bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-11-2012, 02:37   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Peygamberimizin merhametiyle ilgili hikayeler

Peygamberimizin merhametiyle ilgili hikayeler - Hz. Muhammedin merhametli olması ile ilgili hikaye

Peygamberimizin kalbi şefkat merhamet ve insan sevgisi ile idi Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde o’nun hakkında şöyle buyuruyor.

“Ey Muhammed! Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.”

O’nun şefkat ve merhameti hayatının her döneminde açıkça görülür merhametle dolu olan kalbi hep iyilik için çarpardı. Kimseye bir kötülük dokunmasını hiç kimsenin incinmesini istemezdi.

Saygıdeğer eşi Hz. Hatice ile amcası Ebü Talip Peygamberimize çok yardımcı olmuşlardı. Kısa aralıklarla her ikisi de vefat edince İslam düşmanları Peygamberimize eziyeti artırdılar. Bunun üzerine Peygamberimiz ilk Müslümanlardan olan Zeyd b. Harise ile birlikte Mekke’den ayrılarak Taif halkını İslam’a davet etmeye gitti. Taifliler İslamı kabul etmedikleri gibi Peygamberimizi taşa tuttularZeyd atılan taşlardan Peygamberimizi korumak için vücudunu siper etti.

Atılan taşlardan Peygamberimizin ayakları yaralandı kan içinde kaldı yürüyemeyecek duruma geldi ve yol kenarında bir üzüm bağına sığındı.
Onun bu derece sıkıntıya düşmesi Yüce Allah Cebrail’i göndererek dağlar meleğinin emrinde olduğu ve ne dilerse onu bu meleğe emredebileceğini bildirdi. Bunun üzerine dağlara emreden Melek Peygamberimize seslenerek selam verdi ve:

- “Sen ne dilersen emrine hazırım eğer şu iki dağın Mekkeliler üzerine çökerek birbirine kavuşmasını ve müşrikleri tamamıyla ezmesini istersen onu da emret” dedi.

Peygamberimiz eğer isteseydi kendisine acımasız bir şekilde saldıranlar ve onu kanlar içinde bırakanlar bir anda yok edilecekti. Fakat Peygamberimiz çok üzüntülü olduğu durumda bile sevgi ve merhamet dolu kalbi onların cezalandırılmalarına razı olmamış ve Meleğe şöyle demişti:

- Hayır! Ben onu istemem ben isterim ki Allah bu müşriklerin soyundan yalnız Allah’a ibadet eden ve Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayan insanlar meydana çıkarsın.”

Peygamberimiz insanlara ve diğer canlılara merhamet gösterenlere Yüce Allah’ın merhametle karşılık vereceğini bildirerek şöyle buyurmuştur.
“Merhamet edenlere Allah da merhamet eder siz yeryüzündekilere merhamet ediniz ki göktekiler de size merhamet etsin.”
Merhametsizler hakkında da şu uyarıda bulunmuştur:

“Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.”

O sevgi ve yardıma muhtaç olan yetimlerle özellikle ilgilenir Müslümanlara da yetimlere merhamet gösterilmesini tavsiye ederdi. Peygamberimize bir adam gelerek kabinin katılığından şikayet etti. Bunun üzerine Peygamberimiz ona:

- Kalbinin yumuşamasını ve muhtaç olduğun şeye kavuşmanı arzu ediyorsan yetime merhamet et başını okşa ve yemeğini ona yedir. Böyle yaparsan kalbin yumuşar ve muhtaç olduğun şeye kavuşursun.” Diye cevap verdi.
Peygamberimiz sadece insanlara değil hayvanlara karşı da şefkat ve merhamet gösterirdi. O susayan bir kediye kendi eliyle su içirmiş hayvanların aç bırakılmamasını onlara iyi davranılmasını emretmiştir. İbn Mes’ud (r.a) diyor ki: Peygamberimizle beraber bir yolculuk yapıyorduk. Peygamberimiz bir ihtiyacı için ayrılmıştı. Orada iki yavrusu olan bir serçe kuşu gördüm ve yavrularını aldım. Serçe peşimden gelerek yavruları için çırpınıp bağırmaya başladı. Bunu gören Peygamberimiz:

- Bu kuşu yavru acısı ile sızlandıran kimdir? Yavrusunu ona verin. Dedi. Bir defa Peygamberimiz aç bir deve görmüştü. Devenin karnı ile sırtı bir olmuştu. Bundan üzülen Peygamberimiz:

- “Hayvanlarınız hakkında Allah’tan korkunuz” buyurdu.

Yine bir defa Peygamberimiz Medineli Müslümanlardan birinin bağında bir devenin açlıktan bağırdığını görmüş buna üzülmüştü. Devenin yanına gelerek onu okşamış ve sahibinin kim olduğunu sormuş ve öğrenmişti. Sonra da:

“Hayvanlara gösterdiğiniz muamelede Allah’tan korkmuyor musunuz?”

Buyurarak devenin sahibini uyarmıştı.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Peygamberimizin merhametiyle ilgili hikayeler

Peygamberimizin merhametiyle ilgili hikayeler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: peygamberimizin merhameti ile ilgili hikayeler, peygamberimizin merhameti ile ilgili kısa hikayeler, merhametle ilgili dini hikayeler, peygamber sevgisi ile ilgili hikayeler, peygamber efendimizin merhameti ile ilgili kısa hikayeler, merhametle ilgili hikayeler, merhamet ile ilgili dini hikayeler, merhamet ile ilgili kıssalar, merhamet ile ilgili kısa hikayeler, merhamet hikayeleri, merhamet ile ilgili hikayeler, peygamberimizin şefkati ile ilgili hikayeler, merhametle ilgili kıssalar, efendimizin merhametiyle ilgili kıssalar, peygamber efendimizin merhameti ile ilgili hikayeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Batıl inançlarla ilgili hikayeler Я Soru Cevap 6 18-02-2016 08:01
Ay ile ilgili hikayeler Я Soru Cevap 12 16-12-2014 06:42
Dünya ve ay ile ilgili hikayeler Я Soru Cevap 1 14-02-2014 07:45
İngilizce Hikayeler Ayla25 İngilizce 1 02-08-2012 04:05
Peygamberimizin Amcası Bkmlyz Dini Hikayeler 0 30-05-2008 10:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.