bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-11-2012, 02:31   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Atebetü'l-Hakayık da kullanılan lehçenin özellikleri

Atebetü'l-Hakayık da kullanılan lehçe nedir? Bu lehçenin özellikleri nelerdir?

Metinde kullanılan lehçe Hakaniye lehçesidir. Hakaniye (Karahanlı) lehçesi ilk Müslüman Türk devleti olan Karahanlılar zamanında yazılmış olan eserlerde kullanılan lehçedir. O dönemde ilk İslamî eserler dediğimiz dört önemli eser yazılmıştır (Kutadgu Bilig 1069 Divanü Lügati't-Türk Atebetül Hakayık ve Divan-ı Hikmet). Bu eserlerde kullanılan dil Türkçedir (Divanü Lügati't-Türk'ün kelimelerin anlamlarını açıkladığı bölümleri Arapçadır; diğer bölümler ise tamamen Türkçedir). Türkçenin Hakaniye lehçesi kullanılmıştır bu dört eserde.

Göktürkler Göktürk alfabesini ve Göktürk lehçesini ; Uygurlar Uygur alfabesini ve Uygur lehçesini ; Karahanlılar ise Arap alfabesini ve Karahanlı (Hakaniye) lehçesini kullanmışlardır. Bu üç lehçe arasında az da olsa farklılıklar vardır. Fakat bu farklılıklar çok büyük oranda olmadığı için bu üç devlet zamanında (6. yüzyıl ile 13. yüzyıl arası) konuşulan ve yazılan Türkçeye "Eski Türkçe" denir. "Eski Türkçe Dönemi"nin son devresi yani Karahanlılar zamanında ise dediğimiz gibi Karahanlı (Hakaniye) lehçesi kullanılmıştır. Bir süre sonra Türkçenin şiveleri arasındaki farklılık artmaya başladığı için 13. yüzyıldan sonra Türkçe iki ana kola ayrılmıştır:

1. Batı Türkçesi: Asıl kaynağı Göktürk lehçesidir. Şu anki Türkiye Türkçesi Azeri Türkçesi Türkmen Türkçesi ve Gagavuz Türkçesi Batı Tükçesi grubuna girer. Göktürk lehçesi yüzyıllar içerisinde gelişip değişerek günümüzde Türkiye Türkçesi Azeri Türkçesi Türkmen Türkçesi ve Gagavuz Türkçesi halini almıştır.

2. Kuzey-Doğu Türkçesi: Asıl kaynağı Uygur ve Karahanlı (Hakaniye) lehçesidir. Şu anki Kazak Türkçesi Kırgız Türkçesi Özbek Türkçesi Uygur Türkçesi ve Tatar Türkçesi Kuzey-Doğu Tükçesi grubuna girer. Uygur ve Karahanlı (Hakaniye) lehçesi yüzyıllar içerisinde gelişip değişerek günümüzde Kazak Türkçesi Kırgız Türkçesi Özbek Türkçesi Uygur Türkçesi (Not: Günümüzde Uygurlar hala yaşamakta olup Orta Asya civarında özerk bir devletleri vardır.) ve Tatar Türkçesi halini almıştır.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atebetü'l-Hakayık da kullanılan lehçenin özellikleri

Atebetü'l-Hakayık da kullanılan lehçenin özellikleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atabetül hakayık hangi lehçeyle yazılmıştır, atabetül hakayık hangi lehçe ile yazılmıştır, atabetül hakayık lehçesi nedir, atabetül hakayık hakaniye lehçesi, atabetül hakayık, atabetül hakayık hangi alfabeyle yazılmıştır, atabetül hakayık lehçesi, atebetü l hakyık özellikleri, divani hikmet kutadgu bilig atabetul hakayik hangi lehceye ait, hakaniye lehçesinin özellikleri, atabetül hakayık hangi lehçe, hakaniye lehçesi, atabetül hakayık hangi lehçenin özelliklerini taşır, atabetül hakayık hang lehcede, kutadgu bilig türkçenin hangi lehçesine aittir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bakalım en çok kullanılan hat hangisi? SÜKÛT Anketler 14 09-12-2014 07:05
kutadgu bilig ve atabetü'l hakayık arasındaki benzerlik ve farklar ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 28-11-2012 02:21
Dünyada en çok kullanılan diller nimlahza Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 09-10-2011 04:27
En çok kullanılan Atasözleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:09
Kullanılan ürünler: mormavi Yüz Makyajı 1 14-05-2009 12:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.