bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-12-2012, 12:00   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Halk Kültürü Milli Kültüre Nasıl Kaynaklık Etmiştir?

Halk Kültürü Milli Kültüre Nasıl Kaynaklık Etmiştir?

Halk kültürü kültür varlığının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Halk kültürü yüzyılların deneyimlerinden süzülerek biçimlenmiş kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze gelmiş bir değerler bütünüdür. Sözlü gelenekte yaşatılan ürünlerle beslenen halk kültürünün özünde bağlı bulunduğu kültüre ait örnek değerler ve ahlak anlayışı vardır.

Halk kültürü toplumsal ve kültürel birlik oluşturan ortak ve kültürel özellikleri bulunan toplulukların ürünleridir. Türk halk kültürü ürünlerine Türk toplumunun sağ duyusu günlük hayatı dini geleneği dünya görüşü beğenisi yansır.

Folklor bir bölgedeki kültür ürünlerinin tümüdür. Folklor toplumun sosyo-ekonomik dinamiklerini ortaya çıkartmakta milletin kültür birliğini sağlamaktadır. Folklorun temel özelliklerinden biri de yerelliktir. Gelenekler ilişkiler gibi yerel özellikler taşıyan günlük yaşamzamanla çeşitli etkenlere bağlı olarak genel yaşam içinde görülür. Bireysel yaşantının toplumsallaşmış örnekleri olan halk kültürü ürünleri çeşitli düzeylerde iletişim sağlama işlevini de yerine getirir. Milletleri diğer kültürlerden ayıran kültürel özelliklerin esası halk kültürüdür.

Milli kültür bütün yöre kültürlerinin matematiksel toplamıdır. Milli kültür denince yerellikten çıkmış onu aşarak yurt bütünlüğünde bütün bir millet tarafından benimsenmiş ortak değerleriyaşama biçimlerini ve bunlara bağlı unsurları anlıyoruz. Kültür toplumu oluşturan bireylergruplar arasındaki kurumlaşmış ilişkiler bütünüdür. Her türlü toplumsal olgu kültür potasında eriyerek içerik ve bütünlük kazanır. Kültür kişilik mekanizmaları yoluyla çevreye yansır aktarılır. Kişisel ve kaynaksal kurumlarla beslenerek toplumda yaratılan kültürün yöresel ve bölgesel farklılıkları olması doğaldır.

Tarihsel süreçte her kültürde olduğu gibi Türk kültürünü belirleyen değer norm sosyal kontrol öğeleri ve formlar değişikliğe uğramıştır. Kültür statik değildir. Zemindeki değerler aynı kalmak şartıyla değişen ve gelişen ilişkiler ağıdır. Kültür her toplumsal olgu ve değer gibi dinamik karakterle değişerek yenilenir.

Kültürün "insan aile sosyal çevre eğitim sosyal değerler vb." gibi insani; "bayrak millet vatan dildin tarih örf âdet gelenek vb." gibi evrensel boyutları vardır. Kültür milletleri birbirinden ayıran özelliklerdir. Uygarlık ortak bir değerdir. Aynı uygarlığa bağlı kültürler aynı dünya görüşünde birleşirler. Topluluklardaki kişi ve grupların yenilikleri ve milletlerarası etkileşim kültür değişikliğine neden olur.

Halk kültürü bir düşünce bir yaşam biçimi olarak kültür alanlarını kapsar. Milli kültürün oluşmasında etken bir rol oynar. Halk kültürü Türk kültüründe yapılması öngördüğü ve yasakladığı etkinliklerle yaptırımlarıyla yönlendiricidir. Halk kültürü ülkeyi ayakta tutan en önemli güçlerden birisidir.

Kaynak: ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ ARAŞTIRMALARI MERKEZİ-Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Halk Kültürü Milli Kültüre Nasıl Kaynaklık Etmiştir?

Halk Kültürü Milli Kültüre Nasıl Kaynaklık Etmiştir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün Milli Kültüre Verdiği Önem... daywest Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk 12 17-05-2016 08:45
Milli Kültürün ve Milli Birliğin Korunmasında Türk Dilinin Önemi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:43
Sahte Milli Piyango bileti nasıl anlaşılır? `»HicЯet GeLini«´ Haberler 1 21-12-2010 07:47
Telefonu Kim İcad Etmiştir? Telefon Nasıl İcad Edilmiştir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-10-2010 09:32
Halk Gülmeceleri Nelerdir?-Halk Gülmecelerinin Kaynağı elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.