bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-11-2012, 01:41   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Ankara'da Yaşatılan El Sanatları Nelerdir?

Ankara'da Yaşatılan El Sanatları Nelerdir?

Beypazarı'nda özellikle gümüş işlemeciliği (Telkâri) yaygındır. El işçiliğiyle yapılan telkari gümüşleri; zarafeti farklı tasarımlarıyla Beypazarı'nda ustalıkla oluşturulan bir sanat eseridir.

Gümüş işleme sanatı Beypazarı'na ahilik yoluyla kazandırılmıştır. Ahilik 13. yy. da Anadolu'da görülmeye başlanan esnaf ve sanatkar birliklerine verilen addır. Beypazarı halkı bu sanatı bir iş olarak kabul etmiş ve zaman içinde geliştirmiştir.

Tarih boyunca önemli bir ticaret geçidi olan İpek yolu üzerinde bulunan Beypazarı'nda gümüş madeni yoktur. Eskiden olduğu gibi bugün de gümüş başka illerden getirilir. Külçe haline getirilen gümüşler eritilip tel haline getirilerek inceltilir. Saf halde olduğu için kolayca bükülen gümüşler sanatkar tarafından şekillendirilerek süs eşyaları ve takı yapımında kullanılır. İşlenirken kullanılan teknik;telkaridir. Telkâri ince telden takı süslemeciliğidir. Tel ne kadar ince olursa takının değeri de o kadar artar. Hammaddesi altın ve gümüştür. Altın pahalı olduğundan genellikle gümüş kullanılır. Gümüş takı çeşitleri; kemer kolye iğne başlık ve tılsım olarak sıralanabilir. Telkârideki motifler doğanın Türk-İslam düşüncesi ile yorumlanışını ve Türk zevkini aksettirir.Beypazarı'nın takıda sembolü "tılsım" dır. Tılsımın etrafı gümüşle süslenerek kolye olarak takılır.

Bugün Beypazarı'nda yeniden oluşturulan ve hayat bulan bir çarşı içinde gümüş ustaları bir araya toplanmış ve usta çırak ilişkisiyle bu sanatın geliştirilmesine imkan sağlanmıştır. Büyük bir sabır el emeği göz nuru dikkat ve özenli işçilik gerektiren telkari tekniğiyle işlenip satışa sunulan gümüşler Beypazarı'nda turizm potansiyelinin artmasına da katkıda bulunmuştur.

Ülkemizde yok olmaya yüz tutmuş sanat kollarımızın ve geleneksel mesleklerimizin canlandırılmasında Beypazarı'nın örnek olmasını diliyoruz.

Dövme Bakırcılık: Beypazarı'nda en çok ilerleyen el sanatlarından birisidir. Beypazarılı ustalar madeni çekiç ve örs ile döverek güğüm tencere tava kazan ibrik ve sigaralık gibi eşyalar yapmaktadırlar. Çok eski zamanlardan beri dövme tekniği ile işlenen bakır eşyalar günümüzde halen yöre halkı tarafından kullanılmaktadır.

El İşlemeli Çevreler ve Sırma İşlemeleri: Dokuma ve ince deriden yapılmış muhtelif eşyalara usullerine göre iğne ile türlü cins ve renkte ipliklerle yapılan süslemelere “İşleme” adı verilmektedir. Beypazarı işlemeleri arasında öne çıkan sırma işlemeli “bindallılar” yörede her genç kıza annesinden kalan değerli bir elbise olarak kullanılmaktadır. Tülbent mermerşahi ve tül üzerine sırma ile işlenen kare şeklinde mendil büyüklüğündeki “Çevre” adı verilen örtüler ise bindallı elbiselerle birlikte yöre kadınlarınca günümüzde halen kullanılmaktadır.

Dokumacılık: Beypazarı'nda bir aile mesleği olarak devam ettirilen dokumacılıkta pamuk ipliği suni ipek ve yün ipliği kullanılmaktadır.Dokuma tezgahlarında kıldan eni dar kumaşlar dokunur ve ondan da kışlık yelek ve şalvar dikilmektedir.

İpekli El Dokumacılığı: Beypazarı'nda günümüze kadar geleneksel olarak süregelen ipek el dokumacılığı yörede sadece “Bürgü” amacıyla dokunmuş ve halen de bu amaçla devam etmektedir. Kadınların örtünmek için kullandıkları bir tür kıyafet olan bürgüler erkekler tarafından yapılmaktadır.

Semercilik: Eski tarihlerde oldukça geçerli bir meslek olan semercilik ulaşım araçlarının zamanla değişmesiyle önemini kaybetmiştir. Beypazarı'nın Bağdat yolu üzerinde bulunması ve kervanların bu yolu kullanması ilçede semerciliğin çok eskilere dayandığının bir göstergesidir. Beypazarıbu yüzyılda da semercilik mesleğinin sürdürüldüğü ender ilçelerden biridir. .

Saraçlık: Eyer at takımları araba koşumları başta olmak üzere deriden ve meşinden çeşitli eşyalar yapanlara “Saraç” bu mesleğe de “Saraçlık” denilmektedir. Türkler için büyük önem taşıyan bu meslek Beypazarı'nda halen yaşatılmaktadır.

Demircilik: Örs çekiç balyoz ve maşa kullanılarak ateş ocaklarında demire şekil veren demircilerin sayısı azalmış olsa da 70 yıllık bir tarihe sahip bu el sanatı halen Beypazarı'nda sürdürülmektedir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ankara'da Yaşatılan El Sanatları Nelerdir?

Ankara'da Yaşatılan El Sanatları Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ankaranın geçmişte kullanılan eşyaları, ankarada geçmişte kullanılan eşyalar, ankarada geçmişte kullanılan eşyalar nelerdir, ankara geçmişte kullanılan eşyalar, ankara daki el sanatları nelerdir, ankaranın geçmişte kullanılan eşyaları nelerdir, ankaranın geçmişte kullanılan eşyalar, ankarada yaşatılan el sanatları nelerdir, ankaraya özgü el sanatları, ankara nın geçmişte kullanılan eşyaları, ankara da geçmişte kullanılan eşyalar, ankara da yapılan el sanatları, ankarada yapilan el sanatlari, ankarada gecmiste kullanilan esyalar, ankara geleneksel el sanatları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinin El Sanatları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 17 11-04-2017 11:02
Söz sanatları nelerdir ? Я Türkçe ve Edebiyat 1 25-10-2014 09:45
Ege Bölgesinin El Sanatları Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 0 19-02-2012 08:54
Ege Bölgesinde Yapılan El Sanatları Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 0 19-02-2012 04:13
Anlam Sanatları Nelerdir?-Anlam Sanatları Kaça Ayrılır? elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.