bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-12-2012, 08:34   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Soru ressam nedir? heykeltraş nedir?

ressamı ve heykeltraşı da anlatın
 

Alt 02-12-2012, 01:32   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Ressam nedir?

Ressam resim sanatı ile uğraşan kişi. Resim yüzey üzerine renklerle zihinsel eylemin ifadesi estetik bir görünüm oluşturmaktır.

Bugüne kadar bulunmuş ilk resimler mağara duvarlarına çizilmiş hayvan resimleri av sahneleri ve gene mağara duvarlarına basılmış el izleridir. Bunlar insanoğlunun soyut düşünme yeteneğini bu dönemlerde bile geliştirmiş olduğunu ispatladıkları için ayrıca değer taşırlar.Teknoloji geliştikçe resim yapmakta kullanılan malzemeler de gelişmiş bitki yağlarıyla elde edilen ve öylece kullanılan pigmentlerin yerini sentetik pigmentlerle yapılmış sağlığa daha az zararlı daha kalıcı kullanımı daha kolay boyalar almıştır. Tarih boyunca duvarlara taşa tahtaya deriye metallere kumaşlara kanvasa kağıda (ve çeşitlerine) cama sentetik malzemelere Resim yapılmıştır.

İçerik açısından bilinen ilk resim örneklerinin kötü ruhları uzak tutmak bereket getirmek gibi dini inançlarla yapılmış oldukları tahmin edilir. Mısır Çin ve Hindistan''da M.Ö. yapılmış resimler gündelik hayatı betimlerler hikayeler anlatırlar ve kılavuz nitelikleri taşırlar.

Batı resmi milattan sonra dinî konuları sembolik bir şekilde resmetmeye odaklanmıştır ancak figürler hareketsiz kompozisyonlar ise kuralcıdır. Rönesanstan sonra dini konuların dışına çıkılmaya başlanmış ressamlar eserlerine vermek istedikleri anlamlara göre nüanslar katmaya başlamışlardır. Rönesans ile canlanan ve doğayı inceleyerek detaylı şekilde olduğu gibi resmetme arzusu perspektif tekniğinin geliştirilmesine yol açmıştır. Leonardo da Vinci''nin anatomi analizleri eşsizdir.

İslam dini Allah yaratılarını taklit etmeyi insanoğluna yasakladığı için İslami resimler 18. Yüzyılın ortalarına kadar daha çok soyut desenler ve yazının şekillendirilmesi
Hat sanatı Ebru ve minyatür ile sınırlı kalmıştır.

1860-1869 döneminde Paris’te Gérôme’un öğrencisi olan Osman Hamdi Bey ülkesine döndükten sonra gerçekleştirdiği yapıtlar ve
Sanayii Nefise Mektebini kurmasıyla birlikte resim sanatı
Doğu toplumlarında yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde dünya resim tarihinin önemli bir parçası olarak kabul edilen pek çok
Türk ressam bulunmaktadır.

1880lerde kimine göre Tonalizm kimine göre Sembolizm akımlarıyla başlayan modern resim konusunu avam insanda onun gündelik yaşamında psikolojisinde bulur. Kompozisyon ışık renk çizgi perspektif konularında konmus kurallari yıkma özgürleşme arzusu öne çıkar.

1945''lerde ortaya çıkan Soyut Ekspresyonizm akımı ile resim sanatı tamamen insanın iç dünyasına inerek somut dünyadan kurallardan ve kalıplardan uzaklaşır; mutlak gerçeği arar böyle bir şey olmadığına karar verir ve Fluxus akımından sonra kendini kavramsal sanata bırakır. Artık resim sadece bir soru haline gelmiştir ve hemen hemen daima daha büyük bir bütünün ufak bir parçasını oluşturmaktadır.

Resim sanatı bilinen en eski ve köklü sanatıdır bu sebeple diğer sanatların odak noktasında bulunmaktadır.Diğer sanatlar fikir üslüp vb. açılardan genellikle resim sanatına benzerlik gösterirler sebebi gelişiminin ileri seviyede ve erken dönemde gelişmesidir günümüzde ilgi olarak azalsa da resim sanatı gücünü kaybetmemiştir.

Bugün resmin (ve sanatın) öldüğü iddialarına rağmen günümüz yaşam şekline uygun bir "çok kültürlülük" egemenlik sürmektedir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-12-2012, 01:36   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Heykeltraş nedir?

Taş beton demir sac bronz ağaç polyester gibi maddeleri işleyerek anıtlar abideler çeşitli şilt plaket veya süs eşyaları yapan kişidir.

Heykeltraşların Görevleri

- Yapacağı eseri zihninde tasarlar
- Kullanılacak malzemeyi seçer
- Eserin alçı balmumu veya çamurla taslağını (eskizini) hazırlar
- Taslağın ölçümlerini gerçek malzeme üzerine nokta veya çizgi halinde işaretler
- Kullanılan malzemenin türüne göre uygun alet ve gereçleri kullanarak istenilen formu kabaca oluşturur
- Taş ve beton dışındaki maddelerle çalışıyorsa ekleme kalıp alma kaynatma gibi yöntemlerle malzemeye şekil verir
- Elmas veya çelik uçlu kalemlerle oluşturulan formun ince oyuntularını şekillendirir
- Eserin yüzeyini parlatır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Çeşitli ağırlık ve büyüklükte çekiçler
- Elmas ve çelik uçlu kalemler
- Murç tarak pergel ölçüm aletleri
- Ağrandizör (büyütme aleti) çeşitli elektrikli aletler
- İskarpela tahta tokmaklar
-Taş beton alçı ağaç bakır çamur polyester bronz döküm vb. malzemeler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Heykeltraş olmak isteyenlerin;
-Üst düzeyde tasarım ve çizim yeteneğine sahip
- Şekiller arasındaki ilişkileri cisimlerin uzaydaki (mekandaki) durumlarını görebilen
- Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen
- Güzel sanatlara ilgili yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Heykeltraş çalışmalarını atölyede yürütür. Çalışma ortamı kirli çamurlu fakat sakindir. Heykeltıraş genellikle tek başına çalışır zaman zaman müşterilerle ve diğer sanatçılarla iletişim halinde olabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Heykeltraşlar genellikle bağımsız çalışırlar. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğüne bağlı kurumlarda özel galerilerde sanat danışmanı olarak görev alabilirler. Üniversitelerde öğretim elemanı olarak görev yapabilirler. Heykeltraşlık düzenli gelir getiren bir meslek değildir. Bazı kimseler bu sanatı bir yan uğraş olarak sürdürdüklerinden ancak çok üstün yetenekli ve girişimci olanlar bu alanda kariyer edinebilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan ve “Heykel” alanında eğitim veren “Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakülteleri”nde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleğin eğitimine girebilmek için -Lise veya dengi okul mezunu olmak - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) özel yetenek sınavına girmek için gerekli olan baraj puan almak - ÖSS'de başarılı olanlar girmek istedikleri fakülteye ön kayıtlarını yaptırarak özel yetenek sınavlarına katılırlar. Adaylar başvurdukları programların tüm yetenek sınavlarına katılmak zorundadırlar. Başarı gösteren adaylar kesin kayıt yaptırmaya hak kazanmaktadırlar.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince Temel Eğitim Heykel Anatomi Sanat Anatomisi Teknik Çizim Perspektif Uygarlık Tarihi Fotoğrafçılık ve Temel Optik Toplum Bilim Desen Sanat Tarihi Antropoloji Felsefe Algı Psikolojisi Görsel Algılama Mitoloji Heykel Teknikleri Çağdaş Sanat ve Yorumu Kitle İletişim Kurumları Yöntembilim gibi dersler verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME
Lisans eğitiminden sonra alanlarında master (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi doçent profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler. Çeşitli kuruluşlara sanat danışmanlığı yapabilir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


ressam nedir? heykeltraş nedir?

ressam nedir? heykeltraş nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ressam nedir, ressamlık nedir, ressam görevleri, ressam nedir görevleri nelerdir, ressam görevleri nelerdir, heykeltraş nedir, resam nedir, ressam ne demek, ressamlik nedir, ressamların görevleri, ressam görevi nedir, ressam nedır, ressam nedir kısa bilgi, ressam mesleği, ressam görevi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 09:43
Bayan ressam beresi modelleri nimlahza Örgü Bere ve Şapka Modelleri 1 12-01-2012 02:59
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 01:52
Ressam kapıcıdan 11. kişisel sergi ada44 Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler 2 21-03-2009 06:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.