bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-11-2012, 12:48   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Mikroskobik Canlılar Nelerdir?

Mikroskobik Canlılar Nelerdir?

Prokaryotlar

Prokaryotlar ya da Prokaryota; bakteriler mavi-yeşil algler riketsiyalar aktinomisetler ve mikoplazmaların gruplarının dahil olduğu; gerçek çekirdek zarları ve membrana bağlı organelleri olmayan fosfolipid barındıran hücre duvarı ve tek helezonlu DNA molekülü hücre içinde serbest halde bulunan mikroorganizmaları kapsayan canlılar üstalemdir. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Hücresel yapıda olanlar Bakteriler mantarlar protistlerdir. Hücresel yapıda olmayanlar ise Virüsler viroidler prionlardır. Canlıların bilimsel sınıflandırması içinde çok çeşitli grupları içerdiği için genel geçer özellikler belirtmek zordur.

Bakteriler

Bakteriler tek hücreli mikroorganizma grubudur. Tipik olarak birkaç mikrometre uzunluğunda olan bakterilerin çeşitli şekilleri vardır kimi küresel kimi spiral şekilli kimi çubuksu olabilir. Yeryüzündeki her ortamda bakteriler mevcuttur. Toprakta deniz suyunda okyanusun derinliklerinde yer kabuğunda deride hayvanların bağırsaklarında asitli sıcak su kaynaklarında radyoaktif atıklarda büyüyebilen tipleri vardır. Tipik olarak bir gram toprakta bulunan bakteri hücrelerinin sayısı 40 milyon bir mililitre tatlı suda ise bir milyondur; toplu olarak dünyada beş nonilyon (5×1030) bakteri bulunmaktadır bunlar dünyadan biyokütlenin çoğunu oluşturur. Bakteriler gıdaların geri dönüşümü için hayati bir öneme sahiptirler ve gıda döngülerindeki çoğu önemli adım atmosferden azot fiksasyonu gibi bakterilere bağlıdır. Ancak bu bakterilerin çoğu henüz tanımlanmamıştır ve bakteri şubelerininlaboratuvarda kültürlenebilen türlere sahiptir. Bakterilerin araştırıldığı bilim bakteriyolojidir bu mikrobiyolojinin bir dalıdır.


Arkea

Arkeler Arkea (Yunanca αρχαία "eskiler" 'den türetme; tekil olarak Arkaeum Arkaean veya Arkaeon) veya Arkebakteriler canlı organizmaların bir ana bölümüdür.


Yabancı literatürde bu gruptaki canlılar Archaea veya Archaebacteria grubun tek bir üyesi ise tekil olarak Archaeum Archaean veya Archaeon olarak adlandırılır


Arkeler Ökaryotlar ve Bakteriler üç-saha sisteminin (İngilizce three domain system) temel gruplarıdır. Bakteriler gibi arkaeler de çekirdeği olmayan tek hücreli canlılardır yani prokaryotlardır (prokaryotlar altı-alemli sınıflandırmada Monera olarak adlandırılırlar). İlk tanımlanan arkaeler aşırı ortamlarda bulunmuş olmalarına rağmen sonradan hemen her habitatta raslanmışlardır.


Bu üst krallığa ait tek bir organizma "arkeli" (Arkea'ye ait anlamında; İngilizce archaean) olarak adlandırılır bu sözcük sıfat olarak da kullanılır.

Ökaryotlar

Ökaryotlar hücrelerinin yapısından dolayı beraber gruplandırılmış bir canlılar grubudur. Bilimsel sınıflandırmada Ökaryotlar Bakteriler ve Arkeler tüm canlıları kapsayan üç ana gruptur.


Ökaryotların tanımlayıcı özelliği genetik malzemelerinin zarla çevrili bir (veya birkaç) çekirdekYunanca eu gerçek ve karyon çekirdek sözcüklerinden türetilmiştir. Sıfat hali ökaryotiktir. Bakteri ve arkeler çekirdeksiz olduklarından beraberce prokaryot olarak adlandırılırlar (Eski Yunanca pro- evvel ve karyon çekirdek sözcüklerinden). Çekirdeğin yanı sıra ökaryotların mitokondri veya kloroplast gibi zarla çevrili çeşitli organelleri vardır bu tür hücre içi karmaşık yapılar da prokaryotlarda bulunmaz.


Ökaryotların ortak bir atası olduğu için bir üst alem (domain) olarak tanımlanmışlardır. Üst alem sisteminde ökaryotların prokaryotlara kıyasla arkelerle daha çok ortak özellikleri vardır ve bu yüzden arkelerle beraber Neomura kladı içinde gruplandırılırlar.

Protistler

Protistler (Protista bazen Protoctista) ayrışık (heterojen) bir canlı grubudur ve hayvan bitkimantar olarak değerlendirilemeyen ökaryot canlılardan oluşur. Protistler bilimsel sınıflandırma açısından âlem olarak değerlendirilse de tek soylu (monophyletic) değil kısmi soylu (paraphyletic) bir gruptur. Protistler içinde değerlendirilen canlıların da görece basit yapılı (tek hücreli ya da ileri düzeyde özelleşmiş dokuları olmayan çok hücreli) olmak dışında ortak özellikleri pek yoktur. ya da


Beslenmeleri fotosentez absorbsiyon ya da fagositoz ile çoğalmaları ise eşeyli ya da eşeysiz üreme ile gerçekleşen protistlerin hareketsiz olanları olabildiği gibi kamçı siller ya da yalancı ayaklarla hareket ederleri de bulunur. Yaklaşık olarak 60.000 yaşayan 60.000 kadar da soyu tükenmiş fosil türü bilinmektedir.


Protistalar canlılar dünyasının ökaryot hücreli en ilkel organizma grubudur. Çoğunlukla tek hücre halinde yaşamakla birlikte koloni halinde yaşayanları da vardır. Protistalar kamçılılar silliler kökayaklılar sporlular cıvık mantarlar ve algler olmak üzere gruplara ayrılırlar.


Mantar

Mantarlar (Fungi) çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlıları kapsayan bir canlılar alemi ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır.


Halk arasında küf pas rastık maya mildiyö şapkalı mantar kav mantarı puf mantarı gibi çeşitli isimlerle anılan bütün mantarlar mantarlar (Fungi) alemi içersinde incelenirler. LatinceFungi mantarlar Fungus ise mantar anlamındadır.


Dünyanın heryerinde bulunurlar. Fazla nemli yerlerde daha çokturlar. Yeryüzünde 15 milyon kadar mantar türü olduğu düşünülmekte ise de günümüzde sadece 69.000 kadar türü tanımlanmıştır. Çoğu insan mantarların bitki olduğunu düşünmektedir ancak mantarlar bitki değildir. Çünkü mantarlar kendi besinlerini üretemezler.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mikroskobik Canlılar Nelerdir?

Mikroskobik Canlılar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mikroskobik canlılar nelerdir, canlıları sınıflandırma bakteriler ve arkelerle ilgili 30 soru,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mikroskobik Canlılar Neler Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 55 10-04-2017 04:59
Mikroskobik Canlıların İsimleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 1 24-03-2016 05:04
Mikroskobik canlılar hakkında bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 12:33
Mevsimlerin iklimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 04:33
Radyasyonun canlılar üzerindeki etkileri nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 11-10-2010 11:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.