bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23-11-2012, 02:28   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eskiden Oynanan Oyunlar Nelerdir?

Eskiden Oynanan Oyunlar Nelerdir?

Bundan otuz beşkırk sene öncesine kadar büyük şehirlerimizdeo zamanlar parklarçocuk bahçeleriInternet kahvelerevlerde televizyonlaratarilerplay station veya elektrikli oyuncaklar yoktu. Çocuklar kendi oyuncaklarını ve oyunlarını yaratmak zorunda idiler.Genelde sokakta şu oyunlar oynanırdı.

TOPAÇ OYUNU:

Sert ağaç cinslerinden topaçlar yapılırdıgenelde şimşir ağacı tercih edilir ve topacı yere hızlıca atınca kırılmaması için bu ağaç tercih edilirdi.

Topacın ucuna kabara dediğimiz ve yerde dönmesini sağlıyan çivi çakılırdıtopaçın dengesi önemliydi ve bu denge güzel olursa daha fazla dönerdi. Topaça bal mumu yedirilmiş ip sarılır ve ustalıkla yere atılırdı.

Topaç oyunları iki türlü oynanırdı.
1-Büyükce yere bir daire çizilir ve boş topaçlar bunun içine konurduoyuncu topacını bunun içine atarakyerdeki boş topaçları dairenin dışına çıkarmaya çalışırdıçıkardığı topaç onun olurdu.
2-Birde zaman yarış yapılırdıaynı anda döndürülen topaçlardan hangisi daha fazla dönerse o galip sayılırdı.

Yaz akşamlarının vazgeçilmez oyunu tabi ki saklambaçtı. Aileler sıcaktan bahçelerine çıkarlar ve çay faslı başlayıncamahallenin gençleri kızlı erkekli saklambaç'a koyulurdu ve geç vakitlere kadar sürerdi.

Saklambaçta çanakçömlek patladı değimi vardı. Ebeyi şaşırtmak ve karanlıkta başkasının ismini ona söyleterek sobelemekten ibaretti ve devamlı kıyafetler değiştirilirdi. Bu herkesin bildiği klasik saklambaçtı.


KUKALI SAKLAMBAÇ

Eski bir teneke ile oynanırdı.Teneke uzağa atılır ebe gidip onu getirinceye kadarherkes saklanırdıYalnız kukayı getirirken geri geri gelmesi oyunun kuralıydı.Ebe saklananları ararken birisi kukayı yine uzağa fırlatırdı.Ebe kimi görürse gidip kukaya basar ve kukaladım derdi.


TAŞLI KUKA

Taşlı kuka ediğimiz bir oyun oynanırdı.Yine eski bir teneke küçük bir daire çizilir ve onun içine konurdu.

Oyuncuların elinde yassı bir taş herkes var gücü ile çizgiden tenekeye taşını atardı amaç kukayı devirmek ve uzaga göndermekti.

Ebe kukayı almaya gidince de herkes taşını alır çizginin dışına çıkardı.
Eğer ebe çabuk davranıp kuka dikili halde o çizgi sınırları içindebirisine değerse ebe o olurdu.


YAKAN TOP

Yakan top oyunu en az 4 kişiyle oynanırdı.

Oyuncular ya sayışarak yada eşleşerek iki eşit sayıda grup oluştururlar ve ortaya geçen gurubu belirlemek için sayışma yapılırdı.Atış mesafesi için iki tarafa da çizgi çizilirdi ve bu çizgiyi geçmeden her iki taraftan topla çizginin içindeki oyunculara atış yapılırdı. Top kime değerse o çıkardı. Havadan gelen topu yere düşürmeden tutan bir hak daha kazanmış olurdu.


ZIRZIR ZINBA

Zırzır zınba denilen bir oyun oynanırdı.Büyük bir daire çizilir içine ebe girerdi ve seksek tek ayak üzerindezırzır zımba diye bağırarak birine değmeye çalışırdı.

Yalnız bu oyun serttiebenin sırtına yumrukla arkadan vurmak serbestiebe can havli içinde yine sekerek dairesine kaçardı..


DONBİK –DALYA

Oyunu yası taşlardan veya çanakçömlek parçalarının üst üste dizilerektopla oynandığı oyun türüydü.

Bir çizgiden dizili dombik dediğimiz üst üste dizilmiş taşlara top atılır ve amaç onları vurarak yıkmaktı

Ebe topu almaya gidince oyuncular tarafından taşlar üst üste dizilmeye çalışırdı. Ebede elindeki topu birsine atarak vurmaya çalışırdıtop kime gelmişse ebe o olurdu..

ADAM GÖMMECE:

Herkesin bir sağlam sopası olurdu ve yumuşak bir toprakta kendisine bir daire çizer ve kimin ebe olacağını belirlemek için herkes elindeki sopa ile çeliği saydırırdıkim az saydırırsa o ebe olurdu.

Ebe sıra ile elindeki çeliği kişilere atar eğer o kişi çeliğe vuramazsa yani ıskalarsa ebe o olurdu.

Burada amaç hızlıca çeliğe vurmak ve uzağa göndermekti. Ebe çeliği getirinceye kadar kuyusu kazılırdı ve kuyu belli bir derinliğe gelmişsekuyunun içine oyuncular tarafından altı okka denilen hareket yapılırdı yani yaka paça atılırdı.


ÇELİK ÇOMAK

Her yerde farklı oynanan çeşitleri vardı.
Yine herkesin elinde bir sopası olur buna çelik denirdi.çomak ebe tarafından rakiplerine atılırdı.
Birde yerden med denilen parçaya çomağı yerden vurarak havaya kaldırıp küvetlice ileri vurmakne kadar uzağa vurursan o kadar rakibinin sırtında medin yanına kadar binilerek gidilirdi.

BİRDİRBİR

Halayeni nesiller tarafında bilinen bir oyunumuzama onunda kuralları vardı.
Birdirbiri yöneten başkanınebenin üzerinden altlarken yaptığını aynısınıkendisini takip edenler tarafından yapmak zorunda idi oyuncular yapamayan ebe ile yer değiştirilirdi. Her atlamanın değişik sitilleri ve her atlamada ebe yerden biraz daha yükseğe durma kuralı vardı. Amaç yüksekten atlamaktıatlıya mayan ebe olurdu.


GÜVERCİN TAKLA

Denilen bu oyun vücudunu iyi kullanmak isteyen şimdiki beden derslerindekikasadan atlama gibi bir şeydi.İki guruba ayrılır ve ebe gurup kasayı oluştururöbür gurubun oyuncuları koşarak gelip bu insan kümesinin eğilmiş vaziyetteki sırtlarından takla atarak ve öbür tarafa ayak üzerinde düşülecek şekilde geçmekti.
Elin yere değmesi veya takla aşamama yanma sebebi idi.


UZUN EŞEK

İki türlü olanı vardıbirisi ferdi tek eşek oluröbürü ise eşli oynanırdı. İki gurup halinde oynanan eşli uzun eşek oyunu yöneten bir kişinin ilk baştaki kafasını bacaklarının arsına sokup eğilirdi ve arkadaşları da ardı ardınaonun arkasına dizilirlerdibur da amaç eşeği çökertmekti.

Herkes bir kişinin üzerine atlayarak bütün ağırlık ona verilir ve o şahıs üzerindeki yükü çekemeyipyere düşerdi buna eşek çöktü denirdi. Oyunu yönetene Üsteki ekip başıparmakları ile bir sayı gösterirdi ve alttakilere sorardı.

Çattı pattı kaç attı?

Altta ki sözcü bir sayı söylerdi eğergösterilmiş rakamı bilmişseguruplar yer değişirdi. Bu oyunda resmen altta kalanın canı çıkardı ve mızıkçılık çok olurdu.


HARPCİLİK:

Denilen bazılarının komen dediği oyun guruplara bölünerek takım halinde oynanırdı.
Amaç bura da karşı takımdan herkesi vurmaktı ve saklanarak yani siper alınarak oynanırdı.
Vurulmanın kuralı bütün vücudunun görülme pozisyonunda yakalanması idisadece kafanın
görülmesi vurulma sayılmazdı;vurulan oyundan çıkar ve bir tarafta kimse kalmayıncaya kadar devam edilirdi…
O zamanlarhazır silah oyuncaklar yoktuherkes kendi silahını tahtadan yapardı.


LİMON

LİMON oyunu denilen bir oyun vardı.
Yarım bir limonla oynandığı için bazı yerlerde bu ismi almıştı.
Üç metre çapında bir daire çizilir ve herkes ayağında limonu veya başka bir şeyi top saydırır gibi saydırıldıen az saydıran ebe olur ve dairenin dışında olurdu.

Dairenin içine belden yukarıya limon havaya doğru atılır ve burada ki amaç limon dairenin içinde yerle buluşmasını önlemekti. dairenin içindeki kişi atılan nesneyi dairenin içine düşmedenayak diz kafa ile el kullanmak yasaktı.Dairenin dışına ve uzağa vurmaktı. Ebe nesnenim düştüğü yerden nesneyi veya limonu dairedeki kişiye atmak zorundaydı.

MİSKET OYUNU

Misket oyunun da değişik versiyonları vardı. Baş dediğimiz oyun türü: Misketler yan yana sıra ile dizilir ve elimizde ki en gösterişli ve ağır misketi ona başlık denirdi. tabi önceden yere kaç misket dizileceği konuşulurdu ve herkes yere o kadar misket koyardı veya dizerdi.

Başlık ile herkes dizili olan misketlerden açılır ve en uzağa açılmış olan ilk atışı yapma hakkına sahip olurdu. Herkes yerdeki misketlerden uzaklığına göre atma sırası belirlenirdi. En yakında olanmisketlerin başında kalırdı ve ilk atacak kişi ona şunu sorardıHangi baş? Sağ baş veya sol baş denirdi o taraftan vuran vurduğu kadar misketi alırdı. En başta ve o baş söylenmişse o başı vuran yerdeki misketlerin tamamını alırdı.Tabi kimse vuramamışsa veya baştan itibaren kalan misketlerdemisketlerin başında durana kalırdı. Burada kural dizili misketlerin aynı hizadan çıkması ve tartışmaya mahal vermemesiydi. Misket oyunundan karlı çıkan yüttüm hepsini yüttüm derdi.

Tabii yine Misket ile oynanan Miselles denilen ve yere bir eşit kenar üçgen çizilipiçine misketlerin konması ile oynanan bir tür vardı.

Burada amaç başparmağın ile sıkıştırdığın başlığını tek tek üçgenin içindeki misketleri vurarak çizgilerin dışına çıkarmaktı.

Eğer başlığınız üçgenin içinde kalırsa yanar ve o ana kadar yerden topladığınızmisketlerde tekrar yere bırakırdınız.
Kuyu denilen bir misket oyunu vardı ve bu da iki türlü oynanırdı. Herkes misketin rahatlıkla gireceği bir kuyu açardı ve o kuyudan bir karış mesafeden öbür misketlere atış yapardı veya rakibini kuyusuna misketini sokarsaoradan oyuna devam ederdi kuyusu ele geçirilmiş oyundan çıkar ve oyunun bitmesini beklerdi.

Burada da yine kural misketi başparmak ile fırlatıp rakibinin misketini vurmaktı.Ortada bir kuyu boş ve sahipsiz olan türü de oynanırdı buna da kaptan denirdi.İleriye bir çizgi çizilir bu çizgiye misketler atılırçizgiye en yakın misketin sahibi birinci olur ve oradanmisketini kuyuya sokan birinci olarak oynamaya hak kazanırdı. Kuyuyu ele geçiren öbürlerini kuyuya yaklaştırmaz ve burayı savunurdu.


YAĞ SATARIM BAL SATARIM OYUNU:

Bu oyun genellikleİlkokullarda beden derslerinde öğretmen nezaretinde oynanan bir oyundu. Sınıfta ki kişileryere çömelir ve bir daire oluşturulurduelinde mendil olan ve mendilin bir ucuna da düğüm atılırdı. Daire olmuş kişilerin etrafındayağ satarımbal satarımustam ölmüş ben satarım diyerek gezerdi ve birisinin arkasına mendili bırakırdıarkasında mendil olduğunu fark etmeyen kişi mendil ile dairenin etrafında kovalanır ve yerine oturuncaya kadarkendisine mendil ile vurulurdu.


MENDİL KAPMACA

Yine bu oyun okularda oynanırdı. Sınıftakiler ikiye ayrılarak karşılıklı dizilir ve ortada elinde bir mendil tutankişinin vermiş olduğu işaretleguruplardankarşılıklı iki kişi çıkarak mendili rakibine yakalanmadan kendi tarafına getirmeye çalışırdı


CIZ

Bu oyun üç taş ile oynanır ve yere bir kare çizilirve tam ortadan kareyi enine ve boyuna bölen artı işareti şeklinde çizgi çekilirdiamaç üç taşı yan yana getirip cız yapmaktı.

KÖREBE

Genellikle herkesin bildiği bu oyunebenin gözlerini bağlayarakzevkle oynanan oyundu.Gözleri bağlı ebe birisini yakalıyarak ismini söylerdi ve ebelikten kurtulurdu.


BEZİRGANBAŞI

En çok kızlar tarafından tercih edilen bir oyundu. Karşılıklı dizilir ve kollar havada ve ellerle birleşmiş vaziyetteBezirganbaşı isimli bir şarkı söylenerek oynanırdı.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 04-11-2013, 07:20   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ben çok beğendim çok güzel


 

Alt 13-11-2013, 06:53   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Müthiş bişey olmuş tşk ederim. Dersimde çok yardımcı oldu. :D


 
Alt 26-11-2013, 09:46   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Süperdi ya bu sitede her aradığımı buluyorum. Yapanlara çok teşekkür ediyorum.


 
Alt 02-12-2013, 08:22   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyiymiş


 
Alt 02-12-2013, 08:50   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşekkürler. çok işime yaradı. sizin sayenizde ödevimden 100 aldım.


 
Alt 03-12-2013, 12:06   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Güzel


 
Alt 03-12-2013, 06:03   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çook güzelmiş . okul ödevime yardımcı oldu


 
Alt 08-12-2013, 02:29   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

BENCE güzel ama biraz kotü olmus ama genede iyi


 
Alt 08-12-2013, 07:43   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

5 taş saklambaç vb oyunlar telefon olmaz herhalde


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eskiden Oynanan Oyunlar Nelerdir?

Eskiden Oynanan Oyunlar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: eskiden oynanan oyunlar, eski çoçuk oyunları nelerdir, geçmişte oynanan oyunlar, yöresel çoçuk oyunları nelerdir, eskiden oynanılan oyunlar, eskiden oynanan çoçuk oyunları 1, eskiden oynanan oyuncaklar, türklerin geçmişten günümüze oynadığı oyunlar, eskiden oynanan oyunlar ve kuralları, http wwwbakimliyizcom soru cevap 109230 eskiden oynanan oyunlar nelerdirhtml, eskıden oynanan oyunlar, eski oynanan oyunlar, eskide oynanan oyunlar, eskiden oynadığımız oyunlar, eskiden oynanan oyunlar nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sanalikaya benzeyen oyunlar nelerdir? elif İnternet Dünyası 2 19-03-2016 02:22
Akdeniz Bölgesine Özgü Oyunlar Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 7 08-03-2016 10:56
Akdeniz Bölgesinde Oynanan Halk Oyunları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 06:26
Eskiden günümüze kadar kullanılan ölçü birimleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:43
Bir Zamanlar Evlerimiz, Biz Eskiden Eskiden... nimlahza Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 27-05-2011 01:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats