bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-10-2012, 04:29   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Mesaj katkı maddelerinin sağlığımıza etkileri kısaca bilgi

Katkı maddelerin sağlığımıza etkilerini çok kısaca bilgi istiyorum
 

Alt 03-11-2012, 01:46   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Katkı maddeleri kimyasal olarak elde edildigi icin yapaydir. Bu tür maddeler örneğin gıdalarda gec bozulma yapmasi icin yada seker yerine kullanildigi örneğini ele alirsak. ürününn geç bayatlamasi için kullanilan A maddesi vücutta B kısmında hasar oluşturabilir. yine ayni sekilde seker kullanmamak icin kullanilan bir C maddesi vucudumuzun herhangi bir yerine D rahatsizligina neden olabilir. bu maddelerin vucuttan atilani olabildigi gibi yillarca vucuttan atilamayarak cok buyuk sikintilara neden olabilirlerde. ornegin eskiden ulkemizde kullanilan kursun tetra etil (kursunlu benzinin katki maddesi) kisa sure bile olsa bu maddeye maruz kalan insalarda kronik rahatsizliklar beyin felcleri ve beyinsel faaliyetlerin yeteriliginde sorunlar cikmaktadir.

kaynak: ebilge.com
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 03-11-2012, 01:48   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Gün geçtikçe daha çok miktarlarda tüketilen bu katkı maddeleri beslenmeyle ilgili kalp hastalıkları allerjik astım ve ürtiker gibi çeşitli hastalıkların gelişimine yol açıyor.

ASPARTAM- Yapay tatlandırıcı (diyet şekeri) olarak bilinir. Genellikle şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılır. Aspartam duyarlı olan kişilerde anjioödeme veya göz kapaklarında dudaklarda ellerde veya ayaklarda şişmeye neden olur. Ancak bu bulguların görülme sıklığı azdır.

BENZOATLAR- Benzoatlar muz kek hububat çikolata soslar katı ve sıvı yağlar meyankökü margarin mayonez süt tozu patates tozu ve kuru maya gibi bazı gıdaların işlenmesi sırasında gıda koruyucusu olarak kullanılır. Benzoatlara karşı gerçek alerjik reaksiyon çok çok azdır.

BHA/BHT- BHA (Butillenmiş hidroksiyanozil) ve BHT (Butillenmiş hidroksitoluen) antioksidandır. BHA ve BHT özellikle katı ve sıvı yağlar ile hububat ürünlerinde kullanılır. Duyarlı kişilerde kurdeşene sebep olurlar; bununla birlikte gerçek alerjik reaksiyon çok nadirdir.

GIDA BOYALARI- Gıdalara renk vermek için kullanılırlar. Bunlar E102 (Tartrazin) gibi numaralarla isimlendirilirler.Kekler şekerlemeler konserve sebzeler peynirler çikletler sosis dondurma portakallı içecekler salata sosları mevsim salataları alkolsüz meşrubatlar ve ketçap gibi bazı gıdalar tartrazin içerirler. Tartrazin duyarlı insanlarda çok nadir oluşmakla birlikte kurdeşen veya astım ataklarına neden olur.

MSG- Monosodyum glutamat (E621) özellikle uzak doğu (Çin Japon) ve Türk mutfağında kullanılır. Bununla oluşan reaksiyona "Çin Restoranı Sendromu" da denir. Bir çok imalathane ve restoranda da değişik gıdalarda lezzet arttırıcı olarak kullanılır.MSG ile oluşan reaksiyonlar şöyledir: Baş ağrısı bulantı ishal terleme göğüste sıkışma boyun arkasında yanma. Bu tür reaksiyonlar fazla miktarda MSG alınması sonrası oluşur. Bu maddeyi tüketen astımlı hastalarda ağır astım atakları oluşabilmektedir. MSG ile oluşan astmatik reaksiyonlar gerçekten az görülür.

NİTRAT/NİTRİTLER- Bu iki madde hem koruyucu olarak hem de renklendirici ve lezzet arttırıcı olarak kullanılır. Nitrat ve nitritler özellikle sosis salam gibi et ürünlerinde bulunur. Bazı kişilerde baş ağrısı ve kurdeşene neden olabilirler.

PARABENLER- Parabenler gıda ve ilaçlarda koruyucu olarak kullanılırlar. Metil etil propil butil paraben ve sondum benzoat bunlara örnektirler. Bu maddelere duyarlı kişilerde alındıklarında ağır cilt bulguları veya deride kızarıklık şişlik kaşıntı ve ağrıya neden olurlar.

SULFİTLER: SO2 sülfitleyici maddeler (Sülfür di oksit sodyum veya potasyum sülfit bisülfit hacker carabasanhacker carabasanhacker carabasanhacker carabasanbisülfit) olarak da bilinirler. Gıda koruyucusu olarak ve fermente içeceklerin kaplarında kullanılırlar. Fırınlanmış ürünler çaylar çeşniler deniz ürünleri reçeller jöleler kurutulmuş meyveler meyve suları konserve ve suyu alınmış sebzeler dondurulmuş patates ve çorba karışımlarında bira şarap ve elma şarabı gibi içeceklerde bulunurlar. Önce güvenilir olduğu düşünülen sülfitin daha sonra ölümcül alerjik reaksiyonlara neden olduğu bulundu.Sülfitler göğüste sıkışma kurdeşen karında kramp ishal kan basıncı düşmesi başta yanma hissi halsizlik nabız hızlanması gibi bulgulara neden olur. Ayrıca sülfitler bunlara duyarlı astımlılarda astım atağını tetikleyebilir.Bir çok restoranın salata barında yüksek düzeyde sülfit mevcuttur.

SAKARİN: En eski suni tatlandırıcı olarak bilinen sakarin birçok diet ürününde ve sodalarda bulunuyor. İlk kez 1907 yılında Amerika Tarım Departmanı (USDA) tarafından yapılan araştırmayla sağlık riski olduğu bulunan sakarinin bu tarihten sonra kanserle ilişkisi olduğunu gösteren çok sayıda araştırma yapıldı. 1977 yılında FDA tarafından kullanımı yasaklanan sakarinin halen kanserojen olma olasılığı üzerinde duruluyor.

STEVİA: Doğal tatlandırıcı yerine geçen Stevia FDA'nın yasaklanmış katkı maddeleri listesinden çıkarıldı. Halen diyet bütünleyicisi olarak kullanılan Stevia'nın gıda katkı maddesi olarak kullanımına izin verilmiyor. Dünya Sağlık Örgütü kanserojen olmadığını buldu fakat daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

Olestra: Yağsız patates cipslerinden bulunan katkı maddesi olestra daha çok Olean markası ile biliniyor. FDA tarafından onaylanmış olmasına rağmen yıllardır üzerlerindeki "Bu gıda olestra içermektedir" uyarı etiketiyle gıdalarda bu madde kullanılıyor. Olestra temel vitaminlerin emilimini engellediği gibi karın ağrısına ve mide-bağırsak sorunlarına yol açabiliyor.

SUNİ RENKLENDİRİCİLER: Birçok suni renklendirici içeren gıdaların üretiminde sentetik boya kullanılıyor. Yıllarca FDA fırınlanmış yiyecekler meşrubatlar ve şekerlemelere sertifika verirken birçok boyanın da kullanımını yasakladı. Halen bazı sağlık grupları onaylanmış boyalar Mavi 1 ve 2 Kırmızı 3 ve Sarı 6'nın kanser riskine yol açtığını iddia ediyor.
Kısmen hidrojene nebati yağ (trans yağlar) Trans yağ asitleri sıvı bitki yağlarını hidrojen bulunan bir ortamda ısıtarak elde ediliyor. Hidrojenleme olarak bilinen işlem raf ömrünü uzatmak için yapılıyor. Birçok sağlık uzmanı bu yağların koroner damar hastalıkları riskini ve kötü kolesterol düzeyini artırdığı konusunda aynı fikri paylaşıyor. New York City geçen günlerde restoranlarda suni trans yağ kullanımını yasakladı.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 03-11-2012, 01:48   #4 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Gıda Katkı Maddelerinin Sağlık Üzerine Etkileri

Gıda katkı maddeleri duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlar deri döküntüleri ve astıma neden olabilir. Katkı maddelerine duyarlı kişiler olabilir. Ayrıca besinlere olan alerjik reaksiyonlar katkı maddelerine olan reaksiyonlardan çok daha yaygındır. Katkı maddeleri zıt reaksiyonları teşvik etmekten çok önceden varolan duyarlılığı arttırmaktadır.

Gıda katkılarının riskleri ve yararları değerlendirildiğinde unutulmamalıdır ki; mikroorganizma kontaminasyonu ile oluşan gıda zehirlenmeleri katkı maddelerinin etkisiyle tetiklenen astım atakları ve ürtiker vakalarından binlerce kez daha fazladır. Çok az sayıdaki kişi gıda katkılarına hassas olduğundan; bu kişilerin gıda etiketlerini okuyarak bunlardan sakınmaları en iyi önlemdir.

Pek çok kişi marketlerde alışveriş yaparken üzerinde E kodu gördükleri ürünleri rafa geri bırakmaktadır. Hâlbuki o kod ürüne eklenen gıda katkı maddelerinin belirli bir limite bağlı kaldığının kanıtıdır. Şimdilerde firmalar insanların bu hassasiyetini bildikleri için etiketlere E kodu yazmaktansa direkt olarak bütirik asit gibi kimsenin anlamayacağı dilden yazılar yazmaktadır. Halk arasında en zararlı gıda katkı maddesi gözü ile bakılan E 330 kodlu sitrik asit'in sebze ve meyvelerde bolca bulunan C vitamini olduğunu biliyor muydunuz? Eğer böyle bir etkisi olsaydı şu an yeryüzündeki herkes kanser vs olurdu. Etiketinde sitrik asit yazan bir ürünü almaktansa E 330 yazılı bir ürünü seçmek sanılanın aksine daha sağlıklı bir tercih olacaktır. En azından belli kriterlere bağlı kalınarak bu katkı maddesinin eklendiği düşüncesine sahip olunabilir. Aksi taktirde o üründe sitrik asit var ama ne kadar? Bunun dozunu kimse bilemez.

Gıda katkı maddeleri uygun şekilde kullanıldığında yani izin verilen katkı maddesi izin verilen besinlerde izin verilen miktarlarda ve yasalara uygun şekilde kullanıldığında yararlandığımız ve sağlık riskleri minimize edilmiş maddelerdir. Uygun gıda katkı maddeleri kullanımı ile ürün çeşitliliği artmakta ve besin kayıpları azalmaktadır. Gıda katkı maddelerinin uygun kullanımı üretici tüketici ve devlet işbirliğini gerektirmektedir. Üreticiler ürettikleri besinin kalitesini üretim aşamalarında satışa sunmadan önce kontrol etmeye önem vermelidir. Tüketiciler gıda katkı maddeleri konusunda bilinçlendirilmelidir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


katkı maddelerinin sağlığımıza etkileri kısaca bilgi

katkı maddelerinin sağlığımıza etkileri kısaca bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: katkı maddelerinin sağlığımıza etkileri, gıda katkı maddelerinin zararları kısaca, gıda katkı maddelerinin sağlığımıza etkileri, besinlerdeki katkı maddeleri ve insan sağlığına etkileri, katkı maddelerinin zararları nelerdir, gıda katkı maddelerinin zararları vikipedi, katkı maddelerinin sağlığımıza etkileri kısaca, katkı maddelerinin zararları, katki maddelerinin insan sağliğina zararlari, gıda katkı maddelerinin zararları nelerdir, http wwwbakimliyizcom soru cevap 106167 katki maddelerinin sagligimiza etkileri kisaca bilgihtml, hazır ürünlerdeki katkı maddelerinin sağlığımıza etkileri, besinlerdeki katkı maddelerinin insan sağlığına etkileri, katkı maddelerinin sağlığa zararları, gıda katkı maddelerinin zararları nelerdir kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Katkı Maddelerinin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir? elif Sağlığımız 29 04-12-2014 09:20
Yiyeceklerdeki Zehirli Katkı Maddelerin Etkileri Nelerdir? elif Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 01-05-2011 10:39
Kuruyemişlerin Sağlığımıza Etkileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 04:28
Katkı Maddelerinin Fonksiyonları Nelerdir? - Katkı Maddelerinin İşlevleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 07:26
Renk Katkı Maddesi Nedir? - Renk Katkı Maddesi Hakkında elif Sağlığımız 0 14-03-2011 07:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.