bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22-11-2012, 04:47   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Duyu organları hastalıkları nelerdir ?

Duyu organları hastalıkları nelerdir ?

Duyu organlarımız bizlerin dünyaya açılan yerleridir. Duyu organlarımızdan biri hastalandığı takdirde bir bir yerimizde eksik muhakkak hissederiz. Duyu organları hastalıkları nelermiş birlikte göz atalım ve belirtileri varsa hemen tedbirimizi alalım.

Burun Hastalıkları

Saman nezlesi : Basit nezle ve saman nezlesi olmak üzere iki tür nezle söz konusu olabilir. Saman nezlesine buğdaygillerin çiçektozları yolaçar. Buruna giren çiçektozları burunda alerjik bir tepki doğurur. Bu bakımdan teşhis mayıs haziran aylarında çoğu zaman bir kır gezintisinden sonra başgösteren gözyaşı akıntılı aksırık nöbetlerine dayanır.
Burun kanaması : Yerel bir tahriş ya da bir polip söz konusu değilse bu kanamanın nedenini genel durumda aramak gerekir. Burun kanaması örneğin yüksek tansiyondan ya da karaciğer sirozundan ileri gelebilir.

Kulak Hastalıkları

Sağırlık : işitme yeteneğinin az ya da çok yitirümesidir. Kulak yolunun kirlenip tıkanması gibi basit bir nedenden Heri gelebileceği gibi bazen çok karmaşık nedenlerle de ortaya çıkabilir. Bu durumda temel nedenler kulak yangısı otoskleroz damar bozuklukları beslenme bozuklukları (azot eksikliği şeker hastalığı) bulaşıcı hastalıklar (tifo frengi) zehirlenme kafatası veya ses travması (örneğin kazancılarda görülen hastalık) ya da sinirsel bir hastalık olabi*lir.

Kulak yangısı : işitme organının yangılanmasıdır. Bu hastalığa streptokok pnömokokgibi çeşitli bakteriler yolaçabilir. Genellikle bir burun ya da boğaz yangılanması sonucunda veya grip kızamık kızıl gibi hastalıklar sırasında ortaya çıkar. Dikkati çeken ilk belirtiler kulak ağrılarıdır. Bazen de bir irin akıntısı göze çarpabilir. Bu durumda hemen bir uzman doktora başvurmak gerekir. Çünkü süreğenleşme tehlikesinin dışında daha başka birçok tehlikeler söz konusu olabilir yavaş yavaş sağırlaşma mastoidit menenjit kulaktan yayılan genel hastalık durumu bu tehlikelerden bazılarıdır.

Mastoid yangısı: özellikle süt bebeklerinde ivegen bir kulak yangısının başlangıcından iki ya da üç hafta sonra ortaya çıkan sürekli irin dkıntısıyla kendini gösteren bir hastalık durumudur. Mastoidit de denir. Delme işlemi uygulansa bile ateş düşmez ve mastoid çıkıntısı üzerinde bir ağrı belirir. Bu hastalık sinüslerde tromboza ivegen bir menenjite ya da beyin Apselerine yolaçması nedeniyle çok ciddî bir hastalıktır. Antibiyotik tedavisi olumlu sonuç verir.

Baş dönmesi : Uzayın üç boyutundan biri içinde yer değiştirme duyumları olarak tanımlanabilir. Krizlerle ortaya çıkar ve travma izleri beyin uru plaklı skleroz damar sertliği zehirlenme kökenli (alkol ya da tütünden ileri gelebilir) sinir yangısı hatta basitçe bir kulak yangısı gibi çok çeşitli nedenlerden ileri gelebilir. Yalnız başına veya kulak uğultusuyla sağırlıkla mide bulantılarıylaya da kusmalarla birlikte görülen baş dönmesi daima çok ciddiye alınmalıdır. Bu durumlar kulak burun boğaz uzmanının derinlemesine bir muayenesini gerektirir.

Göz Hastalıkları

Kaşlar: Kaşlarda kistler ve çıbanlar oluşabilir.

Gözkapakları: Flegmon yılancık egzama göz zonası kolayca tanınabilen gözkapağı hastalıklarıdır. Şalazyon yangılı olmayan bir kisttir. Deriye bağlanmaz ve gözkapağı kenarından uzakta yer alır. Çoğu zaman kadında âdet kanamaları sırasında kendiliğinden belirir.

Arpacık bir kirpiğin kökünde gözkapağı kenarında beliren yangılı bir çıbandır. Gözkapağının yangılanması ise blefarit olarak adlandırılır.

Yaşlılık ya da yara izi nedeniyle meydana gelen büzülme sonucunda gözkapağının kenarı dışa doğru kıvrılırsa bu durum ektropiyon adını alır. Bu durumdaki bir gözün mukozalı yüzeyi karşıdan bakılınca rahatça görülür. Ektropiyonun tersi duruma antropiyon (çipil göz) adı verilir. Antropiyonda gözkapağı içe doğru kıvrılır. Bu ise kirpiklerin saydam tabakayı zedelemeleri*ne yolaçar.
Üst gözkapağının aşağıya doğru sarkması ptosis olarak adlandırılır. Bunlardan başka gözkapağında deri kanserlerine de rastlanabilir.

Göz sümüksel zarı : Saydam tabakanın yakınında mercimek iriliğinde sarımtırak renkli bir birikintinin belirmesi sık görülen bir durumdur. Bu leke “pinguekula” olarak adlandırılır. Olgunluk çağında göz sümüksel zarında üçgen biçiminde bir kıvrım belirir. Bu üçgenin bir ucu saydam tabaka üzerine uzanır. Pterigliyon olarak adlandırılan bu durum bazen pinguekula ile birlikte görülür. Saydam tabaka yangılanmaları çeşitli biçimler gösteren konjonktivitlerdir.

Konjonktivitlerin en basiti hava akımında kalmaktan doğar. Bu durumda göz kızarır gözkapakları birbirine yapışır; gözkapağının altında kum varmış izlenimi belirir. Bundan başka mikrop kökenli ve irinli olabilen daha ciddî konjonktivitler de vardır. Bunlar tehlikeli olabilirler.

En ciddi olanlarından biri gonokokun yolaçtığı konjonktivittir. Bu hastalık saydam tabakada bozukluklar meydana getirir. Üzerinde durulması gereken bir hastalık da tanecikli konjonktivit ya da öbür adıyla trahomdur. Trahom saydam tabakada ülserleşmeye yolaçar bazen de körlüğe neden olur.

Gözyaşı yolları: Süreğen gözyaşı akması özellikle yaşlılarda görülür. Bu duruma blefarit ile bir gözyaşı yolları hastalığının birlikte bulunması yolaçar.
Saydam tabaka : Olgunluk çağında saydam tabaka çevresinde beyazımtırak bir şerit belirmesi sık görülen bir durumdur. Yaşlılık halkası yada jerontokson olarak adlandırılan bu şerit kolesterin sızmasının söz konusu olduğunu gösterir. Kare-titler (saydam tabaka yangıları) saydam tabaka üzerinde basit sivilcelerle ya da çoğu zaman önemli izler bırakan bir ülserleşmeyle ortaya çıkar. Yüzeysel bir keratitten sonra beliren beyaz lekeler birer yara izi niteliği taşırlar. Çoğu durumlarda bunlar frengi kökenlidir.

iris : özellikle ışığa karşı ağrılı tepki gözyaşı akması göz kızarması iriste renk bozulması gözbebeği daralması iris yangılanmasının (iritis) başlıca belirtileridir. Yangılanma silyer çembere de yayılabilir. Bu durum iridosiklit olarak adlandırılır. İridosiklite frengi ivegen romatizma şeker hastalığı ya da çeşitli zehirlenmeler yolaçabilir. İris yangılanması acele bir tedaviyi gerektirir. Vakit geçirilmeden bir göz doktoruna başvurulmalıdır.

Camsı madde : Camsı maddede meydana gelen en ağır hastalık glokom (karasu hastalığı)dır. Bu hastalığa göz basıncının aşırı yükselmesi yolaçar. Hastalık uzman bir doktor tarafından acele tedavi edilmelidir. Bu tür hastalıklar iris yangılanması ve saydam tabaka ülserlerinin delinmesi sonucunda da ortaya çıkabilir. Glokomun ivegen biçimi çok ani olarak çoğunlukla gece mide bulantılarıyla birlikte ortaya çıkar.

Göz kızarır ve ağrılı bir durum alır. Saydam tabakada bir bozulma başgösterir. Camgöbeği rengini alan gözbebeği genişler ve görme yeteneği ortadan kalkar. Görme yeteneği daha ilk nöbette kesinlikle yitirilebileceği gibi ard arda gelen nöbetler sonucunda yavaş yavaş da ortadan kalkabilir. İvegen krizden önce bazı uyarıcı belirtiler ortaya çıkabilir. Bakılan ışık kaynaklarının çevresinde çok renkli halelerin belirmesi alında ağırlık duyulması bu belirtiler arasındadır. Ancak bu gibi belirtNere önem verip bir göz doktoruna başvuranların sayısı çok azdır.

Göz merceği: Katarakt yani göz merceğinin saydamlığını yitirmesi özellikle şeker hastalarında ve yaşlı kişilerde görülen bir göz hastalığıdır. Görme yeteneği hızla azalır gözbebeği gri ya da beyazımsı bir renge bürünür. Vücudun bütünüyle ya da bir bölümüyle ilgili engeller yoksa ameliyata başvurmak tek çaredir Bu tür ameliyatlar günümüzde daha da kolaylaşmış ve sık sık yapılmağa başlanmıştır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 26-11-2012, 06:42   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bu site çok işime yaradı


 

Alt 30-10-2013, 02:01   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

hiç bişi yok :(


 
Alt 03-11-2013, 12:55   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

eee diğer doyu organlarımızın hastalıkları yook :(


 
Alt 03-11-2013, 12:56   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face47 duyu organları

eee diğer duyu organlarımızın hastalıkları yok :(


 
Alt 06-11-2013, 07:59   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Biraz olsada işime yaradı


 
Alt 09-11-2013, 02:56   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

daha fazla olsaydı keşke


 
Alt 13-11-2013, 06:57   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

İşime yarar diye düşünmüştüm ama yaramadı


 
Alt 14-11-2013, 03:08   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Merhaba arkadaşlar bu site işime yaradı ama diğerleri yok :-( :-( :O bana onlarda lazımmmmm


 
Alt 25-11-2013, 02:22   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

pek fazla işime yaramadı


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Duyu organları hastalıkları nelerdir ?

Duyu organları hastalıkları nelerdir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: duyu organları hastalıkları, duyu organları hastalıkları nelerdir, duyu organlarımızın hastalıkları, duyu organlari hastaliklari, duyu organı hastalıkları, duyu organlarının hastalıkları, duyu organlarımızda görülen hastalıklar, duyu organlarımızın hastalıkları nelerdir, duyu organ hastalıkları, duyu organları ile ilgili hastalıklar, duyu organların hastalıkları, duyu organı hastalıkları nelerdir, duyu organlarımızda görülebilen hastalıklar hangileridir, duyu organlarının hastalıkları nelerdir, duyu organi hastaliklari,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Duyu Organlarımızın Görevleri nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-02-2012 09:59
Duyu Organları Hakkında Bilgi elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:41
Devletin Yasama Yürütme Ve Yargı Organları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 01:12
Duyu Organları Testi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:56
Deri Hastalıkları Nelerdir?-Deri Hastalıkları Tedavisi elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats