Gerçekten de derin nefes ve alıştırmalar bu süreci on beş kat daha hızlandırabilir.

Bu bölümde anlatılanlardan sadece derin nefes almanın önemini anlayııp uygulamak bile vücut sağlığını önemli oranda artırabilir. Yogada nefes almanın üzerinde bu kadar çok durulması bu yüzdendir ve derin nefes alma kadar vücudu temizleyen başka hiçbir şey yoktur.

Sağlıklı olmada nefes almanın çok önemli olduğunu kavramak için sağduyunun çok zorlanması gerekmez. Sadece önemi üzerinde biraz düşünmek yeterlidir. Nobel ödüllü Dr. Otto Warburg oksijenin hücrelere etkisi üzerinde çalışmıştır. Warburg sağlıklı ve normal hücrelere verilen oksijeni azalttığında; bu hücrelerin habis haline dönüştüklerini gördü. Daha sonra benzer bir çalışmada Dr. Harry Goldblatt hiçbir hastalığı olmadığı bilinen farelerin denek olduğu bir deney yaptı. Deneyinde yeni doğmuş farelerden alınan hücreleri üç gruba ayırdı. Deney tüpüne aldığı bir grubu otuz dakika oksijensiz bıraktı. Birkaç hafta sonra bu hücrelerin bir çoğu öldü kalanlardan bir kısmının hareketleri yavaşladı ve geriye kalanlar da habis hücre görünümünü alacak şekilde yapılarını değiştirmeye başladılar. Bu arada diğer iki grup hücre de sürekli atmosferik koşullarda oksijen alabilecek şekildedeney tüplerinde incelemeye alındılar.

Otuz gün sonra Dr. Goldblatt bu hücreleri üç ayrı grup fareye enjekte etti. İki hafta sonra iki normal grup hücrenin enjekte edildiği farelerde herhangi bir anormallik görülmedi. Ancak oksijensiz bırakılan hücrelerin enjekte edildiği farelerde habis büyümenin gerçekleştiği görüldü. Bir yıl sonra aynı fareler tekrar gözlendiğinde habis büyümenin devam ettiği normal hücrelerin ise normal kaldığı gözlendi.

Bu deney bize ne anlatıyor?

Araştırmacılar hücrelerde habis ya da kanser oluşumunda temel etkenin oksijen azlığı olduğuna inanmaktadırlar. Oksijen azlığının hücrelerin yaşam kalitesini etkilediği kesindir. Sağlığımızın kalitesi de hücrelerimizin kalitesine bağlıdır. Bu nedenle sağlık için ilk öncelik nefes almaya verilmelidir.

Sorun birçok kimsenin nasıl nefes alınacağını bilmemesidir. Üç Amerikalı’dan biri kansere yakalanmaktadır. Fakat yedi Amerikalı atletten ancak biri kansere yakalanmaktadır. Yukarıdaki deneyler bu durumu açıklığa kavuşturmaktadır. Atletler dolaşan kana en hayati elementi yani oksijeni vermektedir. Bir diğer açıklama da lenf sisteminin hareketini uyararak bağışıklık sisteminin en üst düzeyde çalışmasını sağlamaktadır.

Sistemi temizlemek için en etkin nefes alma şekli nedir?

Bir birim zamanda nefes alıyorsanız; dört birim zamanda içinizde tutmalısınız iki birim zamanda dışarı vermelisiniz. Dört saniye nefes alıyorsanız; on altı saniye içinizde tutup sekiz saniyede dışarı vermelisiniz.

Nefesi niçin bir birimde alıp iki birimde veriyorsunuz?

Lenf sistemi aracılığıyla toksinleri atmak için.

Nefesi niçin dört birim tutuyorsunuz?

Kan ve lenf sistemini tam olarak oksijenlendirmek için.

Nefes alırken kan sisteminden vakumda olduğu gibi tüm toksinleri dışarı atabilmek için karın bölgesinin en altından nefes almaya başlanmalıdır.

Spordan sonra ne kadar açlık hissedersiniz? Beş kilometre koştuktan hemen sonra oturup kocaman bir biftek mi yersiniz? Şüphesiz hayır. Spordan hemen sonra derin derin nefes alırız. Çünkü o anda vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şey oksijendir. Bu nedenle sağlıklı yaşamanın ilk prensibi derin nefes almaktır.
Günde en az üç defa yukarıdaki kurala göre on derin nefes almalısınız. Nefes alışlar burundan verişler ağızdan yapılmalıdır. Uzun süre nefes alacağım diye kendinizi zorlamamalısınız. Bu süre zamanla yavaş yavaş artacaktır. Günde en az üç defa on derin nefes almaya başlarsanız; sağlığınızda büyük gelişmeler olacağını göreceksiniz. İyi nefes almanın sağladığı faydayı sağlayacak hiçbir vitamin ilacı ya da yiyecek yoktur.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-10-2013, 11:34   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

güzell :)
 
Alt 01-10-2014, 08:40   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face6 deniz kız

teşekkür ederim çok yardımcı oldu thank you
 
Alt 15-10-2014, 09:14   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face19 Ye ben eren havalı göbek adım

çok beğendim benim adım erense bu site 1. Sırada anladınızmı yanı bu site ezik değil açmayanların suratında patlasın
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğru soluk alıp vermediğimizde yaşamımız nasıl etkilenir?

Doğru soluk alıp vermediğimizde yaşamımız nasıl etkilenir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: doğru soluk alıp verdiğimizde yaşam nasıl etkilenir, doğru soluk alıp vermediğimizde hayatımız nasıl etkilenir, doğru soluk alıp vermediğimizde yaşamımız nasıl etkilenir, doğru soluk alıp verdiğimizde hayatımız nasıl etkilenir, doğru soluk alıp verdiğimizde hayatımızı nasıl etkiler, doğru soluk alıp vermediğimizde yaşamamız nasıl etkiler, doğru soluk alip vermediğimizde neler olur, doğru soluk alıp verdiğimizde yaşamımız nasıl etkilenir, soluk alıp vermezsek ne olur, dogru soluk alip vermedigimizde yasamimiz nasil etkilenir, doğru soluk alıp vermediğimizde ne olur, doğru nefes alıp vermezsek ne olur, doğru soluk alıp verdiğimizde ya, dogru soluk alıp vermedigimizde yaşamımız nasıl etkilenir, dolaşım görülen hastalıklar lenf dolaşım sistemini nasıl etkiler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Doğru ve Güzel Yazma Nedir?-Nasıl Doğru ve Güzel Yazılır? elif Türkçe ve Edebiyat 8 11-11-2015 05:22
Soluk alıp vermenin önemi nedir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 10-12-2013 09:45
Soluk Alıp Verme Ve Solunum Nedir elif İlköğretim 0 10-06-2011 06:28
Dudakların Dudaklarıma Değdiğinde Aşkım Soluk Soluk Tadacağım Nefesini ♥ SÜKÛT Msn Nickler ve Kişisel İletiler 0 22-11-2010 08:44
Doğru Duruş Nedir?-Nasıl Doğru Oturulur elif Sağlığımız 0 21-06-2009 01:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.